Tėvų miegas gimus vaikui (62)

mama miega su kūdikiu George Rudy| Shutterstock.com

Miego stoka labai apsunkina gyvenimą, ypač jei tai užsitęsia ilgesnį laiką.

Pirmąjį mėnesį mamos paprastai jaučiasi geriau, nes gyvenimo pasikeitimas jaudina ir žavi, taigi išsiskiria adrenalinas, kuris palaiko gerą nuotaiką ir skatina kuo labiau stengtis dėl savo kūdikio.

Be to, paprastai pirmąjį mėnesį sulaukiama daugiau pagalbos iš vyro (ypač jei vyras pirmąjį mėnesį pasiima tėvystės atostogų!), savo tėvų ir aplinkinių. Vėliau gyvenimas „įvažiuoja į vėžes“ ir neišsimiegojimas bei nuovargis tampa kasdienybe.

Ką reikėtų žinoti apie kūdikių miegą?

Kūdikio miego įpročiai keičiasi

Gali būti, kad kūdikis gerai miegos pirmuosius porą mėnesių, o sulaukęs pusmečio nuspręs, kad yra ir įdomesnių užsiėmimų (taip pat ir nakties metu). Arba po kelių mėnesių, kai jausitės jau visai išsekusi, netikėtai ims kuo puikiausiai miegoti visą naktį.

Neapsigaukite: net jei atrodo, kad viskas susitvarkė, neramios naktys gali vėl atsinaujinti. Visa tai normalu: kūdikystėje gali regresuoti daugelis raidos sričių ir miegas – ne išimtis.

Kiti kūdikiai nebūtinai miega geriau!

Dažnai mamos (ir tėčiai) mėgsta pasakoti vieni kitiems apie savo vaikų pasiekimus ir ypatumus ir kartais gali atrodyti, kad aplink jus vien tobuli vaikai: gerai valgantys, miegantys ir priaugantys daug svorio.

Tačiau nelyginkite savo vaiko su kitais. Būna, kad besididžiuojančios mamos sąmoningai ar nesąmoningai savo vaikų sugebėjimus pagražina. Be to, neaišku, kas kaip supranta „miegojimą visą naktį“: galbūt jūs norėtumėte miegoti nuo 22 iki 8 val., bet pediatrų knygos teigia, jog normalu, jei kūdikis nepertraukiamai išmiega 6 valandas. Taigi jei kūdikis užmigo 22 valandą, nenustebkite, jei 4 valandą ryto išgirsite džiugų pasisveikinimą – nauja diena jam jau prasidėjo!

Neįmanoma priversti kūdikio miegoti

Miegas, kaip ir maitinimasis bei tuštinimasis, yra tos organizmo funkcijos, kurių negalima priversti atlikti jėga. Galite pabandyti šiek tiek keisti situaciją, pavyzdžiui, įvedant kūdikio dienotvarkę arba taikant įvairius migdymo ir miegojimo būdus, tačiau nusiteikite, kad vaiko organizmas veikia pagal savo dėsnius.

Kaip sumažinti savo miego stoką?

Žinoma, daug priklauso nuo to, kiek turite pagalbininkų, turite ar ne vyresnių vaikų (gyvenančių pagal savo dienotvarkę), galiausiai – ir nuo pačių tėvų miego poreikių ir įpročių. 

Miegokite tuo metu, kai miega kūdikis

Kad ir kaip racionaliai šis patarimas skambėtų, deja, jis yra vienas iš sunkiausiai įgyvendinamų. Galbūt teks nešioti ir sūpuoti kūdikį visą naktį, o dieną, kai jis saldžiai pūs į akį, turėsite užsiimti maisto ruošimu, tvarkymu, kitų vaikų priežiūra ir panašiai.

Tačiau, jei tik turite galimybę – prigulkite ir pabandykite nusnausti. Žinoma, jei pavyks užmigti: nėra taip lengva atsipalaiduoti „pagal komandą“, ypač jei dėl patiriamo streso negalite atsipalaiduoti.

Bent 2 kartus per savaitę gerai išsimiegokite

Sureguliuokite savaitės „grafiką“ taip, kad turėtumėte bent keletą progų gerai pailsėti ir išsimiegoti, pavyzdžiui:

 • 2 rytus per savaitę patikėkite kūdikį kam nors kitam, o jūs visiškai atsipalaiduokite, atsiribokite nuo kūdikio verksmo ir negalvokite apie rūpinimąsi juo. Geriausia, jei šiuos rytus miegosite pritemdytame kambaryje ir su ausų kištukais;
 • kelias popietes per savaitę bent pusantros valandos atsigulkite ir pailsėkite (jei pasiseks, ir pamiegokite).

Žinoma, tam reikės susirasti žmonių, kurie padėtų ir pasirūpintų kūdikiu: tai galėtų būti jūsų vyras, tėvai ar kiti giminaičiai, o gal ir auklė. Iš pradžių gali būti nelengva patikėti kažkam savo vaiką, bet tai yra būtina, jei nenorite pervargti ir visiškai išsekti.

Kiti būdai pagerinti tėvų miegą: 

 • Pasimankštinkite kasdien bent kelias minutes, geriausia – gryname ore. Gali užtekti tiesiog žvaliai pasivaikščioti (kad ir su vežimėliu), o gal norėsite atlikti keletą aktyvesnių pratimų. Natūrali dienos šviesa padeda susireguliuoti cirkadiniam (paros) ritmui, kuris neretai išsiderina dėl dažnų kėlimųsi naktį.
 • Pamedituokite, pasimokykite atsipalaidavimo pratimų, pasimelskite ar užsiimkite joga. Visos meditavimo technikos ar tiesiog ramus gilus kvėpavimas padeda nusiraminti ir sureguliuoti streso hormonus. Stenkitės tam skirti 15 minučių per dieną, ir pamatysite, kad nurimusi lengviau galėsite užmigti tada, kai tik tam atsiras galimybė.
 • Nesinervinkite dėl to, kad neišsimiegate. Kartais ima nerimas vien dėl to, kad matote, kiek nedaug laiko liko miegui ir užmigti darosi dar sunkiau. Žinokite, kad susilaukus vaikų paprastai priprantama prie nuolatinės miego stokos ir ji jaučiama ne taip stipriai, kaip ankstesniu gyvenimo etapu. Jei nesimiega – nepulkite į neviltį, geriau paskaitykite knygą ar pažiūrėkite televizorių.
 • Išbandykite įvairius kūdikių migdymo būdus. Patyrinėkite, kas jūsų šeimai geriausiai tiktų. Čia rasite net 5 skirtingus kūdikių migdymo būdus.

Atsiminkite, kad kūdikiai greitai auga ir neišsimiegojimo problemą pakeičia kitos. Šiuo metu miego stoka gali atrodyti labai sunkiai ištveriama, tačiau po poros ar keliolikos metų prisiminsite šį laikotarpį tik kaip vieną iš tėvystės iššūkių ar įdomų kūdikio auginimo ypatumą. 

Taigi nepameskite perspektyvos jausmo ir retkarčiais pati savęs paklauskite: kažin, o kaip aš prisiminsiu šią naktį po 3 ar 10 metų?

Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Susiję straipsniai

Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos (LPL)

Prie lytiškai plintančių ligų įtrauktos ne tik klasikinės ligos, kaip, pavyzdžiui, sifilis ir gonorėja, bet ir santykinai neseniai atsiradusios LPL.

Kaip ypač užimtai mamai efektyviai kovoti su stresu?

Vien buvimas mama savaime jau yra įtempta ir daug fizinių bei dvasinių jėgų reikalaujanti veikla, o kur dar buitis, ėjimas į darbą, bendravimas ir kt.

Mama užsisėdėjo namuose: ar tai gali išaugti į depresiją? Patarimai, ką daryti

Neretai mažus vaikus auginančios mamos pasijunta tarsi užrakintos namuose, nes netenka iki šeimai pagausėjant turėtos laisvės, spontaniškumo.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  vismaz parašė:
  Giedre, pazistamas jausmas maniskis tik paskutinius kelis menesius nakti keliasi max 4 kartus kai keldavosi daugiau, tiesiog neziurejau nei i valandas, nei …

  Nieko, ateis ir į mano namus šventė, begalo greit bėga tas laikas, nespėju sužiūrėt kaip greit auga dukrytė. Dar kokius metelius pakentėt ir manau pradės po visą naktį išmiegot

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  vismaz parašė:
  Giedre, pazistamas jausmas maniskis tik paskutinius kelis menesius nakti keliasi max 4 kartus kai keldavosi daugiau, tiesiog neziurejau nei i valandas, nei …

  man kaip miegalei čia sunkiausias dalykas. Ismokau jau uzmigt bet kokia poza, tai tik duodu (.) ir luztu bet ka daryt, jei nesuprantu prabudus, ar jam (.) iskrito, ar jau kita duot, ar prisikakojo ir reik pervystyt, o gal panesiot, nes nori issipirdaut. Nes ryte randu balu nuo atpylimo, baisoka.

 3. lolita13134
  lolita13134 prieš 9 m.

  Labutis maniske iki dvieju metu nemiegojo normaliai o po pusvalandi ,o dabar miega gerai kokias 8 valandas tai faina:))) as tai likdavau nemiegojusi nes girdedavau kiekviena jos pasimuistima

 4. vismaz
  vismaz prieš 9 m.

  nustebti parašė:
  man kaip miegalei čia sunkiausias dalykas. Ismokau jau uzmigt bet kokia poza, tai tik duodu (.) ir luztu bet ka daryt, jei nesuprantu prabudus, ar jam (.) iskrit…

  na, as visada nubudus keisdavau papi, jei netikdavo, tada ziuredavau pampi, jei ten viskas tvarkoj, tada keldavaus jau ir ziuredavau kame reikalas rimciau. O pampi vos ne miegodama pakeist galejau dabar gerai, kai miega visa nakti su tuo paciu - nesuku galvos labai.

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  vismaz parašė:
  na, as visada nubudus keisdavau papi, jei netikdavo, tada ziuredavau pampi, jei ten viskas tvarkoj, tada keldavaus jau ir ziuredavau kame reikalas rimciau. O pampi …

  tai viskas su mano miegu normaliai, intuityviai vadinas iseina