Mažų vaikų baimės (32)

vaikų baimės

Kalbant apskritai, baimė nėra toks jau blogas jausmas. Tai natūrali emocija, kuri apsaugo mus nuo bėdų, skausmo, sužalojimų arba net gyvybės praradimo. Vaikai iš esmės bijo dėl tų pačių priežasčių, kaip ir suaugę, tiesiog jie dar mažai pažįsta pasaulį, jų supratimas yra ribotas, tad baimių jie turi daugiau, įvairesnių ir (suaugusių akimis) mažiau pagrįstų. Štai pagrindinės baimių priežastys:  

 • Naujovės (nauja patirtis). Vaikai saugiausiai jaučiasi jiems žinomoje aplinkoje, kai gyvena pagal jiems įprastą dienotvarkę (kai diena iš dienos kartojasi ta pati įvykių seka). Tad bet kokia nauja patirtis, aplinkos pasikeitimas vaiką gali gąsdinti: tarkime, apsilankymas zoologijos sode, teatre, pas gydytojus, susitikimas su personažų kostiumais apsirengusiais žmonėmis (ypač jei uždengtas jų veidas).
 • Nežinomybė/ netikrumas. Net ir žinoma aplinka vaikui gali atrodyti nesaugi: tamsus kambarys, tualetas, vonia, įvairūs prietaisai ir įrengimai (pavyzdžiui dulkių siurblys), baimę kelti gali gyvūnai ir vabzdžiai. Ši baimė atsiranda dėl to, kad vaikas nesuvokia reiškinių prigimties, veikimo principo, arba negali numatyti ir kontroliuoti objekto veiksmų. Tarkime, vaikams gali kelti siaubą dulkių siurblys, nes jie bijo būti įsiurbti (tokio amžiaus vaikai dar nesuvokia, kad tam jie yra per dideli ir sunkūs). Gyvūnų ar vabzdžių vaikai gali bijoti dėl to, kad jie elgiasi visiškai kitaip, nei žmonės, arba nepaklūsta vaiko norams, kaip kad gyvūnus primenantys žaisliukai.

Raidos specialistai teigia, kad vaikų baimės (net ir pačios keisčiausios) yra natūrali raidos dalis – žinoma, jei jos nevirsta fobijomis, kurios užvaldo visas vaiko mintis, trukdo vaikui mokytis naujų dalykų ar sukelia labai stiprias ir ilgai trunkančias neigiamas emocijas.

Tiesa, vaiko baimės turi atitikti jo amžių. Pavyzdžiui, yra normalu, jei vienerių metų vaikas bijo maudytis vonioje. Tačiau jei šito bijo 3-4 metų vaikas, tai jau gali reikšti rimtesnę bėdą, todėl reikėtų pagalbos kreiptis į specialistus. Štai ko gali bijoti skirtingo amžiaus vaikai:

 • Nuo gimimo iki maždaug 6 mėnesių vaiką labiausiai gąsdina tik stiprūs, netikėti garsai (taip pat ir balsai), triukšmas.
 • Nuo apytiksliai 6-8 mėn. iki 1,5 metų amžiaus, labiausiai vaikas bijo būti atskirtas nuo mamos, likti vienas, pradeda bijoti svetimų žmonių, nes šiuo metu vaikas pradeda suprasti save kaip atskirą asmenį, tačiau dar nesupranta, kad iš akiračio dingę objektai ar žmonės nedingsta amžiams. Normalu, kad tokio amžiaus vaikai pradeda bijoti, pavyzdžiui, siurblio, tualete nuleidžiamo vandens garso, ar bijo sėstis ant puoduko. 
 • Nuo apytiksliai pusantrų metų vaikas pradeda suprasti, kad po išsiskyrimo seks susitikimas, kad mama sugrįš, be to, jis nori būti vis savarankiškesnis ir išsiskyrimo baimę keičia kitos: vaiko vaizduotę vis labiau audrina aplinkiniai vaizdai ir garsai: tamsa, šešėliai, gyvūnai, pasakos, ir t.t. . Šiam amžiui būdingos pačios įvairiausios baimės, kai kurios iš jų gali atrodyti visiškai nepagrįstos ar net juokingos.

Susiję straipsniai

Vaikas masturbuojasi: kaip reaguoti ir ką daryti?

Tėvams labai svarbu su vaikais apie masturbaciją kalbėti jautriai ir būti tinkamai šiam pokalbiui pasiruošus.

Supykęs vaikas muša save: ką daryti?

Maždaug ketvirtadalis vaikų apimti pykčio muša, žnaibo, kandžioja ar kitais būdais žaloja save. Tai – normali vaiko raidos fazė.

Ar žinote, kad yra 5 vaikų meilės kalbos?

G. Chapmanas tvirtina, kad su vaikais reikia kalbėti visomis 5-iomis meilės kalbomis. Tačiau reikia žinoti, kuri vaiko meilės kalba yra dominuojanti.

Naujausi komentarai

 1. sentiment prieš 11 m.

  pumpurelis parašė:
  mano dukrytei yra 1,5 metuku ji labai bijo kai pas mus kas ateina i svecius ir kai mes pas ka nueinam i svecius,tiesiog puola ant ranku verkia apsikabinusi po kokio…

  Normalu tokiam amžiuje, paskaityk šitą straipsniuką: www.tevu-darzelis.lt/kudikis/straipsniai/mokomes-bendrauti/jei-mazylis-bijo-svetimu-zmoniu/

 2. keracita
  keracita prieš 11 m.

  Mano mergaitei yra metai ir 9 menesiai, vakar pirma karta pamateme gyva vora, as stengiausi parodyti, kad tai gyvas padariukas ir visai nebaisus, kad tai labai grazu ir taip toliau, taciau mazute atsikele nakti vergdama, tiksliau klykdama, as ja nuraminau, taciau labai bijau, kad tai nabutu jai didele baime, tikiuosi klystu

 3. mamulyte1
  mamulyte1 prieš 6 m.

  Sveikos.gal kas atsakys mano mergytei dabar 2m.9men.ir jau kokius pora menesiu negalim nueit pas nieka i svecius klykia nuo ranku nenulipa klykia nesavu balsu net pas mociutes negalim nuvaziuot isikabina i stakta duru ir rekia ne ne vaziuojam namo.aiskinu kad truputi pabusim ir visi vaziuosim namo nesuprantu kas atsitiko anksciau kuo puikiausiai eidavo bendraudavo o dabar siaubas .patarkit ka daryt cia gal reik skubiai pas psihiatrus eiti ar kaip prasau padekit???!!!

 4. Diana Abba
  Diana Abba prieš 3 m.

  Vaikui 18 mėnesių, jau ne pirmą kartą pakirpom plaukus, gyvename su tėvai, kuriuos gerai pažįsta ir nebijo, tą dieną po kirpimo su vyru išvažiavome valandai, visą laiką vaikas rėkė, verkė, norėjo tik pas mamą, dar kitą dieną nuejome pirmą kartą į darželį, tą patį situaciją, visą valandą tik verkė mama, po to laikos tiesiog visur, bet į tualetą negalių nueiti nes iškart ieško manęs. Ir taip jau pusantro mėnesio. Ką štai galėtų būti, ar praeis su laikų ar reikėtų kažką daryti?

 5. Nyana
  Nyana prieš 3 m.

  Diana Abba parašė:
  Vaikui 18 mėnesių, jau ne pirmą kartą pakirpom plaukus, gyvename su tėvai, kuriuos gerai pažįsta ir nebijo, tą dieną po kirpimo su vyru išvažiavome valandai, visą l…

  Praeis. Buvo ir pas mus toks etapas, kai be manęs nei žingsnio, visada šalia turėjau būt. Praėjo po kokių 2-3 mėn..