Kamtauta Braškė: „Ėjau gintis ir išsikovoti teritoriją“

„Mušdavau, net jei man nieko nedarydavo“ „Mušdavau, net jei man nieko nedarydavo“

Tėtis Simonas Urbonas ir „Tėvai paprastai“ kviečia pagvildenti gana įdomią, tačiau tėvus dažnai bauginančią temą – paauglystę. Jūs prašėte panagrinėti plačiau, ir mes išgirdome!

Kodėl kartais paauglystė tokia baisi ir kodėl paauglys maištauja? Kaip vertinti jo elgesį? Kodėl jis žaloja save ir kaip įkvėpti motyvacijos? „Nekontroliuokite, o tarkitės“, – tėvams pataria psichologė Jūratė. Aptarsime daugiausia tėvus neraminančių klausimų.

Savo mintimis ir patirtimi laidoje dalijasi motyvatorė, sąmoningumo ieškotoja, mama ir nuomonės formuotoja Laima Povilaitytė-Kamtauta Braškė ir verslo psichologė, knygos „Atsakinga tėvystė“ autorė Jūratė Bortkevičienė.

„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti: „Tėvų darželio“ portale čia, TV3 platformoje čia ir „TV3 Play“ platformoje čia, o ketvirtadieniais, tuo pačiu metu, 19 val., – kaip iki šiol – „Tėvų darželio“ „Youtube“ kanale čia.

Plačiau skaitykite:

„Mušiausi, nes norėjau pritapti“

Laima-Kamtauta Braškė sako, kad ji pasibaisėjo, suvokusi kaip elgėsi paauglystėje, o vėliau – ir atsiprašė visų, kuriuos skriaudė. „Eiti spardyti žmogų... aš tiesiog gyniausi, – sako moteris, – man atrodė, kad mane puola ir aš tiesiog gyniausi, nes atvažiavau iš Šiaulių, mano buvo tarmė kitokia <...>, ėjau muštis ir išsikovoti teritoriją. – Mušdavau, net jei man nieko nedarydavo, kad jam net mintis nekiltų kažko padaryt. Man labai trūko meilės, eidavau ne į mokyklą, o į kažkokį karą, – prisimena Laima.“

Tevai paprastai apie paauglysteJūratė Bortkevičienė, Simonas Urbonas, Laima Povilaitytė-Kamtauta Braškė

„Kas tau darosi? Tai sakyk! Kokios problemos?“

Ar atpažįstate save? Ar kada teko taip kreiptis į savo vaiką? Jis gali rėkti, verkti, gali trenkti durimis, ir tada jam reikia sugalvoti priežastį, kad atstotų tėvai, bet priežasties jis gali neturėti, sako psichologė Jūratė Bortkevičienė. Jūsų paaugliui gali būti viskas gerai, bet atėjo diena, kai jo smegenys pradėjo keistis.

Ankstyvoji, vidurinioji ir vėlyvoji paauglystė. Ar žinote, kuri sudėtingiausia? Ką daryti, jeigu jums išsprūsta „o Dieve, nesusitvarkau“? Ar žinote, kad su paaugliu galite susitarti ir visai nereikia jo kontroliuoti? Ir nekariaukite su vaiku, nekurkite karo, pataria psichologė, nes vaikas šiuo metu ieško savęs ir klausia „o kas aš esu?“.

Plačiau skaitykite:

Dukters klasiokės demonstruojasi

Laima sako, kad pamačiusi dukters klasiokes pakraupo: akivaizdu, kad joms trūksta dėmesio ir meilės. „Kai save pateikia kaip sekso prekę, pradeda demonstruot, tada tu supranti, kad tas žmogus nebežino kaip save išreikšti. – Tai ką ji darys toliau?“ Psichologė Jūratė kalba, kad nebūtinai tokia mergaitė eis toliau ir dar labiau demonstruosis. Greičiausiai kiek vyresnė supras, „kokią nesąmonę padarė“.

Laima-Kamtauta Braškė apie savo ir dukters paauglystę, susitarimua su dukra ir atsakomybę socialiniuose tinkluose:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

02:23 – kokia mama yra Laima

05:10 – iš tėvų „paveldėtas“ elgesys

09:39 – vaiko charakteris

16:02 – Laimos režimas ir disciplina

20:41 – paauglys pasirenka problemą

26:57 – paauglio kūnas ir smegenys keičiasi

30:45 – Laimos pokalbiai su dukra

34:15 – paauglio pareigos ir atsakomybės

37:19 – mūsų auklėjimas atspindi vaiko elgesį

42:56 – Milės beveik nėra soc. tinkluose

48:09 – paaugliai ieško dėmesio ir meilės

52:55 – susitarimai su paaugliu – ne kontrolė!

57:29 – veiklos ir ryšio išlaikymas su vaiku

01:02:09 – žalingi paauglio įpročiai

01:12:47 – sekėjų klausimai: išmuštas pozityvumas

01:14:22 – sekėjų klausimai: paauglio savižala

01:20:01 – sekėjų klausimai: paauglio motyvacija

01:22:29 – psichologės Jūratės patarimas tėvams

Susiję straipsniai

Vaida Poderytė-Bernatavičė stengiasi kurti ypatingą ryšį su vaiku

Vaida sako, kad augdamas vaikas ypač turi justi tėvų dvasinį palaikymą. Pirmiausia, ką moteris taiko, palaikydama sūnų, – kalbasi.

Ar vaikai tikrai moka siekti sau naudos – manipuliuoti?

Neretai girdime frazę: „Tie vaikai – tikri manipuliatoriai!“ Ir iš tikrųjų – kai laikas miegoti – verkia, kai leidžiama žiūrėti filmuką – šypsosi.

Saulius Skambinas apie sūnaus paauglystę: „Telefono tema – kažkas baisaus“

„Išėjo ta žinia, kad aš laukiuosi, ir prasidėjo skambučiai, komentarai, visa kita, aš skaitydavau, imdavau į galvą, verkdavau.“