Aprangos kodas: kas tai?

Oficialus kvietimas į vakarėlį ar šventę visada nudžiugina - juk smagu pasisemti pakilios nuotaikos, pabendrauti su bičiuliais, pasivaišinti gardžiu maistu ir gėrimais. Kita vertus, nurodytas aprangos kodas glumina ir kelia klausimų. Ką jis reiškia? Kokius drabužius bei aksesuarus reikia rinktis? Kaip nesulaužyti etiketo taisyklių?


Aprangos kodo istorija

Aprangos kodas, tai tam tikras rašytinis ar žodinis susitarimas, kuris apibrėžia aprangos pasirinkimą, pradedant suknele ar kostiumu ir baigiant šukuosena bei papuošalais.

Tam tikri aprangos kodai egzistavo visais laikais ir beveik kiekviename pasaulio kampelyje, drabužiais bei aksesuarais buvo siekiama pabrėžti savo padėtį visuomenėje, turtus, profesiją. Senovės Romos senatoriai togų kraštelius puošdavo purpurinės spalvos juostomis, Havajuose gyvenančių tautų vadai dabinosi plunksnomis, drožinėtais banginių ūsų papuošalais, Kinijoje, iki pat respublikos įkūrimo, geltonai rengtis buvo leidžiama tik imperatoriui.

Šiuolaikinį aprangos kodą šiek tiek primenančios taisyklės ėmė formuotis dar Viduramžiais. Kilmingieji, norėdami atsiriboti nuo varguolių bei dar labiau pabrėžti savo luomą, finansinę padėtį ėmė atitinkamai rengtis, savo giminei priskyrė tam tikras spalvas, simbolius, susikūrė save atspinddinčius aprangos derinius. Palaipsniui jie ėmė drabužius rinktis ne tik norėdami pabrėžti savo padėti visuomenėje, bet ir sukurti šventinę, bendruomenišką atmoferą susibūrimo metu.

Pagrindiniai aprangos kodai

Kvietime į renginį nurodomas aprangos kodas arba įrašomos pirmosios jo pavadinimo raidės, dažniausiai, nepriklausomai nuo šalies, įrašomas angliškas arba prancūziškas pavadinimas.

Jeigu kvietime aprangos kodo nėra, tai vyrams verta rinktis kostiumą, o moterys gali pasipuošti kokteiline suknele iki kelių ar paprasta, kuklia, juoda suknute.

Etiketo taisyklės leidžia rinktis viena pakopa aukštesnį aprangos kodą, nei nurodyta kvietime, tačiau laisvesnės, mažiau šventinės, nei nurodyta aprangos pasirenkimas laikomas klaida ir nepagarba organizatoriams.

Frakas (angl. White Tie, pranc. Cravate blanche)

 

Šios aprangos reikalauja ypatingai iškilmingų, prabangių, VIP klasės renginių organizatoriai.

Moterys dėvi žemę siekiančias, pečius ir rankas apnuoginančias sukneles, dažniausiai mūvi ilgas pirštines, avi batelius uždara nosele, saikingai puošiasi (dera vengti bižuterijos, puoštis tik natūraliais metalais bei brangiaisiais akmeninimis).

Vyrai velkasi juodą fraką, prie kurio derinami tik specialaus modelio balti, krakmolyti marškiniai (su stačia apykakle atlenktais kampeliais), balta liemenė ir balta peteliškė, juodi lakiniai batai. Vyrams rekomenduojama pasipuošti sąsagomis.

Smokingas (angl. Black Tie, Tuxedo, Formal, pranc. Cravats noir)


Moterys gali rinktis ilgą, vakarinę suknelę, tačiau, jeigu renginys mažiau oficialus arba, jeigu šventė vyksta rytą ar dienos metu, galima dėvėti kokteilinę suknelę iki kelių arba rinktis puošnesnio modelio, klasikinę juodą suknutę. Moterims leidžiama rinktis atviresnius batelius, puoštis mažiau prabangiais papuošalais.

Vyrams derinama juoda peteliškė, paprasto modelio kelnės, juodas platus medžiaginis diržas, juodi, bet nelakiniai suvarstomi batai. Jei pakvietime nurodytas aprangos kodas Formal, vyrai gali rengtis ir juodą klasikinį kostiumą, prie kurio derinami balti marškiniai ir neryškus kaklaraištis.

Kostiumas, kokteilinė apranga (angl. Semi-Formal, Black Tie Optional, Cocktail)

 

Moterys turėtų puoštis kokteilinėmis, trumpesnėmis suknelėms, galimos ryškesnės spalvos, marginimas. Rekomenduojama rinktis batelius uždara nosele, vienspalves, peršviečiamas, nelabai storas pėdkelnes, minimaliai pasipuošti, nesidaryti įmantrios šukuosenos.

Vyrai paprastai rengiasi klasikinį kostiumą, baltus marškinius, patinkančios spalvos kaklaraištį.
Pakvietimai su aprangos kodu Semi-Formal leidžia rengtis ir sportinio stiliaus švarką su plonu džemperiu po juo bei juodas kelnes.

Išeiginis kostiumas (angl. Informal, Stresemann)


Moterims siūloma rinktis patinkančią, kelius siekiančią, kuklią suknelę arba kostiumėlį.

Vyrai vilki išeiginį kostiumą, prie jo prisiderina patinkančios spalvos marškinius, kaklaraištį ar linksmą peteliškę.

Be kaklaraiščio (angl. Casual, Smart Casual, Business Casual)


Nuo Casual iki Business Casual

 

Nuo Business Casual iki Casual

Casual - elegantiška laisvalaikio apranga

Moterys gali segtis sijoną, užsivilkti dailesnį megztuką, paprastus marškinėlius, polo marškinėlius, golfą, taip pat galima rinktis paprastą, kasdienišką suknelę. Tinkamos ir laisvalaikio kelnės, paprasti džinsai.

Vyrai gali rinktis kelnes ir švarką, kelnes taip pat galima derinti su megztuku, paprastai marškinėliais. Galima autis įspiriamus, verstos odos batus. Taip pat galima vilktis tamsius, neplėšytus džinsus.

Smart Casual - laisvesnė verslo apranga

Moterys turėtų rinktis dailų kostiumėlį, kelnes ar sijoną derinti su marškiniais, megztuku.

Vyrams galima rengtis tiek dieną vilkimą kostiumą be kaklaraiščio, tiek skirtingų spalvų švarką ir kelnes su kaklaraiščiu.

Business Casual – kasdieniška verslo apranga

Moteris gali dėvėti laisvesnio stiliaus suknelę, tačiau paprastai pasirenkamas kostiumėlis, sijonas, megztukas, polo marškinėliai. Derėtų vengti didelių iškirpčių bei itin atvirų, pečius, nugarą apnuoginančių suknelių ar marškinėlių.

Vyrams galima rinktis paprastas kostiumines kelnes, taip pat šviesias laisvalaikio kelnes, marškinius arba polo marškinėlius, megztuką, įspiriamus batus, nebūtina rištis kaklaraiščio.

Teminė apranga

 

Vakarėlio organizatoriai gali nurodyti šventės temą bei paprašyti pritaikyti aprangą. Dažnai organizuojami retro, havajietiški, kaubojų ir pan. teminiai vakarėliai.

Susiję straipsniai

Dizaineriai pataria: turėdami šiuos daiktus savo spintoje, visada atrodysite stilingai

Tam, kad atrodytume jaunatviškai, unikaliai ir stilingai, nebūtina turėti pilnos drabužinės daiktų. Užtenka kelių, bazinių.

PATARIMAS: augindami mažylį verčiau atsilikime nuo mados

Nuo pat vaiko gimimo iš visų pusių jaučiamas spaudimas turėti naujausius prietaisus, gražiausią lovytę, geriausią vežimėlį ir tobulą nešynę.

Atrodote vyresnė? Galbūt darote šias stiliaus klaidas?

Norite atrodyti jaunatviškai ir stilingai bei versti aplinkinius spėlioti, koks iš tikrųjų jūsų amžius? Visa tai – labiau nei įmanoma!