Ką nuveikti su vaiku Mindaugo karūnavimo dieną (+ karūnų vaikams idėjos) (3)

Mindaugo karūnavimo diena

Valstybės arba Mindaugo karūnavimo dieną su vaiku galite pažymėti turiningai: supažindinti su Lietuvos istorija ir nuveikti kartu ką nors smagaus.

Ką papasakoti vaikui apie šią šventę?

Labai labai seniai, prieš kelis šimtus metų, popiežius (tuo metu įtakingiausias asmuo Europoje), paskelbė Lietuvą katalikiška karalyste.

Po dviejų metų, 1253 metų liepos 6-tą dieną Lietuvos didysis kunigaikštis Mindaugas buvo vainikuotas Lietuvos karaliumi, o jo žmona kunigaikštienė Morta – karaliene.

Taip Lietuva buvo pripažinta nepriklausoma Valstybe, ir būtent todėl liepos 6-tą dieną minime Valstybės dieną (Išsamesniam pasakojimui informacijos rasite čia). Svarbu pažymėti, kad anuomet pasaulyje dar nebuvo tiek daug valstybių (pavyzdžiui, nebuvo Jungtinių Amerijos Valstijų, Kanados, daugelio Europos valstybių), tad galime pasidžiaugti ne tik karaliumi Mindaugu ir karaliene Morta, bet ir viduramžius menančiu Lietuvos valstybingumu.

Koks buvo Lietuvos karalius Mindaugas?

Mindaugas yra ne tik pirmasis ir vienintelis tikras Lietuvos karalius, bet ir Lietuvos valstybės vienytojas, sugebėjęs sujungti lietuviškas žemes. Istorikai spėja, kad apdairus valdovas, norėdamas įtvirtinti savo valdžią, drauge su žmona Morta, vaikais ir būriu artimųjų bei sąjungininkų priėmė krikštą. Tai suteikė jiems galimybę tapti Europos karališkųjų šeimų rato dalimi, o netrukus - patiems pasipuošti karūnomis.

Istorinių duomenų apie Mindaugo asmenybę bei jo gyvenimo būdą beveik nėra, tačiau žinoma, kad jis gyveno neramiais laikais ir turėjo nuolat tiek jėga, tiek demokratiškais susitarimais malšinti šalies viduje bei aplink jos sienas kylančius neramumus.

Yra žinoma, kad Mindaugas drauge su žmona Morta turėjo du sūnus: Rūklį ir Rupeikį. Su pirmąja žmona Mindaugas susilaukė sūnaus Vaišelgos (Vaišvilko), priėmusio stačiatikybę ir tapusio vienuoliu (kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad tėvas ir pamotė šį ji sprendimą vertino kritiškai), Mindaugas dar turėjo sūnų Daumantą (Domantą), kurio motina nėra žinoma.

Istorinių šaltinių nuotrupos rodo, kad Mindaugas mylėjo ir vertino žmoną Mortą, aptardavo su ja valstybės valdymo klausimus. Pavyzdžiui, Mortos patariamas Mindaugas išsiuntė Ordino atstovus į Rygą, sakydamas „Tavo žodžio paklausysiu“. Mortai mirus Mindaugas atsisakė išleisti namo jos seserį, kunigaikščio Daumanto žmoną. Ji Mindaugui priminė mirusią mylimą žmoną, kuri ir pati mirties patale prašė sesers užauginti jos sūnus.

Deja, tačiau karališkoji Lietuvos istorija netruko ilgai - 1263 m. rudenį Mindaugą ir jo sūnus Rūklį ir Rupeikį nužudė dėl žmonos „pasisavinimo“ įsižeidęs Mindaugo svainis Daumantas, valdžios trokštantis sūnėnas Treniota ir kiti sąmokslininkai.

Vėlyvesni Lietuvos valdovai, didieji kunigaikščiai Gediminas, Algirdas, Kęstutis, Vytautas siekė būti karūnuoti (Vytautas savo karūnaciją planavo net kelis kartus), tačiau jų bandymai nebuvo sėkmingi, tad Mindaugas taip ir liko pirmuoju ir vieninteliu Lietuvos karaliumi.

Ką nuveikti su vaiku?

Valstybės dienos proga vyks daugybė įvairių renginių, tarp jų tikrai bus ir tokių, kurios gali sudominti ir kiek vyresnio amžiaus vaikus, pavyzdžiui, 21:00 visi kartu giedame „Tautišką giesmę“.

Kad būtų smagiau - pasipuoškite!

Turbūt nėra vaiko, kuris bent trumpam nebūtų norėjęs pabūti Karaliumi ar Karaliene! Kartu su vaiku pasigaminkite karūną ir ją kartu dekoruokite – spalvokite, karpykite, papuoškite karoliukais, gėlių žiedlapiais, juostelėmis ar kaspinais. Tai smagi, prasminga ir kūrybingumą lavinanti užduotis.

Karūnų „propsai“ - puiki detalė nuotraukoms

Karūnų propsai

Yuganov Konstantin | Shuttetstock.com

Iš spalvoto popieriaus iškirpkite karūnas ir jas priklijuokite prie ilgesnių medinių pagaliukų (puikiai tiks mediniai iešmeliai). Karūnas, žinoma, galite įvairiai dekoruoti, apklijuoti lipdukais, apipiešti.

Kūrybinės karūnų dirbtuvės

Kūrybinės karūnų dirbtuvės

Nigmatulina Aleksandra | Shutterstock.com

Pasiūlykite sukurti svajonių karūną! Jums reikės popieriaus ir įvairiausių priemonių dekoravimui: spalvotų flomasterių ir pieštukų, karoliukų, lipdukų, audinių atraižėlių, kaspinų, sagų...

Miško karaliaus karūna

Miško karaliaus karūna

Elena Chevalier | Shutterstock.com

Pasivaikščiojimo metų prisirinkite įvairių gamtos dovanų: kankorėžių, samanų, šakelių, uogelių, žolelių... Iš popieriaus pagaminkite karūnos pagrindą ir prie jo priklijuokite gamtoje surinktas gėrybes.

Lankelis - gėlių karūna

Lankelis gėlių karūna

Agnes Kantaruk | Shutterstock.com

Prie turimo plaukų lankelio karštais klijais priklijuokite arba floristine vielute pritvirtinkite patinkančias dirbtines gėles. Šia gėlių karūna mažoji pricesė tikrai galės puoštis nes tik liepos 6-ąją, bet ir per kitas šventes.

Ąžuolo lapų vainikas - karūna

Ąžuolo lapų karūna

Emvat Mosakovskis | Shutterstock.com

Ąžuolų lapų vainikas - pergalės, stiprybės ir drąsos simbolis, kuris tikrai papuoš pačius šauniausius karalius ir karalienes. O pasivaikščiojimas miške ir ąžuolo paieškos bus maloni pramoga visai šeimai.

Princų ir princesių fotosesija

Fotosesija su karūna

Alinute Silzeviciute | Shutterstock.com

Liepos 6-oji - puiki proga surengti princų ir princesių fotosesiją! Pasipuoškite karūnomis ir švęskite Mindaugo karūnavimo dieną įamžindami mielas akimirkas.

Taigi, šiek tiek pasiruošimo, fantazijos, ir šventinė diena bus tikrai įsimintina ir smagi!

Susiję straipsniai

Sluoksniuotos tešlos eglutės su kumpiu ir sūriu (receptas)

Kalėdų stalui ieškote paprasto, pigaus ir gražaus užkandžio, kurį valgys ir vaikai? Išbandykite šį receptą!

Sumuštinukai „Kalėdų eglutė“ šventiniam stalui (receptas)

Tereikės kelių iešmelių užkandžiams ir kasdienių sumuštinių ingredientus galima paversti mažytėmis stalo puošmenomis.

Kalėdų eglutės su šokoladu ant pagaliuko (receptas)

Skanios, dailios ir itin paprastai paruošiamos Kalėdų eglutės iš sluoksniuotos šaldytos tešlos tikrai papuoš šventinį stalą.

Naujausi komentarai

 1. apokalipse
  apokalipse prieš 8 m.

  Smagu O dar ir gimtadienis mano karalaites liepos 6 d

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  Išties puiki idėja. Dabar dažnai susidaro įspūdis kad šventės tik dėl išeiginių, o ką švenčiame ne taip ir svarbu. O šis pasiūlymas geras. Tikrai galima smagiai ir turiningai praleisti laiką. Nenuobodžiai papasakoti istoriją ir kodėl tai svarbu.

  Smagaus šventinio savaitgalio!

 3. Ingutis.
  Ingutis. prieš 8 m.

  Gražus pasiūlymas, tik gaila, kad manoji dar per maža