Berniukų apipjaustymas: ar verta jį atlikti? (8)

Berniukas kūdikis miega LeManna | Shutterstock.com

Berniukų apipjaustymas, arba kitaip – cirkumcizija, yra chirurginė procedūra, kurios metu yra pašalinama apyvarpė – varpos galvutę dengiantis odos sluoksnis.

Ši intervencija nėra privaloma – ji atliekama tik kūdikio arba vaiko tėvams pageidaujant ar gydytojui pateikus rekomendaciją atlikti procedūrą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu apipjaustyti apie 30 proc. visų vyrų (tarp musulmonų – apie 70 proc.).

Dėl kokių priežasčių atliekamas apipjaustymas?

Apipjaustymas savanoriškai pasirenkamas dėl religinių, socialinių ar kultūrinių priežasčių, kartais – paskiriamas gydytojų dėl medicininių priežasčių.

Dėl medicininių priežasčių apipjaustymas berniukas rekomenduojamas retai, nes yra kitų mažiau invazinių ir rizikingų gydymo būdų. Tačiau vis tik yra atvejų, kai apipjaustymo gali prireikti:

  • Fimozė. Tai būklė, kai labai sunku arba apskritai neįmanoma atsmaukti apyvarpės dėl labai siauros jos angos. Tai viena pagrindinių berniukų apipjaustymo priežasčių Lietuvoje. Fimozė kartais sukelia skausmą, ypač kai varpa sustandėja (t. y. pasireiškia erekcija), taip pat dėl šio sutrikimo gali būti sunku šlapintis. Esant fimozei, dažniausiai atlikti apipjaustymą yra būtina, nes tai padeda pagerinti organų higieną ir išvengti apyvarpės uždegimo. Tiesa, daugelio berniukų iki 2 metų apyvarpė yra susiaurėjusi, tačiau dažnai ši problema iki paauglystės išsisprendžia savaime, todėl ankstyvoje vaikystėje apipjaustymo atlikti nereikia.
  • Parafimozė. Tai sutrikimas, kai apyvarpė negrįžta į pradinę padėtį ją atitraukus, užsiveržia, todėl varpos galvutė patinsta, tampa skausminga. Šią būklę reikia gydyti nedelsiant, kad būtų išvengta didesnių komplikacijų, pavyzdžiui, varpos kraujotakos sutrikimų.
  • Kartojasi balanopostitas – varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas, pasireiškiantis dėl tam tikrų mikroorganizmų įtakos, per mažai dėmesio skiriant lytinių organų higienai, dėl vystyklų bėrimo ir kt.
  • Kartojasi šlapimo takų infekcija. Esant chroniškoms arba pasikartojančios šlapimo takų infekcijoms, kurių nepavyksta suvaldyti kitais būdais, gydytojas gali rekomenduoti atlikti cirkumciziją.

Kokio amžiaus berniukams atliekamas varpos apipjaustymas?

Dažniausiai ši procedūra dėl religinių, kultūrinių priežasčių atliekama pirmosiomis dienomis po gimimo. Pavyzdžiui, žydų kultūroje apipjaustymas visuomet atliekamas 8-ąją gyvenimo dieną.

Dėl medicininių priežasčių apipjaustomi gali būti kūdikiai, vaikai, paaugliai ir net suaugę vyrai, jei tik yra indikacijų.

Kaip atliekamas apipjaustymas?

Apipjaustymas įprastai atliekamas dienos chirurgijos centre – t. y. kūdikis ar vaikas į ligoninę paguldomas operacijos dieną, išoperuojamas ir paleidžiamas namo.

Operacijos dieną įprastai negalima gerti ir valgyti (išskirtiniais atvejais leidžiama atsigerti truputį vandens). Konkretesnes rekomendacijas pateiks operuojantis gydytojas.

Įprastai prieš apipjaustymo operaciją suteikiama bendroji nejautra (narkozė), todėl operuojant kūdikis ar vaikas miegos, nejaus jokio skausmo ar diskomforto.

Chirurginiu požiūriu apipjaustymas yra gana paprasta procedūra: apyvarpė pašalinama iškart už varpos galvutės. Operuojant naudojamas skalpelis arba chirurginės žirklės.

Kraujavimas stabdomas naudojant šilumą (kaitinant). Likę odos krašteliai susiuvami tirpstančiais siūlais.

Apipjaustymą, susijusį su religinėmis priežastimis, įprastai atlieka specialiai apmokyti žmonės - tokiu atveju, svarbi ne tik chirurginė procedūra, bet ir ją lydintys ritualai. Pavyzdžiui, žydų kultūroje kūdikį apipjausto specialiai apmokytas žmogus, vadinamas mohel, apipjaustyme dalyvauja tėvai, krikštatėviai, kiti giminaičiai, kartais ir rabinas. Apipjaustymą lydi maldos ir palaiminimai.

Apipjaustymas

Pepermpron | Shutterstock.com

Berniukų apipjaustymo privalumai

Apipjaustymas, žinoma, padeda išvengti su apyvarpe susijusių sveikatos problemų: fimozės, parafimozės, balanopostito.

Kai kuriuose tyrimuose aprašoma, jog berniukai, kurie kūdikystėje buvo apipjaustyti, patiria mažesnę riziką:

  • Susirgti varpos vėžiu. Tiesa, ši vėžio forma pasitaiko labai retai (1 iš 100 tūkst. atvejų);
  • Užsikrėsti žmogaus papilomos virusu (ŽPV);
  • Vaikystėje susirgti šlapimo takų infekcija.
  • Nustatyta, kad apipjaustytų vyrų partnerėms mažesnė tikimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Berniukų apipjaustymo trūkumai ir rizikos

Visų pirma, berniukų apipjaustymas yra gana skausminga procedūra.

Po operacijos dažniausiai didesnių problemų nekyla. Tiesa, kartais gali pasireikšti šios komplikacijos:

  • Intensyvus kraujavimas;
  • Infekcija;
  • Pašalinta per daug odos;
  • Pasireiškiantis vaistų, naudojamų skausmui malštini, šalutinis poveikis.

Kuo anksčiau apipjaustymas atliekamas, tuo mažesnė ir komplikacijų rizika. Vyresniems apipjaustytiems vaikams, paaugliams bei vyrams komplikacijų pasitaiko dažniau.

Siekiant minimizuoti riziką, apipjaustymą turėtų atlikti apmokytas ir patyręs gydytojas.

Kaip prižiūrėti varpą po apipjaustymo operacijos?

Po operacijos ant varpos dedamas tvarstis, apsaugantis žaizdą. Jis gali būti nuimamas prieš pacientą išleidžiant namo, gali būti paliekamas ilgiau, tačiau jį svarbu pašalinti po operacijos praėjus 24 val.

Keletą dienų po operacijos varpą skaudės, ji bus paraudusi, jautri. Taip pat gali pasirodyti gelsvų išskyrų, tačiau pjūviui gyjant jų turėtų mažėti. Nemalonius simptomus galima švelninti gydytojo paskirtu tepalu, vaistais. Skausmą malšinti reikėtų mažiausiai 3 dienas po operacijos.

Jau kitą dieną po operacijos galima maudytis. Tačiau tol, kol neatslūgo patinimas, vaikui negalima leisti važinėti dviračiu ar kitomis transporto priemonėmis, žaislais, ant kurių reikia sėdėti. Kelias dienas po operacijos reikėtų rinktis laisvas kelnes ir kelnaites.

Praėjus savaitei po apipjaustymo operacijos vaikas jau gali grįžti į darželį ar mokyklą.

Varpa apgis ir berniukui nebeskaudės po maždaug 7–10 dienų, tačiau visas gijimo procesas gali užsitęsti iki kelių savaičių.

Jeigu apipjaustymas buvo atliktas žindomam naujagimiui arba kūdikiui, po operacijos vaikelį kuo dažniau glauskite prie krūtinės ir žindykite.

Kitų pooperacinio laikotarpio nurodymų duos operavęs gydytojas.

Kada po apipjaustymo reikėtų kreiptis į gydytoją?

Apipjaustymas yra laikomas gana nesudėtinga procedūra ir komplikacijos po jos pasireiškia retai, tačiau jų gali pasitaikyti.

Pastebėję šias ar kitas neraminančias komplikacijas turėtumėte nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju:

  • Jei iš apipjaustytos vietos skverbiasi kraujas;
  • Jei per 48 val. po operacijos nepradeda mažėti patinimas ir paraudimas;
  • Jei kūdikis ar vaikas karščiuoja, atrodo liguistas;
  • Po operacijos praėjo 12 val., o kūdikis ar vaikas vis dar nepasišlapino;
  • Iš varpos teka žalsvos arba nemalonaus kvapo išskyros.

Susiję straipsniai

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC)

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC) yra standartizuotas tyrimas, padedantis įvertinti kūdikių ir vaikų raidos ypatumus.

Kūdikis po maitinimo verkia: kodėl ir ką daryti?

Standartinė situacija – po maitinimo kūdikis nurimsta ir užmiega, tačiau gali nutikti ir priešingai – kūdikis gali pradėti verkti kur kas intensyviau.

Kokie požymiai parodo, kad kūdikis yra alkanas?

Kokie signalai ir ženklai rodo, kad ir vėl atėjo laikas kūdikį maitinti?

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 12 m.

    EliKai parašė:
    Mano suneliui buvo ji atlikta pries daug metu. Viskas uztruko ilgiau , nes atrado surandejima kuri teko irgi pasalinti. Visa operacija uztruko gera valandziuke. Po paros buvome isleisti namo. Gijimas irgi labai greitas.

    na tikiuosi jei mums ir teks atlikti sia operacija,viskas mums gerai apsieis.

  2. ridikele
    ridikele prieš 9 m.

    sveikos. norėjau pasiteirauti, ar yra turinčių patirties apipjaustymo klausimais?

  3. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 9 m.

    Jus ka zalosit savo vaika

  4. Katiukas
    Katiukas prieš 9 m.

    aurelijakrivickiene parašė:
    Jus ka zalosit savo vaika

    Kodel iskart puolat, jei neissiaiskinot kodel mamai kilo toks klausimas? Mano vyresneliui buvo patologija ir sake, jei nesusitvarkys savaime, darys apipjaustima. Taip kad nebutinai cia mamos noras, gali but medicininiu priezasciu.

    klausimo autorei siulyciau interne paieskot apie ta procedura atsiliepimu. Girdejau, kad pirma laika skauda, ypac sisiojant, o taip sako net higejeniskiau

  5. Katiukas
    Katiukas prieš 9 m.

    Bet kokios kai kurios arsios ir netolerantiskos vietoj to, kad padiskutuot apie pliusus minusus puolat pasakykit savo argumentus kodel nereiketu to daryt? Tik faktais paremkit, o ne "viena bobute sake". Beje, savo tokiais pareiskimais galit izeist nemaza dali zmoniu, kurie pvz ispazysta tikejima, kuriame tai "privaloma" (nzn kaip issireikst, tai paemiau i kabutes )