Vaikas mėto daiktus: kodėl ir ką daryti?

os sugebantys suimti daiktus mažyliai, atrodytų, sukaupia visą mažų kumštukų jėgą ir sviedžia paimtus daiktus - tenka ir tėveliams, ir broliams bei sesėms, ir naminiams gyvūnams, ir sienoms... Kodėl vaikučiai taip elgiasi? Kaip reaguoti? Ką daryti, norint atsikratyti šio bjauraus įpročio?

Supraskite besimokantį vaiką

Pasaulio dar nepažįstantis vaikelis kartais elgiasi keistai ir netinkamai. Vaikas, visų pirma, tobulėja fiziškai - stengiasi suimti ir paleisti daiktus, juos mesti ir pagauti, trenkti žemėn ir gražiai padėti. Nereikėtų perdėm sureikšminti šio elgesio, kadangi vaikui tai tėra fizinė mankšta, raumenukų, pirštelių ir koordinacijos lavinimas. Reikėtų pasirūpinti, kad mažytis turėtų jo amžiui tinkamų, įvairių, saugių žaislų, patraukti pavojų keliančius, lengvai lūžtančius, dūžtančius daiktus.

Vaikas lavina ne tik fizinius įgūdžius, bet ir mokosi bendrauti su kitais žmonėmis. Pavyzdžiui, pastebėjęs, kad žaislo metimas mamai į kojas yra puikus būdas atkreipti jos dėmesį vaikas gali tai daryti nuolat. Taip pat vaikui gan sunku suvokti skirtumus tarp daiktų, tad nereikėtų stebėtis, jeigu vakar kamuoliuką ritinėjęs vaikas į brolį švystelės kamuolį primenančią, apvalią, medinę kaladėlę.

Nepykite

Daiktus mėtantis ir saldžiai besijuokiantis vaikas net ir pačią ramiausią mamą gali išvesti iš kantrybės! Atrodo, kad jis tai daro tyčia, tiesiog tyčiojasi ir skaudina savo vargšę, pavargusią mamą!

Negalvokite taip. Tai netiesa. Vaikas tiesiog tikrina savo fizines ir emocines, santykių su kitais žmonėmis ribas. Taip, jam nuoširdžiai smagu sulaukti mamos reakcijos, tačiau jis nesupranta, kad šis elgesys yra destruktyvus. Vaikui tiesiog malonu, kad jis pats sugebėjo taip greitai ir efektyviai atkreipti mamos dėmesį - juk nė neteko pravirkti, pakako telefoną į sieną mesti!

Reaguokite ramiai

Stenkitės reaguoti kuo ramiau, paimkite mėtomus daiktus, juos paslėpkite, paaiškinkite vaikui, kad taip daryti nevalia. Kalbėkite ramiai, tyliai, net vangiai tam, kad vaikelis susietų, jog daiktų mėtymas mamai nekelia jokių jausmų. Juk neverta stengtis, jeigu mamos reakcija yra žiovulys...

Taip pat būtinai įvertinkite ar vaikas sotus, pailsėjęs, nesukaitęs, nesušalęs ar vystyklas švarus, ar nieko neskauda. Kartais destruktyvus vaiko elgesys, pavyzdžiui, daiktų mėtymas ir laužymas, yra tarsi pagalbos šauksmas.

Suteikite alternatyvą

Kasdien vaikas susiduria su jam dar nematytais daiktais, kurių funkcijos jis nesuvokia. Pavyzdžiui, iš kur mažylis gali žinoti, kad iš dėžės traukti žaislus galima, o drabužių iš stalčiaus jau nebe? Arba kodėl į kibiriuką galima įmesti sviedinuką, o ne planšetinį kompiuterį?

Vaikui pradėjus mėtyti daiktus parodykite jam, kad yra alternatyva. Pavyzdžiui, kaladėlių nereikia mėtyti, jas reikia statyti. Drabužėlių iš stalčiaus nereikia traukti, juos reikia ten gražiai sudėti. Telefono ir planšetinio kompiuterio nereikia trankyti, juos reikia padėti ant stalo.

Nenuolaidžiaukite

Vaikui pradėjus mėtyti daiktus (ar kitaip netinkamai elgtis) labai ramiai parodykite ir pasakykite, kad tai - netinkamas elgesys. Mažyliui nesiliovus atimkite mėtomus daiktus, juos paslėpkite, nukreipkite vaiko dėmesį. Tikėtina, kad tai pravirkdys ir suerzins vaiką, tačiau nenusileiskite jam. Nusileisdama ir grąžindama mėtytą daiktą parodysite, kad vaikui pakanka paverkti ir jis gaus viską, ką nori bei galės elgtis nevaržomai.

Verkiantį vaiką pasodinkite nuošaliau, pabūkite su juo, pakalbinkite, nuraminkite, pasakykite, kad mylite ir nepykstate, bet vis tiek negrąžinkite mėtyto daikto. Jums reikia ištverti šią nemalonią situaciją. Išsiverkęs (bet savo nepasiekęs) vaikas nurims, supras, kad daiktų mėtymas yra tabu, jis neatneša jokių teigiamų emocijų, tad geriau rasti malonesnę veiklą.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.