Vaikui pasireiškė nervinis tikas: gydyti ar ignoruoti?

Nervinis tikas, mergaitė dažnai mirksi Tanya Yatsenko | Shutterstock.com

Tėvai, pastebėję nevalingus bet kurios vaiko veido dalies trūkčiojimą, padažnėjusį mirksėjimą, akių vartymą, traukomus pečius ir pan. labai sunerimsta. Šie nevalingi judesiai dar vadinami nerviniu tiku.

Teigiama, kad pagrindinė šio sutrikimo atsiradimo priežastis – jog smegenų dalys pagamina per didelį kiekį nervų galūnėles dirginančių medžiagų. Kitaip tariant, sutrinka galvos smegenų centrų, kontroliuojančių normalų raumenų tonusą, veikla.

Kaip elgtis ir ar reikia šį sutrikimą gydyti?

Kas yra nervinis tikas?

Nervinis tikas – tai greiti bei nevalingi pavieniai raumenų arba jų grupių susitraukimai. Nervinis tikas gali kartotis vos kelis kartus per dieną, tačiau tokių epizodų gali būti ir kelios dešimtys. Taip pat šis sutrikimas gali pasireikšti ne tik per nevalingus judesius, bet ir per garsus (tai vadinamieji vokaliniai tikai).

Paprastai nervinis tikas prasideda vaikui sulaukus 3–7 metų. Dažniau nerviniai tikai vargina berniukus. Svarbu žinoti, kad sutrikimas niekada nepasireiškia miego metu. Matyt, tai susiję su visišku raumenų atpalaidavimu tuo metu.

Kas priskiriama nerviniam tikui?

  • Nevalingi judesiai. Dažniausiai nevalingi judesiai pastebimi veide: vaiko kuri nors akis gali trūkčioti, vaikas gali dažnai mirksėti, vartyti akis, nuolat laižyti lūpas ar kaišioti liežuvį, nevalingai sutraukinėti nosį ir kt. Tačiau nerviniai tikai pasireiškia nebūtinai veide, gali būti pastebimi tam tikri rankų, kojų judesiai: vaikas gali nevalingai judinti koją, trepsėti, gniaužyti rankas ir kt. Bet dažniausiai tikas pasireiškia veide ir „slenka“ žemyn galūnių link. Dažnai tai tėvai palaiko vaiko sąmoningu nederamu elgesiu, nors taip nėra.
  • Nevalingi garsai. Nevalingus grasus vaikas skleidžia, kai susitraukia kalbos raumenų grupė. Garsiniu tiku gali būti laikomi tiek nevalingas žagsėjimas ar kosulys, tiek ir garsus kvėpavimas. Labai dažnai garsiniai tikai nėra laikomi problema, todėl į juos nekreipiama dėmesio. Garsinį tiką labai sudėtinga diagnozuoti.
  • Keli vienu metu pasireiškiantys (kompleksiniai) tikai. Nors kompleksiniai tikrai pasireiškia rečiau, tačiau, pavyzdžiui, vaikas gali atlikti įvairius nevalingus judesius veidu, rankomis, kojomis arba kitomis kūno dalimis. Vienu metu kamuojantys kombinuotasis ir balansinis tikas yra vadinamas Tureto sindromu. Vaikams, kuriems diagnozuotas Tureto sindromas, dažnai pasireiškia aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (ADS), jie turi mokymosi problemų, gali sirgti depresija.

Kada ir dėl kokių priežasčių atsiranda nervinis tikas?

Nervinis tikas atsiranda tuomet, kai atitinkamos smegenų dalys pradeda per intensyviai gaminti nervų galūnėles dirginančias medžiagas.

Stresas. Iki šiol neaišku, kas sukelia nervinį tiką, bet manoma, kad pagrindinis veiksnys – vaiko patiriamas stresas. Labai dažnai nervinis tikas prasideda po kokio nors svarbaus, nemažai įtampos sukėlusio įvykio, pavyzdžiui, pradėjus lankyti mokyklą, po tėvų skyrybų, išsikrausčius gyventi į kitą vietą ir pan. Tiesa, nervinis tikas nebūtinai yra susijęs su neigiamomis patirtimis: jis gali prasidėti ir dėl labai stiprių teigiamų emocijų, kai vaikas tiesiog nesugeba su jomis susidoroti.

Paveldimumas. Daugeliu atvejų nervinis tikas yra paveldimas. Jei šią problemą turėjo tėvai ar seneliai, tikimybė, kad nervinis tikas pasireikš ir vaikui / anūkui, lygi 50 proc.

Ligos ir traumos. Vaikams ir suaugusiesiems nervinis tikas gali atsirasti dėl patirtų traumų (taip pat ir gimdymo), persirgus meningitu, po insulto, dėl neurozės ar įvairių nervų ligų (įskaitant ir depresiją).

Bandymas eliminuoti fizinius pojūčius. Retais atvejais tiką gali išprovokuoti tam tiktos fizinės aplinkybės: pavyzdžiui, jei vaikui ant akių nuolatos krenta plaukai, jis gali pradėti sukioti galvą ir bandyti jų atsikratyti. Galiausiai judesiai tampa nevalingi.

Kiek laiko tęsiasi nervinis tikas?

Nervinio tiko trukmė – nežinoma: jis gali tęsti ir kelias dienas, savaites, ir nereguliariai, epizodiškai pasireikšti kelerius metus ar net visą gyvenimą. Taip pat nervinis tikas gali išnykti, o vėliau, patyrus didesnį stresą – ir vėl pasireikšti.

Taip pat vietoje vienos srities nervinio tiko gali pasireikšti ir nuolat tęstis kitas tikas (pavyzdžiui, akies voko trūkčiojimas ir nosies traukymas po kurio laiko).

Kaip gydomas nervinis tikas?

Dažnu atveju neurologas rekomenduos luktelėti ir kardinalių gydymo būdų nesiūlys, nes paauglystėje dažniausiai (maždaug 90 proc. atvejų) nervinis tikas praeina savaime. Tačiau visko palikti likimo valiai negalima, jei tikas – labai intensyvus, vaiką glumina, dėl jo jis išgyvena ar patiria patyčias.

  • Gydymas vaistais. Gydytojas gali skirti raminamųjų preparatų: pirmiausia žolinių, vėliau, jei pastarieji neduoda laukiamo efekto – receptinių raminamųjų.
  • Psichologo konsultacijos. Psichologas padės susidoroti su emocijomis, lengviau pakelti pokyčius.

Nervinio tiko profilaktika

  • Taisyklingas dienos režimas.
  • Vengti nuovargio, neigiamų emocijų.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.