Prakaitinė (odos bėrimas nuo perkaitimo) (181)

Prakaitinės bėrimas

Kas yra prakaitinė?

Prakaitinė yra odos bėrimas, atsirandantis dėl prakaito liaukų blokavimo.

Prakaitinės bėrimas gali būti įvairus – nuo rausvų dėmelių, smulkių rausvų ar balkšvų spuogelių iki vandeningų pūslelių.

Paprastai šis bėrimas būna vietose, kur susidaro raukšlės ar kur drabužėliai glaudžiai liečiasi prie kūnelio: kaklo, nugaros, krūtinės, pilvo srityje, tačiau gali būti ir tarpkojo srityje, ant užpakaliuko, galvos (ypač jei vaikui dedama kepurėlė).

Prakaitinio bėrimo vietas gali niežėti, jos gali būti jautrios prisilietimams, tačiau skausmingos būna retai. Apskritai, prakaitinė nėra pavojinga, tačiau šis bėrimas parodo, kad kūdikis perkaista – ir tai nėra gerai, nes padidėja šilumos smūgio rizika.

Prakaitinės priežastys

Pagrindinė prakaitinio bėrimo priežastis – kūno perkaitimas dėl to, kad prakaitas negali pasišalinti iš organizmo ir taip jį atvėsinti.

Prakaitinė dažnesnė karštuoju metų laiku, ypač jei oro drėgnumas yra didelis, tačiau ir šaltuoju metų laiku šis odos bėrimas nėra retenybė.

Nors prakaitinės bėrimas gali pasitaikyti bet kam, kūdikius ir mažus vaikus jis kamuoja dažniau nei suaugusius.

Kūdikių ir mažų vaikų prakaito liaukos nėra pilnai susiformavusios, todėl mažylio organizmui sunkiau atvėsinti prakaituojant: prakaitas užsilaiko odelėje ir dėl to atsiranda bėrimas.

Kaip išvengti prakaitinės ir ją gydyti

Svarbiausia taisyklė norint išvengti prakaitinės – neprirengti vaiko per daug ir neleisti jam perkaisti, rengti natūralaus pluošto, orui laidžiais drabužėliais. Kambario temperatūra turėtų būti ne per aukšta.

Šiltuoju metų laiku reikėtų, kad mažylis būtų pavėsyje. Jei lauke labai karšta, atvėsinti mažylį galima ir maudant vėsiose vonelėse ar įsupant į drėgną paklodę.

Bėrimo vietos nereikia tepti jokiais losjonais, kremais ar aliejais. Jei pastebėsite, kad kūdikiui bėrimo vietas niežti, užmaukite pirštinėles, kad nenusidraskytų.

Prakaitinės bėrimas – jei imamasi atitinkamų priemonių – paprastai pranyksta savaime per porą dienų, tačiau jei atvejis itin komplikuotas, gali prireikti medikamentinio gydymo.

Svarbu

Prakaitinės bėrimą galima supainioti su rimtesnėmis odos bėdomis – pavyzdžiui, odos grybeliu ar virusine infekcija, todėl jei kyla nors mažiausias įtarimas – būtinai pasikonsultuokite su vaiką prižiūrinčiu gydytoju.

Naujausi komentarai

 1. Bacaraati
  Bacaraati prieš 3 mėn.

  tina8 parašė:
  Laba diena, norejau paklausti kas cia pas mus per berimas atsirado. Tik ant pilvuko. Maitinu pati. Ar gali buti nuo maisto ka suvalgiau ar cia prakaitinis berimas? …

  Nepanašu į prakaitinį

 2. User has not uploaded an avatar
  Mur mur prieš 2 mėn.

  slynute parašė:
  nuo ko gali buti ir kas cia? valgom frisolac misinuka.. viskas buvo gerai o vat paskutine savaite atsirado tokie berimai veido ir galvos srityje.. tai atsiranda tai…

  Pas mus visas veidukas toks ,sako elergija aš maitinu mp

 3. User has not uploaded an avatar
  Meilytė13 prieš 2 mėn.

  Sveiki, ar tai gali būti prakaitinė? Gavom 2 mėn. skiepą, buvo sukilusi temperatūra. Išbertas pilvukas, kakliukas, galvytė, jei pabūna šilčiau atsiranda taškiukų ant kojyčių ir veiduko?

 4. User has not uploaded an avatar
  nojukas623 prieš 2 mėn.

  mus isberia kas cia gali buti?

 5. User has not uploaded an avatar
  vikttt prieš 1 sav.

  Galvoju...glikemija tai yra cukrus kraujyje? Nko gerti nereik prieš tyrimą?