Kada pradėti sodinti kūdikį?

Tėvai ypač laukia, kol jų kūdikis pradės sėdėti, nes sėdėjimas ženkliai keičia kūdikių kasdienybę: jie tampa savarankiškesni, atranda naujų būdų tyrinėti aplinką ir žaisti. Taip pat šis svarbus įgūdis nutiesia kelią į kitus svarbius fizinės raidos etapus: šliaužimą, ropojimą, stovėjimą ir, galiausiai, vaikščiojimą.
Kada maždaug kūdikis turėtų pradėti sėdėti?
Paprastai kūdikiai treniruotis sėdėti pradeda būdami 4–6 mėn., maždaug 6 mėn. kai kurie kūdikiai kelias sekundes jau gali pasėdėti savarankiškai, o daugelis, sulaukę 7–8 mėn., jau neblogai sėdi, nors sėdėjimas dar gali būti nestabilus. 9–10 mėn. kūdikis jau turėtų gebėti savarankiškai atsisėsti ir tvirtai sėdėti.
Tačiau jokiu būdu kūdikio negalima skubinti, kažkokiais būdais siekiant pagreitinti sėdėjimą (pavyzdžiui, ilgai laikyti apkamšius pagalvėmis, sodinti į specialias kėdutes, nors tam dar ne laikas, ir pan.). Sodinant kūdikį anksčiau laiko galimi laikysenos pakitimai ateityje.
Kada jau galima pradėti sodinti kūdikį?
Kūdikį mokyti atsisėsti galima nuo 5,5 - 6 mėn. Tokio amžiaus mažylis jau turėtų gebėti:
- Išlaikyti pusiausvyrą ir tiesų kaklą;
- Apsiversti nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai;
- Gulėdamas ant pilvo pakelti galvą, dairytis, pasikelti ant ištiestų rankų;
- Abi pėdutes pritraukti prie burnos ir net čiulpti pėdos nykštį;
- Gerai koordinuoti galvos ir viso kūno judesius, pavzdžiui, pastebėti žaislą, kryptingai stengtis jį pasiekti.
Kuo naudingos sėdėjimo treniruotės ir pats sėdėjimas?
Mokantis sėdėti suaktyvėja stambioji motorika, lavinami kaklo, pečių, nugaros, klubų ir net skrandžio raumenys.
O kai sėdėdamas mažylis viską aplinkui čiumpa rankomis, lavinami ir smulkiosios motorikos įgūdžiai.
Kai kūdikis išmoksta sėdėti beveik į niekur neatsirėmęs, reiškia, jis puikiai geba kontroliuoti raumenis ir netrukus pradės dar daugiau judėti.
Pradedančius sėdėti kūdikius jau galima primaitinti kietu maistu.
Kaip skatinti ir mokyti kūdikį atsisėsti?
Tam, kad atsisėstų, kūdikis pirmiausia turi išmokti tvirtai laikyti galvą, o pati geriausia praktika – gulėjimas ant pilvo. Praleisdamas daugiau laiko ant pilvuko, kūdikis sustiprės, kol vieną dieną išmoks ir tiesiai atsisėsti.
Plačiau skaitykite:
Svarbu, kad tolygiai stiprėtų visi kūdikio raumenys, tačiau reikėtų žinoti, kad viskas vyksta pagal principą „iš viršaus į apačią“, t. y. pirmiausia stiprėja kaklo, po to – viršutinė ir apatinė nugaros dalys, ir t. t.
Tačiau kūdikis gali ir puikai padėti pats sau. Kai mažylis mokosi sėdėti, dažnai jis ištiesia vieną ar abi rankas: tai būdas stabilizuoti liemenį, iš esmės paverčiant rankas atrama, padedančia išlaikyti savo kūno svorį, lavinti pusiausvyrą. Paskatinkite tą daryti rodydami įdomius žaisliukus, plodami katutes ir pan.
Konkretūs būdai, kaip treniruoti kūdikį:
- Kai tik kūdikis bus pasiruošęs, padėkite jam pakilti iš gulimos padėties: tegul jis įsikimba į rodomuosius jūsų pirštus, o jūs traukite jį link savęs. Tokios treniruotės kūdikiams įprastai labai patinka;
- Norėdami paskatinti raumenų vystymąsi, kuo dažniau keiskite kūdikio padėtį (pavyzdžiui, nuo nugaros perkelkite ant pilvo; dažniau leiskite kūdikiui pasivartyti ant grindų ir t. t.);
- Kol kūdikis dar sėdi netvirtai, galite mažylį sodintis sau tarp kojų, kad jis galėtų atsiremti į jūsų krūtinę, arba tiesiog įprastai ant kelių;
- Nuo 5,5 - 6 mėn. galima mokyti kūdikį sėstis per šoną. Kūdikiui gulint ant nugaros vieną jo šlaunį sulenkite, atveskite į šoną ir prilaikykite ranka (tokiu būdu kūdikis turės pakankamą atramą). Kita ranka suimkite kūdikį už priešingos šlauniai rankos (t.y. jeigu prilaikote kairę šlaunį, paimkite kūdikį už dešinės rankos). Švelniai, lėtai, nuolat kalbinant traukite kūdikį už rankos į viršų. Laisva ranka kūdikis turėtų atsiremti į žemę ir pats atsistumti.
- Gebantį šiek tiek tvirčiau sėdėti kūdikį, galite sodinti ant mankštos kamuolio ir lengvai pasūpuoti, paspyruokliuoti - judėjimas ir mažiau stabili padėtis labai efektyviai „įdarbina“ ir lavina raumenis;
- Ribokite buvimo gultukuose ir panašiose priemonėse laiką - ilgas buvimas jose siejamas su kūdikio konteinerio sindromu.
Ar pagalbinės priemonės padeda išmokti sėdėti?
Įvairios sėdėjimui skirtos kėdutės, kūdikio sodinimas apramsčius pagalvėmis ir pan. nepadeda kūdikiui greičiau išmokti sėdėti. Jas reikėtų vertinti kaip žaisliuką ar pagalbinę priemonę tėvams, leidžiančią trumpam saugiai palikti kūdikį.
Šias priemones saugu naudoti tik tuomet, kada kūdikis jau yra pasirengęs sėdėjimui, t.y. nuo 5,5-6 mėn. amžiaus.
Plačiau skaitykite:
Kūdikio mokymasis sėdėti ir saugumas
Kai kūdikio raumenys sustiprės, pirmiausia savarankiškai jis galės pasėdėti tik kelias sekundes. Iš pradžių kūdikis stipriai svirduliuos į kairę ir dešinę, tačiau tai – mokymosi proceso dalis. Šiuo etapu visuomet būkite šalia kūdikio, kad jei jis kristų, spėtumėte mažylį pagauti.
Geriausia mokytis sėdėti ant kilimo, kad jei nespėtumėte pagauti, kūdikis nesusitrenktų galvos. Kol kūdikis mokosi, pasirūpinkite „švaria“ aplinka, t.y. tegul ant kilimo būna tik keli žaisliukai, kad krisdamas kūdikis neužsigautų.
Kūdikis dar nesėdi. Kada reikia kreiptis į specialistus?
8-9 mėnesių sulaukęs kūdikis pasodintas jau turėtų sugebėti išsėdėti pakankamai ilgai ir stabiliai, taisyklingoje padėtyje, o iki 10 mėnesio jau turėtų sugebėti pats savarankiškai atsisėsti ir tvirtai sėdėti.
Jeigu vyresnis kūdikis nebando sėstis, pasidintas suglemba ar virsta, reikėtų kreiptis į kineziterapeutus: jie rekomenduos, kaip elgtis. Šiuo atveju itin naudingi – masažai ir mankštos.