Žįsti iš krūties ir čiulpti iš buteliuko – ne tas pats (21)

Mama žindo kūdikį HTeam | Shutterstock.com

www.gandrolizdas.lt Ieva Girdvainienė „akušerė, „Gandro lizdo“ įkūrėja
www.gandrolizdas.lt

Ne visos moterys po gimdymo turi pieno. Anot atliktų mokslinių tyrimų, apie 1–2 procentai moterų jo neturi dėl tam tikrų organizmo patologijų. Dar kita dalis moterų jo turi, bet nepakankamai, kad galėtų išmaitinti naujagimį be buteliuko.

Prireikus, svarbu kreiptis pagalbos

Deja, pagalbos kreipiasi ne visos. Anot atliktos apklausos, net 39 procentai moterų, susidūrusių su sunkumais žindant, nesikreipė į specialistus. Tai rodo, kad moterys dažnai pieno neturėjimą traktuoja kaip natūralų dalyką ir imasi maitinti kūdikį iš buteliuko.

Statistiniai duomenys rodo, kad daugiau negu trečdalis moterų nustoja žindyti kūdikį per pirmuosius 3 mėnesius po mažylio gimimo. Kita dalis moterų nustoja žindyti krūtimi po ketvirto mėnesio. Po septinto mėnesio natūraliu būdu jau yra žindomi tik apie 42 procentai kūdikių – mažiau nei pusė.

Patikimiausias rodiklis, kad trūksta pieno

Daliai moterų atrodo, kad joms trūksta pieno, kai kūdikis dažnai verkia arba yra nepatenkintas po maitinimo. Kitoms nepakankama laktacija asocijuojasi su tuščiomis krūtimis. Koks gi yra tas tikras ženklas, kad pieno iš tikrųjų trūksta? Anot specialistų, patikimiausias rodiklis yra tas, kad kūdikis nepriauga svorio.

Ką daryti, mamai pritrūkus pieno

Žindymo konsultantai teigia, kad kūdikiai, kurie negauna pakankamai maisto, kad galėtų visavertiškai vystytis, paprastai vienaip ar kitaip tą parodo. Ką daryti mamai, susidūrus su tokiais sunkumais?

Anot specialistų, moteriai reikėtų dažniau ir intensyviau maitinti mažylį, užtikrinti jam „oda prie odos“ kontaktą. Jei tai nepadeda – svarbu laiku kreiptis pagalbos. Įvertinę situaciją, patyrę specialistai patars, kaip padidinti pieno gamybą. Lengviausias kelias – buteliukas, tačiau pastangos žindyti natūraliai bet kokiu atveju atsipirks.

Kodėl natūralus žindymas toks svarbus

Žindymas krūtimi ir maitinimas iš buteliuko – du visiškai skirtingi dalykai. Žindomas krūtimi kūdikis labiau išsižioja, dirba dantenomis, laukia, kol pienelis pritekės. Jo lūpos yra beveik visiškai atpalaiduotos. Maitinamo iš buteliuko kūdikio lūpos yra stipriai suspaustos, ir liežuviu jis stabdo tekantį pieną.

Maitinamas abiem būdais, mažylis gali susipainioti. Kūdikį paprastai pakanka vos kelis kartus pažindyti iš buteliuko, kad jis pamirštų, kaip tą daryti su mamos krūtine. Tokiu atveju mokytis teks pradėti iš naujo, neretai pasitelkiant žindymo konsultantus.

Verta paminėti, kad paskatinti mažylį žįsti krūtį, kai jis jau yra bandęs maitintis iš buteliuko, ne visada yra paprasta. Taigi keletas patarimų, kaip grįžti prie žindymo krūtine po žindymo iš buteliuko.

Kaip grįžti prie žindymo krūtine, jei kūdikis jau „paragavo“ buteliuko

 • Nelaukite, kol kūdikis išalks, kad duotumėte jam krūtį. Juk visavertiškai mokytis žįsti jis gali tik būdamas ramus. Taigi darykite tai kuo dažniau.
 • Žindydama glauskite vaiką prie savęs, išlaikykite „oda prie odos“ kontaktą.
 • Pratinkite kūdikį prasižioti kiek plačiau, pavyzdžiui, sakykite ištęstą raidę a-a-a-a-a-a-a-a-a-a-a.
 • Žindykite abiem krūtimis, su intervalu kas 2 valandas. Ilgesnę pertrauką galite padaryti naktį.
 • Kad kūdikis suprastų, ko iš jo norite, išspauskite šiek tiek pieno iš spenelio.
 • Kol žindote, paprašykite, kad namų ruošos darbus atliktų kas nors kitas.
 • Atkreipkite dėmesį, ar kūdikiui patogi pozicija, ar jis pasiekia ir gerai apžioja krūtį.
 • Jei sumažėjo pieno gamyba, o žindymą norite tęsti – papildomo maistelio toliau duokite tik iš šaukštelio arba puodelio su snapeliu.
 • Maitinimą iš buteliuko pamažu mažinkite, kol pieno gamyba galutinai atsistatys, o kūdikis vėl galės žįsti. Ar mažylis gauna pakankamai maisto sužinosite pagal sunaudotų sauskelnių skaičių ir turinį.
 • Jei kūdikį būtina maitinti papildomai, neleiskite jam atprasti nuo žindymo krūtimi. Geriausia bus, jei tokiu atveju derinsite abu maitinimo būdus.

Primaitinimas – tik kaip pagalbinė priemonė

Maitinimo žindant sistema – tai plonas silikoninis vamzdelis, kuris yra pritvirtinamas prie krūties ir laisvas jo galiukas atsiduria prie pat spenelio. Taip kūdikiui sudaroma galimybė maitinantis apžioti ir jį. Toks primaitinimo būdas skatina mažylį žįsti.

Kitos taip pat svarbios papildomo maitinimo priemonės – šaukštelis, buteliukas su snapeliu ar taurelė. Naudojant tokio tipo pagalbines priemones ir pasitelkus žindymo konsultanto pagalbą prie žindymo grįžti bus kur kas lengviau.

Kodėl reikia vengti duoti buteliuką iš karto

Jei kūdikį nuo pat pradžių maitinti pradėsite iš buteliuko, sulauksite atvirkštinės reakcijos. Nežįsdamas krūties kūdikis neskatins pieno gamybos. Jei vis tik maitinate iš buteliuko, stenkitės visada pirma pasiūlyti vaikui krūtį, tik tada – buteliuką. Akcentuotina, kad maitinimas iš buteliuko turi trukti apie 20 minučių, svarbu išlaikyti kūdikio ir mamos akių kontaktą.

Trūksta informacijos apie žindymą? Skaitykite:

Svarbu

Žindymas tiesiogiai susijęs su mamos nuotaika, tad svarbiausia – nepamiršti savęs ir būti puikios sveikatos.

Ramios žindymo harmonijos linki... Gandro lizdas

Tėvystės mokykla, nėščiųjų mokymai, video seminarai besilaukiančiosioms.

Akušerės, laktacijos konsultantės, kineziterapeutė individualių konsultacijų metu padės jums nepasiklysti tėvystėje ir priimti ją su šypsena!

Susiję straipsniai

Užsikimšęs pieno latakėlis (laktostazė)

Užsikimšęs pieno latakėlis – tai būklė, kai motinos pienas negali tekėti per krūtis į spenelį, nes pieną pernešantis latakas yra blokuojamas.

Motinos pieno sudėtis: kaip ji kinta kūdikiui augant?

Ne visos mamos žino, kad laikui bėgant motinos pieno sudėtis kinta. Šios žinios gali padėti geriau atliepti kūdikio poreikius.

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Naujausi komentarai

 1. kristute1
  kristute1 prieš 1 m.

  Daphne parašė:
  Net skaudu skaityti kokios jūs kategoriškas. Žiūrėkit, kad su kitais vaikais viskas taip būtų ir to pieno upėm tekėtų ❤ nelinkiu tik pačioms patirti. Nieko sunkiau …

  Galiu tik pritart. Pirmą mėnesį po 14-15 val. per dieną žindė, svoris neaugo, mastitą turėjau... Beje, tikrai nebuvo taip, kad verktų, būtų nepatenkinta. Buvau ties fizinio ir psichoginio išsekimo riba. Kai buvo 3 sav., nusipirkau normalias kūdikių svarstykles ir pradėjom primaitint porą kartų per dieną. Atsirado žindymo "eksperčių" aplinkoj, kurios taip pat pasakojo, kad nebūna taip, kad trūksta pieno, per mažai stengiuos tikriausiai pilnai suprantu moteris, kurios gali greit palūžt ir atsisakyt žindymo vardan savo ir vaiko fizinės ir, svarbiausia, psichologinės gerovės. Vaikui reikia ramios, mylinčios mamos, o ne ant nervinio išsekimo ribos. Antras vaikas (beje, pirmas irgi turėjo bėdų su svorio augimu), bet pradžia buvo ypač sunki. Pirmos puola teist ir aiškint, kad visos turi pieno, tik tos, kurios visiškai neturi bėdų su žindymu

 2. Daphne
  Daphne prieš 1 m.

  Meshka parašė:
  labai jus suprantu... tie visu aplinkiniu komentarai ir klausimai apie maitinima tikrai varo i nevilti Manes net taxistas sugebejo paklausti, ar mp ma…

  Va tas spaudimas labai sunkus. Pamenu ligoninėj aš maldauju pagalbos, o ateina vyrukas ir pradeda man aiškinti apie mp naudą 🤯 iš pradžių net sakė maitinimo specialisčių ligoninėj db nėra, nes sekmadienis. Bet kai pamatė, kad jau visai palūžau, tada atsirado ir maitinimo specialistė ir pientraukį netrukus atnešė. O tai ką kalbėti apie žmones be medicininio išsilavinimo 😬 o svarbu papliurpti. Maitinsi mišinuku ės dėl mp. Maitinsi mp tuoj pradės ėsti kiek tu maitinsi... visada nėra gerai.
  Svarbiausia nėštumo metu sakiau nepavyks, nesikankinsiu, nes tikrai man maitinimas mp tik per užsispyrimą pasisekdavo, bet gimus nežinau ar koks instinktas sukilo ar dar koks velnias, bet privalėjau maitinti. O cia dar tokie sunkumai. Žinojau, kad lengvai pienas nebėga, bet ryžausi pientraukį pirkt. Perlipau per visas rekomendacijas, nes tos bazinės man netinkančios, bet va perdegiau turbūt nuo visko. Nors kaltę nuraminti tas nepadeda. O turbūt kiekviena rūpestinga mama juk jaučia kartėlį, kad nepavyko, kad pasidavei. O čia dar ėjimas kitų, kokia esi netikus.
  Jums didelis ačiū už supratingumą ❤

 3. Daphne
  Daphne prieš 1 m.

  kristute1 parašė:
  Galiu tik pritart. Pirmą mėnesį po 14-15 val. per dieną žindė, svoris neaugo, mastitą turėjau... Beje, tikrai nebuvo taip, kad verktų, būtų nepatenkinta. Buvau ties…

  Su svorio augimu gal genai tokie. Mano maitinami krūtimi vaikai ant ribos priauginėjo svorį. Matyt tiesiog toks mp. Db kai maitinau nutrauktu pienu, vėl tokia pat bėda buvo. Medikai nerado priežasties kodėl neauga svoris. Tiesiog pieno per mažai geria. O kaip daugiau primaitinti niekas negalėjo pasakyti. Juk nepamerksi vaiko į tą pieną. Tai tik pradėjus primaitinimą vaikas atsigavo 🤷‍♀️ o maitinimo specialisčių tikrai kas antra. Bet pažįstu tokių kur pačios net rd draskėsi, smerkė kitas, o su kitu vaiku ėmė ir nesigavo 🙈 va taip ir būna

 4. Happy_Day
  Happy_Day prieš 1 m.

  Daphne parašė:
  Nuo pat gimimo nesišlapino pakankamai. Vos vos ant ribos. Nekalbu apie pilnas sauskelnias, o sysiukus. Šeštą parą tik pasišalino mekonijus. Bet tada per parą jau n…

  Jezau, net gaila skaityt buvo zinokit 🥺

  Bet pas jus atvejis ne tas kai jum pienuko truko, o tiesiog vaikiukas "nedirbo" kaip priklauso prie kruties tai moterys tikrai manau, kad tokiu atveju kaip jusu neturejo galvoje.
  Ir as puikiai suorantu, ka jos turejo galvoje. Nes ir pati tokiu pavyzdziu turiu begales, kurioms "baiges pienas" ar "truko". Vienas atvejis isvis geriausias, kad maitilino mp, sugebedavo ir vynelio atsigert maitindama, o paskuj staiga "baigesi pienukas", o toliau perejus prie misinuko ji man pasakoja, kaip jai krutys akmenines ir pienas begte bega. Nu tai laba diena, kurioj vietoj cia baigesi pienas, o sugalvojo kad baigiasi, nes vaikui augimo suolis atejo, vaikas non stop nori kruties, rekia, nervuojas, viskuo nepatenkintas. 😂 Tai manyciau kad tos moterys turejo galvoje tokius absurdiskus atvejus.

  As visada stebiuosi ir zaviuosi kaip moterys sugeba tiek kenteti kad maitintu mp. Pati tikrai tiek nekenteciau 🤭 jau po savaites imciau misinuka jei savaite istemciau 🤭

 5. Daphne
  Daphne prieš 1 m.

  Silk parašė:
  Jezau, net gaila skaityt buvo zinokit 🥺

  Ačiū ❤ bet žinokit sunku kaskart teisinti save. Kiekvieną kartą pasakoti kodėl taip ar anaip. Ir tai dar būna tokių kas sugeba pamokyti, geriausiu atveju galvą pakraipo ir kokį kvailą komentarą pasako. Medikai net patys yra nėra jautrūs. Ir taip kaip dauguma šioje temoje mąstančių, kad tik noro ir pavyks, jei nesigauna. Tai noro nėra. Arba, arba. Pati maitinimo specialistę gavau tik kai pratrūkau verkt. Jausmas bjaurus, prieš svetimus žmones verkiau ir maldavau pagalbos. Maitinimo specialistei dašuto tik kai pasakiau, kad turiu patirties kelis metus. Ne mėnesius, o kelerius metus. Žinau kas yra augimo šuoliai, kas yra bemiegės naktys, prastas apžiojimas ir t.t. ir jau kai atsisėdo stebėti kaip valgo pamatė bėdą, kad jis tiesiog nevalgo.

  O pieno pas mane nežinau kas nutiko, bet tikrai nesigamino kaip turėtų. Net priešpienio nebuvo, traukiau iki pat db, bet paspaudus niekada nebuvo čiurkšlės, vos po kelis lašiukus. Net tuo momentu kada atsirado pienas po priešpienio. gal kad prieš gimdymą atsirgau kovidu, gal kokie hormonai sutriko. Todėl nesu linkus kitas kalt prie sienos, nes juk neįlįsi į žmogų ir nepasakysi pakankamai padarė ar ne. Žinoma vakarėlių mėgėjos jau kita tema. Jau tikrai geriau mišinys, nei apsvaigusios mp. Bet alkoholizmas ir liga, ar galima dėlto kaltint 🤷‍♀️

Skelbimai

6,00 €
57 cm | M
7,00 €
56 | 28 | 3XXL
2,90 €
40 | 12 | M