Vaikas gali atpažinti seksualinį smurtą: kaip elgtis tėvams?
„Tėvai paprastai“ studijoje tėtis Simonas Urbonas su pašnekovais susitinka jau 65-ąjį kartą. Šiandien apie vis dar tabu apgaubtą temą – seksualinį smurtą ir jo pasekmes vaikui – kalbamės su dviem viešniomis – Ilma Skuodiene, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadove, ir Ieva Daniūnaite, Paramos vaikams centro psichologe, programos „Vaikystė be smurto“ vadove.
Taigi kokie įrankiai vaikui gali padėti atpažinti netinkamą elgesį su juo? Kaip kalbėtis su vaiku, reaguoti, išklausyti ir padėti?
„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.
Plačiau skaitykite:
Vieni tėvai ieško pagalbos, kiti neigia
Anot Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovės I. Skuodienės, tėvų pyktis, sužinojus, kad prie vaiko buvo priekabiauta, – adekvati, sveika reakcija. Deja, taip reaguoja ne visi tėvai. Pasitaiko atvejų, kai, tarnyboms informavus apie seksualinį smurtą, tėvai neigia ir nepripažįsta, negali patikėti: „Tai negali būti su mano vaiku, aš netikiu tuo, ką jūs kalbate.“ „Tėvams taip baisu priimti situaciją, – sako I. Skuodienė, – kad jie pasirenka neigimą.“
Ilma Skuoienė, Simonas Urbonas, Ieva Daniūnaitė
Svarbu tikėti vaiku
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė atskleidžia, kad, sužinojus apie seksualinį smurtą, svarbu tikėti ir pasitikėti vaiku, įsiklausyti į jo sakomą informaciją, jos nenuneigti ir, žinoma, informuoti atitinkamas institucijas. Anot specialistės, ypač svarbu patvirtinti vaikui, kad tai, ką jis sako, – tiesa.
Plačiau skaitykite:
Kaip pasisako vaikai
Paramos vaikams centro psichologė I. Daniūnaitė, akcentuodama vaikų reakcijas, sako, kad mažesni vaikai – spontaniškesni, paaugliai paprastai numano daugiau. Vis dėlto mažesniam vaikui sunkiau suvokti, kad tai, kas su juo daroma, yra netinkamas elgesys. Anot I. Daniūnaitės, vieni vaikai po įvykio pasisako labai greitai, ypač jei tai susiję su mažiau pažįstamais asmenimis. „Visgi jei į situaciją įsipainioję artimieji, – sako specialistė, – vaikas gali delsti pasisakyti net iki pilnametystės, nes jam prabilti ir sunku, ir gėda.“
Apie seksualinį smurtą prieš vaikus su specialistais kalbamės „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:
„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale.
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidėje kalbame apie:
00:00 – pradžia
00:50 – kodėl svarbu apie tai kalbėti
03:03 – kaip supažindinti vaikus
05:13 – kaip tėvams priimti informaciją
08:05 – kur kreiptis pagalbos
10:45 – kaip pasisako vaikai
14:44 – kaip kalbėtis su vaiku
18:14 – smurtautojo įvaizdis
20:17 – duoti aiškią žinią vaikui
22:52 – kaip pasirenkamos aukos
26:20 – konfidencialumas pranešus
28:29 – sudaryti galimybes kalbėtis
Tinklalaidžių studija „Šiaurė Studios“ – Jūsų projektams!
Ieškote tinklalaidžių (podcastų) studijos Vilniuje? Net 600 kv. foto–video studija „Šiaurės studios“ siūlo daug skirtingų erdvių foto, video ir tinklalaidžių projektams bei suteikia galimybę išsinuomoti įrangą.