Kaip ugdyti vaiko sveikos mitybos įpročius?

mažas vaikas valgo obuolį miami beach forever | Shutterstock.com

Ieškome atsakymų į klausimą, ką reikėtų daryti, kad vaikai valgytų noriai ir sveikai?

Kodėl vaikas atsisako valgyti?

Vaikų nevalgumas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų - tėvai būgštauja, ar jų vaikai valgo pakankamai, stengiasi juos įtikinti suvalgyti dar kąsnelį ir prašo šeimos gydytojų patarimų, kaip užtikrinti pilnavertę vaiko mitybą.

Vaiko nevalgumo priežastys gali būti įvairios, tačiau viena dažniausių yra vaikams būdinga maisto neofobija, t.y. atsisakymas valgyti naujus maisto produktus. Manoma, kad tai – evoliucijos nulemtas savisaugos instinktas, leidžiantis vaikui išvengti apsinuodijimo maistu. Nereikėtų leisti neofobijai įsitvirtinti ir nuo pat mažumės skatinti vaiką visko bent paragauti (nebūtina suvalgyti daug) bei supažindinti jį su kuo įvairesniais skoniais.

Tėvams reikėtų suprasti ir tai, kad vaiko nevalgumas neretai yra tik menamas. Pavyzdžiui, visiškai normalu, jeigu žindomas arba pieno mišiniu maitinamas kūdikis iki vienerių metų maistą tik ragauja suvalgydamas vos vieną kitą šaukštelį - žindymas ar pieno mišinys patenkina jo energetinius poreikius, o su „suaugusiųjų“ maistu jis tik susipažįsta.

Vaikščioti jau pradėję vaikai reikiamas kalorijas dažnai „susirenka“ iš užkandžių (atkreipkite dėmesį, kaip dažnai jūsų 2-ejų metų pyplys bėginėja su duonos kriaukšlele ar obuolio skiltele rankoje?), o pagrindinių patiekalų atsisako tiek dėl to, kad jaučiasi sotūs, tiek ir dėl nenoro ramiai pasėdėti prie stalo. Vaikams augant reikėtų po truputį mažinti užkandžių porcijas ir jų dažnumą bei formuoti įprotį valgyti sotesnius pusryčius, pietus bei vakarienę.

Daugiau apie tikrą ir menamą vaikų nevalgumą skaitykite:

Kodėl vaikas nenori valgyti daržovių?

Tyrimai rodo, kad atsisakymas valgyti daržoves yra būdingas daugeliui vaikų. Nenoras valgyti daržoves yra siejamas su jau minėta neofobija - evoliuciškai nulemtu savisaugos instinktu neragauti nepažįstamų produktų ir taip apsisaugoti nuo apsinuodijimo maistu.

Be to, genetiškai nulemta ir tai, kad vaikams daržovės yra nelabai skanios: žmogui saldūs, sūrūs ir riebūs maisto produktai atrodo skanesni, nei rūgštūs, aštrūs ir kartūs (kartumas, be kita ko, yra dažna nuodingų augalų savybė).

Nepaisant nesunkiai paaiškinamos nemeilės daržovėms, vaikams jas valgyti labai svarbu, nes tai puikus vitaminų, mineralinių medžiagų ir ląstelienos šaltinis. Norėdami, kad vaikai valgytų daržoves prie jų pratinkite nuo mažumės, pateikite jas įvairiomis formomis, o svarbiausia - rodykite gerą pavyzdį.

Daugiau patarimų, padėsiančių paskatinti vaiką valgyti daržoves rasite čia:

Kodėl vaikas taip nori saldumynų?

Nevalgiukas atsisako sriubos, troškinio ar salotų, nes „nėra alkanas“, bet apetitas kaip mat atsiranda pasiūlius sausainį ar šokoladu glaistytą sūrelį? Tokia situacija puikiai pažįstama daugeliui tėvų...

Saldumynų geidimas neturėtų stebinti, nes jis, mokslininkų teigimu, yra įgimtas kiekvienam žmogui. Naujagimio maistas yra truputį salstelėjęs motinos pienas, tad saldumas yra pirmasis skonis su kuriuo žmogus susipažįsta. Augantis ir kitą maistą ragauti pradedantis vaikas ieško jam jau pažįstamo, saugaus ir daug energijos suteikiančio saldumo.

Tūkstančius metų žmonės galėjo gauti tik palyginti nedaug cukraus iš produktų, kurie turėjo ir kitos naudos organizmui: vaisių, uogų, labai retai - medaus, vėliau - iš pieno produktų. Balto, rafinuoto cukraus gamybos technologija ištobulinta tik XIX a., tad cukrus kasdieniu produktu (o taip pat ir problema) tapo visai neseniai.

Daugiau apie cukrų vaikų mityboje skaitykite:

Kaip paskatinti vaiką valgyti sveikai?

Sveika mityba yra stiprios sveikatos pagrindas. Tai labai svarbus įgūdis, kurio turėtumėme išmokyti savo vaikus. Kiekvienas vaikas ir kiekviena šeima, kurioje jis auga, yra unikali, tačiau siūlome pasinaudoti bendromis mokymo sveikai maitintis taisyklėmis:

  • Užtikrinkite pilnavertę ir subalansuotą mitybą. Kiekvienas žmogus turi gauti įvairių maistinių medžiagų (angliavandenių, baltymų, riebalų), vitaminų ir mineralinių medžiagų, ląstelienos ir vandens.
  • Nustatykite mitybos ir valgymo taisykles. Svarbios ne konkrečios taisyklės, o jų buvimas ir pastovumas. Pavyzdžiui, apsibrėžkite, kad jūsų šeimoje pusryčiai yra valgomi prie bendro stalo arba kad galima nesuvalgyti viso neragauto patiekalo, tačiau būtina bent paragauti.
  • Švieskite vaiką apie sveiką mitybą. Nuo pat mažumės pasakokite, kodėl renkatės vienus ar kitus maisto produktus, kuo jie naudingi ir kodėl reikalingi mūsų kūnui.
  • Rodykite tinkamą pavyzdį. Jokie pamokymai valgyti morkas neveiks, jeigu patys krimsite šokoladą.
  • Leiskite vaikui dalyvauti procese. Meniu sudaryme dalyvaujantis, kartu maisto produktus perkantis gaminantis vaikas bus labiau linkęs valgyti tai, prie ko atsiradimo ant stalo jis prisidėjo.
  • Valgykite prie bendro stalo. Gyvenimo tempas vis greitėja, tačiau įprotis pavalgyti ramiai, atsisėdus, gerai sukramtant kiekvieną kąsnelį, pasimėgaujant maistu, o svarbiausia - laiku pajuntant sotumą yra labai svarbus. Be to, bendri valgymai yra proga pabendrauti ir sutvirtinti šeimos tarpusavio ryšius.
  • Ieškokite sveikesnių alternatyvų. Namuose nesunku pasiruošti įvairių nesveiko maisto alternatyvų. Pavyzdžiui, mėsainio su kapotos vištienos paplotėliu, naminėmis pilno grūdo bandelėmis, jogurtiniu padažu ir daržovėmis tikrai negalėtume pavadinti šlamštmaisčiu.
  • Mokykite saikingai „nusikalsti“. Porcija ledų ar pakelis bulvių traškučių tikrai nepakenks, jeigu juos valgysime kartą per mėnesį. Paaiškinkite vaikui, kodėl šis maistas negali būti kasdienis ir mokykite jį valgyti tik retkarčiais ir būtinai tik su saiku.

Susiję straipsniai

Kodėl kūdikiams negalima vartoti druskos?

Kūdikiams visiškai užtenka druskos, natūraliai esančios maisto produktuose, tad kūdikių maisto papildomai sūdyti nereikia.

Kūdikis mėto maistą: ką daryti?

Maisto mėtymas – universali problema bet kuriuo kūdikystės (ypač jeigu kūdikį primaitinate BLW metodu) ir ankstyvosios vaikystės laikotarpiu.

Vaikas nevalgo. Mes – blogos mamos?

Su pirmąja dukra dėl maisto tekdavo žaisti: „Su kiekvienu šaukštu lėktuvėliai skrisdavo į burną, atrodė, kiekvienas kąsnis – laimėjimas.“