0–4 sav.: bendravimas su naujagimiu ir jo lavinimas

Naujagimio lavinimas

Pirmosios naujagimio savaitės. Pirmą gyvenimo mėnesį naujagimis didžiąją laiko dalį miega arba snaudžia, o jo gebėjimai yra labai riboti. Tačiau jau ir pirmosiomis savaitėmis, galima pradėti lavinti mažylio pojūčius, bendravimo įgūdžius, emocijas ir taip stiprinti tarpusavio ryšį.

Kaip lavinti naujagimio pojūčius? Kol dar mažylis sugeba labai nedaug, tinkamiausia yra veikla, kuri lavina jo regėjimą, klausą ir bendravimo (bei kalbos) įgūdžius.

  • Regėjimas. Vos gimęs mažylis mato prastai ir skiria tik kontrastingas, ryškias spalvas, esančias apytiksliai 30 cm atstumu nuo akių, tad ryškius žaisliukus geriausia būtų kabinti virš mažylio būtent tokiu atstumu. Mažylis taip pat geba atpažinti žmogaus veidą – ypač mamos. Stebėdamas mamos, tėčio veidą, ir šypsenas, mažylis mokosi rodyti savo emocijas kurias neužilgo bandys pats parodyti.
  • Klausa, kalba ir bendravimas. Mažylis tikrai nesupras, ką tu jam sakai, bet tavo balso intonacija – linksma arba raminanti – jį nuteiks vienaip ar kitaip. Bendravimas su vaiku – taip pat ir pirmosiomis savaitėmis – yra kalbos raidos pagrindas. Be bendravimo, mažylį gali sudominti įvairūs barškučiai, garsus skleidžiantys žaisliukai bei muzika.

Kokie žaislai geriausiai tinka naujagimiui? Patys geriausi lavinamieji „žaislai“ pirmosiomis savaitėmis – tavo veidas, balsas ir prisilietimai: švelniu ir tyliu balsu dainuok lopšinę ar ramią dainą – tai padės nurimti mažyliui, ypač kai jis sudirgęs. Šypsokis vaikučiui, daryk įvairias grimasas, iškišk liežuvį ar susirauk – visa tai padės mažyliui mokytis įvairių veido išraiškų.

Paįvairinimui gali pasiūlyti:

  • Regėjimo lavinimui: žaislus, nuspalvintus kontrastingomis spalvomis (raudona, balta ir juoda), išmargintus aiškiomis linijomis, simetriškomis figūromis; nedūžtančius veidrodėlius (mažyliams patinka matyti savo atvaizdą veidrodyje, nors dar ir nesupranta, kas tas mielas žmogutis;
  • Klausos lavinimui: barškučius, muzikinius žaisliukus; gali įjunkti ramią muziką ir, laikydama mažylį ant rankų, pašokti pagal ją.
  • Lytėjimui: žaislus su skirtinga tekstūra (besiskiriančiais lytėjimui paviršiais) – nors mažylis dar negali sugriebti žaisliuku, makaluodamas rankytėmis jis jau gali pajausti jų tekstūrą.

Kiek laiko skirti lavinimui? Pirmosiomis savaitėmis lavindama mažylį nepersistenk,: visai mažas vaikutis dar sunkiai „dozuoja“ dėmesį ir žaidimus, tad lengva jį pervarginti. Kalbink ir žaidink naujagimį, kai jis nesnaudžia, žvilgsniu lyg ieško tavęs, tačiau, jeigu matai, kad jis tampa dirglus, jam „viskas blogai“, įsiknerkia arba įsiverkia – gali būti, kad jis gavo per daug stimuliacijos. Tada tavo užduotis – ramiai ir švelniai jį panešioti ir paglostyti, prigesinti šviesą, sumažinti jus pasiekiančius garsus, kad mažylis susidurtų su mažesniu dirgiklių kiekiu.

Mankštinimas. Apie „rimtas“ mankštas kalbėti dar gerokai per anksti, tačiau, kai vaikutis nemiega ir nėra ką tik pavalgęs, guldyk jį ant pilvo: tokioje pozoje jis mokysis nulaikyti galvą ir kelti pečius, ir tai yra geriausia mankšta naujagimio amžiuje. Tačiau niekada ant pilvo nemigdyk, nes tai padidina staigios kūdikių mirties riziką. Naujagimis turėtų miegoti ant nugaros, galvytę pasukus į šoną.