Askaridozė – viena labiausiai paplitusių parazitinių ligų
Askaridozė – infekcinė liga, kurią sukelia apvaliosios žarnyno kirmėlės Ascaris lumbricoides. Infekcija užsikrečiama, kai subrendę kiaušinėliai per burną patenka į virškinimo traktą.
Suaugusios kirmėlės žmogaus žarnyne gali išgyventi net iki 1–2 metų. Čia jos sudeda kiaušinėlius, kurie pašalinami su išmatomis. Palyginimui, dirvožemyje subrendę kiaušinėliai gali išgyventi net iki 3 metų, tad yra itin atsparūs.
Askaridoze dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai. Manoma, kad šia parazitine liga gali būti užsikrėtę maždaug 25 proc. visos žmonių populiacijos. Tiesa, Lietuvoje askaridozė dažniausiai lieka nediagnozuota: kasmet registruojama tik 200–300 jos atvejų, nors realus sergamumas yra didesnis dešimtimis ar net šimtais kartų.
Kaip užsikrečiama askaridoze?
Infekciją perduoda žmonės, kurie su išmatomis iš organizmo pašalina apvaisintus askaridžių kiaušinėlius. Ant dirvožemio, į vandenį patekę kiaušinėliai subręsta ir kelia pavojų užsikrėsti.
Šia parazitine liga užsikrečiama:
- Valgant prastai nuplautas daržoves, vaisius bei uogas, ypač augančias išmatomis tręšiamoje žemėje;
- Per nešvarų vandenį, pavyzdžiui, geriant jį iš atvirų vandens telkinių, maudantis ir vandens netyčia nuryjant ir kt.;
- Per neplautas rankas;
- Per užkrėstą maistą: ant jo kiaušinėlius gali pernešti musės, tarakonai, kiti kenkėjai, kiaušinėliai ant maisto gali patekti su dulkėmis ir kitais būdais.
Dažniausiai askaridoze užsikrečiama vasarą ir rudenį, kai intensyviausiai dirbami įvairūs žemės ūkio darbai, o vaikai daug laiko praleidžia lauke. Tuo metu dirvožemyje susikaupia daugiausia askaridžių kiaušinėlių.
Subrendę kiaušinėliai prarijus patenka į žarnyną. Kiaušinių apvalkalėliui suirus, žarnyną okupuoja lervos, galinčios prasiskverbti pro virškinimo trakto gleivinę, po organizmą keliauti krauju ir prasiskverbti į daugelį organų. Askaridės subręsta per maždaug 2,5 mėn.: tuomet jos vėl grįžta į žarnyną.
Askaridozės simptomai
Daugelis žmonių nejaus jokių askaridozės simptomų.
Šie simptomai dažniau pasireiškia, jei užkrėstumas yra didelis (t. y. organizme parazituoja daug kirmėlių):
- Diskomfortas pilvo srityje;
- Apetito trūkumas;
- Pykinimas, šleikštulys;
- Vėmimas;
- Pilvo skausmai;
- Seilėtekis;
- Nežymus karščiavimas;
- Kosulys;
- Griežimas dantimis;
- Svorio kritimas;
- Dilgėlinis bėrimas;
- Sumažėjęs darbingumas;
- Miego sutrikimai ir kt.
Žarnyne parazituojant suaugusioms kirmėlėms, būdingiausi virškinimo sutrikimai – pilvo skausmai, pykinimas, padidėjęs seilėtekis, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas ir pan.
Askaridozės diagnozavimas
- Išmatų tyrimas. Askaridozė nustatoma išmatose suradus kirmėlių kiaušinėlių. Jie aptinkami po užsikrėtimo praėjus apie 40 d. Tiesa, išmatose kiaušinėlių būna ne visuomet. Taip gali nutikti, jei lervos dar tik migruoja po organizmą (pirminėje ligos stadijoje), kirmėlės – vyriškos lyties arba žarnyne gyvena jau seniai.
- Pastebimos suaugusios askaridės. Kartais askaridės gali pasišalinti su išmatomis, labai retais atvejais užsikrėtusieji kirmėles gali atkosėti.
- Kraujo tyrimas. Tiksliau askaridozę diagnozuoti gali padėti kraujo tyrimas. Jei žarnyne gyvena askaridžių, įprastai kraujyje padaugėja eozinofilų (grūdėtųjų leukocitų, išduodančių alergines organizmo reakcijas).
Įtariant askaridozę, reikia kreiptis į gydytoją infektologą.
Askaridozės gydymas
Askaridozei gydyti skiriama antiparazitinių vaistų, kuriuos reikia vartoti iki kelių dienų. Jie dar kitaip vadinami antihelmintiniais preparatais.
Po gydymo praėjus 2–3 sav. mikroskopu tiriama, ar išmatose neliko kiaušinėlių. Prireikus gydymo kursas kartojamas.
Askaridozės komplikacijos
Komplikacijos yra retos, bet jų gali pasitaikyti.
Dažniausiai askaridozės komplikacijų patiria 1–5 m. amžiaus vaikai. Tai:
- Žarnyno nepraeinamumas;
- Mechaninė gelta;
- Traukuliai;
- Ūminis kasos uždegimas (pankreatitas);
- Apendicitas.
Askaridozės profilaktika
- Vaikus reikėtų mokyti kruopščiai plauti rankas, ypač prieš valgį, grįžus iš lauko, po kontakto su naminiais gyvūnais ir kt.;
- Vaikų nagus reikėtų kirpti trumpai, kad panagėse nesikauptų nešvarumai;
- Prieš valgant kruopščiai plauti daržoves, vaisius ir uogas;
- Jeigu vartojamas ne vandentiekio vanduo, jį rekomenduojama virinti;
- Daug dėmesio higienai reikėtų skirti kelionių metu: patartina vartoti gėrimus tik iš buteliukų, vengti nesilaikant higienos sąlygų paruošto ir termiškai neapdoroto maisto;
- Labai svarbu tinkamai įrengti lauko tualetus, kad jų turinys per gruntinį vandenį nepatektų į aplinką;
- Daržų ir sodų, laukų negalima tręšti žmonių išmatomis;
- Būtina naikinti muses, tarakonus, saugoti maistą nuo kitų taršos šaltinių.
Ar vaikams reikėtų profilaktiškai vartoti vaistus nuo kirmėlių?
Trumpas atsakymas į šį klausimą yra ne.
Nei vaikams, nei suaugusiems Lietuvoje nėra rekomendacijos profilaktiškai ir periodiškai vartoti antihelmintinius vaistus, t.y. vaistus nuo kirmėlių ir kitų žarnyno parazitų.