Kokio metalo žiedą rinktis?

Ieškote vestuvinio arba sužadėtuvių žiedo? Tada tikrai kyla klausimas, kokį metalą pasirinkti. Beje, ši atmintinė pravers renkantis ir kitus juvelyrinius dirbinius!
 
Dažniausiai juvelyriniai dirbiniai gaminami iš šių tauriųjų metalų: aukso, sidabro, platinos, metalų, priskiriamų platinos grupei (paladžio, rutenio, rodžio, iridžio, osmio). Turbūt savaime suprantama, kad populiarumo viršūnėje yra auksas ir sidabras. Kiti išvardinti metalai naudojami tauriems lydiniams, siekiant pagerinti brangiųjų metalų kokybę ir savybes (pavyzdžiui, siekiant suteikti tvirtumo, blizgesio ir atsparumo).  

Kiekvienas papuošalas iš brangiųjų metalų turi specialią žymę, vadinamą praba. Ji nurodo santykinį tauriojo metalo kiekį lydinyje. Jei prabos ant dirbinio nėra, vadinasi tai klastotė arba papuošalas gamintas privačioje dirbtuvėje.     

Auksas. Auksas gali būti 999, 958, 750, 585, 500, 375 prabos. Geriausiai kainos ir kokybės santykį atitinka 585 praba, todėl ji – pati populiariausia.  Auksas gali būti įvairių atspalvių (tai priklauso nuo lydinyje esančių metalų). Be klasikinės geltonos spalvos, juvelyrai papuošalų gamybai naudoja ir kitų atspalvių (pavyzdžiui, raudono, rožinio, balto, žalio, mėlyno, žydro ir net juodo) auksą.

Jeigu norėsi įsigyti žiedą ar auskarus iš baltojo aukso, atkreipk dėmesį į tai, kad jį išsirinkti yra šiek tiek sudėtingiau nei kitus metalus. Esminis baltojo aukso privalumas tas, kad jis dėl savo tvirtumo nesibraižo. Iš trūkumų galima būtų paminėti nebent atspalvį – gelsvą ar rusvą. Tačiau tai nesunku ištaisyti. Tereikia išsirinkti papuošalą iš baltojo aukso ir padengto rodžiu - tai suteiks jam ryškumo ir blizgesio.

Platina. Neįtikėtinai gerai pasiduoda apdirbimui, tačiau tuo pačiu yra labai stipri. Iš platinos pagaminti sudėtingi rėmeliai papuošalams yra labai patikimi ir ilgaamžiai.


Platina – pats švariausias metalas, todėl labai tinka alergiškiems žmonėms. Į ją paprastai dar įmaišoma rutenio ir iridžio (maždaug 10 % lydinio), todėl papuošalai iš platinos yra labai brangūs. Platinos prabos – 950, 900, 850.

Sidabras. Tai baltos spalvos metalas, labai gerai atspindintis šviesą. Jis labai kalus ir plastiškas, lengvai poliruojamas, lankstomas, pjaustomas ir net susukamas į ploną vielutę. Sidabro prabos – 950, 900, 800, 720. Populiariausia praba – 925.

Sidabras plačiai naudojamas auskarų, žiedų, sagių, pakabukų, apyrankių, grandinėlių, rankogalių segtukų ir kt. dirbinių gamybai. Jis gali būti derinamas su auksu, emale, pusbrangiais ir brangiaisiais akmenimis, taip pat – dramblio kaulu. Tai – pats „populiariausias“ taurusis metalas.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.