Kūdikis bijo dulkių siurblio. Ką daryti? (36)
Garsiai ūžiantis ir trankiai važiuojantis dulkių siurblys yra dažnas kūdikių baimės objektas. Kodėl kūdikis bijo dulkių siurblio? Ir ką daryti, kad siurbimas nekeltų mažyliui streso?
Kodėl kūdikiai bijo?
Baimė yra natūrali raidos dalis, padedanti atsargiau vertinti aplinką ir apsisaugoti nuo pavojų. Pirmosios baimės išraiškos yra siejamos su refleksais, o sąmoningiau bijoti pradeda maždaug 6 mėn. sulaukę kūdikiai.
Naujagimiai ir kūdikiai iki maždaug 6 mėn. įprastai nebijo konkrečių objektų, tačiau jiems pasireiškia Moro (išgąsčio) refleksas. Staigų, stiprų garsą išgirdęs ar staigiau padėtį pakeitęs kūdikis išsigąsta ir skėsteli rankomis bei gali pravirkti. Šis refleksas pamažu slopsta ir visiškai išnyksta kūdikiui sulaukus 5-6 mėn.
Kūdikiui augant ima reikštis „sąmoningesnės“ baimės. Bene visiems kūdikiams būdingos ir itin aiškiai išreikštos yra svetimų žmonių baimė ir išsiskyrimo nerimas, t.y. kūdikis baiminasi svetimų ar mažiau pažįstamų, ilgiau nematytų žmonių bei nenori nė akimirkai atsiskirti nuo mamos (ar kito jam artimiausio, jį nuolat prižiūrinčio žmogaus).
Maždaug 9-10 mėn. kūdikiai ima aiškiau suvokti aplinką bei pradeda ją aktyviau tyrinėti, o kartu su nauja informacija pasireiškia ir įvairios „buitinės“ baimės. Kūdikiai pradeda bijoti paprastų kasdienio gyvenimo dalykų, kurie anksčiau jų nė kiek netrikdė – garsiai burzgiančių sunkvežimių, vonios, žoliapjovės, iš čiaupo garsiai srūvančio vandens ar ūžiančio dulkių siurblio.
Plačiau skaitykite:
Kodėl kūdikis bijo dulkių siurblio?
- Naujagimis ir kūdikis iki 6 mėn. amžiaus. Labiausiai tikėtina, kad naujagimis ir mažas kūdikis bijo ne dulkių siurblio, o reaguoja į jo skleidžiamus garsus: ūžimą siurbimo metu, garsų trinktelėjimą į baldus ir pan. Išgirdus staigų, stiprų garsą (taip pat ir staigiau pakeitus padėtį) kūdikiui pasireiškia Moro (išgąsčio) refleksas. Kūdikis skėsteli rankomis bei gali pravirkti.
- Vyresnis nei 6 mėn. amžiaus kūdikis ir vaikas. Vyresni vaikai geba aiškiau suvokti aplinką ir jiems pasireiškianti konkrečių objektų baimė yra normali raidos dalis. Šios baimės dažniausiai yra susijusios su kažkuo, kas yra neįprasta ir nepažįstama arba su jau turėta neigiama patirtimi. Dulkių siurblys yra didelis, jis tai visai tylus ir nejuda, tai staiga pradeda riaumoti ir trankytis į baldus, į save įtraukia daiktus bei „pasisavina“ tėvelių dėmesį, tėveliai nelabai leidžia jo apžiūrėti, o gal jis kada ir ant kojytės skaudžiai užvažiavo... Natūralu, kad toks daiktas gali gąsdinti!
Ką daryti, kad kūdikis nebijotų dulkių siurblio?
- Parodykite kūdikiui dulkių siurblio paveikslėlį. Knygelėje ar kortelėje pavaizduotas dulkių siurblys neturėtų sukelti stiprių emocijų, tad tai puikus būdas pirmajai pažinčiai su gąsdinančiu objektu.
- Papasakokite kūdikiui apie dulkių siurblį. Paaiškinkite kūdikiui, kad tai nepavojingas, o labai naudingas daiktas, kuris pagelbėja buityje bei padeda palaikyti namų švarą.
- Leiskite kūdikiui apžiūrėti išjungtą dulkių siurblį. „Tylintis“ dulkių siurblys kūdikiui gali pasirodyti labai įdomus! Jį galima paglostyti, pastumdyti, pasukioti ratukus, paspaudinėti mygtuką, ištraukti elektros laidą...
- Leiskite kūdikiui įjungti/išjungti dulkių siurblį. Parodykite kūdikiui, kad dulkių siurblys nepradeda netikėtai ūžti - jį galima įjungti ir išjungti vieno mygtuko paspaudimu.
- Pamokykite kūdikį siurbti. Leiskite kūdikiui pastumdyti veikiantį dulkių siurblį, palaikyti dulkių siurblio vamzdį, parodykite, kaip siurblys susiurbia ant grindų pabertas manų kruopas ar kitas šiukšleles.
- Siurbimo metu kūdikį įsidėkite į nešioklę ar laikykite ant rankų. Artimą mamos ar tėčio kontaktą juntančiam kūdikiui baimę įveikti bus lengviau.
- Siurbimo metu būkite su kūdikiu ant grindų. Kol vienas iš tėvų siurbia, kitas galėtų atsisėsti ant grindų su kūdikiui ir jam papasakoti apie procesą, o reikalui esant - pasiimti į glėbį, nuraminti ir paguosti.
- Įsigykite žaislinį dulkių siurblį ir siurbkite kartu. Jeigu neturite žaislinio dulkių siurblio, galite pasiūlyti kūdikiui prie namų tvarkymo prisidėti kitu būdu. Pavyzdžiui, kol jūs siurbiate, kūdikis galėtų valyti grindis drėgnu skudurėliu.
Reiks ir man pamegint nes gaila vaiko... o nesiurbtas kambarys man nemalonu...