Prakaitinė (odos bėrimas nuo perkaitimo) (238)

Prakaitinės bėrimas

Kas yra prakaitinė?

Prakaitinė yra odos bėrimas, atsirandantis dėl prakaito liaukų blokavimo.

Prakaitinės bėrimas gali būti įvairus – nuo rausvų dėmelių, smulkių rausvų ar balkšvų spuogelių iki vandeningų pūslelių.

Paprastai šis bėrimas būna vietose, kur susidaro raukšlės ar kur drabužėliai glaudžiai liečiasi prie kūnelio: kaklo, nugaros, krūtinės, pilvo srityje, tačiau gali būti ir tarpkojo srityje, ant užpakaliuko, galvos (ypač jei vaikui dedama kepurėlė).

Prakaitinio bėrimo vietas gali niežėti, jos gali būti jautrios prisilietimams, tačiau skausmingos būna retai. Apskritai, prakaitinė nėra pavojinga, tačiau šis bėrimas parodo, kad kūdikis perkaista – ir tai nėra gerai, nes padidėja šilumos smūgio rizika.

Prakaitinės priežastys

Pagrindinė prakaitinio bėrimo priežastis – kūno perkaitimas dėl to, kad prakaitas negali pasišalinti iš organizmo ir taip jį atvėsinti.

Prakaitinė dažnesnė karštuoju metų laiku, ypač jei oro drėgnumas yra didelis, tačiau ir šaltuoju metų laiku šis odos bėrimas nėra retenybė.

Nors prakaitinės bėrimas gali pasitaikyti bet kam, kūdikius ir mažus vaikus jis kamuoja dažniau nei suaugusius.

Kūdikių ir mažų vaikų prakaito liaukos nėra pilnai susiformavusios, todėl mažylio organizmui sunkiau atvėsinti prakaituojant: prakaitas užsilaiko odelėje ir dėl to atsiranda bėrimas.

Kaip išvengti prakaitinės ir ją gydyti

Svarbiausia taisyklė norint išvengti prakaitinės – neprirengti vaiko per daug ir neleisti jam perkaisti, rengti natūralaus pluošto, orui laidžiais drabužėliais. Kambario temperatūra turėtų būti ne per aukšta.

Šiltuoju metų laiku reikėtų, kad mažylis būtų pavėsyje. Jei lauke labai karšta, atvėsinti mažylį galima ir maudant vėsiose vonelėse ar įsupant į drėgną paklodę.

Bėrimo vietos nereikia tepti jokiais losjonais, kremais ar aliejais. Jei pastebėsite, kad kūdikiui bėrimo vietas niežti, užmaukite pirštinėles, kad nenusidraskytų.

Prakaitinės bėrimas – jei imamasi atitinkamų priemonių – paprastai pranyksta savaime per porą dienų, tačiau jei atvejis itin komplikuotas, gali prireikti medikamentinio gydymo.

Svarbu

Prakaitinės bėrimą galima supainioti su rimtesnėmis odos bėdomis – pavyzdžiui, odos grybeliu ar virusine infekcija, todėl jei kyla nors mažiausias įtarimas – būtinai pasikonsultuokite su vaiką prižiūrinčiu gydytoju.

vainieva prieš 3 sav.

AgneMR parašė:
    Sveiki, kas buvot susidure su prakaitine, gal padėsite susigudyti ar cia ji? Isbere vaiko kojos vidine puse. Gydytoja sake, kad nepavojingas berimas ir turi praeiti…

Tikrai ne prakaitinė, man labiau į atopinį dermatita panašu. Bandykite prašyti siuntimo pas alergologa.

2. AgneMR
    AgneMR prieš 3 sav.

Nei naujo maisto, nei skalbiklio 🤷🏼‍♀️ Ir tik ta viena vieta, daugiau niekur. Vaikui 11 men, nera buve jokiu alergiju iki siol. Bandysim pas alergologa ar dermatologa pakliut

MoM__ prieš 2 sav.

ar tai prakaitinis ?

vytautekaminskaite38 prieš 2 sav.

Sveiki,ar kam nors tai buvo? Ir kas galėtų būti?

vytautekaminskaite38 prieš 2 sav.