1–3 mėn.: bendravimas su kūdikiu ir jo lavinimas

1–3 mėnesių kūdikio lavinimas

Kūdikio bendravimo įgūdžių lavinimas

Verksmas išlieka būdu, kuriuo kūdikiui lengviausia tave prisišaukti. Tačiau atsiranda ir kitų ženklų, rodančių, kad mažylis siekia bendravimo: girdėdamas tavo balsą, kūdikis tampa ramesnis, ima šypsotis arba, priešingai, aktyviai spardosi ir mostaguoja rankutėmis. Tokio amžiaus kūdikiai paprastai noriai ir dažnai šypsosi mamai ir tėčiui, džiaugiasi, girdėdamas jų balsus, tačiau jiems reikia daugiau laiko, kad priimtų rečiau matomus asmenis, pavyzdžiui, senelius.

Šiuos pirmuosius bendravimo įgūdžius galite lavinti bendraudami su kūdikiu, nes visų pirma iš tėvų vaikas išmoksta reikšti emocijas bei keistis informacija: šypsotis, susirūpinti, pykti, o taip pat mokosi kalbėti dialogu: išklausykite, ką „sako“ mažylis, jo nenutraukdami ir nenukreipdami žvilgsnio, tada „atsakykite“ jam, pakartodami jo garsus arba sugalvodami kažką kito. Išklausymas ir atsakymas parodo kūdikiui, kad jis yra svarbus, kad gali jumis pasikliauti ir sulaukti atsako ne tik tada, kai verkia.

Be to, kartodami jo skleidžiamus garsus, pamokysite įvairių balso tonų bei intonacijų – tai svarbu kalbos raidai: jau 5 savaičių kūdikiai taria garsus, primenančius balandžių burkavimą. Tokį garsų tarimą vadiname vogravimu: vaikas kartoja tuos pačius balsius po keletą kartų, truputį keisdamas tono aukštį.

Atpažinkite, kada mažylis neturi nuotaikos „kalbėtis“: kartais jis gali būti pavargęs ir nori pertraukos nuo daugybės išorinio pasaulio siunčiamų stimulų. Tokiais atvejais kūdikis gali nusisukti, užsimerkti arba tapti dirglus. Nekalbinkite jo, leiskite pailsėti, ar tiesiog panešiokite ir pamyluokite.

1-3 mėnesių kūdikio fiziniai sugebėjimai ir jų lavinimas

Šiame amžiuje stiprėja kūdikių kaklo ir pečių raumenukai, geriausias pratimas jiems stiprinti – kelti galvutę gulint ant pilvo. Savo ruožtu kojos stiprėja aktyviai spardantis. Kurį laiką mažyliai jau geba pasilaikyti ant savo rankų ir apsidairyti aplink. Visų šių gebėjimų jiems reikės vėliau, mokantis vartytis bei sėdėti. Pirmaisiais 3 gyvenimo mėnesiais kūdikiai išmoksta ranka siekti burnos, plačiai atverti ir suglausti rankas. Mažylis jau gali pakratyti barškutį ir numesti jį, kai šis nebedomina.

Kai tik mažylis nemiega, guldyk jį ant pilvo, kad jis, keldamas galvą, stiprintų kaklo, pečių ir rankų raumenis. Jei jam tas nepatinka – iš pradžių tegul guli neilgai, palaipsniui ilginant „seansų“ trukmę. Tačiau niekada mažylio nepalik ilgam vieno – būtinai stebėk, kaip jam sekasi.

Rankų ir akių koordinaciją gali lavinti pakabinusi žaisliukų vaiko rankos aukštyje, kad jis galėtų jų siekti, taip pat nešiojant galima prinešti prie spalvingų, įdomių daikčiukų ir leisti mažyliui su jais pažaisti.

SVARBU! Nors 1-3 mėnesių kūdikiai dar negeba apsiversti, retkarčiais tai jie gali padaryti tiesiog atsitiktinai. Todėl niekada nepalik be priežiūros net ir labai mažo kūdikio ant vystymo stalo, lovos ar kito aukšto baldo paviršiaus.

1-3 mėnesių kūdikio žaislai

Bendravimo įgūdžių lavinimui. Niekas neatstos mamos ar kito artimo žmogaus kalbinimo, šypsenos, įvairių veido grimasų rodymo. Todėl išnaudok visas galimybes, kada gali pažaisti su mažyliu, pavyzdžiui, keičiant sauskelnes ar perrengiant, ar tiesiog tada, kai kūdikis nemiega.

Fizinių gebėjimų ir pojūčių lavinimui. Tai geras metas įsigyti lavinimo kilimėlį, kurį naudosite dar daugelį mėnesių: laikas praleistas ant grindų yra geriausia mankšta kūdikiui. Šiame amžiuje lytėjimo pajutimas taip pat tampa geresnis. Pasiūlyk mažyliui skirtingų tekstūrų, formų ir dydžių spalvingus žaislus: puikiai tiks įvairiausi barškučiai, kūdikių knygelės, medžiaginės lėlės.

Pakabink žaisliukus ant lanko virš lovytės, lavinimo kilimėlio ar vežimėlio: kūdikis galės bandyti pasiekti jam patinkančius daiktus. Taip pat gali pati duoti mažyliui sugriebti žaisliuką. Įsitikink, kad žaislai ir jų įrengimas yra saugūs, kad tarp virvučių ar laikiklių neįsipainiotų mažylio piršteliai, kurių jis paskui negalėtų ištraukti.

Dar kelios idėjos lavinimui ir trumpam žaidimui:

  • Rankytėms ir kojytėms. Suimk mažylio rankutes ir plok jų delniukais, taip pat išskėsk rankutes, suglausk, sukryžiuok. Pamink kūdikio kojytėmis „dviratuką“.
  • Akytėms ir ausytėms. Parodyk mėgstamą žaisliuką ir vesk jį į šoną, kad kūdikis sektų žvilgsniu, taip pat gali pabarškinti šone, jam nematant, barškučiu, kad mažylis jį surastų žvilgsniu.

-----------------

Šiame straipsnyje skaityk apie bendravimo ypatumus su naujagimiu.