Turiu vienturtį ir nebenoriu daugiau vaikų

Šeima džiaugiasi vienu vaiku Katsiaryna Pakhomava | Shutterstock.com

Veikiausiai nerastume vieną vaiką turinčios poros, kuri nebūtų sulaukusi intriguojančio klausimo: „Tai kada antras?“ Tačiau nemažai porų gimus pirmajam vaikui ar po kurio laiko nusprendžia daugiau atžalų neturėti.

To priežasčių – visa galybė: nuo minties turėti daugiau vaikų gali atbadyti komplikuoti nėštumas bei gimdymas, nuolatinis nuovargis ir miego trūkumas auginant vaiką, vaiko charakterio, tėvų karjeros ypatumai, finansinė padėtis ir daugelis kitų dedamųjų.

DISKUSIJAI

Kiek vaikų jūs turite ir kas lėmė tokį jūsų sprendimą? Pasidalykite komentaruose!

Pagrindinės priežastys, kodėl poros nusprendžia neturėti daugiau vaikų

Daugiau laiko nenorima skirti dar vieno vaiko priežiūrai

Pagrindinė priežastis, kodėl šeimos nebesvarsto apie šeimos pagausėjimą – jos nenori daugiau laiko skirti vaikų priežiūrai, nes tiesiog gyvenimo prasmę mato kitur.

Sunkus nėštumas ir gimdymas

Nėštumas daugelį būsimųjų mamų labai vargina, o jo metu pasireiškia daugybė sveikatos sutrikimų. Daugeliui nėščiųjų nepavyksta išvengti pykinimo ir vėmimo, vėliau pradeda tinti kojos, skaudėti nugarą, o kur dar papildomi kilogramai, kurių atsikratyti – taip sunku.

Gimdymo eiga visuomet gali pakrypti netikėtai, todėl tik maža dalis sunkiai gimdžiusių moterų vėl norėtų patirti tą patį, ką patyrė pirmojo gimdymo metu. Nėštumas ir gimdymas neišvengiamai pakeičia kūną, dažnu atveju palieka ir gilių psichologinių randų.

Nuovargis ir miego stygius

Vienas sudėtingiausių vaiko auginimo momentų – dažnas kėlimasis ir pusiau bemiegės naktys. Daugelis tėvų visą naktį išmiegoti gali tik vaikui paaugus – nuo antrųjų ar trečiųjų vaiko gyvenimo metų, o kai kurie – ir dar vėliau. Todėl vienas iš argumentų neturėti vaikų, ypač mėgstančioms ilgiau pamiegoti „pelėdoms“ – nuovargis.

Pirmasis vaikas – sunkaus būdo, neramus ir nesavarankiškas

Labai dažnai poros, iki susilaukdamos vaikų, planuoja turėti 2, 3 ar daugiau atžalų, tačiau susilaukusios vienturčio apsigalvoja. Pagrindinė priežastis – pirmasis vaikas turi specialiųjų poreikių, yra labai neramus, nesavarankiškas, reikalauja labai daug tėvų dėmesio, tad apie šeimos pagausėjimą tėvai net nenori pagalvoti.

Riboti finansai

Pradinės išlaidos kūdikiui gimus, kai reikia įsigyti vežimėlį, lovytę, daugybę drabužėlių, įrengti kūdikio kambarį ir kt. – tik ledkalnio viršūnė. Vėliau kiekvieną mėnesį teks nemažą sumą skirti sauskelnėms, mišinukams. Vaikui paaugus prisidės išlaidos auklei, neformaliajam ugdymui, korepetitoriams, po to studijoms, tėvai jaučia pareigą padėti vaikui „atsistoti“ ant kojų ir prisidėti prie svarbių pirkinių, pavyzdžiui, pirmojo būsto ar automobilio. Negana to, turint daugiau vaikų ir patiems tėvams tenka įsigyti didesnį būstą, automobilį. Taigi dalies porų vienas iš argumentų nebeturėti daugiau vaikų– ribotos finansinės galimybės.

Karjera ir gyvenimo būdas

Labai dažnai kai kuriuos tėvus labai riboja jų profesija arba gyvenimo būdas. Pavyzdžiui, tam tikrų profesijų atstovai nuolat turi dirbti vakarais, savaitgaliais, dažnai vyksta į komandiruotes užsienyje, tad reiškia, kad darbo specifika – itin nepalanki gausesnei šeimai.

Taip pat kai kurios šeimos mėgsta daug keliauti, o turint daug vaikų tai daryti – nepalyginamai sunkiau.

Ilgas buvimas namuose

Nemažai mamų daugiau vaikų susilaukti nenori dėl ilgo buvimo (bent 1–2 metų) namuose. Vėlgi mūsų visuomenėje smerkiamos mamos, nusprendusios į darbą grįžti praėjus vos keliems mėnesiams po gimdymo.

Amžius ir sveikata

Pastaraisiais metais vis daugiau porų susiduria su nevaisingumo problema, todėl galiausiai pastojus ir pagimdžius nebe už kalnų – amžius, kai senovėje žmonės jau susilaukdavo anūkų. Taigi XXI a. labai dažnai daugiau vaikų neturėti nusprendžiama dėl amžiaus ir prastokos sveikatos.

Kitos priežastys

Priežasčių, kodėl poros nusprendžia neturėti daugiau vaikų, yra pačių įvairiausių, pavyzdžiui, labai sunki pogimdyvinė depresija, nenoras pakenkti planetai, kurioje ir taip gyvena per daug žmonių, pagalbos iš kitų artimųjų (vaiko senelių, kitų giminaičių) nebuvimas, galiausiai, manymas, kad šeimą sukūrė su netinkamu vyru / moterimi ir t. t.

Kaip atremti aplinkinių spaudimą ir klausimus, kada turėsite daugiau vaikų?

Jei pora nusprendė neturėti daugiau vaikų, neišvengiamai dar teks kurį laiką atremti aplinkinių klausimus ir replikas.

Vaikui vienam augti liūdna

Vienas itin dažnai aplinkinių minimas argumentas – jog vaikas neturės brolio / sesers ir jam vienam augti bus liūdna. Tačiau užtenka atsakyti, kad vien brolio arba sesės turėjimas negarantuoja gerų santykių. Kai kurie vienturčiai – kur kas laimingesni, nei brolių ar sesių turintys vaikai, nes tėvai jiems skiria visą dėmesį, perka daugiau žaislų ir t. t.

Vienturtis užaugs savanaudis

Taip pat kitas argumentas – jog vienturčiai – savanaudžiai, nemoka dalytis, tačiau tai dažniau lemia vaiko charakteris ir auklėjimas, o ne tai, keli vaikai šeimoje auga.

Daugelio tyrimų išvados

Negana to, daugelyje tyrimų nustatyta, kad vieną vaiką turinčios mamos yra laimingesnės, palyginti su mamomis, auginančiomis daugiau vaikų. Žinoma, tai – labai subjektyvu, tačiau paprastai kuo daugiau vaikų šeimoje auga, tuo mažiau laiko tėvai turi sau.

Jūsų šeimos dydis – tik jūsų sprendimas

Kai kitą kartą aplinkiniai paklaus, kada susilauksite antro vaiko, galite mandagiai paklausti, ar jie padės jums užauginti vaiką, ar parems jus materialiai ir t. t.

Taigi, visiškai turite teisę apskritai neturėti vaikų, turėti tik vieną vaiką, kaip ir turėti visą jų pulkelį – tai tik jūsų pasirinkimas.

Susiję straipsniai

Nedarbo dienos ir ilgieji savaitgaliai 2024 metais

2024 m. džiaugsimės 11 su savaitgaliais nesutampančių šventinių (nedarbo) dienų ir net 6 ilgaisiais savaitgaliais.

Darbas mamoms iš namų – misija įmanoma? (Daugiau nei 60 idėjų, ką dirbti!)

Dirbančios mamos – dažniau taisyklė negu išimtis. Maždaug 3 iš 4-ių mamų dirba visą darbo dieną. Motinystę ir darbą suderinti – įmanoma.

„Vyriški“ ir „moteriški“ darbai: realios šeimų patirtys

Darbų skirstymas į „vyriškus“ ir „moteriškus“ šeimoje, atrodo, niekur nedingsta. Jeigu vyras kala vinis, remontuoja, tai moteris stovi prie viryklės.

Skelbimai

37,00 €
37 | 24,0 cm | 4 - 4½
5,00 €
26 | 16,3 cm