Tėvų miegas gimus vaikui (62)

Tėvų miegas gimus kūdikiui

Kūdikio auginimas – nelengva užduotis. Iš šono pažiūrėjus atrodo, kad nieko sunkaus yra kelis (ar keliolika) kartų per parą pamaitinti, išeiti į lauką pasivaikščioti, panešioti ir paniūniuoti. Bet visa tai lengva tik tada, kai esi pailsėjusi, išsimiegojusi ir kupina jėgų. O ką daryti, jei nuo gimdymo dienos nesi miegojusi ilgiau kaip 2 ar 3 valandas nepertraukiamai, jei tavo akys tiesiog lipte limpa, o mažyliui užsnūdus, tu irgi padedi galvą ant pagalvės, bet negali užmigti? Tuomet pradedi nerimauti, kad taip ir nepailsėsi, o kai pagaliau išsikamavusi pasineri į saldų sapną – vėl tenka keltis ir rūpintis vaikeliu.

Miego stoka labai apsunkina gyvenimą, ypač jei tai užsitęsia ilgesnį laiką. Pirmąjį mėnesį mamos paprastai jaučiasi geriau, nes gyvenimo pasikeitimas jaudina ir žavi, taigi išsiskiria adrenalinas, kuri palaiko gerą nuotaiką ir skatina kuo labiau stengtis dėl savo kūdikio. Be to, paprastai pirmąjį mėnesį sulauki daugiau pagalbos iš aplinkinių, savo tėvų ir vyro (ypač jei vyras pirmąjį mėnesį pasiima tėvystės atostogų!). Vėliau gyvenimas „įvažiuoja į vėžes“, ir tavo neišsimiegojimas bei nuovargis tampa kasdienybe.

Ką reikėtų žinoti apie kūdikių miegą?

Miegojimo įpročiai keičiasi. Gali būti, kad kūdikis gerai miegos pirmuosius porą mėnesių, o sulaukęs pusmečio nuspręs, kad yra ir įdomesnių užsiėmimų. Arba po kelių mėnesių, kai tu jausies jau visai išsekusi, netikėtai ims miegoti visą naktį. Neapsigauk: net jei atrodo, kad viskas susitvarkė, neramios naktys gali vėl atsinaujinti. Visa tai normalu: kūdikystėje gali regresuoti daugelis raidos sričių, ir miegas – ne išimtis.

Kiti kūdikiai nebūtinai miega geriau! Dažnai mamos (ir tėčiai) mėgsta pasakoti vieni kitiems apie savo vaikų pasiekimus ir ypatumus, ir kartais tau gali atrodyti, kad aplink tave – vien vunderkindai, gerai valgantys, miegantys ir priaugantys daug svorio. Tačiau nelygink savo vaiko su kitais. Būna, kad besididžiuojančios mamos sąmoningai ar nesąmoningai savo vaikų sugebėjimus pagražina. Be to, neaišku, kas kaip supranta „miegojimą visą naktį“: galbūt tu norėtum miegoti nuo 22 iki 8 val., bet pediatrų knygos teigia, jog normalu, jei kūdikis nepertraukiamai išmiega 6 valandas. Taigi jei tavo kūdikis užmigo 22 valandą, nenustebk, jei 4 valandą ryto išgirsi džiugų pasisveikinimą – nauja diena jam jau prasidėjo!

Negalima versti kūdikio miegoti. Miegas, kaip ir maitinimasis bei tuštinimasis, yra tos organizmo funkcijos, kurių negali priversti atlikti jėga. Tu gali pabandyti šiek tiek keisti situaciją, tačiau nusiteik, kad organizmas veikia pagal savo dėsnius, kurių ignoruoti negalima.

Kaip įveikti savo miego stoką?

Miegok tuo metu, kai miega kūdikis. Deja, tai vienas iš sunkiausiai įgyvendinamų patarimų. Galbūt tau teks nešioti ir sūpuoti kūdikį visą naktį, o dieną, kai jis saldžiai pūs į akį, turėsi užsiimti maisto ruošimu, tvarkymu, kitų vaikų priežiūra ir panašiai. Tačiau, jei tik turi galimybę – prigulk ir nusnausk. Tačiau nenustebk, jei užmigti nepavyks: nėra taip lengva atsipalaiduoti „pagal komandą“, o jei neatsipalaiduoji – užmigti yra sudėtinga.

Bent 2 kartus per savaitę gerai išsimiegok. Sureguliuok savaitės „grafiką“ taip, kad turėtum bent keletą tokių progų, pavyzdžiui:

 • 2 rytus per savaitę patikėk kūdikį kam nors kitam, o tu visiškai atsipalaiduok, atsiribok nuo kūdikio verksmo ir negalvok apie rūpinimąsi juo. Geriausia, jei šiuos rytus miegosi pritemdytame kambaryje ir su ausų kištukais;
 • kelias popietes per savaitę bent pusantros valandos atsigulk ir pailsėk (jei pasiseks, ir pamiegok).

Žinoma, tam reikės susirasti žmonių, kurie padėtų tau ir pasirūpintų kūdikiu: tai galėtų būti tavo vyras, tėvai ar kiti giminaičiai, o gal ir auklė. Iš pradžių gali būti nelengva patikėti kažkam savo vaiką, bet tai yra būtina, jei nenori pervargti ir visiškai išsekti.

Pasimankštink kasdien bent kelias minutes, geriausia – gryname ore.
Gali užtekti tiesiog žvaliai pasivaikščioti (kad ir su vežimėliu), o gal norėsi atlikti keletą aktyvesnių pratimų. Natūrali dienos šviesa padeda susireguliuoti cirkadiniam (paros) ritmui, kuris neretai išsiderina dėl dažnų kėlimųsi naktį.

Pamedituok, pasimokyk atsipalaidavimo pratimų, pasimelsk ar užsiimk joga. Visos meditavimo technikos ar tiesiog ramus gilus kvėpavimas padeda nusiraminti ir sureguliuoti streso hormonus. Stenkis tam skirti 15 minučių per dieną, ir pamatysi, kad nurimusi lengviau galėsi užmigti tada, kai tik tam atsiras galimybė.

Nesinervink dėl to, kad neišsimiegi. Kartais ima nerimas vien dėl to, kad matai, kiek nedaug miego tau liko, ir užmigti darosi dar sunkiau. Žinok, kad susilaukus vaikų paprastai priprantama prie nuolatinės miego stokos ir ji jaučiama ne taip stipriai, kaip ankstesniu gyvenimo etapu. Jei nesimiega – nepulk į neviltį, geriau paskaityk knygą ar pažiūrėk televizorių.

Išbandyk įvairius kūdikių migdymo būdus. Patyrinėk, kas jūsų šeimai geriausiai tiktų. Čia rasi net 5 skirtingus kūdikių mygdymo būdus.

Atsimink, kad kūdikiai greitai auga, ir neišsimiegojimo problemą pakeičia kitos. Šiuo metu miego stoka gali atrodyti labai sunkiai ištveriama, tačiau po poros ar keliolikos metų prisiminsi šį laikotarpį tik kaip vieną iš tėvystės iššūkių ar įdomų kūdikio auginimo ypatumą. Taigi nepamesk perspektyvos jausmo ir retkarčiais pati savęs paklausk: kažin, o kaip aš prisiminsiu šią naktį po 3 ar 10 metų?

Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Naujausi komentarai

 1. GiedreGu
  GiedreGu prieš 4 m.

  vismaz parašė:
  Giedre, pazistamas jausmas maniskis tik paskutinius kelis menesius nakti keliasi max 4 kartus kai keldavosi daugiau, tiesiog neziurejau nei i valandas, nei …

  Nieko, ateis ir į mano namus šventė, begalo greit bėga tas laikas, nespėju sužiūrėt kaip greit auga dukrytė. Dar kokius metelius pakentėt ir manau pradės po visą naktį išmiegot

 2. nustebti
  nustebti prieš 4 m.

  vismaz parašė:
  Giedre, pazistamas jausmas maniskis tik paskutinius kelis menesius nakti keliasi max 4 kartus kai keldavosi daugiau, tiesiog neziurejau nei i valandas, nei …

  man kaip miegalei čia sunkiausias dalykas. Ismokau jau uzmigt bet kokia poza, tai tik duodu (.) ir luztu bet ka daryt, jei nesuprantu prabudus, ar jam (.) iskrito, ar jau kita duot, ar prisikakojo ir reik pervystyt, o gal panesiot, nes nori issipirdaut. Nes ryte randu balu nuo atpylimo, baisoka.

 3. lolita13134
  lolita13134 prieš 4 m.

  Labutis maniske iki dvieju metu nemiegojo normaliai o po pusvalandi ,o dabar miega gerai kokias 8 valandas tai faina:))) as tai likdavau nemiegojusi nes girdedavau kiekviena jos pasimuistima

 4. vismaz
  vismaz prieš 4 m.

  nustebti parašė:
  man kaip miegalei čia sunkiausias dalykas. Ismokau jau uzmigt bet kokia poza, tai tik duodu (.) ir luztu bet ka daryt, jei nesuprantu prabudus, ar jam (.) iskrit…

  na, as visada nubudus keisdavau papi, jei netikdavo, tada ziuredavau pampi, jei ten viskas tvarkoj, tada keldavaus jau ir ziuredavau kame reikalas rimciau. O pampi vos ne miegodama pakeist galejau dabar gerai, kai miega visa nakti su tuo paciu - nesuku galvos labai.

 5. nustebti
  nustebti prieš 4 m.

  vismaz parašė:
  na, as visada nubudus keisdavau papi, jei netikdavo, tada ziuredavau pampi, jei ten viskas tvarkoj, tada keldavaus jau ir ziuredavau kame reikalas rimciau. O pampi …

  tai viskas su mano miegu normaliai, intuityviai vadinas iseina