Vaiko savarankiškumo ugdymas: ką svarbu žinoti tėvams?

Vaikai padeda tėvams Natalia Lebedinskaia | Shutterstock.com

Tikriausiai daugeliui tėvų pažįstama situacija, kai vaikas kelias minutes stengiasi atlikti kokį nors nesudėtingą darbą, bet jam niekaip nepavyksta ir jis, galiausiai netekęs kantrybės, pravirksta. Tėvai dažniausiai patys „griebia jautį už ragų“ ir padeda vaikui susidoroti su iššūkiais.

Tačiau viena svarbiausių tėvų užduočių auginant vaikus – ugdyti savarankiškumą ir padėti pagrindus, kad vaikai patys galėtų priimti sprendimus, įveikti problemas ir, galiausiai, padėti aplinkiniams bei prisidėti prie šeimos gerovės kūrimo.

Vaiko savarankiškumo ugdymas: kodėl tai svarbu?

Ugdyti savarankiškumą svarbu dėl to, kad savarankiškam vaikui lengviau prisitaikyti tiek darželyje, tiek ir mokykloje.

Ugdant savarankiškumą stiprėja ir vaiko savivertė.

Galiausiai, yra ir praktinė savarankiškumo ugdymo pusė: kuo daugiau darbų vaikas atliks pats, tuo lengviau bus tėvams.

Kada tinkamiausias metas pradėti ugdyti vaiko savarankiškumą?

Žinoma, pirmuosius paprastus darbelius (pavyzdžiui, susidėti žaislus į dėžę) gali atlikti jau vos 1,5–2 m. sulaukę vaikai.

Manoma, kad pats metas pradėti ugdyti 3 m. sulaukusio mažylio savarankiškumą. Trimečiai jau yra ganėtinai sąmoningi, suvokia save kaip asmenybes, gali nesunkiai perprasti tuose namuose taikomas taisykles, geba ilgesniam laikui susikaupti, palaukti, tad po truputį galima pradėti mokyti juos savarankiškumo. Tėvams svarbiausia neturėti pernelyg didelių lūkesčių: viskas vyksta pamažu.

Kuo vaikas vyresnis, tuo daugiau ir sudėtingesnių užduočių savarankiškai jis gali atlikti. Svarbu nepražiūrėti amžiaus tarpsnio iki 7 m., ypač svarbaus padedant savarankiškumo pagrindus.

Patarimai, kaip ugdyti vaiko savarankiškumą

Priminkite vaikui jo pareigas. Pagrindinės vaiko pareigos – pasikloti lovą, susitvarkyti žaislus, vėliau – rašomąjį stalą, susidėti daiktus į jų vietas, atlikti konkrečiai vaikui namuose priskirtas užduotis (pavyzdžiui, gėlių laistymas, gyvūnų maitinimas ir girdymas ir t. t.). Jei matote, kad kažkuris iš vaikui priskirtų darbų neįvykdytas, priminkite, kad pats metas jį atlikti.

Mokykite vaiką pasirūpinti savo daiktais – drabužiais, avalyne, žaislais, technika ir t. t., kad jie vėl būtų tinkami naudoti. Taip pat svarbu išmokyti vaikus saugoti, tausoti daiktus – nepalikti dviratuko per naktį viduryje kiemo, nenumesti žaislų ant grindų, kad jų nesukramtytų šuo, ir t. t. Jau nuo mažų dienų vaikai turėtų būti supažindinami su daiktų verte, todėl, pavyzdžiui, naujam brangesniam pirkiniui (minėtajam dviračiui ar planšetiniam kompiuteriui) vaikas turėtų taupyti pats.

Išmokykite ir dalytis daiktais su kitais. Labai svarbu jau nuo mažų dienų pradėti ugdyti dalijimosi daiktais įgūdį: jis pravers ne tik namuose, kur auga daugiau vaikų, bet ir mokykloje bei darželyje, popamokinėse veiklose. Vaikui, kuris moka dalytis, bus lengviau socializuotis, jis nebus atstumas kitų vaikų ir greičiau susiras draugų.

Ugdydami savarankiškumą, ugdykite ir vaiko kantrybę nemesti pradėto darbo. Jei vaikas pyksta, kad kažkokio darbo nepavyko atlikti taip greitai, kaip jis tikėjosi, iškart neskubėkite į pagalbą: tegul vaikas bando vėl ir vėl ir nenuleidžia rankų. Šis įgūdis svarbus ateičiai – ne visuomet tikslą galima pasiekti lengvai.

Motyvuokite vaiką, kai jis padeda kitiems. Geriausia motyvacija vaikui – padėka, pagyrimas, todėl kai jis neprašytas plauna puodelius arba pradeda valyti kambaryje dulkes, kai pažaidžia su jaunesniais sese ar broliu, padeda jiems išspręsti užduotėlę, būtinai jam padėkokite. Paminėkite, kad be jo pagalbos sunkiai išsiverstumėte ir koks jo indėlis svarbus šeimai (žinoma, toks pasakymas kartais – kiek hiperbolizuotas, tačiau bet kokiu atveju skatina ir motyvuoja vaiką).

Būkite supratingi. Pirmieji vaiko bandymai atlikti kokį nors darbą savarankiškai gali būti išties chaotiški. Pavyzdžiui, jei vaikas pirmą kartą savarankiškai maudysis, vonios kambarys gali būti pritaškytas, ant grindų mėtytis šampūnų ir dušo želių buteliukai, rankšluosčiai, drabužiai ir t. t. Taigi, pamatę netvarką, tiesiog vaikui priminkite, ką jis turėtų padaryti, kad vonia vėl būtų tvarkinga. Vėlgi tą patį galima pasakyti ir apie savarankišką vaiko rengimąsi: leiskite vaikui pačiam pasirinkti drabužius, kuriuos jis tą dieną dėvės, ir savarankiškai apsirengti. Jokiu būdu nesijuokite, jei drabužiai nedera nei pagal stilių, nei pagal sezoną – geriau paaiškinkite, kas ir kaip: ilgainiui vaikas perpras garderobo rinkimosi taisykles ir principus.

Daugiau:

Dažniausios tėvų klaidos ugdant vaikų savarankiškumą

  • Kantrybės stygius. Kaip jau minėta, tėvai dažnai ne kantriai palaukia, kol vaikas atliks darbą, bet, netekę kantrybės, tiesiog tą darbą atlieka patys. Taigi tėvams, norintiems, kad jų vaikai būtų kuo savarankiškesni, teks lavinti ir savo kantrybę.
  • Išankstinis vaiko savarankiškumo nuvertinimas: vaikui neleidžiama net bandyti bijant, kad jis patirs nesėkmę. Taip pat tėvai dažnai galvoja, kad atlikti vieną ar kitą darbą vaikui – dar per anksti ir jam nepavyks. Reikia ugdyti vaiko savarankiškumą ir pasitikėjimą, o ne iš karto pasmerkti bandymus nesėkmei. Visuomet verta pabandyti. Tiesa, užduotys turi būti adekvačios: pavyzdžiui, vienas penkiametis tikrai neiškeps pyrago.
  • Akcentuojami ne vaiko pasiekimai, bet klaidos. Vaiko ūpą galima ilgam numušti akcentuojant jo klaidas, taigi susilaikykite nuo nemalonių replikų ir neigiamų komentarų. Kiek tik įmanoma, visuomet išlikite pozityvūs. Taip padėsite pagrindus vaiko savivertei ir ugdysite jo pasitikėjimą savimi.
  • Skiriant užduotis neatsižvelgiama į vaiko charakterį, temperamentą. Judriems, aktyviems vaikams užduotis reikėtų skaidyti, lėtesniems vaikams reikėtų skirti daugiau laiko. Pavyzdžiui, tėvai dažnai pyksta, kad vaikas, ruošdamasis į darželį ar mokyklą, lėtai prausiasi ar rengiasi, tačiau dėl to nereikėtų kaltinti vaiko – kitą kartą, turint omenyje lėtesnį vaiko temperamentą, tiesiog reikėtų mažylį anksčiau pažadinti.
  • Vaikas lyginamas su kitais vaikais. Dar viena dažnai tėvų daroma klaida – vaiko lyginimas su kitais. Pavyzdžiui, nuolat primenama, kad būdamas tokio pat amžiaus vyresnysis brolis jau pats mokėjo užsirišti batų raištelius. Lyginimas su kitais gali įskaudinti vaiką ir sumažinti motyvaciją.

Taigi, tėvams svarbu suvokti, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, būti pozityviems ir geranoriškiems.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.