Neįprasti kūdikio sveikatos požymiai: ko nereikia bijoti?

Neprisimename nei savo gimimo valandos, nei pirmųjų gyvenimo mėnesių. Bet daug ką galime nutuokti: naujas pasaulis kūdikiui, ko gero, atrodo svetimas, platus ir neįprastas. Panašiai jaučiasi ir jauni tėveliai, susilaukę savo pirmojo kūdikio.
Dažniausiai, gydytojui apžiūrėjus kūdikį ligoninėje ir pasakius, kad viskas gerai, atsikvepiame su palengvėjimu. Bet grįžus namo, tikėtina, gali lydėti nemenkas stresas dėl visiškai naujagimiui įprastų reiškinių. Kaip šiuo mums keistus reiškinius atskirti?
Vėsios kūdikio pėdutės
Jauni tėvai linkę galvoti, kad sveiko vaiko galūnės turi būti šiltos. Bet jei patikrinsite naujagimio delniukus ar pėdutes, pamatysite, kad dažniausiai jos būna vėsios. Ir tai yra visiškai normalu.
Ką tik gimusio kūdikio kūnelis turi prisitaikyti prie naujos, vėsesnės aplinkos (pilvelyje temperatūra paprastai yra apie 13 laipsnių didesnė nei oro). Tad nenustebkite, jei naujagimio galūnės bus ne tik vėsios, bet ir truputį melsvos. Ar mažyliui šilta, spręsti reikėtų ne pagal kojytes, o pagal nugarytę. Jei ji šilta – vadinasi, nėra priežasčių nerimauti. Tiesa, šaltos gali būti ne tik kūdikio pėdutės, bet ir rankytės.
Suspausti kūdikio kumščiai
Nerimaujate dėl stipriai kūdikio suspaustų kumštukų? Be reikalo. Taip laikyti delniukus kūdikiams iki kelių mėnesių yra visiškai normalu. Kas tai lemia? Padidėjęs raumenų tonusas, kuris ilgainiui po truputį turėtų atslūgti.
Bet yra vienas niuansas: jei naujagimis yra sveikas, jo galūnės bent kartais turėtų atsipalaiduoti. Kad tai įvyktų, specialistai rekomenduoja švelniai jį paglostyti, pamasažuoti.
Kūdikis akimis neseka objektų
Ar esate iš tų tėvų, kurie atidžiai stebi vaiko akytes ir spėlioja, ar jis mato aplinkinį pasaulį? Kadangi į šviesą naujagimis nereaguoja, judesių akimis nefiksuoja, tai gali neraminti.
Visgi, jei apžiūros ligoninėje metu gydytojas nepastebi nieko įtartino – nerimauti tikrai nevertėtų. Juk rega – tai jutimas, kuris susiformuoja paskiausiai. Taigi nenuostabu, kad iki dešimto gyvenimo mėnesio kūdikio regėjimas nėra aštrus, ir tėvų judesių jis gali nesekti.
Netolygus kūdikio kvėpavimas
Kiekvieni tėvai turėtų žinoti, kad kartais naujagimiai susiduria su miego apnėja (miego metu sustojęs kvėpavimas). Jei taip nutiko, reikia švelniai patapšnoti jį per nugarą, patrinti ausis. Naujagimio kvėpavimo sulaikymas iki 15 sekundžių yra visiškai įprastas reiškinys. Svarbiausia, kad odos spalva būtų rausva, o krūtinė kilnotųsi.
Kitas dalykas, galintis gerokai išgąsdinti jaunus tėvus, – dažnas ir paviršutiniškas kūdikio kvėpavimas. Bet ir tai yra visiškai normalu. Naujagimiai kvėpuoja du kartus intensyviau nei suaugusieji, todėl jų įkvėpimų skaičius gali siekti iki 60 per minutę. Gaivinti ir skambinti medikams vertėtų, jei mažylis nustoja kvėpuoti, o jo oda ima mėlti.
Kiti tėvams neįprasti, bet normalūs kūdikio sveikatos reiškiniai
- Netaisyklingos formos arba per didelė galvytė. Kadangi naujagimių kaulai yra minkšti, jie gali deformuotis gimimo metu, bet paprastai atsistato per kelias dienas. Taip pat neturėtų stebinti didelė vaiko galva. Natūralu, kad ši kūno dalis iškart po gimimo yra masyviausia.
- Neproporcingai dideli lytiniai organai. Jie paburksta dėl hormono estrogeno, kurį naujagimiai gauna iš mamos organizmo, o mergaitėms gali net pasirodyti išskyrų. Bet nesijaudinkite: per kelias savaites viskas turėtų susitvarkyti.
- Paburkusi viena ar abi krūtelės. Tai gali nutikti tiek mergaitėms, tiek berniukams dėl hormono prolaktino, kuris patenka į vaiko kraujotaką gimimo metu. Nesijaudinkite: su laiku krūtelių dydis taps įprastas. Nerimauti ir kreiptis į gydytojus vertėtų tik tuo atveju, jei jos yra skausmingos, raudonuojančios.