Kūdikio primaitinimas nuo 4 mėn.: ar tikrai verta? (94)

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kūdikius primaitinti kietu maistu pataria nuo 6 mėn. Apytiksliai pusmečio sulaukusio vaikelio energijos ir maistinių medžiagų poreikis sparčiai didėja, vien iš motinos pieno gaunamų medžiagų pradeda nebeužtekti, tad po truputį imamasi primaitinti kietu maistu. 6 mėn. kūdikis jau yra visiškai pasiruošęs ragauti kietų maisto produktų. Tačiau kartais gydytojai gali rekomenduoti primaitinti jau 4 mėn. (17 savaičių) sulaukusius kūdikius.
PSO taip pat akcentuoja, kad motinos pienas arba pieno mišinys vis dar gali patenkinti pusę ar daugiau 6–12 mėn. kūdikio paros energijos poreikio bei apie trečdalį 12–24 mėn. vaiko energijos poreikio. Motinos pienas labai svarbus ligos metu, kai kūdikis ar vaikas nenori valgyti ar apskritai atsisako kieto maisto.
Plačiau skaitykite:
Primaitinimas nuo 4 mėn.: pagrindiniai medikų ir tėvų motyvai
Kdėl kartais gydytojai rekomenduoja ar patys tėvai pasirenka ankstyvesnį primaitinimą nuo 4 mėn.?
Dažniausios ankstyvo primaitinimo priežastys:
- Mažesnis alkio jausmas naktį. Ankstesnį primaitinimą tėvai propagavo tikėdamiesi, kad prieš miegą grūdų košės pavalgę kūdikiai bus sotesni ir išmiegos visą naktį. Iš tikrųjų tai, kad kietas maistas padeda išmiegoti visą naktį, iš dalies yra mitas, bet tikrai padeda vaikeliui per dieną suvartoti daugiau kalorijų, o tai gali sumažinti alkį nakties metu. Svarbu suprasti, kad naktiniai pabudimai gali būti susiję ne su alkiu, bet ir su miego regresu, augimo šuoliu, raidos šuoliu ir kt.
- Per mažas arba kaip tik per didelis kūdikio svoris. Kai kurios šeimos buvo raginamos primaitinimą pradėti anksčiau, jei kūdikis – didesnio svorio ir ūgio nei įprastai: buvo manoma, kad stambesniems kūdikiams reikia daugiau maisto medžiagų, kalorijų. Kita rekomendacija anksčiau pradėti vaikelį primaitinti – kai jo svoris yra per mažas, mamai trūksta pieno. Tačiau pastarųjų metų tyrimų apžvalgose aprašoma, jog ankstesnis primaitinimas nedaro įtakos sveikų, išnešiotų kūdikių svoriui, ūgiui, sudėjimui ar bendrai sveikatai. O jeigu laktacija yra sumažėjusi, vertėtų kreiptis į žindymo konsultantę.
- Maisto medžiagų (pavyzdžiui, geležies) trūkumas. Motinos piene yra mažai geležies. Maždaug 6 mėn. sulaukusių kūdikių organizme geležies atsargos išsenka, todėl šio mikroelemento reikia gauti su maistu. Tyrimų duomenimis, nepastebėta, jog anksčiau pradėtas primaitinimas darytų įtaką geležies kiekiui kūdikių kraujyje.
- Kūdikis yra maitinamas vien tik pieno mišiniu. Įprastai anksčiau primaitinti pradedami kūdikiai, kurie yra maitinami vien tik pieno mišiniu. Tokiu atveju, argumentuojama tuo, kad pieno mišinys nėra toks vertingas, kaip motinos pienas, tad verta į kūdikio mitybą įtraukti įvairesnių ir natūralesnių produktų.
- Siekis užkirsti kelią alergijoms. Kai kurie pediatrai anksčiau taip pat rekomendavo primaitinimą pradėti nuo 4 mėn. amžiaus neva kaip būdą užkirsti kelią alergijoms. Tačiau nėra ilgalaikių ir didelės apimties reprezentatyvių tyrimų, įrodančių, kad primaitinimo laikas darytų kokią nors įtaką alergijų vystymuisi.
Išnagrinėjus tyrimus, galima prieiti prie išvados, kad skubėti pradėti primaitinti kūdikį tikriausiai neverta.
Potencialios rizikos: kodėl neverta primaitinti jaunesnių nei 4 mėn. kūdikių?
Ankstyvas primaitinimas siejamas su įvairiomis rizikomis, pavyzdžiui:
- 4 mėn. kūdikiai dar nesėdi, todėl maitinti juos – ne tik sunkiau, didėja ir rizika užspringti.
- 4 mėn. kūdikiai dar turi stiprų žiaukčiojimo refleksą. Visi gimę kūdikiai turi apsauginio žiaukčiojimo refleksą, t.y. kūdikis į burną patekusį maistą liežuviu išstumia lauk. Kūdikiui augant šis refleksas slopsta ir galiausiai kūdikis išmoksta liežuviu maistą nukreipti į ryklę.
- Pirmųjų mėnesių kūdikių virškinimo sistema – nepakankamai išsivysčiusi, todėl dar negeba efektyviai virškinti kieto maisto.
- Didesnė skrandžio turinio atpylimo rizika. Dar nesėdintį 4 mėn. kūdikį reikės maitinti pusiau gulimoje padėtyje, o tai gali lemti, kad skrandžio turinys lengviau grįš į stemplę.
- Kūdikio inkstai dar nėra pakankamai subrendę, kad galėtų efektyviai dalyvauti šalinimo procese.
- Didėja tikimybė, kad žarnyne išplis infekcija. 6 mėn. kūdikių imunitetas jau kur kas stipresnis, tad mažesnė ir infekcijų, kylančių nuo maisto produktų, rizika.
- Per anksti pradėjus primaitinimą kietu maistu, gali didėti nutukimo rizika vėlesniame amžiuje: šis faktas jau įrodytas moksliniuose tyrimuose.
Kaip kietu maistu saugiai maitinti 4 mėn. kūdikius?
Nusprendus primaitinti 4 mėn. kūdikį vertėtų laikytis šių saugumo taisyklių:
- Pirmosios tyrelės turi būti labai skystos, nes kūdikiui bus sunku nuryti kitokios konsistencijos, t. y. ne visiškai skystą maistą. Tad daržoves ar kruopas labai gerai sutrinkite ir praskieskite vandeniu ar pienu.
- Kūdikį maitinkite tik specialioje maitinimo kėdutėje su reguliuojamomis padėtimis. Kūno padėtis turi būti pusiau sėdomis.
- Jeigu neturite specialios, atsilenkiančios maitinimo kėdutės, kūdikį maitinkite pusiau sėdomis sau ant kelių.
- Nemaitinkite gultuke, sūpynėse ar pan. Nors kūdikio padėtis gultuke, sūpynėse ar pan. ir yra pusiau gulima, tačiau gultukai, sūpynės ir pan. juda, nėra tvirtos, tiesios atramos nugarai, o tai padidina maisto atpylimo ir užspringimo riziką.
- Kai duodate tyrelę, kūdikį maitinkite šaukšteliu, o ne iš buteliuko, nebent maitinti tokiu būdu patarė gydytojas.
- Venkite maisto produktų, kurie didintų tikimybę užspringti. Dėl to, kad 4 mėn. kūdikiai tikrai tvirtai nesėdi, netiks ir primaitinimas gabaliukais.
Kaip įvesti kietą maistą į 4 mėn. kūdikio racioną?
Jei primaitinimą pradėsite nuo 4-ojo mėnesio, pradėkite ruošti tyreles iš vieno ingrediento. Skirtingose kultūrose primaitinimas pradedamas kūdikiui duodant kitokių maisto produktų. Lietuvoje tradiciškai kūdikiams pirmiausia duodama daržovių košių. Puikiai tinka virtos bei sutrintos daržovės: cukinijos, moliūgai, morkos, brokoliai, saldžiosios bulvės ir pan.
Tiesa, kai kurie tėvai primaitinimą pradeda nuo glitimo neturinčių kruopų košių.
Pirmiausia duoti vaisinės tyrelės nerekomenduojama, nes prie saldaus skonio įpratęs kūdikis gali nenorėti daržovių.
Rekomenduojama pradėti nuo 1–2 arbatinių šaukštelių skystos tyrelės, palaipsniui didinant kiekį iki 30–50 ml per dieną.
1-2 savaites kūdikį papildomu maistu maitinkite vieną kartą per dieną, vėliau palaipsniui didinkite maitinimų dažnį.
Vienu metu įtraukite vieną naują ingredientą: tai padės stebėti, ar nepasireiškė alerginės reakcijos. Naujus įngredientus įtraukite kas 3-4 dienas.
Kada kūdikiui duoti kieto maisto: prieš duodant pieno ar po to?
Kūdikiui tyrelės pasiūlykite po žindymo krūtimi ar pieno mišinio porcijos.
Kiek motinos pieno ar mišinio turėtų išgerti 4 mėn. kūdikis?
4 mėn. kūdikis didžiąją dalį maisto medžiagų vis dar gaus iš motinos pieno arba pieno mišinio. Universali rekomendacija – 150 ml/kg per dieną: pavyzdžiui, jei kūdikis sveria 6 kg, jis turėtų išgerti apie 900 ml pieno arba mišinuko.
Kiekvienas kūdikis auga ir vystosi skirtingai, tad svarbu fiksuoti jo siunčiamus alkio signalus. Kartais kūdikis norės daugiau pieno ar mišinio, kartais – mažiau. Universalus indikatorius, parodantis, ar kūdikiui užtenka maisto – šlapių sauskelnių kiekis.
Jei nerimaujate, ar kūdikiui užtenka pieno ir dėl to norite pradėti ankstyvą primaitinimą kietu maistu, visada verta pasitarti su gydytoju.
aciu!