Vaikų susirgimai kelionėse: kaip išvengti ir ką daryti susirgus?

Vaikų susirgimai kelionėse Ermolaev Alexander | Shutterstock.com

Keliones su vaikais labai dažnai apkartina mažųjų susirgimai ir traumos. Kokie jie, kaip reikėtų elgtis tėvams ir ką daryti, kad iš kelionės visa šeima grįžtų puikiai pailsėjusi ir sveika.

Dažniausi vaikų susirgimai ir traumos kelionėse

Dažniausiai kelionėse suserga dvimečiai – šešiamečiai. Silpną imunitetą turinčius ir stresą dėl pasikeitusios aplinkos patiriančius mažylius kamuoja virusų ir bakterijų sukeltos ligos.

Vyresni, tad ir judresni, drąsesni vaikai dažniau susižeidžia, patiria įvairių traumų.

  • Gastroenteritas. Įvairių mikroorganizmų sukeltas skrandžio ir žarnyno uždegimas - labai dažna keliautojų liga, kuri yra ypač pavojinga vaikams. Gastroenteritas pasireiškia vėmimu, viduriavimu, karščiavimu. Vaikas greitai nusilpsta, netenka daug skysčių, tad būtina skubiai kreiptis į medikus.
  • Viršutinių kvėpavimo takų ligos. Vaikų imunitetas formuojasi jiems augant - normalu, jeigu sveikas, lėtinėmis ligomis nesergantis vaikas iki trejų metų amžiaus per metus net 8-10 kartų serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Šios ligos pasireiškia sloga, gerklės skausmu, kosuliu, karščiavimu.
  • Nudegimai saulėje, šilumos (saulės) smūgis. Plonesnę ir jautresnę odą bei dar tik besiformuojančią termoreguliacinę sistemą turintys vaikai greičiau nudega saulėje, juos ištinka šilumos (saulės) smūgis. Nudegusi oda parausta, ją skauda, vaikas gali karščiuoti. Ištikus šilumos smūgiui vaikas tampa vangus, išblyškęs, kvėpuoja paviršutiniškai, bet greitai, sunkiau užčiuopti nusilpusį ir padažnėjusį pulsą. Vaiką gali pykinti, raumenis gali traukti mėšlungis.
  • Minkštųjų audinių sumušimai, išnirimai, kaulų lūžiai. Aktyvūs, tačiau nepatyrę ir menką savisaugos instinktą turintys vaikai patiria traumas nukritę, suklupę, nušokę iš per didelio aukščio, susistumdę žaidimo metu ir pan.
  • Alergija. Kelionės metu vaikas patiria stresą dėl skrydžio, ilgo važiavimo, pasikeitusios aplinkos, neįprasto klimato, maisto, kitos laiko juostos. Patiriamas stresas gali lemti įvairių alergijų paūmėjimą, jeigu vaikas yra į jas linkęs. Alergiško vaiko tėveliams prieš kelionę reikėtų pasitarti su vaiko būklę stebinčiu gydytoju, būtinai pasiimti paskirtų vaistų, kremų.
  • Egzotiškų augalų, vabzdžių, gyvūnų sukelti susirgimai. Smalsūs vaikai kelionėse dažnai nukenčia nuo egzotiškų, juos dominančių augalų, vabzdžių ir gyvūnų. Dažni jūros ežių įdūrimai, medūzų nudeginimai, vabzdžių įgėlimai, gyvūnų įkandimai ir įdrėskimai, apsinuodijimai paragavus augalų.

Ką daryti vaikui susirgus ar patyrus traumą kelionėje?

Didesniuose viešbučiuose dažniausiai yra budintis gydytojas ar kitas medicinos darbuotojas, galintis suteikti pirmąją pagalbą ir, reikalui esant, nukreipti tolesniam gydymui. Įprastai šios paslaugos yra mokamos.

Jeigu viešbutyje tokios paslaugos nėra teikiamos, kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.

Jeigu situacija nėra kritinė, būtų pravartu prieš tai paieškoti informacijos internete ir įsitikinti, kad gydymo įstaiga patikima, palyginti kelių įstaigų teikiamų paslaugų įkainius.

Kreipdamiesi į medikus užsienyje atminkite šiuos dalykus:

  • Kelionių draudimo dokumentai. Pateikite galiojančius draudimo dokumentus arba Europos sveikatos draudimo kortelę (ji užtikrina nemokamą pirmąją pagalbą tik Europos Sąjungos šalyse bei Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje). Nepamirškite, kad kreditinių kortelių turėtojai bei kartu keliaujantys jų šeimos nariai yra apdrausti kelionių draudimu. Jo apimtis priklauso nuo konkretaus banko ir kortelės tipo.
  • Gydymo kaina. Paklauskite tikslios paslaugų kainos, patikrinkite paslaugų įkainius internete. Jeigu kyla abejonių, visuomet derėkitės (pavyzdžiui, populiariuose Turkijos, Egipto kurortuose kainos dažnai nepagrįstai išpūstos, tačiau jas pavyksta sumažinti derybų metu).
  • Medicinos įstaigos dokumentai ir išrašai. Reikalaukite, kad gydytojas labai tiksliai užpildytų dokumentus ir būtinai nurodytų kreipimosi datą, diagnozę, gydymo trukmę, atliktas procedūras, paskirtus vaistus. Juos reikės pateikti draudimo bendrovei. Jų taip pat prireiks jūsų šeimos gydytojui, jeigu simptomai po kelionės atsinaujintų, pasireikštų naujų simptomų arba šalutinis vaistų poveikis.
  • Išlaidos vaistams. Jeigu gydytojas išrašo vaistų, kuriuos turite įsigyti savarankiškai, būtinai išsaugokite receptą ir vaistinės čekį. Pagal kai kurias draudimo sutartis, draudimo bendrovė įsipareigoja grąžinti pinigus už šias, pradines gydymo išlaidas.

Kaip išvengti vaikų ligų keliaujant?

Laikantis kelių pagrindinių saugumo ir elgesio kelionių metu taisyklių, daugelio ligų gali pavykti išvengti.

Leiskite vaikams adaptuotis

Staigūs klimato arba laiko juostos pokyčiai vargina net ir suaugusiuosius, o vaikams sukelia didžiulį stresą. Pirmosios dienomis, ypač, jeigu labai karšta arba šalta, ribokite buvimo kieme laiką, pratinkitės po truputį.

Pratindamiesi prie kitos laiko juostos, gerkite daug skysčių, ilgiau pabūkite saulės šviesoje, dienos metu kelis kartus nusnauskite, tačiau ilgai nemiegokite, o naktį, atvirkščiai, stenkitės numigti, nepramogaukite.

Venkite kaitrios saulės

Atsižvelgiant į klimatinę juostą ir sezoną, nuo 11–12 val. iki 15–16 val. saulė yra aktyviausia, tad šiomis valandomis reikėtų būti itin atsargiems ir pramogauti pavėsyje ar net ilsėtis viešbučio kambaryje.

Kitu laiku nepamirškite apsaugos nuo saulės priemonių, būtinai uždėkite vaikams kepures, dažniau girdykite vandeniu arba žindykite.

„Saugiai“ valgykite ir gerkite

Atvykę į svečią šalį (ypač pirmosiomis dienomis) neduokite vaikui ragauti egzotiško, neįprasto maisto, galinčio lemti įvairius virškinimo sutrikimus.

Prieš kelionę būtinai pasidomėkite, ar šalyje, kurioje lankotės galima gerti vandenį iš čiaupo (daugelyje Šiaurės ir Vidurio Europos šalių vandentiekio vanduo yra tinkamas gerti, tačiau to tikrai negalima pasakyti apie Artimųjų Rytų ar Šiaurės Afrikos valstybių vandenį).

Nešaldykite gėrimų ledukais

Daugelis keliautojų puikiai žino, kad vertėtų vengti egzotiško, ypač gatvėje parduodamo maisto, įpranta gaivintis gėrimais tik iš sandariai uždarytų buteliukų, tačiau juos šaldo neaiškios kilmės ledukais.

Pastarieji netrukus aptirpsta ir žalingi mikroorganizmai patenka į gėrimą. Keliaudami gėrimus geriau atšaldykite palaikę šaldytuve arba pakišę buteliuką po šalto vandens srove.

Venkite žmonių susibūrimo vietų

Kuo daugiau žmonių, tuo didesnė tikimybė susidurti su ligas sukeliančiais mikroorganizmais. Jeigu vaikas mažas, linkęs sirgti, buvo susirgęs prieš pat kelionę, geriau venkite žmonių susibūrimo vietų.

Po buvimo minioje, būtinai kruopščiai nuplaukite vaiko rankas, stebėkite, kad jis nesikištų pirštukų ar kitų daiktų į burnytę, netrintų akių.

Pasiskiepykite prieš kelionę

Vykstant į Centrinę Afrikos Respubliką ir Kongą privaloma pasiskiepyti nuo geltonojo drugio. Vykstant į daugumą šiltesnio klimato šalių (pavyzdžiui, Egiptą, Turkiją, Tunisą, Maroką, Malaiziją ir kt.) neprivaloma, tačiau rekomenduojama papildomai pasiskiepyti nuo vidurių šiltinės, hepatito A, pasiutligės. Vykstant į Vidurio Europą vertėtų pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.

Pasiimkite pažįstamų daiktų

Stresas - didelis sveikatos priešas, sukeliantis daugelio ligų paūmėjimus ir susilpninantis imuninę sistemą. Kelionėse vaikai patiria nemenką stresą, kurį bus lengviau suvaldyti, jeigu turėsite pažįstamų, saugius namus primenančių daiktų — antklodę, žaislą, puodelį ir pan. Jeigu vaikas turi mylimuką, galite pasiimti ir jį, tačiau turėkite mintyje, kad dėl įspūdžių gausos kelionėse jį pamesti yra didesnė tikimybė. 

Mokykite vaikus atsargumo

Vykdami į kelionę ir jos metu vaikams nuolat priminkite saugotis. Vaikas turėtų žinoti, kad nedera nuklysti nuo tėvų, šokinėti į vandenį be leidimo, toli plaukti, ragauti laukinių augalų, artintis ar juolab glostyti laukinių gyvūnų.

Susiję straipsniai

Keliaujame su kūdikiu: kas geriau – skristi lėktuvu ar važiuoti automobiliu?

Daugeliui tėvų kyla natūralus klausimas, kaip geriau daryti: skristi lėktuvu ar keliauti automobiliu su mažu vaiku?

Ar patinka žaisti su vaikais? Ar apskirtai patinka žaisti?

Dar ir šiandien prisimenu, kaip kiekvieną kartą palengvėdavo, kai išgirsdavau vaikų tėtį sakant „mes varom į žaidimų aikštelę“.

Kelionės ne mokinių atostogų metu: ką reikėtų žinoti tėvams?

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą šeimos gyvenimas gerokai apsiverčia: keliones svetur ir pramogas tenka derinti prie vaiko mokyklos atostogų.