Vaikas kalba per miegus

Veikiausiai nemažai tėvų yra pastebėję, kad jų vaikas per miegus kažką kalba, murma ar juokiasi. Su kuo toks elgesys galėtų būtų susijęs? Ar dėl to reikėtų sunerimti?
Visų pirma, daugelis tėvų mano, kad vaiko kalbėjimas per miegus yra kažkokia patologija, todėl tuojau pat veda jį pas specialistą. Tačiau nereikėtų skubėti daryti klaidingų išvadų.
Kalbėjimas per miegus: trumpa statistika
Amerikos nacionalinio miego fondo (angl. National Sleep Foundation) pateiktais duomenimis, net 66 proc. visų žmonių yra patyrę kalbėjimo per miegus epizodų. Reguliariai per miegus kalba maždaug 17 proc. populiacijos, ši savybė būdingesnė vaikams nei suaugusiesiems.
Kokią įtaką kalbėjimas per miegus daro vaiko psichikai?
Kalbėjimas miegant apskritai jokios žalos vaiko psichikai nedaro. Netgi atvirkščiai – padeda greičiau adaptuotis prie supančios aplinkos, mat vaikų nervų sistema yra gerokai jautresnė nei suaugusiųjų, todėl vaikui stresą gali sukelti net menkiausios dienos metu išgyventos emocijos ir net teigiami įspūdžiai. Kadangi vaiko nervų sistema dar ne visiškai susiformavusi, išgyventos emocijos per miegus tarsi išliejamos kalbėjimu.
Kokio amžiaus vaikai įprastai kalba per miegus?
Tipiniu atveju kalbėti per miegus pradeda maždaug 2 metų amžiaus vaikai, o tai tęsiasi iki ankstyvos paauglystės.
Užsienio statistikos duomenimis, per miegus kalba maždaug pusė 3–10 metų vaikų.
Užsienyje atliktos apklausos taip pat rodo, kad daugiau nei porą kartų per savaitę per miegus kalba maždaug 1 iš 10 vaikų.
Kodėl vaikas kalba per miegus? Esminės priežastys
Dienos metu patirti įspūdžiai
Dažniausiai pasitaikanti priežastis, skatinanti vaiką kalbėti per miegus – tai tądien išgyventas stresas. Sąvoka „stresas“ šiuo atveju suprantama tik kaip stipri emocinė reakcija į kokį nors ryškų (tiek negatyvų, tiek pozityvų) reiškinį. Stresas nesuteikia pagrindo nerimauti, o tai reiškia, kad nėra reikalo kreiptis į gydytoją.
Perėjimas iš vienos miego fazės į kitą
Vaikų kalbėjimas miegant taip pat paaiškinamas kaip savotiška organizmo reakcija į sąmonės perėjimą iš vienos miego fazės į kitą. Besiformuojančiame organizme šis mechanizmas dar nėra visiškai suderintas. Žmogaus miego fazė trunka 90–110 min., o tarp šių fazių vaikas dažniausiai ir pradeda kalbėti.
Mokslininkai ištyrė, kad kalbėjimas per miegus sutampa su pirmąja (liet. - lėtasis miegas, angl. non-rapid eye movement sleep, NREM) miego faze. Ji – pereinamoji būsena tarp budrumo, užmigimo ir miego. Jos metu pusiau įmigęs žmogus dar reaguoja į atskirus garsinius dirgiklius.
Be to, kalbama ir antrosios miego fazės (liet. greitasis arba paradoksinis miegas, angl. rapid eye movement sleep, REM) metu, kai žmogus intensyviai sapnuoja. Šiuo metu gali trūkčioti galūnės, akių obuoliai gali greitai judėti, ir t. t.
Kalbinių įgūdžių įtvirtinimas
Kartais kalbėjimas miegant pasireiškia vos pradėjusiems kalbėti vaikams. Tokiomis mieguistomis frazėmis mažylis lyg ir užtvirtina tai, ką sužinojo per dieną. Būtent todėl neretai naujus žodžius vaikas pirmiausia ištaria per miegus ir tik tuomet pakartoja sąmoningai.
Ką daryti, jei vaikas kalba per miegus?
Nuraminkite vaiką
Jeigu vaikas, sumurmėjęs keletą žodžių, vėl įminga, pagrindo nerimauti nėra. Šiuo atveju tėvams tereikia vaiką paguldyti, paglostyti, nuraminti, galima paniūniuoti lopšinę.
Ar vaikui reikia duoti raminamųjų preparatų?
Įprastai kalbėjimas miego metu neturi neurotiškų apraiškų, todėl gydymas nėra būtinas.
Raminamąjį poveikį turinčių medikamentų vaikui galima duoti tik rekomendavus gydytojui.
Vaikui prieš miegą savo nuožiūra nereikėtų duoti ir vaistažolių, jų preparatų ar žolelių nuovirų.
Rekomendacijos, ko imtis, jei vaikas kalba per miegus:
- Reikėtų peržiūrėti dienos režimą ir laikytis tam tikrų taisyklių:
- Pasirūpinti, kad vaikas kuo dažniau ir ilgiau būtų gryname ore;
- Stengtis, kad dienos metu vaikas pernelyg neįsiaudrintų, nepatirtų itin stiprių emocijų;
- Iki vėlumos neleisti žiūrėti filmukų (ekranų reikėtų vengti bent 2 val. iki guldant vaiką miegoti). Ir šiaip vis daugiau mokslinių tyrimų ir stebėjimų patvirtina, kad daug laiko prie ekranų praleidžiantys kūdikiai ir maži vaikai dažniau turi miego ir dėmesio sutrikimų;
- Reikia sukurti sveiką miego aplinką, pavyzdžiui, vaiko kambaryje palaikyti optimalią temperatūrą, patalpas nuolatos vėdinti ir pan.
Plačiau skaitykite:
Kada vaikui kalbant per miegus jau reikėtų kreiptis į specialistus?
Į specialistą reikėtų kreiptis, jei nakties miego metu pastebima liguista vaiko reakcija į visus dienos metu nutikusius įvykius. Gydytojas paskirs tinkamą gydymą.
Jeigu vaiko kalbinis aktyvumas miegant pasireiškia ir garsiais šūksniais, vertėtų susimąstyti apie galimą nervinę patologiją. Išsiaiškinti panašias problemas galima ir savarankiškai, pastebėjus tam tikrus požymius, pavyzdžiui, jeigu kalbėdamas per miegus vaikas išprakaituoja, regi košmarus, pradeda vaikščioti (lunatikuoti) ar puola į isterijas.
Visa tai įspėja apie galimus psichikos sutrikimus, kuriuos būtina nedelsiant šalinti padedant specialistams (psichologams, neurologams).
Prieš kreipiantis į gydytoją, tėvai turi išklausinėti vaiką, kas konkrečiai jam kelia nerimą, ko jis bijo. Tai padės tiksliai nustatyti diagnozę.
Gydymas medikamentais, jei vaikas kalba per miegus
Paprastai tokiais atvejais skiriami preparatai, turintys metabolinį ar nootropinį poveikį. Vaistai pagerina smegenų kraujotaką, padeda normalizuoti vaiko sveiką miegą, tad pagerėja ir jo elgesys.
Kaip spręsti problemą, jeigu kalbėjimas per miegus trukdo viename kambaryje miegančiam broliui ar sesei?
Dažniausiai tame pačiame kambaryje miegančiam broliui ar sesei vaiko kalbos per miegus netrukdo. Kad jos trukdytų, vaikas turėtų kalbėti dažnai ir garsiai.
Jei taip nutiktų, reikia kreiptis į gydytoją, o kol problema nėra išspręsta, vaiką perkelti miegoti į kitą kambarį (pavyzdžiui, svetainę, svečių kambarį, galiausiai, tėvų miegamąjį ar pan.).