Vaikas neleidžia išplauti galvos

Mažam vaikui galvos su šampūnu per dažnai plauti nereikia – užtenka atlikti šią procedūrą kartą per savaitę. Tačiau ką daryti, jeigu ir tas vienintelis virsta tikrų tikriausia drama?

Būk atsargi nuo pat pradžių

Neretai tėveliai su mažu vaiku per daug nesiterlioja – tiesiog ištrenka šampūnu galvą ir nuskalauja. Antipatija šiai procedūrai (ir netgi baimė) gimsta tada, kai į akis ar ausytes netyčia patenka vandens. Po truputį nemalonūs pojūčiai tampa vis stipresni. Kai tik vaikas išmoks reikšti savo nuomonę, lauk bėdos – jis nesileis pagaunamas, šauks, verks, bandys išsisukti. Dėl šios priežasties labai svarbu atsargiai plauti galvytę net tokiam mažyliui, kuris negali pats jos nulaikyti. Kad ir kaip tave draugės įtikinėtų vandens gimnastikos ir nardymo nauda, jeigu tavo sūneliui ar dukrytei tokia veikla nėra maloni ir jis ima verkti – pasikonsultuok su neurologu (paprastai būtent jis ir skiria vaikui šias procedūras), nes kitaip su vandeniu ims sietis dar daugiau neigiamų emocijų.

Naudok švelnų šampūną

Jeigu ant šampūno etiketės nenurodoma, kad jį galima naudoti vaikams iki trejų metų, vadinasi, jis (geriausiu atveju) tiks tik ikimokyklinukams, o ne dvejų ar trejų metukų mažyliams, ir tikrai ne krūtimi maitinamiems kūdikiams. Tėveliams patartina išbandyti pasirinktą priemonę patiems ir įsitikinti, kad ji tikrai negraužia akių. Beje, šampūną išrinkti gali ne tik suaugusieji. Labai dažnai vaikas daug lengviau nusileidžia ir sutinka išsiplauti galvą, jeigu jis pats išsirenka šampūną. Jeigu nėra galimybės vaiką į parduotuvę pasiimti kartu, reikėtų žinoti, dėl ko „alpsta“ mažylis, ir atsižvelgiant į tai parinkti priemonę (apžiūrėk paveiksliukus ir išrink tokį, kuris turėtų jam patikti). Dar viena išeitis – kuriam laikui visai atsisakyti šampūno ir plauti galvą vien vandeniu.

Animacinių filmukų poveikis

Antipatiją maudynėms ir galvos plovimui padėti įveikti turėtų ir atitinkami filmukai. Čia itin pravers senoji rusų animacija, pavyzdžiui, istorija apie dantų šepetukų karalienę. Reakcija į panašius filmukus priklausys nuo vaiko temperamento, tačiau tikriausiai vaikučiui visai nepatiks suvokti tai, kad su nesiprausėliais niekas nenori bendrauti. Gali būti, kad tokius filmukus kurį laiką teks rodyti prieš kiekvieną galvos plovimą, tačiau vien to neužteks – būtų dar geriau, jeigu aptartum su mažyliu tai, ką matėte.

Pirmosios grožio pamokos

Apie trečiuosius gyvenimo metus vaikai pradeda suprasti, kad galima žaisti ne tik šalia, bet ir kartu. Pradedama vertinti draugystė. Daugelis mažylių ima baimintis žodžių „Aš su tavim nedraugausiu“. Jeigu vaikutis jau vertina bendravimą, reikia paprastai (ir be jokių grasinimų) paaiškinti, kad bendrauti malonu ne tik su tais, kurie geri ir linksmi, bet ir su tais, kurie kruopštūs ir tvarkingi, turi švarius plaukus, gražiai pakirptus nagučius ir apsirengę švariais drabužiais.

Įdomios lubos

Kad vaikas užverstų galvą ir žiūrėtų į aukštyn (taip nuplauti šampūną yra daug saugiau ir paprasčiau), reikėtų aplipinti lubas mėgstamais ir įdomiais paveiksliukais bei aplikacijomis (atsižvelk į mažylio pomėgius ir interesus). Dar viena gudrybė – paprašyti, kad vaikutis išplautų tėčio galvą (jo plaukai paprastai būna trumpesni nei mamos, tad ir plauti patogiau), arba mamytės, močiutės, lėlytės ir panašiai.

Kerpame plaukus

Jeigu kyla problemų ir vaikas nesileidžia, kad plautum jam galvą, galima rinktis alternatyvą – labai trumpai nukirpti berniuko plaukus, patrumpinti mergaitės kasas. Svarbu, kad tai neatrodytų kaip grėsmė ar priekaištas. Būtina elgtis ramiai, viską paaiškinti. Jeigu vaikas sutinka apsikirpti – tuo geriau (trumpus plaukus prižiūrėti yra daug lengviau).

Slapčia negalima

Nors labai dažnai tėveliams siūloma nukreipti vaiko dėmesį žaisliukais ir slapčia užpilti ant galvytės šampūno, ne visada rezultatai pradžiugina. Vieną kartą ar du gal ir pavyks apgauti, tačiau pasitikėjimas tavimi labai greitai išgaruos. Geriau priimti situaciją tokią, kokia ji yra, pasistengti rasti kitą būdą susikalbėti su vaiku. Jeigu negali rasti bendros kalbos su trejų metukų sūneliu arba dukryte, kas bus po, kai jam arba jai sueis penkiolika metų? Bus daug sunkiau. Tai, kad mažylis nenorėjo plauti galvos, vieną dieną pasirodys juokingu, o ne baisiu, dalyku, tad geriau paversti šią problemą įdomiu žaidimu ir pasiūlyti vaikui kartu rasti išeitį.

Susiję straipsniai

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai) vaikams

Efektyviausias būdas gydyti kūdikių ir vaikų odos ligas – vengti odos būklę pabloginančių veiksnių ir reguliariai bei gausiai naudoti emolientus.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!