Vaikas gali atpažinti seksualinį smurtą: kaip elgtis tėvams?

Kokie įrankiai vaikui gali padėti atpažinti netinkamą elgesį su juo? Kokie įrankiai vaikui gali padėti atpažinti netinkamą elgesį su juo?

„Tėvai paprastai“ studijoje tėtis Simonas Urbonas su pašnekovais susitinka jau 65-ąjį kartą. Šiandien apie vis dar tabu apgaubtą temą – seksualinį smurtą ir jo pasekmes vaikui – kalbamės su dviem viešniomis – Ilma Skuodiene, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadove, ir Ieva Daniūnaite, Paramos vaikams centro psichologe, programos „Vaikystė be smurto“ vadove.

Taigi kokie įrankiai vaikui gali padėti atpažinti netinkamą elgesį su juo? Kaip kalbėtis su vaiku, reaguoti, išklausyti ir padėti?

„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

Plačiau skaitykite:

Vieni tėvai ieško pagalbos, kiti neigia

Anot Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovės I. Skuodienės, tėvų pyktis, sužinojus, kad prie vaiko buvo priekabiauta, – adekvati, sveika reakcija. Deja, taip reaguoja ne visi tėvai. Pasitaiko atvejų, kai, tarnyboms informavus apie seksualinį smurtą, tėvai neigia ir nepripažįsta, negali patikėti: „Tai negali būti su mano vaiku, aš netikiu tuo, ką jūs kalbate.“ „Tėvams taip baisu priimti situaciją, – sako I. Skuodienė, – kad jie pasirenka neigimą.“

Seksualinis smurtas_Ilma Skuodiene_Vaiku teisesIlma Skuoienė, Simonas Urbonas, Ieva Daniūnaitė

Svarbu tikėti vaiku

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė atskleidžia, kad, sužinojus apie seksualinį smurtą, svarbu tikėti ir pasitikėti vaiku, įsiklausyti į jo sakomą informaciją, jos nenuneigti ir, žinoma, informuoti atitinkamas institucijas. Anot specialistės, ypač svarbu patvirtinti vaikui, kad tai, ką jis sako, – tiesa.

Plačiau skaitykite:

Kaip pasisako vaikai

Paramos vaikams centro psichologė I. Daniūnaitė, akcentuodama vaikų reakcijas, sako, kad mažesni vaikai – spontaniškesni, paaugliai paprastai numano daugiau. Vis dėlto mažesniam vaikui sunkiau suvokti, kad tai, kas su juo daroma, yra netinkamas elgesys. Anot I. Daniūnaitės, vieni vaikai po įvykio pasisako labai greitai, ypač jei tai susiję su mažiau pažįstamais asmenimis. „Visgi jei į situaciją įsipainioję artimieji, – sako specialistė, – vaikas gali delsti pasisakyti net iki pilnametystės, nes jam prabilti ir sunku, ir gėda.“

Apie seksualinį smurtą prieš vaikus su specialistais kalbamės „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:50 – kodėl svarbu apie tai kalbėti

03:03 – kaip supažindinti vaikus

05:13 – kaip tėvams priimti informaciją

08:05 – kur kreiptis pagalbos

10:45 – kaip pasisako vaikai

14:44 – kaip kalbėtis su vaiku

18:14 – smurtautojo įvaizdis

20:17 – duoti aiškią žinią vaikui

22:52 – kaip pasirenkamos aukos

26:20 – konfidencialumas pranešus

28:29 – sudaryti galimybes kalbėtis

Tinklalaidžių studija „Šiaurė Studios“ – Jūsų projektams!

Ieškote tinklalaidžių (podcastų) studijos Vilniuje? Net 600 kv. foto–video studija „Šiaurės studios“ siūlo daug skirtingų erdvių foto, video ir tinklalaidžių projektams bei suteikia galimybę išsinuomoti įrangą.

Susiję straipsniai

„Žemaitukas“ Linas su žmona Rūta apie tėvystę ir iššūkius šeimoje

Rūta sako, kad nėštumas buvo netikėtas, ji jautėsi nepasirengusi, kupina baimių ir nežinios. Žinia aplankė jai viešint pas seserį Airijoje.

Laima ir Simona apie „Mokinukes“, supiršimą su Jonu ir nuotykius

Ar žinojote, kad Simona Nainė su Jonu susipažino per „Mokinukių“ dainą? Laima juokaudama prisistato kaip piršlienė, mat supiršo ir Simoną, ir Inetą.

Su Sergejumi Maslobojevu apie vaikų auklėjimą ir taikias skyrybas

Kikbokso čempionas, paklaustas, ar norėtų daugiau vaikų, sako: „Tikrai nespjaunu į tą pusę, gan jaunas vyras esu, gyvenimas tęsiasi.“