Vitaminai ir maisto papildai vaikams: kaip išsirinkti?

Vaikas laiko rankose vitaminus Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com

Vitaminai, mineralinės ir kitos medžiagos yra labai svarbios vaiko raidai, energijai, gerai nuotaikai ir gebėjimui apsisaugoti nuo ligų, tad tėveliai dažnai susimąsto apie vitaminų ir maisto papildų kompleksus vaikams. Ar jie tikrai reikalingi ir kokius vitaminus bei maisto papildus vaikams rinktis?

Kokių vitaminų reikia vaikams?

Vaikams (o taip pat ir suaugusiems) labai svarbu gauti įvairių vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų, nes jos, dažniausiai sąveikaudamos tarpusavyje, yra atsakingos už svarbias organizmo funkcijas.

Pavyzdžiui, sparčiai augantiems ir tvirtėjantiems vaikų kaulams yra reikalingas kalcis, kurio tinkamam įsisavinimui būtinas vitaminas D. Kraujodaros procesams, hemoglobino sintezei, stipriam imunitetui, visapusiškai vaiko raidai reikia geležies, kurios įsisavinimą pagerina vitaminas C (pastarasis, savo ruožtu, taip pat reikalingas imunitetui, yra stiprus antioksidantas, dalyvauja hormonų sintezėje ir kt.)

Kokių vitaminų dažniausiai trūksta vaikams?

Vaikai, žinoma, yra skirtingi, tačiau įprastai normaliai besimaitinantys, t.y. subalansuotą bei įvairių maistą valgantys ir lėtinėmis, sunkiomis ligomis nesergantys vaikai didžiąją dalį jiems reikalingų vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų gauna su maistu.

Kita vertus, sparčiai augantys, maistui labai išrankūs ir nevalgūs, toliau nuo pusiaujo esančiuose kraštuose (tad ir Lietuvoje) gyvenantys vaikai gali stokoti kai kurių vitaminų ir mineralinių medžiagų.

Saulės mažai gaunantiems vaikams (ir ne tik jiems) „tradiciškai“ trūksta vitamino D. Žuvies, jūros gėrybių, linų sėmenų aliejaus nevartojantys vaikai gali susidurti su omega-3 riebalų rūgščių stoka. Mėsos, ankštinių ir lapinių daržovių nemėgstantiems vaikams gali pritrūkti geležies (su jos stoka ypač greitai gali susidurti neišnešioti, mažo svorio naujagimiai arba tie, kurių virkštelė buvo užspausta labai greitai).

Jeigu pastebite, kad vaikas ėmė dažniau sirgti, yra išblyškęs, stokoja energijos, suprastėjo jo plaukų ir nagų būklė, jam sunku susikaupti, atsirado bet kokių kitų, atrodytų, nepaaiškinamų sveikatos ar elgesio pokyčių, galima įtarti vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų stoką.

Ar vaikams reikalingi vitaminai ir maisto papildai?

Pastebėjus neraminančius simptomus ir įtarus, kad vaikas gali stokoti vitaminų, mineralinių ar kitų medžiagų, vertėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku, o ypač naudinga atlikti išsamius tyrimus. Vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų kiekis yra nustatomas, tiriant kraują.

Atlikus tyrimus ir nustačius, ko būtent trūksta, bus galima priimti tinkamiausią sprendimą - pakoreguoti vaiko mitybą arba ją papildyti specialiai jūsų vaikui parinktais vitaminais ir maisto papildais.

Kaip išsirinkti kokybiškus vitaminus ir maisto papildus vaikams?

Vaikams skirtus vitaminus ir maisto papildus reikėtų rinktis atsakingai, pasitarus su gydytoju arba vaistininku, perskaičius informacinį lapelį ir atkreipus dėmesį į:

  • Vaikų amžiaus grupę. Skirtingi kompleksai yra kuriami, atsižvelgiant į tam tikros vaikų amžiaus grupės poreikius, t.y. į jiems rekomenduojamas paros normas.
  • Sudėtį. Įvertinę, kokių vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų trūksta vaikui, rinkitės pakankamą jų kiekį savo sudėtyje turinčius vitaminų kompleksus, maisto papildus.
  • Alergenus. Vitaminuose, maisto papilduose gali būti alergenų, kurie turi būti išskiriami.
  • Cukrų, dirbtinius dažiklius ir dirbtines kvapiąsias medžiagas. Venkite vitaminų ir maisto papildų savo sudėtyje turinčių daug cukraus, dirbtinių saldiklių, dažiklių, kvapiklių.
  • Vartojimo formą. Ne visi vaikai noriai nuryja tabletes, jiems gali labiau patikti kramtomi, guminukus ar saldainius primenantys arba vandenyje ištirpinami vitaminai.
  • Galiojimo laiką. Nevartokite vitaminų, maisto papildų, kurių galiojimo laikas pasibaigęs.
  • Gamintojo ir prekybininko patikimumą. Vitaminus, maisto papildus pirkite tik iš patikimų prekybinkų (pavyzdžiui, vaistinėje ar oficialiose vaistinių interneto svetainėse).

Ar vaikams galima duoti suaugusiųjų vitaminų ir maisto papildų kompleksus?

Ne. Vaikų ir suaugusiųjų vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų rekomenduojamos paros normos skiriasi, todėl vaikų vartojami vitaminai ir maisto papildai turi būti subalansuoti ir tinkami būtent jų amžiaus grupei.

Reikėtų prisiminti, kad žalingas ne tik vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų trūkumas, bet ir perteklius. Pavyzdžiui, vitamino C perdozavimas gali lemti virškinimo sistemos sutrikimus, o vitamino D - smegenų, kraujagyslių ir inkstų pažeidimus.

Dėl šios priežasties net ir vaikams subalansuotus vitaminus reikėtų vartoti, laikantis rekomenduojamų dozių ir laikyti juos vaikams nepasiekiamoje vietoje (ypač, jeigu vitaminai vaikams labai patinka, yra skanūs).

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.