Geriausi būdai tėčiui užmegzti ryšį su kūdikiu

Tėtis laiko priglaudęs kūdikį Halfpoint | Shutterstock.com

Jei esate naujai iškeptas tėtis, siūlome atrasti jums geriausią būdą ryšiui su savo kūdikiu sustiprinti ir išlaikyti. Tvirtas tėčio ir vaiko ryšys – užtikrintas emocinis klestėjimas visai šeimai. Pirma, ką turite padaryti, – tai paleisti kirbančią mintį „tikiuosi, kad to nesugadinsiu“.

Net jei dirbate visą darbo dieną, rytas ir vakaras gali būti tik jūsų. Tėtis gali tapti „vonios“ ir „miegelio“ draugu. Kad ir po valandą ryte ir vakare – jūsų kūdikiui tai pakankamai daug. Didėjant tėčio pasitikėjimui, didėja ir naujagimio pasitikėjimas: jis jau jaučia, kada tikėtis tėčio šalia, ir tarsi laukia.

Nenuvertinkite priglaudimų svarbos

Bet kada, bet kiek laiko – kiekvienas kūdikio priglaudimas – jau ryšio mezgimas. Net jei kartais tokie priglaudimai – tik refleksas iš nuovargio po sunkios darbo dienos. Artumas, buvimas šalia, fizinis ryšys ir kontaktas – tai tėčio ir vaiko laikas.

Jūsų kūdikio veidrodiniai neuronai dirba nepailsdami, bandydami „susirinkti“ užuominas ir mokydamiesi imituoti jus bei suprasti jūsų reakcijas. Saugumo jausmas, kurį suteikia artumas, – taip pat nepaprastai svarbus. Dar geriau, jei galite taikyti kengūros metodą – pasiguldyti mažylį ant nuogos krūtinės ir leisti jam jaustis visiškai saugiai. Juk kas, jei ne tėtis, jį apgins nuo visų baubų?..

Pasiimkite „naktinę pamainą“

Leiskite kūdikio mamai ilgiau pamiegoti – tai bus naudinga visai šeimai. Šokite iš lovos, kai tik turite galimybę pamaitinti kūdikį buteliuku ar tiesiog nuraminti. Gal svirduliuojantis iš mieguistumo didelio džiaugsmo ir nepatirsite, bet pamėginkite pasimėgauti šiuo laiku. Vidury nakties, kai niekas nežiūri, galite atsipalaiduoti ir ramiai pabūti vienas su kitu.

Įsitraukite į maitinimą ir vystyklų keitimą

Jei mama gali nusitraukti pienuko arba jei maitinate mišinuku, praleiskite kokybiško ramaus laiko su kūdikiu jį maitindami. Tiesą sakant, tėčiams, norintiems užmegzti ryšį su savo naujagimiu, gerai, kai žindomas kūdikis retkarčiais maitinamas iš buteliuko, nes jis neretai mamos pieno kvapą užuodžia ant pačios mamos. Mama jam asocijuojasi su maistu. Todėl tėčiui ši – maitintojo – rolė – irgi labai svarbi.

Pamažu kurkite savo ritualus: dainuokite tik jūsų dviejų dainelę, labai švelniai pakutenkite ar pažaiskite „diena naktis“ žaidimą. Bet koks judviejų užsiėmimas gali tapti ypatinga ir tik jūsų tradicija.

Ryte – tėčio ir kūdikio laikas

Kūdikiai paprastai būna geresnės nuotaikos ryte, nei tomis triukšmingomis vakaro valandomis, kai grįžtate iš darbo. Taigi rytas gali būti jūsų ypatingas laikas kartu: pasisiūlykite mamai pabūti su kūdikiu po itin ankstyvo rytinio maitinimo ir leiskite jai papildomai pamiegoti bent 30 minučių. Žinoma, jūsų irgi laukia įtempta darbo diena, tačiau nėra jokios priežasties, kodėl negalėtumėte pagaminti pusryčių, kol kūdikis tingiai snaudžia nešynėje ar kitame „prietaise“. Jūs netgi galite vonioje pastatyti gultuką su kūdikiu, kol prausiatės duše. Pritvirtinkite kūdikį apsaugomis ir palikite dušo užuolaidą šiek tiek pravertą, kad galėtumėte stebėti. Tokiu būdu jūs palaikysite puikų ryšį su savo kūdikiu.

Paguoskite kūdikį, kai jis patiria stresą

Megzti ryšį su kūdikiu, kai jis yra laimingas ir šypsosi, maloniau, tačiau tai gana reti momentai. 

Ryšio mezgimas taip pat susijęs ir su kūdikio verkimu. Tėčio gebėjimas kovoti su sudėtingomis akimirkomis – labai svarbus, norint tapti savimi pasitikinčiu tėvu, todėl išmokite būti bebaimis, susidūręs su savo vaiko nerimu. Jūs turite tapti kūdikio guodėju.

Tikra tiesa: lengviau pasakyti nei padaryti. Mama turi kur kas daugiau pranašumų: ji žindo kūdikį, nuolat maitina jį, ir ji turėjo vaikelį po savimi visus 9 mėnesius, taigi visą tą laiką ir mezgė nenutrūkstamą ryšį. Tačiau „ištikus“ pirmam verksmui neskubėkite atiduoti kūdikio mamai. Geriau išlikite ramus ir pasiryžkite reaguoti ramiai: „Nesijaudink, aš supratau.“ Tai bus naudinga ir kūdikiui, ir mamai: jai šiuo metu taip pat reikia palaikymo.

Būkite kūrybiškas ir kantrus

Jums gali tekti būti kūrybiškiems pasitelkiant kvailas išraiškas ar daineles. Kai kada kūdikiai nurimsta išgirdę baltąjį triukšmą – pavyzdžiui, plaukų džiovintuvo ar viryklės gartraukio garsą.

Ir, patikėkite, niekas kitas nepravers taip, kaip kantrybė ir humoro jausmas, kuriuos išsiugdėte per pirmuosius kelis mėnesius. Nepamirškite šių įgūdžiai ir pirmuosius dvejus vaiko metus, kai turėsite tapti profesionaliu epinių pykčių ir įniršių priepuolių „nuvijimo“ ekspertu.

Susiję straipsniai

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Mamų frazių TOP50: ar jūs jas irgi sakote?

Surinkome bene visų mamų vartojamų frazių topą - tikriausiai teko jas girdėti iš savo mamų ar močiučių, o ir pačioms vieną kitą kartą išsprūsta...

Alkoholio vartojimas prie vaikų: ką reikėtų žinoti?

Nemažai tėvų domisi, ar pagal įstatymus prie vaikų galima vartoti alkoholį ir ar už tai negrės jokios sankcijos.