Vaiko kalbos raida: 0–6 mėn. (38)

0–6 mėnesių kūdikio kalbos raida

Ką naujagimis girdi?

Vos gimęs mažylis reaguoja į garsus – pavyzdžiui, nurimsta, kai jį kalbinate. Išgirdęs naują garsą –  suklūsta. Staigesnis, čaižesnis balsas jautresnius kūdikius gali išgąsdinti, jie gali pradėti verkti. Kiek paaugęs mažylis ims kreipti žvilgsnį garso link. Naujagimio klausą galite patikrinti, suploję delnais jam už nugaros – jei mažylis į šį garsą nereaguoja, gali būti, kad jis turi klausos problemų.

Ką naujagimis supranta?

Vos gimęs, jis atpažįsta mamos, tėčio balsą, kuriuos jau girdėjo būdamas pilvelyje (štai kodėl reikia kalbėtis su „pilvuku“!). Pakalbintas, jis ims šypsotis arba, jei verkė, nurims. Nuo apytiksliai 3-4 mėn. susivoks, kad žaisliukai gali leisti garsus, ir tai bus smagus atradimas!

Kaip naujagimis kalba?

Nuo gimimo iki apytiksliai vieno mėnesio amžiaus apie visus savo poreikius kūdikis praneš verkdamas – tai bus pagrindinis jo bendravimo būdas. Bet ilgainiui suprasite, kad verkimas verkimui nelygus: jei nori miego, kūdikis verkia vienaip, o jei yra alkanas arba jei jam ką nors skauda – kiek kitaip. Kai mažyliui sukaks 4-8 savaitės, jo veiduką papuoš pirma tikra šypsena – šypsodamasis jums jis sakys, kad jam labai smagu jūs matyti. Nors šypsosi ir vos gimę mažyliai, ekspertų teigimu, tai tėra nesąlyginis refleksas ir dar nėra mums įprastas bendravimo su kitais būdais – t.y. kūdikis ja dar nieko nesako. Apie 2 mėnesį dauguma kūdikių pradeda guguoti ir dažniausiai tai daro, kai jaučiasi patenkinti. Pradžioje gugavimas bus daugiau balsiai (a, e , i, o, u), vėliau jie pereis į dvibalsius, o galiausiai, apie 4-7 mėnesį „kalboje“ atsiras ir priebalsiai m, b, t, g, p. Tuomet kūdikis jau galės ištarti dvigarsius „ma-ma“, „pa-pa“.

Svarbu: guguoja ir visiškai kurti kūdikiai. Jei pastebėjote, kad kūdikis nereaguoja į garsus, pasakykite apie tai savo gydytojui.

Kaip paskatinti raidą?

Naujagimiui dar sunku atskirti atskirus garsus ir garsų junginius, tačiau jis jau gerai jaučia intonacijų pasikeitimus. Todėl, kalbėdami su kūdikiu, kaitaliokite balso aukštį, nuotaiką. Bendraudami su vaiku žiūrėkite jam į akis ir, kai kūdikis guguoja jums, bandykite atkartoti jo gugavimą – taip jis sužinos, kad žmonės vienas su kitu bendrauja „skleisdami garsus“. 

Čia rasite daugiau informacijos apie kūdikio fizinę bei kalbos raidą , o šioje lentelėje - pagrindinius kūdikio motorinių funkcijų ir kalbos raidos terminus.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  Mano mažiukas atrodo kad tuoj ir mama pasakys nes tik girdysi ma ma ma tokie garsai

 2. lbleonardik78
  lbleonardik78 prieš 3 m.

  Sveiki nuo keliu mienesiu jau vaikais vardus istaria?

 3. Džiugen
  Džiugen prieš 3 m.

  Maniškei 3,5 mėn. guguoja, krykštauja, cypauja ypač vakarais. Pradėjo gal apie 3 mėn. jau taip intensyviau

 4. Magija6
  Magija6 prieš 3 m.

  Rūta M. parašė:
  Ji ir domisi. Kam tie forumai jusu manymu skirti....

  Būtų gerai paskaityti ne tik forumus, bet ir knygas, straipsnius apie kūdikių raidą.

  Autore, visi vaikai skirtingi. Gaires, nuo kada iki kada maždaug kūdikis turi pradėti daryti tą ar aną skaitykite, bet, turėkite omenyje, kad tai tik gairės. Gali šiek tiek anksčiau, gali šiek tiek vėliau. O jeigu kas labai neramina pasikalbėkite su savo vaikučio gydytoja. Juk turite lankytis pas gydytojus kas mėnesį pradžioje, tai ir klauskite kas neramina

  Kažkiek Jums įdomios informacijos paskaitykite čia: https://mamoszurnalas.lt/kaip-kalbinti-kudiki/

  Dar paieškokite dominančios informacijos čia:

  https://mamoszurnalas.lt/kategorija/naujagimis/

  https://mamoszurnalas.lt/kategorija/raida/

  https://www.tavovaikas.lt/lt/rubrika/kudikis/naujagimis

  https://www.tavovaikas.lt/lt/rubrika/kudikis/0-6-menesiai

 5. lbleonardik78
  lbleonardik78 prieš 3 m.

  Na maniske jau sipsosi reaguoja ir tik 1 men