Žaidimai emocijų ir bendravimo įgūdžių lavinimui

Augantys mažyliai mokosi ne tik vaikščioti, nulaikyti daiktus rankutėmis, valgyti įvairų maistą, bet ir užmegzti santykius su aplinkiniais, tinkamai reikšti savo jausmus. Siūlome keletą puikių žaidimų, kurie paskatins vaikučių emocinę raidą ir mokys bendravimo.

Vaidmenų žaidimai

Sulaukus maždaug vienerių metų, vaiko logika ir judesiai labai patobulėja, todėl jis ima suprasti daiktų ir skirtingų veiksmų prasmę. Jei iki šiol pasiėmęs į ranką žaisliuką mažylis tik nerangiai baksnodavo jį savo mažais pirščiukais arba bandydavo sugniaužti kumštuku, tai dabar jis pasiruošęs tikriems vaidmenų žaidimams, pavyzdžiui pasūpuoti lėlytę kaip jį patį sūpuoja mama, paguldyti meškiuką į lovą, apkloti ir paglostyti.

„Pasižiūrėk, lėlytė užsigavo, tikriausiai jai labai skauda. Gal pabandykite ją paglostyti, kad ji neliūdėtų? Žiūrėk, lėlytė jau šypsosi, tikriausiai tu jai labai padėjai“.
Žaidžiant su vaiku prisiminkite, kad jūsų žodžiai dar neturi tokios didelės įtakos, kadangi vaikas jų gali ir nesuprasti, tad būtinai rodykite mimikas, keiskite balso tembrą, veiksmus parodykite rankomis.
Tokie žaidimai moko vaiką empatijos - gebėjimo įsijausti į kito būseną ir jausmus.

Parodyk žvėrelį

Vaikų pasakoje žvėreliai dažniausiai atspindi kokį nors žmogaus charakterį, pavyzdžiui lapė visuomet būna gudruolė, vilkas – piktas, o zuikutis – bailys. Mažiems vaikams labai patinka vaidinti gyvūnėlius, todėl šis žaidimas bus ne tik smagus, bet ir labai naudingas.
Pasiūlykite vaikui suvaidinti kokį nors žvėrelį, aptarkite su juo to žvėrelio charakterį ir kitus bruožus: „Zuikutis bailiukas? O ko gi bijo? Parodyk man, kaip zuikutis išsigąsta klastūnės lapės. O kaip zuikutis elgiasi kai pamato plėšrūną vilką? O kaip atrodo vilkas? Jis juk stiprus ir ramus, nieko nebijo, ne taip, kaip zuikis“.
Šis žaidimas lavina vaiko vaizduotę, moko asociacijų, paded išmokti reikšti įvairias emocijas – baimę, pyktį, pasitikėjimą ir pan.

Lėlių teatras

Kartu su mažyliu išsirinkite jo mėgstamiausią pasaką ir pabandykite ją perkelti į realybę. Tam tikrai nereikia specialių lėlių, pakaks namuose esančių vaiko žaisliukų arba savo rankomis padarytų naujų herojų, pavyzdžiui iš kartono iškarpytų žvėrelių bei žmogeliukų.
Aptarkite su vaiku pasakos siužetą ir dalyvių charakterius. Kaip pavaizduoti piktą personažą (pavyzdžiui vilką arba mešką)? Kokiu balsu jis kalbės? Kur personažas gyvena ir su kuo jis draugauja, o ko nemėgsta? Paprašykite, kad vaikas parodytų visas personažų išgyvenamas emocijas. Po repeticijos, vaikas vaidins kur kas emociškiau ir gyviau.

Atspėk emociją

Rankomis užsidenkie veidą, o patraukusi rankas parodykite veido išraišką, atitinkančią kokią nors emociją. Paprašykite, kad vaikas atspėtų ką dabar jaučiate. Vaikui atspėjus pasiūlykite ir jam suvaidinti tą pačią emociją.

Ką tu girdi?

Emocijos keičia ne tik veido išraišką, bet ir balso toną. Pabandyk pasakyti tą pačią frazę (pavyzdžiui „Labas rytas“) skirtingomis intonacijomis (liūdnai, linksmai, piktai, nustebusiai, skausmingai, susirūpinusiai ir t.t.) ir paprašykite, kad vaikas atspėtų emociją. Vėliau susikeiskite vaidmenimis.

Žodžių žaidimai

Žodžių žaidimai padeda plėtoti loginį vaiko mąstymą, kalbėjimo gabumus ir svarbiausia – padeda suvokti vaiko požiūrį į pasaulį.

„Jeigu... tai“. Apibūdinkite kokią nors situaciją, kuri nutiko kokiam nors išgalvotam personažui. Paprašykite vaiko pasakyti, ką tas personažas turėjo jausti? Nesitikėkite, kad vaikas visuomet pasakys tai, ko jūs tikitės. Pavyzdžiui, situacijoje „Mama nupirko dukrai ledų ir dukra...“, vaikas gali atsakyti „skanu“ arba „patiko“. Šie žodžiai neišreiškia emocijos (pavyzdžiui „jautėsi labai laiminga“), todėl tu turėtum padėti savo mažyliui padėti: „Mergaitei patiko ledai, vadinasi, jai buvo gera ir jautėsi laiminga, taip?“

„Aš jaučiuosi, kai...“. Paprašykite, kad vaikas pabaigtų pradėtus sakinius. Pavyzdžiui: „jaučiuosi laimingas, kai...(žaidžiu su vaikais, valgau ledus, maudausi ir t.t.)“. Vėliau žaidimą šiek tiek pakeiskite. Šį kartą tu apibūdinkite situaciją, o vaikas apibūdins jausmą. Pavyzdžiui „Žaisdamas su žaislais aš... (jaučiuosi laimingas)“.
 

Susiję straipsniai

Žaidimai su plastilinu (su nuotraukomis)

Plastilinas, modelinas ir kitos minkymui skirtos masės yra puikus žaislas smulkiosios motorikos ir kūrybingumo lavinimui. Dalinamės keliomis idėjomis!

Spalvų mokymo žaidimai (su nuotraukomis)

Dalinamės žaidimų, padėsiančių išmokti spalvas, idėjomis. Juos labai greitai ir lengvai sukursite iš bene kiekvienuose namuose randamų priemonių.

Kaip suprasti, kad jūsų vaikas – labai jautrus?

Jūsų vaiką sujaudina įvairūs vaizdai ir garsai? Iš pažiūros paprasti dalykai, pavyzdžiui, kojinių siūlės ar drabužių etiketės jį sutrikdo?