Vaiko kalbos raida: 0–6 mėn. (43)

0–6 mėnesių kūdikio kalbos raida

Ką naujagimis girdi?

Vos gimęs mažylis reaguoja į garsus – pavyzdžiui, nurimsta, kai jį kalbinate. Išgirdęs naują garsą –  suklūsta. Staigesnis, čaižesnis balsas jautresnius kūdikius gali išgąsdinti, jie gali pradėti verkti. Kiek paaugęs mažylis ims kreipti žvilgsnį garso link. Naujagimio klausą galite patikrinti, suploję delnais jam už nugaros – jei mažylis į šį garsą nereaguoja, gali būti, kad jis turi klausos problemų.

Ką naujagimis supranta?

Vos gimęs, jis atpažįsta mamos, tėčio balsą, kuriuos jau girdėjo būdamas pilvelyje (štai kodėl reikia kalbėtis su „pilvuku“!). Pakalbintas, jis ims šypsotis arba, jei verkė, nurims. Nuo apytiksliai 3-4 mėn. susivoks, kad žaisliukai gali leisti garsus, ir tai bus smagus atradimas!

Kaip naujagimis kalba?

Nuo gimimo iki apytiksliai vieno mėnesio amžiaus apie visus savo poreikius kūdikis praneš verkdamas – tai bus pagrindinis jo bendravimo būdas. Bet ilgainiui suprasite, kad verkimas verkimui nelygus: jei nori miego, kūdikis verkia vienaip, o jei yra alkanas arba jei jam ką nors skauda – kiek kitaip. Kai mažyliui sukaks 4-8 savaitės, jo veiduką papuoš pirma tikra šypsena – šypsodamasis jums jis sakys, kad jam labai smagu jūs matyti. Nors šypsosi ir vos gimę mažyliai, ekspertų teigimu, tai tėra nesąlyginis refleksas ir dar nėra mums įprastas bendravimo su kitais būdais – t.y. kūdikis ja dar nieko nesako. Apie 2 mėnesį dauguma kūdikių pradeda guguoti ir dažniausiai tai daro, kai jaučiasi patenkinti. Pradžioje gugavimas bus daugiau balsiai (a, e , i, o, u), vėliau jie pereis į dvibalsius, o galiausiai, apie 4-7 mėnesį „kalboje“ atsiras ir priebalsiai m, b, t, g, p. Tuomet kūdikis jau galės ištarti dvigarsius „ma-ma“, „pa-pa“.

Svarbu: guguoja ir visiškai kurti kūdikiai. Jei pastebėjote, kad kūdikis nereaguoja į garsus, pasakykite apie tai savo gydytojui.

Kaip paskatinti raidą?

Naujagimiui dar sunku atskirti atskirus garsus ir garsų junginius, tačiau jis jau gerai jaučia intonacijų pasikeitimus. Todėl, kalbėdami su kūdikiu, kaitaliokite balso aukštį, nuotaiką. Bendraudami su vaiku žiūrėkite jam į akis ir, kai kūdikis guguoja jums, bandykite atkartoti jo gugavimą – taip jis sužinos, kad žmonės vienas su kitu bendrauja „skleisdami garsus“. 

Čia rasite daugiau informacijos apie kūdikio fizinę bei kalbos raidą , o šioje lentelėje - pagrindinius kūdikio motorinių funkcijų ir kalbos raidos terminus.

Susiję straipsniai

Vaiko mokymasis kalbėti: viskas, ką reikia žinoti

Yra du dalykai, kurių labiausiai laukia visi naujai iškepti tėvai: vaiko pirmasis žingsnis ir vaiko pirmasis žodis.

Vaikas kalba dviem kalbomis: naudinga ar žalinga?

Šiais laikais nebestebina nei dvikalbės šeimos, nei dvikalbiai vaikai. Gyvenimas yra dinamiškas: mes daug keliaujame, bendraujame.

Artikuliacinė mankštelė pradedantiems kalbėti vaikams

Artikuliacinės mankštos yra skirtos tobulinti kalbinę motoriką – judesius, reikalingus sklandžiam ir raiškiam kalbėjimui.

Naujausi komentarai

  1. Barbarah prieš 8 mėn.

    Sveikos mamytės, mažylė pradėjo guguoti apie 1.5mėn tokiais garsai "uo" "eeei" ir t.t. ir labai daug šypsojosi, bet sulaukus 2 mėn ir vienos savaitės apstojo... pradėjo tik taip mykti, prunkšti, grunkšti, šypsosi bet ir atrodo ankščiau labiau šypsojos, nei dabar. Čia normalu ar reiktų susirūpinti?

  2. Cavy
    Cavy prieš 8 mėn.

    Nanan parašė:
    Sveikos mamytės, mažylė pradėjo guguoti apie 1.5mėn tokiais garsai "uo" "eeei" ir t.t. ir labai daug šypsojosi, bet sulaukus 2 mėn ir vienos savaitės apstojo... pra…

    Manoji identiškai. Daugiau šaukia nei kalbasi 🙄nemanau, kad čia blogai. Manau mokosi ir šaukti lengviau nei įvairesnius garsus skleisti☺️

  3. Amadra
    Amadra prieš 8 mėn.

    Cavy parašė:
    Manoji identiškai. Daugiau šaukia nei kalbasi 🙄nemanau, kad čia blogai. Manau mokosi ir šaukti lengviau nei įvairesnius garsus skleisti☺️

    Tikrai taip, tokio amziaus jie jau po truputi pradeda suprasti, kad garsa gali kontroliuoti, tai ir tie parekavimai jau buna samoningi🙂 o cepsejimai, gurgimai normalu, nes vaikiukai lavina kalbos padargus🙂 kas dar labai svarbu pirmaisiais menesiais, tai ne tik kuo daugiau ir ivairiau kalbeti su vaiku, bet ir leisti jam liesti visas imanomas skirtingas fakturas - ivairias medziagas, pavirsius. Tai aukso vertes pratimai kalbos ir bendrai psichomotorikos raidai🙂

  4. Barbarah prieš 8 mėn.

    Amadra parašė:
    Tikrai taip, tokio amziaus jie jau po truputi pradeda suprasti, kad garsa gali kontroliuoti, tai ir tie parekavimai jau buna samoningi🙂 o cepsejimai, gurgimai norma…

    Ačiū nuraminot, būnant pirmą kartą mama tai atrodo paskui prisigalvoji visko....

  5. Amadra
    Amadra prieš 8 mėn.

    Nanan parašė:
    Ačiū nuraminot, būnant pirmą kartą mama tai atrodo paskui prisigalvoji visko....

    Visos mamos mamom tampa pirma karta, kad ir kiek knygu perskaiciusios ar kursu praejusios, vis tiek kazkur supanikuojam ir tai absoliuciai normalu🙂 bet visuomet, jei jums kyla klausimu ar neaiskumu, nepabijokit ir pasikonsultuoti su vaiko gydytoja. Juk nera vienodu vaiku ir 100% patarimu🙂