Odos lopo testas

Odos lopo tyrimas skirtas diagnozuoti uždelstas alergijas (t. y. kai alergines reakcijas nulemia organizmo ląstelės, o ne specifiniai baltymai). Jis tinka, jei sergama egzema, atopiniu dermatitu ir kitomis odos ligomis, kai po sąlyčio su tam tikromis medžiagomis oda stipriai sudirgsta.
Odos lopo testas padeda išsiaiškinti, kokie faktoriai lemia alergijas ir ateityje leidžia apsisaugoti nuo nemalonaus odos bei gleivinių sudirginimo.
Testą atlieka gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas.
Odos lopo tyrimo privalumai
Odos lopo tyrimas yra skiriamas pakankamai dažnai, nes jis turi svarbių privalumų:
- Saugus;
- Beskausmis;
- Santykinai greitas;
- Informatyvus.
Kokie alergenai dažniausiai sukelia odos alergines reakcijas?
Manoma, kad mūsų aplinkoje aptinkama net per 3 tūkst. skirtingų medžiagų – alerginio kontaktinio dermatito sukėlėjų. Jį gali paskatinti medžiagos, su kuriomis kontaktuoja mūsų oda. Tai:
- Konservantai;
- Odos priežiūros priemonių sudėtyje esantys komponentai;
- Buitinės chemijos priemonių sudėtyje esantys priedai (pavyzdžiui, kvapikliai);
- Dažai;
- Medikamentai;
- Augaliniai ekstraktai;
- Metalai;
- Kitos medžiagos.
Ar odos lopo testas tinka alergijai maistui diagnozuoti?
Teoriškai jis gali būti pritaikomas ir maisto alergijoms diagnozuoti, tačiau alergologų bendruomenė nesutaria, ar išties rezultatai yra patikimi.
Pagrindinė priežastis – jog odos lopo tyrimai nėra standartizuoti nustatant alergijas maisto produktams – nėra tinkamų reagentų, kuriais gydytojas galėtų pripildyti tiriamųjų pleistrų kameras. Tai reiškia, kad tyrimo rezultatus gali nulemti galybė įvairių veiksnių.
Kada atliekamas odos lopo testas?
Odos lopo testas atliekamas siekiant nustatyti bėrimus sukeliantį alergeną, kai:
- Sergama egzema, taip pat ir dishidrozine;
- Sergama atopiniu dermatitu;
- Suaugusiesiems tyrimas gali būti atliekamas ir įtariant, kad odos reakcijas lemia tam tikri kontaktiniai alergenai, naudojami kasdieniame darbe;
- Kitais atvejais, kai kyla varginančios nepageidaujamos odos reakcijos.
Kam galima atlikti odos lopo testą?
Odos lopo tyrimą galima atlikti bet kokio amžiaus pacientams, net ir kūdikiams.
Nors ir nėra jokių įrodymų, kad tyrimas galėtų kaip nors atsiliepti vaisiaus sveikatai, tačiau jį patartina atlikti dar iki planuojant nėštumą arba po gimdymo. Taigi, etiniais sumetimais odos lopo testas nėščiosioms neatliekamas.
Kaip atliekamas odos lopo testas?
Galima sakyti, kad pirmasis tyrimo etapas yra paciento apklausa bei aiškinimasis, kokie alergenai sukelia nepageidaujamas odos reakcijas. Svarbu, kad tyrimo metu nebūtų egzemos arba atopinio dermatito paūmėjimo.
Pečių ar nugaros srityje (viršutinėje dalyje) ant nepažeistos, švarios odos klijuojami specialūs hipoalerginiai pleistrai su specialiomis kameromis. Kiekvienoje iš kamerų yra skirtingas alergenas. Testų vietos žymimos specialiu odos žymekliu, kad nuklijavus kameras būtų galima nustatyti mėginių vietas.
Pleistrai iš viso laikomi 2 paras (48 val.). Pagal Tarptautinės kontaktinio dermatito tyrimų grupės (ICDRG) rekomendacijas, praėjus 48 val. vertinama pirminė odos reakcija.
Jei vienoje iš testo vietų (kur buvo sąlytis su tam tikrais alergenais) matomas uždegimas (pavyzdžiui, atsirado spuogelių, oda paraudo, patino), laikoma, kad testas yra teigiamas.
Jeigu jokių odos alergijos požymių nepastebėta, dar po kelių parų (t. y. praėjus 4 ar 5 dienoms) nuo tyrimo pradžios atliekamas antrinis vertinimas.
Retais atvejais (pavyzdžiui, atliekant testus su gliukokortikoidais) testo rezultatus reikia vertinti ir po 7 d.
Kaip pasiruošti odos lopo testui ir kokių rekomendacijų reikėtų laikytis testą atliekant?
Apie 2–4 sav. iki tyrimo nerekomenduojama naudoti tepamaisiais preparatais nuo uždegimo, kurių veikliosios medžiagos yra gliukokortikoidai arba kalcineurino inhibitoriai.
Taip pat kai kuriais atvejais tiriamieji pacientai bent kelias dienas iki tyrimo (dar geriau – savaitę) neturėtų vartoti geriamųjų vaistų nuo alergijos. Tiesa, kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad antihistamininius vaistus ar prednizoloną (dozė – iki 10 mg per parą) ir toliau galima vartoti.
Prieš tyrimą nereikėtų degintis saulėje.
Kol atliekamas testas, reikėtų pasistengti atidėti treniruotes, maudynes, pirties procedūras, nes prakaitavimas ir vanduo gali iškreipti rezultatus.
Tikslias rekomendacijas, kaip pasiruošti tyrimui ir elgtis jo metu, suteiks tyrimą atliekantis gydytojas.
Odos lopo testo kaina
Odos lopo testas yra nekompensuojamas, už jį reikia mokėti savarankiškai. Tiesa, su teritorinėmis ligonių kasomis sutartis sudariusiose gydymo įstaigose šio tyrimo kaina gali būti mažesnė, be to, su šeimos gydyto siuntimu nereikės mokėti ir už gydytojo alergologo ir klinikinio imunologo konsultaciją.
Odos lopo testo kaina priklauso nuo tiriamų alergenų. Pavyzdžiui, jei atliekamas testas tik su 1 alergenu, tyrimas gali kainuoti tik kelis eurus, o jeigu tiriamos kelios dešimtys alergenų, tyrimo kaina gali viršyti ir 100 Eur. Gydytojas patars, kiek alergenų tirti yra optimalu.