Berniukas ar mergaitė: ar įmanoma suplanuoti vaiko lytį?
Pradėdamos kurti šeimą, poros dažnai aptaria, kiek vaikų norės turėti, pusiau juokais, pusiau rimtai įvardija, kokios lyties kūdikio labiau norėtų susilaukti. Tačiau ar kūdikio lytį išties galima pasirinkti?
Yra metodų, padedančių kūdikio lytį suplanuoti kone 100 proc. tikslumu, tačiau tam būtinos medicininės intervencijos. O kiti metodai, kaip, pavyzdžiui, naudojimasis vaisingų dienų skaičiuokle ar tam tikros dietos laikymasis, yra tik pagalbiniai, tiesiog padidinantys tikimybę susilaukti norimos lyties palikuonių.
Išties yra veiksmingų lyties atrankos metodų, taigi, nebe viską sureguliuoja gamta. Statistikos duomenimis, berniukų gimsta maždaug 5 proc. daugiau (100 mergaičių tenka iki 105 berniukų, kai kuriose šalyse šie skaičiai gali nežymiai kisti). Lyties atrankos metodai gali lemti lyčių santykio disbalansą, ypač kultūrose, kur viena lytis labiau dominuoja kitos atžvilgiu.
Teigiama, kad intensyviai naudojant vieną iš lyties planavimo metodikų – genetinį ištyrimą prieš implantaciją (angl. preimplantation genetic testing, PGT) – lyčių santykis keičiasi iki 110 berniukų 100-ui mergaičių. Taip gali būti iš dalies dėl padidėjusios vyriškos lyties embrionų atrankos ir dėl to, kad procedūra šiek tiek palankesnė vyriškų embrionų išlikimui.
Kas nulemia, ar gims mergaitė, ar berniukas?
Mūsų ląstelės turi 23 poras chromosomų (t. y. iš viso po 46 chromosomas). 23-ioji pora yra X ir Y, arba lytinės chromosomos (likusios 22 poros vadinamos autosomomis). Pusė chromosomų gaunama iš biologinio tėvo spermos, kita pusė – iš biologinės motinos kiaušinėlio. Moteriškosios lyties individai turi dvi X chromosomas (XX), vyriškosios lyties – po vieną X ir Y chromosomą (XY). Lytinės chromosomos ir nulemia kūdikio lytį.
Jei kiaušinėlį apvaisinanti sperma turės X chromosomą, gims mergaitė (XX genotipas), o jei atitinkamai - Y chromosomą, tai gims berniukas (XY genotipas). Kūdikio lytį lemia sperma.
Dėl kokių priežasčių tėvai nori suplanuoti kūdikio lytį?
- Siekis neperduoti su konkrečia lytimi siejamų genetinių ligų. Pavyzdžiui, vyrai ar moterys gali būti tam tikrų patologinių genų nešiotojai, nors patys genetine liga ir neserga. Pavyzdžiui, genų mutacijos ligos – daltonizmas, autizmas, hemofilija – yra susijusios su X chromosoma (vadinasi, nešiotojos yra moterys).
- Noras sumažinti riziką, kad kūdikis sirgs tik tarp tam tikros lyties žmonių pasitaikančia liga. Pavyzdžiui, šeima, kurioje jau auga vaikas, turintis autizmo spektro sutrikimą, gali norėti susilaukti mergaitės, nes autizmo spektro sutrikimas dažniau nustatomas berniukams, o tikimybė susilaukti šį sindromą turinčio berniuko yra 26 proc.
- Asmeniniai pageidavimai ar net praktiniai sumetimai. Kartais kūdikio lytį norima suplanuoti vien tik atsižvelgiant į asmeninius pageidavimus. Pavyzdžiui, susilaukti mergaitės gali norėti tėvai, jau auginantys berniuką / berniukus, ir atvirkščiai. Pasitaiko atvejų, kad tėvai pageidauja turėti ir tos paties lyties kūdikį (pavyzdžiui, dviem broliams ar dviem sesėms, ypač kai skirtumas tarp vaikų yra nedidelis, bus smagiau žaisti, jie galės augti viename kambaryje, jaunesniam vaikui liks vyresnėlio žaislų, drabužių ir t. t.).
- Kultūrinės normos ir tradicijos. Kai kuriose kultūrose vienos arba kitos lyties kūdikiai (dažniausiai berniukai) yra labiau geidžiami ir vertinami. Pavyzdžiui, dėl to, kad berniukai tradiciškai lieka šeimos namuose ir rūpinasi senstančiais tėvais, o mergaitės, tuo tarpu, „nuteka“ į svetimą šeimą, sėkmingai jų santuokai užtikrinti reikalingas kraitis ir kt.
Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF) ir genetinis ištyrimas prieš implantaciją (PGT) – tiksliausi planuojant kūdikio lytį
Poros, kurioms gydomas nevaisingumas ir atliekamas pagalbinis apvaisinimas, gali bandyti pasirinkti kūdikio lytį.
Priešimplantacinis genetinis tyrimas (angl. preimplantation genetic testing, PGT) užtikrina beveik 100 proc. tikslumą nustatant embriono lytį.
Tiesa, įprastai ši procedūra atliekama ir pageidaujama kūdikio lytis parenkama tik dėl medicininių priežasčių, pavyzdžiui, siekiant išvengti su tik viena ar kita lytimi siejamų genetinių ligų.
Kūdikio lyties pasirinkimas „pagal pageidavimą“, be medicininių priežasčių yra nelegalus daugelyje pasaulio valstybių.
Šetlso metodas (ovuliacijos stebėjimo metodas) planuojant kūdikio lytį
Amerikiečių biologas, gydytojas, apvaisinimo in vitro pradininkas Landrumas Šetlsas (Landrum Shettles) 1960-aisiais pasiūlė metodą, padedantį suplanuoti būsimojo kūdikio lytį.
Remiantis Šetlso metodu, jeigu norite susilaukti dukros, tai turėtumėte mylėtis dvi dienas iki ovuliacijos, o jeigu norite berniuko, tai lytinių santykių reikia turėti ovuliacijos dieną arba per pirmą parą po jos. Taip pat Šetlsas teigė, kad kūdikio lyčiai įtakos gali turėti ir sekso poza, tačiau vis tik iki šiol neatsirado pagrįstų įrodymų, jog šis faktorius turėtų lemiamą vaidmenį.
Plačiau skaitykite:
2010 m. žurnale „Journal of Reproductive Biomedicine“ paskelbtame nedideliame tyrime nustatyta, kad 81 % tiriamųjų, mylėdamiesi nustatytu metu ir laikydamiesi tam tikros dietos, susilaukė mergaičių. Metodika labai panaši į Šetlso: poroms buvo patariama mylėtis likus 3–4 dienoms iki ovuliacijos.
Eriksono metodas planuojant kūdikio lytį
Ši lyties planavimo technika pavadinta jos kūrėjo Ronaldo Eriksono vardu. Jos esmė – atskirti greičiau judančius („berniukiškus“) spermatozoidus nuo plaukiančių lėčiau („mergaitiškų“). Metodika naudojama taikant pagalbinį apvaisinimą.
Teigiama, kad metodo efektyvumas – apie 70–75 proc., jis draugiškesnis tėvams, siekiantiems susilaukti berniuko.
Eriksono metodika taikoma tik nedaugelyje frančizės pagrindu veikiančių užsienio šalių klinikų.
Metodo privalumai: nebrangus, lyginant su dirbtiniu apvaisinimu, neinvazinis, santykinai saugus.
Metodo trūkumai: nėra sėkmės garantijos.
„MicroSort“ metodika planuojant kūdikio lytį
Mechaninės procedūros metu spermatozoidai suskirstomi į vyriškus ir moteriškus. Visų pirma spermatozoidai nudažomi fluorescenciniais dažais, po to peršviečiami lazeriu: X chromosomos yra stambesnės, todėl žiūrint per lazerį yra geriau matomos. Po to reikiamas spermos mėginys naudojamas IVF ciklo metu. Teigiama, kad šio metodo tikslumas – 75 proc. siekiančioms susilaukti berniuko ir 90 proc. – norinčioms mergaitės susilaukti poroms.
„MicroSort“ metodas kurį laiką JAV buvo taikomas genetiškai paveldimoms ligoms tirti. Šiuo metu metodas naudojamas Meksikoje, Šiaurės Kipre, Japonijoje, Malaizijoje, Kambodžoje, Tailande ir Nigerijoje.
Mityba prieš pastojant ir kūdikio lytis
Yra ir dar viena teorija: kūdikio lytį galima nulemti prieš nėštumą valgant tam tikrą maistą. Šios teorijos šalininkai iškėlė hipotezę, kad dieta gali pakeisti moterų reprodukcinės sistemos rūgštingumą ir tokiu būdu „atrinkti“ spermatozoidus, turinčius X arba Y chromosomą.
Mitybos reikšmės teorija pagrįsta idėja, kad X ir Y spermatozoidai iš esmės klesti skirtingose aplinkose. Kol kas mokslinio pagrindimo šiems teiginiams vis dar trūksta, tačiau yra nedidelių tyrimų, reprezentuojančių, kad mityba tikrai gali turėti įtakos kūdikio lyčiai.
Norėdama susilaukti mergaitės, moteris turėtų vartoti mažiau druskos, valgyti produktus, kuriuose daug kalcio ir magnio (pavyzdžiui, pieno produktai, špinatai). Reikėtų valgyti daugiau maisto, kuris, kaip manoma, rūgština organizmą: tai jūrų gėrybės, mėsa, alyvuogės, actas, garstyčios, grūdai bei kiti produktai.
Norėdama susilaukti berniuko, moteris turėtų valgyti daug kalio turinčio maisto – bananų, baltųjų pupelių, lašišos, avokadų, migdolų, obuolių, grybų ir kt. Reikėtų vartoti daugiau maisto produktų, kurie, kaip manoma, organizmą šarmina: tai citrusiniai vaisiai, šakninės daržovės, riešutai.
Lyties planavimo rinkiniai
Užsienyje galima įsigyti ir specialių kūdikio lyčiai suplanuoti skirtų rinkinių. Jie taip pat yra pagrįsti Šetlso teorija. Į atskirus rinkinius planuojant mergaites ir berniukus įeina termometras, ovuliacijos testai, vitaminai, žolelių ekstraktai ir priemonės apsiplovimui (jos gali keisti makšties pH). Rinkinių gamintojai teigia, kad visų šių priemonių veiksmingumas – net iki 96 proc., tačiau moksliškai tokie teiginiai nėra pagrįsti, o ir juos patikrinti būtų labai sudėtinga.
Toks rinkinys vienam mėnesiui kainuoja ~200 JAV dolerių. Turint omenyje, kad daugeliui porų nepavyksta pastoti per patį pirmąjį ciklą, bandymai planuoti kūdikio lytį gerokai pabrangsta.
Apibendrinimas: kaip susilaukti norimos lyties kūdikio?
Esminės gairės norintiems susilaukti mergaitės:
- Mylėtis reikia ne vėliau kaip dvi dienos prieš ovuliaciją.
- Rekomenduojama misionieriaus poza (vyras viršuje).
- Moteris neturi patirti orgazmo.
- Reikia mylėtis dažniau, net ir kasdien.
- Makšties praplovimas labai švelniu rūgštiniu (acto) tirpalu prieš sueitį taip pat padidina tikimybę susilaukti mergaitės.
Esminės gairės norintiems susilaukti berniuko:
- Santykiauti reikia numanomą ovuliacijos dieną.
- Rekomenduojama poza iš nugaros (vadinamoji „šuniuko“ poza).
- Moteris turi patirti orgazmą.
- Reikia mylėtis rečiau ir „kaupti“ sėklą.
- Makšties praplovimas sodos tirpalu prieš sueitį taip pat padidina tikimybę susilaukti berniuko.