1–3 mėn.: bendravimas su kūdikiu ir jo lavinimas

1–3 mėnesių kūdikio lavinimas

Kūdikio bendravimo įgūdžių lavinimas

Verksmas - lengviausias būdas kūdikiui jūs prisišaukti. Bet yra ir kitų ženklų, rodančių, kad mažylis siekia bendravimo. Pavyzdžiui, girdėdamas jūsų balsą, jis tampa ramesnis, ima šypsotis arba, priešingai, aktyviai spardosi ir mostaguoja rankutėmis. Tokio amžiaus mažyliai paprastai noriai ir dažnai šypsosi mamai ir tėčiui, džiaugiasi, girdėdami jų balsus, bet jiems reikia daugiau laiko, kad priimtų rečiau matomus asmenis, pavyzdžiui, senelius.

Lavinkite šiuos pirmuosius bendravimo įgūdžius. Tą padaryti galite bendraudami su kūdikiu (nes reikšti emocijas ir keistis informacija jis išmoksta būtent iš tėvų). Mažylio bendravimo būdas - tai šypsenos, susirūpinimas, pyktis. Taip pat jis mokosi kalbėti dialogu. Išklausykite, ką „sako“ jūsų mažylis. Nenutraukinėkite jo, nenukreipkite žvilgsnio. „Atsakykite“ jam, pakartodami jo garsus arba sugalvodami kažką kito. Išklausymas ir atsakymas parodo kūdikiui, kad jis yra svarbus, kad gali jumis pasikliauti ir sulaukti atsako ne tik tada, kai verkia.

Kartodami jo skleidžiamus garsus, pamokysite įvairių balso tonų bei intonacijų – tai svarbu kalbos raidai: jau 5 savaičių kūdikiai taria garsus, primenančius balandžių burkavimą. Tokį garsų tarimą vadiname vogravimu: vaikas kartoja tuos pačius balsius po keletą kartų, truputį keisdamas tono aukštį.

Atpažinkite, kada mažylis neturi nuotaikos „kalbėtis“: kartais jis gali būti pavargęs ir nori pertraukos nuo daugybės išorinio pasaulio siunčiamų stimulų. Tokiais atvejais kūdikis gali nusisukti, užsimerkti arba tapti dirglus. Nekalbinkite jo, leiskite pailsėti, ar tiesiog panešiokite ir pamyluokite.

1-3 mėnesių kūdikio fiziniai sugebėjimai ir jų lavinimas

Šiame amžiuje stiprėja kūdikių kaklo ir pečių raumenukai, geriausias pratimas jiems stiprinti – kelti galvutę gulint ant pilvo. Savo ruožtu kojos stiprėja aktyviai spardantis. Kurį laiką mažyliai jau geba pasilaikyti ant savo rankų ir apsidairyti aplink. Visų šių gebėjimų jiems reikės vėliau, mokantis vartytis bei sėdėti. Pirmaisiais 3 gyvenimo mėnesiais kūdikiai išmoksta ranka siekti burnos, plačiai atverti ir suglausti rankas. Mažylis jau gali pakratyti barškutį ir numesti jį, kai šis nebedomina.

Kai tik mažylis nemiega, guldykite jį ant pilvo, kad jis, keldamas galvą, stiprintų kaklo, pečių ir rankų raumenis. Jei jam tas nepatinka – iš pradžių paguldykite jį neilgam, palaipsniui ilginant „seansų“ trukmę. Jokiu būdu nepalikite mažylio ilgam vieno – būtinai stebėkite, kaip jam sekasi.

Taip pat galite lavinti kūdikio rankų ir akių koordinaciją. Pakabinkite žaisliukų jo rankos aukštyje, kad jis galėtų jų siekti. Nešiodami mažylį, prineškite prie spalvingų, įdomių daikčiukų ir leiskite jam su jais pažaisti.

SVARBU! Nors 1-3 mėnesių kūdikiai dar negeba apsiversti, retkarčiais jie tą gali padaryti tiesiog atsitiktinai. Todėl niekada nepalikite be priežiūros net ir labai mažo kūdikio ant vystymo stalo, lovos ar kito aukšto baldo paviršiaus.

1-3 mėnesių kūdikio žaislai

Bendravimo įgūdžių lavinimui. Niekas neatstos mamos ar kito artimo žmogaus kalbinimo, šypsenos, įvairių veido grimasų rodymo. Todėl išnaudokite visas galimybes pažaisti su mažyliu, pavyzdžiui, keičiant sauskelnes ar perrengiant, ar tiesiog tada, kai kūdikis nemiega.

Fizinių gebėjimų ir pojūčių lavinimui. Tai geras metas įsigyti lavinimo kilimėlį, kurį naudosite dar daugelį mėnesių: laikas praleistas ant grindų yra geriausia mankšta kūdikiui. Šiame amžiuje lytėjimo pajutimas taip pat tampa geresnis. Pasiūlykite mažyliui skirtingų tekstūrų, formų ir dydžių spalvingus žaislus. Tam puikiai tiks įvairiausi barškučiai, kūdikių knygelės, medžiaginės lėlės.

Pakabinkite žaisliukus ant lanko virš lovytės, lavinimo kilimėlio ar vežimėlio, kad kūdikis galėtų bandyti juos pasiekti. Duoti mažyliui sugriebti žaisliuką galite ir patys. Įsitikinkite, kad žaislai ir jų įrengimas yra saugūs, kad tarp virvučių ar laikiklių neįsipainiotų mažylio piršteliai, kurių jis paskui negalėtų ištraukti.

Dar kelios idėjos lavinimui ir trumpam žaidimui:

  • Rankytėms ir kojytėms. Suimkite mažylio rankutes ir plokite jų delniukais, taip pat išskėskite rankutes, suglauskite, sukryžiuokite. Paminkite kūdikio kojytėmis „dviratuką“.
  • Akytėms ir ausytėms. Parodykite mėgstamą žaisliuką ir veskite jį į šoną, kad kūdikis sektų žvilgsniu, taip pat galite pabarškinti šone, jam nematant, barškučiu, kad mažylis jį surastų žvilgsniu.

-----------------

Šiame straipsnyje skaityk apie bendravimo ypatumus su naujagimiu.

Susiję straipsniai

Kaip vaikui parinkti tinkamiausią muzikos instrumentą?

Muzika atveria daugybę naujų galimybių, leidžia ugdyti vaiko kūrybiškumą. Tyrimų duomenimis, mokymasis groti padeda stiprinti discipliną.

Vaiko vystymuisi ypač svarbūs 6 raidos etapai

Pablo Neruda rašė: „Vaikas, kuris nežaidžia, nėra vaikas.“ Tėvai vis labiau suvokia kartos, kuriai leista per mažai laiko žaisti, minusus.

Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi.