Vaiko kalbos raida: 0-6 mėn. (34)

0-6 mėnesių kūdikio kalbos raida

Ką naujagimis girdi?

Vos gimęs mažylis reaguoja į garsus – pavyzdžiui, nurimsta, kai jį kalbini. Išgirdęs naują garsą –  suklūsta. Staigesnis, čaižesnis balsas jautresnius kūdikius gali išgąsdinti, jie gali pradėti verkti. Kiek paaugęs mažylis ims kreipti žvilgsnį garso link. Naujagimio klausą gali patikrinti už jo nugaros suplodama delnais – jei mažylis į šį garsą nereaguoja, gali būti, kad jis turi klausos problemų.

Ką naujagimis supranta?

Vos gimęs, jis atpažįsta mamos, tėčio balsą, kuriuos jau girdėjo būdamas pilvelyje (štai kodėl reikia kalbėtis su „pilvuku“!). Pakalbintas jis ims šypsotis arba, jei verkė, nurims. Nuo apytiksliai 3-4 mėn. susivoks, kad žaisliukai gali leisti garsus, ir tai bus smagus atradimas!

Kaip naujagimis kalba?

Nuo gimimo iki apytiksliai vieno mėnesio amžiaus apie visus savo poreikius kūdikis praneš verkdamas – tai bus pagrindinis jo bendravimo būdas. Tačiau ilgainiui suprasi, kad verkimas verkimui nelygus: jei nori miego, kūdikis verkia vienaip, o jei yra alkanas arba jei jam ką nors skauda – kiek kitaip. Kai kūdikiui sukaks 4-8 savaitės, jo veiduką papuoš pirma tikra šypsena – šypsodamasis jis tau sakys, kad jam labai smagu tave matyti. Nors šypsosi ir vos gimę mažyliai, ekspertų teigimu, tai tėra nesąlyginis refleksas ir dar nėra mums įprastas bendravimo su kitais būdais – t.y. kūdikis ja dar nieko nesako. Apie 2 mėnesį dauguma kūdikių pradeda guguoti ir dažniausiai tai daro, kai jaučiasi patenkinti. Pradžioje gugavimas bus daugiau balsiai (a, e , i, o, u), vėliau jie pereis į dvibalsius, o galiausiai, apie 4-7 mėnesį „kalboje“ atsiras ir priebalsiai m, b, t, g, p. Tuomet kūdikis jau galės ištarti dvigarsius „ma-ma“, „pa-pa“.

Svarbu: guguoja ir visiškai kurti kūdikiai. Jei pastebėjai, kad kūdikis nereaguoja į garsus, pasakyk apie tai savo gydytojui.

Kaip paskatinti raidą?

Naujagimiui dar sunku atskirti atskirus garsus ir garsų junginius, tačiau jis jau gerai jaučia intonacijų pasikeitimus. Todėl, kalbėdama su kūdikiu, kaitaliok balso aukštį, nuotaiką. Bendraudama su vaiku žiūrėk jam į akis ir, kuomet kūdikis guguoja tau, bandyk atkartoti jo gugavimą – taip jis sužinos, kad žmonės vienas su kitu bendrauja „skleisdami garsus“. 

Čia rasite daugiau informacijos apie kūdikio fizinę bei kalbos raidą , o šioje lentelėje - pagrindinius kūdikio motorinių funkcijų ir kalbos raidos terminus.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  MONIKAMARIJA parašė:
  na mano berniukas jau nuo 2men guguoja sypsosi,ir nuo truputi anksciau 1men.pirmoji sypsenele. dabar jau virs treju menesiu isvis guguoja krikstauja labai garsiai

  mano mazylei buvo 3sav kai jau sypsotis pradejo, o 5sav jau po truputi pradejo tarti kazka nesuprantamo dabar tai jau beveik gugu iseina kasdien vis smagiau ir smagiau kazka naujo isgirsti

 2. MONIKAMARIJA
  MONIKAMARIJA prieš 7 m.

  jurate.b parašė:
  mano mazylei buvo 3sav kai jau sypsotis pradejo, o 5sav jau po truputi pradejo tarti kazka nesuprantamo dabar tai jau beveik gugu iseina kasdien vi…

  vis didin ir vis naujesnio kaska oi kaip faina matyti kaska darant.

 3. User has not uploaded an avatar
  Unaitiene prieš 7 m.

  kazkaip sunerimau, vis gydytoja klausia ar mes guguojame, gal ir teko kazka isgirsti panasaus, bet dazniau tai uuuaaa, ar cia normalu? uz savaites mums bus 4 men.

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  mano mazyle krykstaut pradejo dar net menesiulaukusi, o jai dbr bus3menesiukai. seip šiuo metu ji y burnyte labai daznai kisa sawnw rankytes, daug seilejasi matomai jau niesti dantuku smegeneles tai taip kasosi.

 5. DiŪtėėė prieš 4 m.

  Mano mažiukas atrodo kad tuoj ir mama pasakys nes tik girdysi ma ma ma tokie garsai