0–4 sav.: bendravimas su naujagimiu ir jo lavinimas

Naujagimio lavinimas

Pirmosios naujagimio savaitės. Pirmą gyvenimo mėnesį naujagimis didžiąją laiko dalį miega arba snaudžia, o jo gebėjimai yra labai riboti. Tačiau jau ir pirmosiomis savaitėmis, galima pradėti lavinti mažylio pojūčius, bendravimo įgūdžius, emocijas ir taip stiprinti tarpusavio ryšį.

Kaip lavinti naujagimio pojūčius? Kol dar mažylis sugeba labai nedaug, tinkamiausia yra veikla, kuri lavina jo regėjimą, klausą ir bendravimo (bei kalbos) įgūdžius.

  • Regėjimas. Vos gimęs mažylis mato prastai ir skiria tik kontrastingas, ryškias spalvas, esančias apytiksliai 30 cm atstumu nuo akių, tad ryškius žaisliukus geriausia būtų kabinti virš mažylio būtent tokiu atstumu. Mažylis taip pat geba atpažinti žmogaus veidą – ypač mamos. Stebėdamas mamos, tėčio veidą, ir šypsenas, mažylis mokosi rodyti savo emocijas kurias neužilgo bandys pats parodyti.
  • Klausa, kalba ir bendravimas. Mažylis tikrai nesupras, ką tu jam sakote, bet jūsų balso intonacija – linksma arba raminanti – jį nuteiks vienaip ar kitaip. Bendravimas su vaiku – taip pat ir pirmosiomis savaitėmis – yra kalbos raidos pagrindas. Be bendravimo, mažylį gali sudominti įvairūs barškučiai, garsus skleidžiantys žaisliukai bei muzika.

Kokie žaislai geriausiai tinka naujagimiui? Patys geriausi lavinamieji „žaislai“ pirmosiomis savaitėmis – jūsų veidas, balsas ir prisilietimai: švelniu ir tyliu balsu dainuokite lopšinę ar ramią dainą – tai padės nurimti mažyliui, ypač kai jis sudirgęs. Šypsokitės vaikučiui, darykite įvairias grimasas, iškiškite liežuvį ar susiraukite – visa tai padės mažyliui mokytis įvairių veido išraiškų.

Paįvairinimui gali pasiūlyti:

  • Regėjimo lavinimui: žaislus, nuspalvintus kontrastingomis spalvomis (raudona, balta ir juoda), išmargintus aiškiomis linijomis, simetriškomis figūromis; nedūžtančius veidrodėlius (mažyliams patinka matyti savo atvaizdą veidrodyje, nors dar ir nesupranta, kas tas mielas žmogutis;
  • Klausos lavinimui: barškučius, muzikinius žaisliukus; galite įjunkti ramią muziką ir, laikydami mažylį ant rankų, pašokti pagal ją.
  • Lytėjimui: žaislus su skirtinga tekstūra (besiskiriančiais lytėjimui paviršiais) – nors mažylis dar negali sugriebti žaisliuku, makaluodamas rankytėmis jis jau gali pajausti jų tekstūrą.

Kiek laiko skirti lavinimui? Pirmosiomis savaitėmis lavindami mažylį nepersistenkite,: visai mažas vaikutis dar sunkiai „dozuoja“ dėmesį ir žaidimus, tad lengva jį pervarginti. Kalbinkite ir žaidinkite naujagimį, kai jis nesnaudžia, žvilgsniu lyg ieško jūsų, tačiau, jeigu matote, kad jis tampa dirglus, jam „viskas blogai“, įsiknerkia arba įsiverkia – gali būti, kad jis gavo per daug stimuliacijos. Tokiu atveju jūsų užduotis – ramiai ir švelniai jį panešioti ir paglostyti, prigesinti šviesą, sumažinti jį pasiekiančius garsus, kad mažylis susidurtų su kuo mažesniu dirgiklių kiekiu.

Mankštinimas. Apie „rimtas“ mankštas kalbėti dar gerokai per anksti, tačiau, kai vaikutis nemiega ir nėra ką tik pavalgęs, guldykite jį ant pilvo: tokioje pozoje jis mokysis nulaikyti galvą ir kelti pečius, ir tai yra geriausia mankšta naujagimio amžiuje. Bet niekada nemigdykite jo ant pilvo, nes tai padidina staigios kūdikių mirties riziką. Naujagimis turėtų miegoti ant nugaros, galvytę pasukus į šoną.

Susiję straipsniai

Kaip vaikui parinkti tinkamiausią muzikos instrumentą?

Muzika atveria daugybę naujų galimybių, leidžia ugdyti vaiko kūrybiškumą. Tyrimų duomenimis, mokymasis groti padeda stiprinti discipliną.

Vaiko vystymuisi ypač svarbūs 6 raidos etapai

Pablo Neruda rašė: „Vaikas, kuris nežaidžia, nėra vaikas.“ Tėvai vis labiau suvokia kartos, kuriai leista per mažai laiko žaisti, minusus.

Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi.