Alerginė sloga ar peršalimas? Kaip atskirti?Liūdna, bet būtent tokia yra realybė. Taigi žinios apie alergiją praverčia kiekvienai mamai.


Peršalimas ar alergija?

Tiek peršalus, tiek kilus alergijai simptomai gali būti panašūs. Jei ūmai ima tekėti nosis, ašaroja akys, užpuola kosulys, neretai sunku vienareikšmiškai atsakyti, ar tai – peršalimas, ar alerginis rinitas. Alergiją galima įtarti jei:

•    Sloga ir kosčiojimas trunka daugiau nei 7-10 dienų (jei tai buvo peršalimas, per tiek laiko simptomai turėtų praeiti, nebent liga komplikuotųsi);

•    Nosis užsikimšusi nuolat net jei sloga ir nebėga;

•    Vaikas nuolat trina, valosi, šnirpščioja nosį, net jei ir nėra stiprios slogos;

•    Iš nosies tekančios gleivės skaidrios ir skystos (sloguojant jos dažniausiai būna gelsvos ir tirštos);

•    Akis peršti, skauda, jos paraudę ir ašaroja;

•    Oda aplink akis patamsėjusi, smarkiai paraudusi ar net melsva (medikai tai vadina alerginėmis mėlynėmis);

•    Vaikas kvėpuoja per burną;

•    Vargina sausas kosulys;

•    Ant odos išryškėja rausvas išbėrimas.


Jei sutampa 2-3 išvardyti požymiai – labai tikėtina, kad jūsų vaikas ne peršalo, jam išsivystė alergija. Beje, vaikai, kuriuos vargina kvėpavimo takų alergija, yra labiau linkę sirgti ausų uždegimu, sinusitu, jiems gali išsivystyti astma.


Kas sukelia alergijas?

Alergija – tai imuninė reakcija į tam tikrus aplinkoje esančius dirgiklius. Kai alergija sergantis vaikas susiduria su vienu iš alergenų – jį paliečia, įkvepia, suvalgo ar jam įgelia, kūnas tai atpažįsta kaip pavojingą invaziją ir ima išskirti histaminus bei kitas chemines medžiagas, skirtas kovai su alergenu. Šios cheminės medžiagos ir sukelia įvairaus pobūdžio alerginius simptomus.

Galimi alergenai – įvairūs maisto produktai, vaistai, vabzdžių nuodai, gyvūnų kailis, dulkių erkės, pelėsio grybelis, žiedadulkės. Priklausomai nuo alergeno tipo, gali išryškėti skirtingi simptomai: alerginė sloga, odos bėrimai, virškinimo sutrikimai.

Alerginę slogą vaikams dažniausiai sukelia dulkių erkės, gyvūnų kailis bei pelėsis. Nors, pasak specialistų, tabako dūmai alergijos nesukelia, pastebėta, kad jie gali itin pasunkinti ligonio būklę.

Polinkis alergijai paprastai būna paveldimas. Tačiau nebūtinai vaikai paveldi alergiją tiems patiems alergenams, į kuriuos reaguoja jų tėvų organizmas. Manoma, kad jie vienas iš tėvų alergiškas, tikimybė, kad kūdikis taip pat bus alergiškas, lygi 50 proc. Ji padidėja iki 75 proc., jei alergiški yra abu tėvai. Tuo tarpu alergijos rūšys gali būti visiškai skirtingos.


Ar kūdikių alergija išryškėja vos gimus?

Dažniausiai ne. Tam, kad išsivystytų alergija, reikia laiko. Tam, kad kiltų reakcija į kokį nors alergeną, žmogus turi su juo šiek tiek „pabendrauti“, tai gali užtrukti keletą mėnesių.

Taigi jei kūdikis paveldėjo polinkį į alergiją, liga gali nepasireikšti pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais arba reakcija gali būti labai silpna. Tačiau vėliau, kai peržengiamas tam tikras individualus alergijos slenkstis, reakcija gali tapti intensyvi ir audringa.

Sezoninės alergijos, kaip antai šienligė, apskritai dažniausiai pasireiškia ne jaunesniems nei 3-4 metų vaikams.


Kaip nustatyti pačiai, kam vaikas alergiškas?

Tam gali prireikti detektyvo gabumų. Kai kada nustatyti alergeno savarankiškai neįmanoma, tenka griebtis medicininių testų.

Vienas iš kriterijų sprendžiant, kam vaikas alergiškas, yra sąlygos, kada atsiranda alergijos požymių.

Alergija pelėsiui paprastai išryškėja esant drėgnam orui, būtent ją gana sunku atskirti nuo peršalimo.

Alergija naminiams gyvūnams ar dulkų erkutėms paprastai paūmėja rytais – nuolat pabundama užgulta nosimi, būnant namuose vargina sausas kosulys, o išėjus į gryną orą būklė pagerėja.

Alergija žiedadulkėms paprastai pasireiškia tada, kai jų yra – tam tikrais pavasario, vasaros ar rudens mėnesiais.

Beje, jei įtariate, kad jūsų vaikas alergiškas naminiam gyvūnui, įnamiui suradus naujus šeimininkus alergija iš karto nepraeina – pasak specialistų, kartais prireikia net metų, kad namų aplinka ir vėl susinormalizuotų.

Įtarus alergiją, geriausia nedelsiant pasikonsultuoti su specialistu – jis rekomenduos reikiamus tyrimus bei galimą simptomų gydymą.


Parengta pagal užsienio žiniasklaidą

Agentūros "Gamma" nuotr.

Susiję straipsniai

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).

Išplėstinė naujagimio patikra dėl 30-ies paveldimų ligų

Nemokamai naujagimiai tikrinami dėl 12 įgimtų ligų. Tėvams pageidaujant gali būti atliekama mokama išplėstinė patikra dėl 30 paveldimų ligų.

Parvovirusinė infekcija (infekcinė eritema)

Parvovirusinė infekcija yra pavojinga nėščiosioms, nes liga gali stipriai paveikti besivystantį vaisių.