Kaip išmokyti kūdikį apsiversti? (1)

Mama moko kūdikį apsiversti Demkat | Shutterstock.com

Kūdikio gebėjimas apsiversti – vienas svarbiausių pirmųjų mėnesių pasiekimų. Išmokus apsiversti, kūdikio raumenys po truputį tvirtės, kūnas bus ruošiamas sėdėjimui, stovėjimui, ropojimui, galiausiai, net ir vaikščiojimui.

Kūdikio fizinę raidą lemia individualios savybės, tačiau tėvų indėlis ją skatinant yra labai ženklus: kuo daugiau darbo įdėsite, tuo greitesnių rezultatų galite tikėtis.

Kaip pirmiausiai apsiverčia kūdikiai?

Kūdikis gali apsiversti dviem būdais: nuo pilvo ant nugaros ir nuo nugaros ant pilvo.

Kūdikių gebėjimų raidos lentelė parodo, kad dažniausiai kūdikiai pirmiausiai verčiasi nuo pilvo ant nugaros, o netrukus išmoksta apsiversti ir nuo nugaros ant pilvo, tačiau gali būti ir atvirkščiai.

Kada kūdikis turėtų pradėti vartytis?

Kūdikiai nuo pilvo ant nugaros dažniausiai ima vartytis būdami 3–5 mėn., o atvirkščiai – 4–7 mėn.

Tiesa, kiekvienas kūdikis – unikalus, tad apsiversti jūsų mažylis gali ir anksčiau, ir vėliau.

Bendri patarimai, kaip paskatinti ir išmokyti kūdikį apsiversti

Pagrindinis naujagimio ir kūdikio stiprinimo pratimas - guldymas ant pilvuko. Vadinamasis „pilvuko laikas“ padeda sustiprinti kaklą, liemenį ir rankas. Tikėtina, kad pirmąjį kartą kūdikis savarankiškai apsivers būtent gulėdamas ant pilvuko.

Tiesa, ne visiems kūdikiams patiks tokia padėtis, tad teks pasitelkti kelias gudrybes:

  • Panašų efektą, kaip ir gulėjimas ant pilvuko, suteikia kūdikio nešiojimas nešioklėje. Kūdikis dairysis dar įdėmiau ir bus dar labiau susižavėjęs, nei gulėdamas ant pilvuko.
  • Vienas iš tėvų gali kūdikį pasiguldyti sau ant pilvo (akių kontaktas ir geros emocijos abiem –garantuotos).
  • Pirmiausia kūdikį guldykite ant žindymo ar kitos panašios formos pagalvės: taip mažylis mokysis kelti galvytę, dairytis aplinkui.

Kūdikio guldymas ant nugaros taip pat svarbus. Naudinga paguldyti kūdikį ir ant nugaros, gerokai aukščiau pakabinant žaisliukų (arba judinant juos aukščiau virš kūdikio galvos): kūdikis pirmiausia stebės juos, paskui bandys pačiupti rankomis, kreips galvą, pečius į žaislų pusę, bus įdarbinami pilvas ir pečiai.

Naudokite žaislus, nuolat keiskite jų padėtį. Sudominkite kūdikį žaislais – tai ir būdas paskatinti mažylį mokytis naujų įgūdžių. Žaislus išdėliokite įvairiose vietose aplink kūdikį: pavyzdžiui, virš galvos, šonuose. Kūdikis sukiosis, dairysis, sukios į šonus galvą. Stenkitės atkreipti mažylio dėmesį. Kuo įdomesni žaislai, tuo toliau jie turėtų būti: kūdikis labiausiai norės juos pasiekti.

Sutrumpinkite buvimo gultukuose, sūpynėse ir pan. laiką. Perteklinis, t.y. ilgesnis ir dažnesnis, nei nurodo rekomendacijos kūdikio laikymas gultukuose, sūpynėse, automobilinėse kėdutėse, šokliukuose ir panašiuose įrenginiuose lemia lėtesnę vaiko raidą ir yra siejamas su kūdikio konteinerio sindromu

Kaip išmokyti kūdikį verstis nuo pilvo ant nugaros?

Stebėkite kūdikio rankų padėtį: kūdikis turi būti atsirėmęs dilbiais.

Mokykite kūdikį keisti svorio centrą, t. y. judinkite žaislą taip, kad kūdikis žiūrėtų į viršų ir ieškodamas žaislo suktųsi į šoną bei mokytųsi atsiremti tik viena ranka.

Žaislo siekiantis vaikas perkels svorį ant vienos atraminės rankos, o kitą iškels į viršų. Veskite žaislą tolyn už vaiko nugaros - žaisliuką bandantis pasiekti mažylis ims suktis visu kūnu ir apsivers. 

Kaip išmokyti kūdikį verstis nuo nugaros ant pilvo?

Keldamas kojas aukštyn ir lenkdamas jas sau prie pilvuko kūdikis įdarbins pilvo raumenis. Skatinkite tai daryti žaisdami su kūdikio pėdutėmis, leisdami jam pėdutėmis įspirti į jūsų rankas ar žaisliukus.

Vėliau mokome kūdikį pasiversti ant šono. Lenkite vieną kūdikio kojytę prie pilvuko ir švelniai sukite tos kokytės klubą bei dubenį, kad vaikas pasiverstų ant šono. Skatinkite jį gulėti ir žaisti ant šono, rodant žaisliukus, čiupinėjant jo rankytes ir pan.

Svarbu

Kilstelėdami ir lenkdami kūdikio kojas, aukštai neatkelkite jo užpakaliuko ir dubens, kadangi tai stipriai padidina apkrovą nugarai.

Kūdikiui gulint ant šono, žaisliuką veskite nuo šono virš jo galvytės taip, kad kūdikis jį sektų žvilgsniu ir suktų galvą, o kartu ir visą kūną.

Kūdikiui ėmus verstis, švelniai stumtelėkite jo viršuje esančią šlaunį ir užpakaliuką, kad mažylis apsiverstų iki galo.

Jei besiverčiant jis prispaudė ranką, leiskite mažyliui pačiam ją ištraukti. Atkreipkite kūdikio dėmesį į prispaustą rankelę, ją paglostydami, pakutendami. Jeigu kūdikis dar negali ištraukti rankos, vos vos kilstelėkite jį už dubens.

Kūdikis nesivarto: kada jau reikėtų sunerimti?

Visi tėvai žino, kad tam tikrus raidos etapus kūdikiai pasiekia skirtingu laiku. Tačiau vis tik yra numatytos ribos, kai galima įvardyti, kad vienas ar kitas raidos etapas yra ankstyvas arba vėlyvas.

Taigi, jei kūdikis yra 6 mėn., tačiau dar nesivarto, patartina pasikonsultuoti su kūdikį prižiūrinčiu gydytoju: jis patars, ką daryti. Dažniausiai skiriami kūdikių masažai, mankštos.

Jeigu mažesnis nei 6 mėn. kūdikis gulėdamas ant pilvo moka ilgiau išlaikyti galvą, stumiasi rankutėmis, reiškia, netrukus jis pradės vartytis ir nerimauti tikrai neverta.

Susiję straipsniai

Kada kūdikis savarankiškai pradeda laikyti galvą?

Kada kūdikiai pradeda tvirtai laikyti galvytę? Ko gali imtis tėvai, norintys paspartinti šį procesą? Ir kada reikėtų sunerimti?

Kada kūdikis išmoks stovėti?

Stovėjimas ir savarankiškas atsistojimas yra labai svarbūs kūdikio fizinės raidos etapai, priartinantys jį prie vaikščiojimo.

Savarankiškas kūdikio žaidimas: kaip jį paskatinti?

Savarankiškas žaidimas kūdikiams labai naudingas – tai žingsnelis nepriklausomybės link. Ką svarbu apie jį žinoti?

Naujausi komentarai

  1. Dixita prieš 11 mėn.

    Kūdikiai pirmiausia verčiasi nuo nugaros ant pilvo (3-5 men); tik tada ant nugaros (5-7men)