Ar vaikui namuose reikia batų?

Mergaitė sėdi ant grindų ir aunasi batukus CroMary | Shutterstock.com

Daugelis tėvų dvejoja ir tiksliai nežino, ar namuose būnantiems kūdikiams ir vaikams reikia auti batus?

Taigi, atsakymas: tam, kad kojos tinkamai vystytųsi, batai nereikalingi. Mažyliams taip pat nereikia batų mokantis stovėti ar vaikščioti, nors nemažai tėvų yra įsitikinę, kad būtent avalynė gali padėti mažam vaikui ant kieto pagrindo jaustis tvirčiau.

Kada vaikui reikia auti batukus?

Pagrindinė batų paskirtis – apsaugoti kūdikio gležnas pėdutes nuo šiurkščių paviršių, aštrių medžiagų, galiausiai, nuo purvo ir mikroorganizmų vaikštant lauke ir viešosiose erdvėse. Batai taip pat apsaugo pėdas nuo šalčio, o labai karštu oru padeda išvengti odos nudegimų.

Kai vaikas vaikšto patalpose (žinoma, ne viešosiose erdvėse, bet namuose, svečiuojantis pas draugus, senelius ir t. t.), leiskite jam būti basomis, tiesiog užmaukite patogias storesnes kojines. Jeigu namuose slidu, rinkitės gumuotas kojines neslidžiu padu. Jeigu namuose tikrai labai šalta ir kojinių nepakanka, apaukite vaikui laisvus tapukus ar kambarinius batus lanksčiu, plonu padu, lygiu vidpadžiu, tvirtu užkulniu ir uždaru priekiu.

Išimtis yra gydytojo ortopedo ar chirurgo paskirti ortopediniai batukai arba supinatoriai (ortopediniai vidpadžiai, įdėklai į batus). Juos reikėtų avėti taip, kaip nurodė gydytojas, t.y. tiek lauke, tiek ir patalpoje, o kai kuriais atvejais - net ir miego metu.

Kodėl vaikui naudinga būti basomis?

Būdamas be avalynės, vaikas geriau jaus paviršių, lavins pusiausvyrą, jėgą ir koordinaciją, kurios – itin svarbios raidai ir savarankiško judėjimo pažangai.

Vaikščiojimas basomis efektyviau stiprina pėdų, blauzdų raumenis ir raiščius, lavinamas ir stiprinamas pėdos skliautas, tad tai puiki plokščiapėdystės prevencijos priemonė.

Vaikščiojimas basomis lauke yra dar naudingesnis, nes vaikas pėdomis jaus daugiau skirtingų faktūrų, temperatūrų skirtumus, drėgmę ar sausumą, susidurs su įvairesniais iššūkiais, kliūtimis, kurias reikės peržengti, apeiti ir kt. Tad jei oras – pakankamai šiltas, leiskite vaikui pabūti basomis ne tik namuose, bet ir lauke.

Kodėl darželyje reikia batukų?

Nepaisant buvimo basomis naudos, beveik visose ikimokyklinio ugdymo įstaigose prašoma parūpinti vaikui kambarinius batukus ar basutes. Kodėl?

Priežastys konkrečiame darželyje gali skirtis, tačiau dažniausiai apauti batukus prašoma, nes grupės grindys slidžios ir/ arba šaltos ir kad grupės draugai nenumintų kojyčių (būtent todėl rekomenduojama rinktis batukus ar basutes uždaru priekiu). Kai kuriuose darželiuose vaikai į įvairias veiklas (pavyzdžiui, į muzikos klasę ar salę) eina per bendras patalpas, kuriose yra vaikštoma su lauko avalyne, tad kambariniai batukai ar basutės apsaugo nuo nešvarumų.

Kaip vaikui išrinkti kambarinius batukus?

Jeigu namuose tikrai šalta arba ruošiatės vaiką leisti į darželį ir jam reikalingi kambariniai batukai, tapukai ar basutės, svarbu avalynę pasirinkti tinkamai.

Visi, t.y. tiek kambariniai, tiek ir lauko batai turėtų būti lanksčiu padu, lygiu vidpadžiu, tvirtu užkulniu ir uždaru, platesniu priekiu.

Labiausiai tiktų lengvai apaunami batai su gumelėmis ar lipukais, kad vaikas galėtų apsiauti ir nusiauti savarankiškai arba su nedidele pagalba.

Atviresni batai ar basutės praktiškesnis pasirinkimas, nei šiltesni, uždari kedukai, nes pėdos nekais ir neprakaituos, o vėsesnę dieną vaikas basutes galės avėti su šiltesnėmis kojinėmis.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.