Vaiko akių ir plaukų spalva (4)
Visos vaiko fizinės savybės, taip pat plaukų ir akių spalva, priklauso nuo unikalios ir kartu išskirtinės genų kombinacijos, kurią jis paveldi iš savo tėvų. Paprastai tamsios spalvos nustelbia šviesias. Pavyzdžiui, jei tėtis rudaakis, o mama – mėlynakė, didesnė tikimybė, kad vaikelio akys bus rudos. Mėlynakiai tėvai rudaakio vaiko tikrai nesusilauks, tačiau atvirkščiai nutikti gali.
Garantuoti, kokia bus vaikelio akių spalva, niekas nedrįstų, nes ji priklauso ne tik nuo tėvų, bet ir nuo senelių akių spalvos. Būna taip, kad abu rudaakiai tėvai susilaukia žydraakio vaiko, nes ankstesnės kartos perduoda jam recesyvinį mėlynų akių geną. Dėl tos pačios priežasties mažylis dažnai būna labiau panašus į senelius, nei į savo tėvus.
Bet kokiu atveju, tiek naujagimio akių, tiek plaukų spalva gali būti „laikina“. Tikroji mažylio akių spalva paprastai išryškėja maždaug per pirmuosius gyvenimo metus. Jei naujagimio akys pilkos ar tamsiai mėlynos, per devynis mėnesius jos gali pasikeisti ir tapti žalios, šviesiai ar tamsiai rudos. Taip yra todėl, kad kūdikiui gimus, jo rainelėje (spalvotoje akies dalyje) pradeda daugėti pigmento. Žaliose, rusvose ar rudose akyse pigmento yra daugiau nei pilkose ar žydrose akyse, todėl akys negali pašviesėti arba tapti žydresnės. Jei kūdikis gims rudomis akimis, jos greičiausiai tokios ir liks.
Su plaukais situacija yra kiek įdomesnė, nes tiek jų spalva, tiek struktūra vaikui augant gali keistis net keletą kartų (žinoma, ne per vieną dieną – tai laipsniškas procesas). O gal ir jūs darželyje buvote blondinas (-ė) lygiais plaukais, o dabar turite tamsias vešlias garbanas?
Gimiau rudomis akimis. Dabar esu pilkšvo atspalvio žaliaakė 😀