Vaisingumą gerinantys maisto produktai

Stengiantis pastoti, visų pirma, svarbu suprasti moters ciklą ir atpažinti vaisingas dienas, tačiau būtina ir pasirūpinti savo kūnu. Sveika bei subalansuota mityba ir tam tikrų produktų įtraukimas į kasdienį racioną taip pat padeda greičiau glėbyje glausti mažylį.

Lapinės daržovės
(salotos, mangoldai, lapiniai kopūstai, špinatai, gražgarstės)

Žalios spalvos lapinės daržovės yra natūralus vitamino B9, kuris dažniau vadinamas folio rūgštimi, šaltinis. Folio rūgštis svarbi naujų ląstelių augimui, normaliai smegenų veiklai, protinei ir emocinei sveikatai, ji ženkliai sumažina vaisiaus apsigimimų tikimybę. Folio rūgšties poreikis ypatingai išauga pastojus ir žindant vaikelį. Žaliose lapinėse daržovėse taip pat gausu geležies, kuri reikalinga deguonies pernešimui ir kitiems organizme vykstantiems procesams. Augaluose esančią geležį žmogaus organizmas įsisavina lengviau drauge su vitaminu C, todėl valgykite lapinių daržovių salotas, paskanintas šlakeliu citrinų sulčių.

Citrusiniai vaisiai (apelsinai, citrinos, greipfrutai)

Citrusiniuose vaisiuose esantis poliaminas putrescinas siejamas su geresne spermos ir kiaušialąsčių kokybe. Manoma, kad šis poliaminas sumažina chromosominių defektų skaičių apvaisinimo metu. Citrusiniai vaisiai svarbūs ir dėl juose esančio vitamino C, reikalingo normaliam hormonų balansui, stipriam imunitetui ir daugeliui kitų organizmo funkcijų.

Pieno produktai (brandintas sūris, riebus pienas, jogurtas, kefyras)

Pieno produktuose, kaip ir citrusiniuose vaisiuose, esantis poliaminas putrescinas yra svarbus normaliam spermos ir kiaušialąsčių funkcionavimui bei sėkmingam apvaisinimo procesui. Tyrimai taip pat rodo, kad dažnai riebius pieno produktus vartojančių moterų ovuliacijos procesas, tad ir vaikelio planavimas bei pastojimas yra sklandesni.

Austrės

Austrės nuo senų senovės yra laikomos vienu stipriausių gamtos afrodiziakų, sustiprinančių aistrą. Mokslininkų ir medikų teigimu, šis gurmaniškas produktas tikrai ypatingas - jose yra labai daug gerą spermos kokybę užtikrinančio, moters menstruacijų ciklą sureguliuoti padedančio cinko. Šiose jūros gėrybėse taip pat daug geležies, vitamino B12 ir seleno.

Raudona mėsa, kepenys ir kiti subproduktai

Raudonoje mėsoje, o ypač galvijų ir paukščių kepenyse bei kituose subproduktuose yra didelė vitaminų ir mineralinių medžiagų koncentracija. Vitaminas B12, kurio kepenyse bei kituose subproduktuose yra ypač daug, būtinas normaliai energijos apykaitai, imuninės ir nervų sistemos veiklai, stabiliam menstruacijų ciklui. Mėsoje ir subproduktuose taip pat daug geležies, folio rūgšties, cinko ir kofermento Q10, padedančio formuotis sveikoms kiaušialąstėms ir užtikrinančio spermatozoidų judrumą.

Riebi žuvis

Riebi žuvis, pavyzdžiui, lašiša, upėtakis, silkė, sardinės, turi daug omega-3 riebalų rūgščių. Šios rūgštys labai svarbios geram kraujo krešėjimui, stipriam imunitetui, naujų ląstelių formavimuisi, jos veikia ir kaip antioksidantai. Omega-3 riebalų rūgštys reikalingos lytinių bei kitų hormonų koncentracijos normalizavimui, jos gerina vyrų spermos kokybę.

Sudėtiniai angliavandeniai (košės, kruopos, pilno grūdo gaminiai)

Lėtai skaidomi ir ilgai bei tolygiai organizmui energiją teikiantys angliavandeniai padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje bei normalizuoja insulino apykaitą. Normali insulino apykaita svarbi kitų hormonų normaliai koncentracijai, insulino „šokčiojimas“ siejamas su nereguliariu menstruacijų ciklu ir ovuliacijos sutrikimais.

Riešutai

Riešutai - daug energijos suteikiantis produktas, kuris ypač naudingas vyrams. Riešutuose esančios omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštys pagerina spermos kokybę: atlikti tyrimai parodė, kad riešutus reguliariai valgančių vyrų spermatozoidai gyvybingesni, judresni, jų skaičius didesnis.

Kiaušiniai

Daugelyje kultūrų kiaušiniai yra laikomi vaisingumo ir gyvybės simboliu, o senovės lietuviai lankydami gimdyves ir jų naujagimius, atnešdavo puodynėje keptų, plaktų kiaušinių. Kiaušinius verta valgyti ne tik po gimdymo, bet ir planuojant vaiką - juose esančios maisto medžiagos puikiai subalansuotos, o B grupės vitaminai ir riebalų rūgštys užtikrina sveikų lytinių ląstelių susiformavimą.

Ankštiniai (pupos, žirniai, lęšiai)

Ankštiniai yra geriausias augalinės kilmės baltymų šaltinis, užtikrinantis ląstelių atsinaujinimą. Tyrimai rodo, kad dažnai augalinių baltymų gaunančių moterų menstruacijų ciklas ir ovuliacija yra reguliarūs. Ankštiniai, o ypač lęšiai, labai naudingi ir vyrams, nes juose esantis poliaminas spermidinas siejamas su geresne spermos kokybe, didesniu spermatozoidų skaičiumi, jų gyvybingumu ir judrumu.

Susiję straipsniai

Planuojate kūdikį? Nepavyksta pastoti? Vaisingumo problemos? Kviečiame konsultuotis forume!

Užduokite neraminančius ir aktualius klausimus, susijusius su nėštumo planavimu, sunkumais pastojant, nevaisingumo problemomis.

Kokia reali tikimybė pastoti mėnesinių metu?

Daugelis mūsų yra girdėjusios frazę, kad 7 dienos prieš mėnesines ir po jų yra nevaisingos. Tačiau ši taisyklė gali ir nepasitvirtinti.

Noriu greičiau tapti tėčiu: ką daryti?

Akivaizdu: norint greičiau susilaukti palikuonių, reikia reguliariai mylėtis (bent 2 ar 3 kartus per savaitę).