Įdomybės apie Kalėdų eglutę

Tikriausiai Kalėdų laikotarpio neįsivaizduojame be Kalėdų eglutės - ji mums asocijuojasi su gyvybe ir žaluma, kurios taip trūksta rudenį ir žiemą. Šiandien Kalėdų eglutė mums savaime supratama, o jos puošimas yra puikus laiko praleidimo su šeima būdas ir galimybė dar labiau užsikrėsti šventine nuotaika. Tačiau, kada ir kur atsirado Kalėdų eglutės puošimo tradicija? Arba kodėl vokiečiai Kalėdų eglutės šakose slepia raugintą agurkėlį?

Yra žinoma, kad įvairių žiemos švenčių metu eglutes ar kitus visžalius augalus žmonės puošdavo dar gerokai iki Kristaus gimimo. Žmonės taip pat pražydindavo slyvų ar vyšnių šakeles.

Pirmą kartą eglutė buvo papuošta 1510-aisiais, o tą padarė mūsų kaimynai latviai, sostinėje Rygoje.Eglutės beveik visuomet buvo puošiamos švieselėmis. XVII amžiuje buvo liejamos specialos mažos žvakutės, o 1882-aisiais Tomo Edisono asistentas Edvardas Džonsonas sukūrė elektrinę lempučių girliandą. Šios girliandos netrukus pradėtos gaminti masiškai.

Norvegai kiekvienai metais nuo pat 1947-ųjų dovanoja Kalėdų eglutę anglams, ji yra statoma Vestminsteryje. Šitaip Norvegija dėkoja britams už pagalbą II-ojo Pasaulinio karo metu.

Jeigu norite, kad jūsų Kalėdų eglutė džiugintų ilgiau, tai nukirstą medelį laistykite ar laikykite inde su drėgnu smėliu - prekybą pasiekia jau prieš savaitę nukirsti medeliai, todėl jiems smarkiai trūksta vandens.

Vokiečiai savo eglutes tradiciškai tebepuošia marcipaniniais sausainiais, obuoliais ir lazdyno riešutais.

Vokietijoje yra „rauginto agurkėlio“ tradicija - Kūčių vakarą tėvai eglutės šakose paslepia ruaginto agurkėlio formos žaisliuką, o Kalėdų rytą vaikai jo ieško. Pirmasis agurkėlį radęs vaikas gauna papildomą dovaną, taip pat manoma, kad jį visus metus lydės ypatinga sėkmė.Dirbtinės eglutės atsirado XIX amžiuje, Vokietijoje, o vėliau greitai išpopuliarėjo JAV. Anuomet vokiečiai eglutes gamino iš dažytų žąsų plunksmų, kurias pritvirtindavo prie vielų, o jas sukaišiodavo į medinį pagalį, kuris atstojo kamieną.

Amerikiečiai dirbtines eglutes pradėjo gaminti 1930-aisias, to ėmėsi „Addis Brush Company“, kuri gamino šepečius klozetams valyti. Eglutes jie gamino iš tų pačių šepečių šerelių, tiesiog juos dažė žaliai.

Požiūris, kad dirbtinės eglutės yra ekologiškesnės nei gyvos yra klaidingas. Dirbtinė eglutė tarnauja apie šešis metus, o vėliau šimtmečius teršia aplinką savartyne. Tuo tarpu, gyvų Kalėdinių eglučių augintojai nukirtę vieną medelį į jo vietą pasodina tris. Vienas Kalėdinių eglučių plantacijos akras kasdien deguonimi aprūpina 18 žmonių. 

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.