Žįsti iš krūties ir čiulpti iš buteliuko – ne tas pats (21)

Ieva Girdvainienė „akušerė, „Gandro lizdo“ įkūrėja
www.gandrolizdas.lt
Ne visos moterys po gimdymo turi pieno. Anot atliktų mokslinių tyrimų, apie 1–2 procentai moterų jo neturi dėl tam tikrų organizmo patologijų. Dar kita dalis moterų jo turi, bet nepakankamai, kad galėtų išmaitinti naujagimį be buteliuko.
Prireikus, svarbu kreiptis pagalbos
Deja, pagalbos kreipiasi ne visos. Anot atliktos apklausos, net 39 procentai moterų, susidūrusių su sunkumais žindant, nesikreipė į specialistus. Tai rodo, kad moterys dažnai pieno neturėjimą traktuoja kaip natūralų dalyką ir imasi maitinti kūdikį iš buteliuko.
Statistiniai duomenys rodo, kad daugiau negu trečdalis moterų nustoja žindyti kūdikį per pirmuosius 3 mėnesius po mažylio gimimo. Kita dalis moterų nustoja žindyti krūtimi po ketvirto mėnesio. Po septinto mėnesio natūraliu būdu jau yra žindomi tik apie 42 procentai kūdikių – mažiau nei pusė.
Patikimiausias rodiklis, kad trūksta pieno
Daliai moterų atrodo, kad joms trūksta pieno, kai kūdikis dažnai verkia arba yra nepatenkintas po maitinimo. Kitoms nepakankama laktacija asocijuojasi su tuščiomis krūtimis. Koks gi yra tas tikras ženklas, kad pieno iš tikrųjų trūksta? Anot specialistų, patikimiausias rodiklis yra tas, kad kūdikis nepriauga svorio.
Ką daryti, mamai pritrūkus pieno
Žindymo konsultantai teigia, kad kūdikiai, kurie negauna pakankamai maisto, kad galėtų visavertiškai vystytis, paprastai vienaip ar kitaip tą parodo. Ką daryti mamai, susidūrus su tokiais sunkumais?
Anot specialistų, moteriai reikėtų dažniau ir intensyviau maitinti mažylį, užtikrinti jam „oda prie odos“ kontaktą. Jei tai nepadeda – svarbu laiku kreiptis pagalbos. Įvertinę situaciją, patyrę specialistai patars, kaip padidinti pieno gamybą. Lengviausias kelias – buteliukas, tačiau pastangos žindyti natūraliai bet kokiu atveju atsipirks.
Kodėl natūralus žindymas toks svarbus
Žindymas krūtimi ir maitinimas iš buteliuko – du visiškai skirtingi dalykai. Žindomas krūtimi kūdikis labiau išsižioja, dirba dantenomis, laukia, kol pienelis pritekės. Jo lūpos yra beveik visiškai atpalaiduotos. Maitinamo iš buteliuko kūdikio lūpos yra stipriai suspaustos, ir liežuviu jis stabdo tekantį pieną.
Maitinamas abiem būdais, mažylis gali susipainioti. Kūdikį paprastai pakanka vos kelis kartus pažindyti iš buteliuko, kad jis pamirštų, kaip tą daryti su mamos krūtine. Tokiu atveju mokytis teks pradėti iš naujo, neretai pasitelkiant žindymo konsultantus.
Verta paminėti, kad paskatinti mažylį žįsti krūtį, kai jis jau yra bandęs maitintis iš buteliuko, ne visada yra paprasta. Taigi keletas patarimų, kaip grįžti prie žindymo krūtine po žindymo iš buteliuko.
Kaip grįžti prie žindymo krūtine, jei kūdikis jau „paragavo“ buteliuko
- Nelaukite, kol kūdikis išalks, kad duotumėte jam krūtį. Juk visavertiškai mokytis žįsti jis gali tik būdamas ramus. Taigi darykite tai kuo dažniau.
- Žindydama glauskite vaiką prie savęs, išlaikykite „oda prie odos“ kontaktą.
- Pratinkite kūdikį prasižioti kiek plačiau, pavyzdžiui, sakykite ištęstą raidę a-a-a-a-a-a-a-a-a-a-a.
- Žindykite abiem krūtimis, su intervalu kas 2 valandas. Ilgesnę pertrauką galite padaryti naktį.
- Kad kūdikis suprastų, ko iš jo norite, išspauskite šiek tiek pieno iš spenelio.
- Kol žindote, paprašykite, kad namų ruošos darbus atliktų kas nors kitas.
- Atkreipkite dėmesį, ar kūdikiui patogi pozicija, ar jis pasiekia ir gerai apžioja krūtį.
- Jei sumažėjo pieno gamyba, o žindymą norite tęsti – papildomo maistelio toliau duokite tik iš šaukštelio arba puodelio su snapeliu.
- Maitinimą iš buteliuko pamažu mažinkite, kol pieno gamyba galutinai atsistatys, o kūdikis vėl galės žįsti. Ar mažylis gauna pakankamai maisto sužinosite pagal sunaudotų sauskelnių skaičių ir turinį.
- Jei kūdikį būtina maitinti papildomai, neleiskite jam atprasti nuo žindymo krūtimi. Geriausia bus, jei tokiu atveju derinsite abu maitinimo būdus.
Primaitinimas – tik kaip pagalbinė priemonė
Maitinimo žindant sistema – tai plonas silikoninis vamzdelis, kuris yra pritvirtinamas prie krūties ir laisvas jo galiukas atsiduria prie pat spenelio. Taip kūdikiui sudaroma galimybė maitinantis apžioti ir jį. Toks primaitinimo būdas skatina mažylį žįsti.
Kitos taip pat svarbios papildomo maitinimo priemonės – šaukštelis, buteliukas su snapeliu ar taurelė. Naudojant tokio tipo pagalbines priemones ir pasitelkus žindymo konsultanto pagalbą prie žindymo grįžti bus kur kas lengviau.
Kodėl reikia vengti duoti buteliuką iš karto
Jei kūdikį nuo pat pradžių maitinti pradėsite iš buteliuko, sulauksite atvirkštinės reakcijos. Nežįsdamas krūties kūdikis neskatins pieno gamybos. Jei vis tik maitinate iš buteliuko, stenkitės visada pirma pasiūlyti vaikui krūtį, tik tada – buteliuką. Akcentuotina, kad maitinimas iš buteliuko turi trukti apie 20 minučių, svarbu išlaikyti kūdikio ir mamos akių kontaktą.
Trūksta informacijos apie žindymą? Skaitykite:
Svarbu
Žindymas tiesiogiai susijęs su mamos nuotaika, tad svarbiausia – nepamiršti savęs ir būti puikios sveikatos.
Ramios žindymo harmonijos linki... 
Tėvystės mokykla, nėščiųjų mokymai, video seminarai besilaukiančiosioms.
Akušerės, laktacijos konsultantės, kineziterapeutė individualių konsultacijų metu padės jums nepasiklysti tėvystėje ir priimti ją su šypsena!
Galiu tik pritart. Pirmą mėnesį po 14-15 val. per dieną žindė, svoris neaugo, mastitą turėjau... Beje, tikrai nebuvo taip, kad verktų, būtų nepatenkinta. Buvau ties fizinio ir psichoginio išsekimo riba. Kai buvo 3 sav., nusipirkau normalias kūdikių svarstykles ir pradėjom primaitint porą kartų per dieną. Atsirado žindymo "eksperčių" aplinkoj, kurios taip pat pasakojo, kad nebūna taip, kad trūksta pieno, per mažai stengiuos tikriausiai
pilnai suprantu moteris, kurios gali greit palūžt ir atsisakyt žindymo vardan savo ir vaiko fizinės ir, svarbiausia, psichologinės gerovės. Vaikui reikia ramios, mylinčios mamos, o ne ant nervinio išsekimo ribos. Antras vaikas (beje, pirmas irgi turėjo bėdų su svorio augimu), bet pradžia buvo ypač sunki. Pirmos puola teist ir aiškint, kad visos turi pieno, tik tos, kurios visiškai neturi bėdų su žindymu