Vaiko miegas be sauskelnių: kada ir kaip?

Jūsų 2-3 metų mažylis jau puikiai atlieka gamtinius reikalus ant puoduko ar netgi tualete, tačiau naktis – vis dar sauskelnių metas? Kartkartėmis pasišlapinti naktį (keletą kartų per savaitę) tokio amžiaus vaikams – normalu. Išmiegoti sausam visą naktį vaikui turėtų pavykti prabėgus maždaug pusmečiui nuo to laiko, kai visiškai atsisakėte sauskelnių dienomis.

 

Šis laikas jau praėjo, o naktys vis dar šlapios? Gali būti, kad jūsų vaiko šlapimo pūslė yra maža arba jis dar neišmoko prabusti pajutęs, kad nori šlapintis, ir ši problema vis dėlto turėtų dingti jam ūgtelėjus.

 

Nuo ko pradėti?

 

Visų pirma – imkite ir pasiryžkite. Jei jau visą savaitę mažylis prabunda visiškai tuščiomis sauskelnėmis, drąsiai jų atsisakykite – veikiausiai jis jau ir taip pasiruošęs apsieiti be jų. O jei sauskelnės vis dar sušlampa, nors jūs manote, kad atėjo metas jų atsisakyti – teks pradėti naujo įgūdžio ugdymą. Pirmosios naktys be sauskelnių paprastai būna rimtesnis iššūkis tėvams, nei pačiam vaikui.

 

Visų pirma pasistenkite nesijaudinti ir pernelyg nesureikšminti naktinių sušlapimų. Juolab negėdinkite, nebauginkite vaiko. Išmiegoti sausam – tai su laiku išsiugdomas gebėjimas, tik vieniems vaikams šis ugdymas užtrunka ilgiau nei kitiems.

 

Belaukdama, kol vaikas išaugs naktinio šlapinimosi į lovą amžių, pasirūpinkite jo patogumais. Apklokite čiužinį plastikine plėvele ar paklodėle, kad šlapimas nesigertų į čiužinio vidų. Vaikui nakčiai maukite natūralaus pluošto, gerai drėgmę sugeriančias kelnaites ir paraginkite kuo greičiau pabusti bei pažadinti jus jei pajus jog sušlapo.

 

Nepaisant to, kad naktis, vaikui pasišlapinus kuo greičiau pakeiskite ir jo paklodę (turėkite netoli lovos pasidėjus atsarginį patalynės komplektą), ir pižamą, kad šlapimas ir drėgmė nedirgintų jautrios odos bei vaikas išsiugdytų jausmą, jog miegoti jaučiant drėgmę – didelis diskomfortas.

 

Priprantama ne iš karto…

 

Kaip vaikai išauga naktinį šlapinimąsi? Paprastai tai vyksta palengva. Mažyliai, kurie į lovą pasišlapindavo kelis kartus per naktį, vėliau ima šlapintis tik kartą. Tada palengva ima mažėti šlapiųjų naktų: iš pradžių sausai išmiegama keletą dienų per savaitę, vėliau šlapios naktys tampa veikiau išimtimi, nei taisykle.

 

Tiesa, neskubėkite nusivilti, jei procesas vyksta ne taip greitai, kaip norėtumėte. Vieni vaikai įgūdį išmiegoti sausi išsiugdo per kelias savaites, o kiti dar net kelerius metus kartkartėmis nubunda šlapi.

 

Tėvų patirtis

 

Kad palengvintumėte sau ir mažyliui pratinimosi procesą, galima griebtis ir keleto jau išbandytų ir laiko patikrintų gudrybių.

 

• Viena jų – tai riboti prieš naktį išgeriamų skysčių kiekį. Jei mažylis dienos metu geria pakankamai, jam tikrai negrės dehidratacija ar skysčių trūkumas. Todėl likus 1-1,5 val. iki miego verčiau neduokite jam ypač sultingo maisto ar daug gerti. Pieno, arbatos stiklinės prieš miegą ritualą galite pakeisti bent jau puodeliu jogurto ar nedideliu obuoliu. O ir patį ritualą paankstinkite: iš pradžių – naktipiečiai, paskui – rengtis, praustis, pasakėlė prieš miegą, dar kartą į tualetą ir tik tada – saldžių sapnų.

 

• Nejautriai miegančių mažylių tėvai pasakoja išbandę ir kitą veiksmingą metodą: ant puoduko sodinti miegantį vaiką. Tai daroma praėjus keletui valandų po to, kai mažylis užmigo. Puikiai su puoduku susitvarkantiems vaikams dažniausiai nekyla problemų, išgirdę tyliai į ausytę pakuždėtą „psss“ (ar kitą sutartinį garsą, kuriuo iliustruodavote šlapinimosi procesą dieną), jie pasišlapina nė neprabudę. Tiesa, pasak medikų, pastarasis būdas nėra labai rekomenduotinas, kadangi nemoko vaiko sąmoningai prabusti ir pasiprašyti ant puoduko. Tačiau daugeliui tėvų jis vis dėlto atrodo patrauklesnis nei mintis, kad vaikas ir šią naktį prabus visas šlapias. Pripratus prie tokio naktinio šlapinimosi vėliau nuo jo palengva atpratinama šlapinimosi laiką vis ankstinant, kol galiausiai jį visiškai pakeičia pasišlapinimas prieš užmiegant.

 

Kada sunerimti?

 

Jei vaikas šlapinasi labai dažnai ir po visai nedaug, besišlapindamas įsitempia ar šlapinantis jam skauda, būtina kreiptis į medikus – gali būti prasidėjusi šlapimo takų infekcija ar kilę kitų sveikatos bėdų.

 

Taip pat pasikonsultuokite su medikais jei pastebėjote, kad vaiko šlapimas nuolat yra drumstas, rausvo atspalvio (ši spalva turėtų laikytis bent keletą dienų, nes trumpam šlapimo spalvą gali pakeisti ir kai kurie suvalgyti maisto produktai, pavyzdžiui, burokėliai), arba jei genitalijų srityje atsirado bėrimas.
 

Susiję straipsniai

Vaikas bijo tuštintis: ko imtis tėvams pasireiškus puoduko baimei?

Paprastai dėl šlapinimosi vaikams didesnių problemų nekyla, tačiau „didelio reikalo“ vaikas gali neiti net dvi ar tris dienas.

4 pagrindinės odos iššutimų priežastys

Naujagimių ir kūdikių odelė – gležna, jautri ir neatspari aplinkos poveikiui. Neigiamą efektą paaštrina dar ir sauskelnės: odą nuolat veikia drėgmė.

Vasara – tinkamiausias metas atpratinti vaiką nuo sauskelnių

Prasidėjus vasarai daugelis tėvų išsikelia tikslą vieną kartą ir visiems laikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Vasara – tinkamiausias tam laikas.