Kūdikio plaukai: kas lemia apimtį ir pokyčius? (36)
Jei artėjant pirmajam gimtadieniui kūdikis vis dar plikas arba jo galvytę dengia tik švelnūs pūkeliai, neretai tėvai pradeda panikuoti ir ieškoti įvairiausių sprendimo būdų. O visai be reikalo, nes net ir tie naujagimiai, kurie gimė be jokio plaukelio ant galvos, iki antrojo ar tolesnio gimtadienio tikriausiai puikuosis jau ilgoka šukuosena.
Kodėl kinta kūdikio plaukai?
Pirmosiomis kūdikio gyvenimo savaitėmis jo plaukai stipriai kinta. Kai kurie tėvai nustemba ant čiužinuko pastebėję smulkių plaukelių. Normalu, kad tiek gimusiems su plonais pūkeliais, tiek su vešliais plaukais kūdikiams dalis plaukų neišvengiamai išslenka. Tai reiškia, kad vaikas prisitaiko gyventi už mamos įsčių ribų – organizmui reikia palaikyti begalę kitų gyvybinių funkcijų, o plaukų auginimas tikrai nėra pati svarbiausia jų. Kūdikiui gimus, jo organizme vyksta dideli hormoniniai pokyčiai, tad visi plaukai gali atsidurti „poilsio fazėje“, t. y. nuslinkti net vienu metu.
- Įprastai plaukai pradeda slinkti 8–12 sav. kūdikiams.
- Plaukai po truputį ataugti pradeda kūdikiams sulaukus 3–7 mėn.
- Tik maždaug 2 m. vaikams pradeda augti storesni, tvirtesni plaukai.
Kodėl kūdikio plaukai dažnai nuslenka ir išplinka pakaušis?
Gana dažnai pasitaiko, kad kelių mėn. kūdikių pakaušis yra nuplikęs. Tai natūralus fiziologinis reiškinys, mat kūdikiai trina pakaušį į pagalvę ar čiužinuką. Kai kūdikiai išmoksta vartytis ir miega ne tik ant nugaros, plaukai pakaušio srityje pradeda po truputį ataugti.
Tiesa, kartais pakaušio nuplikimas siejamas su vitamino D trūkumu, todėl reikėtų atlikti tyrimus, ar kūdikiui netrūksta šio vitamino. Nusitrynę pakaušio plaukeliai yra vienas akivaizdesnių vitamino D stygiaus simptomų. Kiti požymiai, kad kūdikiui gali trūkti vitamino D: kūdikis gausiau prakaituoja (ypač prakaituoja jo galva), sutrinka apetitas, miegas.
Kokie veiksniai daugiausia lemia kūdikio plaukų spalvą ir struktūrą?
Visų pirma, nelyginkite savo vaiko plaukų su kitų vaikų. Kiekvieno mūsų plaukai yra skirtingi, o kūdikio plaukų spalva ir tekstūra per pirmuosius kelis mėnesius ar metus gali pasikeisti net keletą kartų.
Kai kurie kūdikiai gimsta su tamsiais ir tankiais plaukais, kitiems jie užauga pamažu. Šiuo atveju daug naudingiau atsižvelgti į genetinius polinkius, t. y. pasižiūrėti į kūdikio tėvų ir kitų giminaičių nuotraukas kūdikystėje.
Kas lemia vos gimusio ir ūgtelėjusio kūdikio plaukų apimtį?
- Genai atsakingi ir už plaukų svogūnėlių skaičių, taigi jų kiekis nekinta nei reguliariai šukuojant, nei plaukus nuskutant, nei atliekant kitas procedūras. Genetika lemia ir plaukų struktūrą, storį, polinkį plikti, žilti ir kt.
- Lytis.
- Etninė kilmė.
- Gimimo laikas (priešlaikinis gimdymas, ankstyvasis, vėlyvasis gimimas).
- Gimdymo būdas (kūdikis gimė natūraliai ar po cezario pjūvio operacijos).
- Kūdikio mityba ir t. t.
Ar įmanoma paskatinti kūdikio plaukų augimą?
Tiesą sakant – ne. Kaip jau minėta, egzistuoja mitas, kad nuskutus galvą mažyliui vietoje pūkelių greičiau užaugs įprasti plaukai ir jie bus tankesni. Iš tiesų skutimas nei padeda, nei kenkia.
Sunerimti verta tik tuo atveju, jei vaikas visiškai neturi plaukų: nei ant galvos, nei ant kūno, nėra ir antakių ar blakstienų.
Na bent jau man tai jokios ligos nepasireiske.. Tiesiog balta sruoga ir tiek😉