Vaikui skauda pilvą: kodėl ir ką daryti?
Vaikai dažnai skundžiasi, kad jiems skauda pilvą (tiksliau, skrandį). Tai viena dažniausių priežasčių, kodėl tėvai veža vaikus pas gydytoją arba į ligoninės skubiosios pagalbos skyrių.
Labai dažnai tėvams tiesiog būna sudėtinga suprasti, ar pilvą vaikui suskaudo dėl virškinimo problemų, ar tai kažkokios „rimtesnės“ ligos požymis. Gal vaikui skauda pilvą tik dėl patiriamo nerimo, o gal pasireiškė gana dažnas gastroenteritas – virškinimo trakto (skrandžio ir plonojo žarnyno) gleivinės uždegimas? O gal vaikas prarijo kažkokį smulkų daiktą ar jam prasidėjo apendicitas?
Diagnozuoti skrandžio skausmą gali būti sudėtinga, todėl pirmiausia gydytojas apžiūrės vaiką, po to užduos kelis klausimus. Kartais pilvo skausmo sukėlėjai būna akivaizdūs, todėl nereikia atlikti jokių papildomų tyrimų.
Kai kuriems vaikams pilvo skausmo priepuoliai kartojasi. Dažnai atlikus išsamius tyrimus jokių sveikatos problemų neaptinkama. Daugelio vaikų, besiskundžiančių pilvo skausmu, būklė pagerėja per kelias valandas ar dienas net ir netaikant jokio specialaus gydymo.
Dažnai pilvo skausmų priežasties rasti nepavyksta. Kartais skausmo priežastis paaiškėja tik laikui bėgant, tad galima pradėti efektyvų gydymą. Jei skausmas ir virškinimo problemos užsitęsia, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Kodėl vaikui skauda pilvą?
Iš daugelio galimų vaikų pilvo skausmo priežasčių dažniausiai išskiriamos yra šios:
- Su maistu susijusios problemos – maisto perteklius, apsinuodijimas maistu, maisto netoleravimas ar alergija maistui ir kt.
-
Virškinimo problemos, sutrikimai – vidurių užkietėjimas, pilvo diegliai ar dirgliosios žarnos sindromas ir kt. Pagrindinis virškinimo sutrikimų simptomas – diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje. Dažni simptomai yra skausmas ir deginimo pojūtis srityje tarp krūtinkaulio ir bambos arba pilvo pūtimas viršutinėje pilvo dalyje.
- Užkietėjus viduriams, vaikai tuštinasi retai, išmatos būna kietos, standžios, sausos, taip pat pasireiškia pilvo skausmas, pūtimas ir diskomfortas.
- Pilvo diegliai yra būdingi kūdikiams iki 6 mėn. ir siejami su nebrandžia virškinimo sistema.
- Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) - virškinamojo trakto sutrikimas, sukeliantis pilvo skausmą, pilvo pūtimą ir pokyčius išmatose (viduriavimą ar vidurių užkietėjimą). Manoma, kad jo išsivystymui gali turėti įtakos įvairūs veiksniai, pvz., netinkama mityba, žarnyno mikrofloros disbalansas, genetiniai faktoriai ir kt.
-
Virškinimo ir šalinimo sistemų infekcijos – gastroenteritas, inkstų ar šlapimo pūslės, kitų organų infekcijos.
- Virusiniam gastroenteritui (skrandžio gripui) būdingas vandeningas viduriavimas, pilvo spazmai ir skausmas, pykinimas ir vėmimas. Į gydytoją kreiptis reikėtų, jei temperatūra viršija 38 °C, viuriavimas ir/ar vėmimas labai ūmus, nepavyksta užtikrinti pakankamo skysčių suvartojimo ir pasireiškia dehidratacijos simptomai, vaikas viduriuoja su kraujo priemaišomis, jaučia didelį skausmą ir diskomfortą.
- Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas) pasireiškia, visų pirma, dažnu šlapinimusi, šlapimo spalvos, skaidrumo ir kvapo pokyčiais, tačiau jį neretai lydi ir pilvo srityje jaučiamas skausmas.
- Kitos infekcijos - parvovirusas, enterovirusas (pvz. koksaki), gripas ir kt. Pilvo skausmai, o taip pat ir vėmimas, viduriavimas, apetito stoka įvairiomis infekcinėmis ligomis sergantiems vaikams pasireiškia gerokai dažniau nei suaugusiems. Pavyzdžiui, gripu sergantys vaikai tikrai dažnai vemia ir viduriuoja, nors suagusiems šie simptomai nebūdingi.
- Užsikrėtimas parazitais - enterobiozė, askaridozė, toksokarozė ir kt.. Vaikams dažniausiai pasireiškia enterobiozė – parazitinis susirgimas, kurį sukelia kirmėlės Enterobius vermicularis, geriau žinomos tiesiog kaip spalinės. Pirmieji užsikrėtimo simptomai yra pilvo skausmas, o taip pat pykinimas ir dažnas tuštinimasis.
-
Chirurginės problemos – apendicitas, žarnyno nepraeinamumas, svetimkūnio prarijimas ir kt. Pilvo skausmas, kurį lemia chirurgin
- Apendicitas – tai apendikso (kirmėlinės ataugos) uždegimas. Prasidėjus apendicitui, kyla staigus skausmas, kuris pirmiausia lokalizuojasi aplink bambą, o vėliau išplinta į apatinę dešinę pilvo dalį. Skausmas stiprėja vaikui kosint, vaikštant ar atliekant kitus judesius. Apendicito sukeliamas skausmas įprastai intensyvėja ir ilgainiui tampa stiprus. Įtariant apendicitą, reikėtų kuo greičiau vykti į priimamąjį arba kviesti greitąją medicinos pagalbą.
- Žarnyno nepraeinamumas – tai būklė, kai sutrinka žarnų turinio slinkimas link išangės. Dėl šio užsikimšimo maistas ar skystis negali prasiskverbti pro plonąją arba storąją žarnas. Pagrindinės žarnyno nepraeinamumo priežastys – surandėję audiniai, žarnyno susiaurėjimas ar kokio nors svetimkūnio patekimas į virškinimo traktą. Dažni žarnyno nepraeinamumo simptomai yra užeinantis ir vėl praeinantis pilvo skausmas aplink arba žemiau bambos, vidurių užkietėjimas, pilvo patinimas, nesugebėjimas išleisti susikaupusių dujų, vėmimas. Jei įtariate žarnyno nepratekamumą, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
- Svetimkūnio prarijimas - absoliuti dauguma vaikų nurytų svetimkūnių nėra pavojingi, tačiau nedelsiant į medikus kreiptis reikėtų vaikui nurijus vaistų ar elementą, daugiau nei vieną magnetuką, kažkokių kitų metalinių ir kitų daiktų, didesnių nei 2–3 cm.
- Su mėnesinėmis susijęs skausmas – kai kurios mergaitės gali jausti skausmą dar net neprasidėjus mėnesinėms.
- Problemos, tiesiogiai nesusijusios su pilvu, pavyzdžiui, raumenų įtampa ar migrena, stresas. Vaikai pilvo skausmą gali justi nerimaudami. Pasidomėkite, ar namuose, daželyje ar mokykloje vaikas nepatiria nemalonių emocijų. Kai vaikai patiria stresą ar nerimą, jų organizmas į kraują išskiria hormoną kortizolį. Jis gali sukelti pilvo spazmus ir diskomfortą.
- Ne pilvo skausmas, kurio vaikas nesuvokia arba nemoka įvardyti. Pavyzdžiui, užsisukus sėklidei juntamas labai stiprus skausmas, kurį vaikai dažnai įvardija kaip pilvo skausmą. Jeigu berniukas skundžiasi, kad jam skauda pilvą, gydytojas būtinai turėtų apžiūrėti ir sėklides.
Vaikui skauda pilvą: kada reikėtų skubiai kreiptis į medikus?
- Skausmas yra labai stiprus, o bet koks judėjimas sukelia dar stipresnį skausmą;
- Pilvo sritis čiuopiant tampa labai jautri;
- Pilvo padidėjimas, patinimas;
- Sunku sėdėti arba rasti patogią padėtį;
- Pasireiškė karščiavimas, šaltkrėtis, gausesnis prakaitavimas;
- Vaikas visiškai atsisako gerti;
- Pastebėjote, kad vaikas šlapinasi rečiau nei įprastai;
- Išblyško vaiko oda;
- Pasirodė kruvinų išmatų ar vėmalų;
- Atsirado skausmingų odos bėrimų;
- Vaiką nuolat pykina;
- Vėmimas trunka ilgiau nei 24 val.;
- Pagelto oda ir kt.
Taip pat su gydytoju susisiekite, jei pilvo skausmas tęsiasi ilgiau nei kelias dienas ar pastebite kitų nerimą keliančių ženklų.
Vaikui skauda pilvą: kokius tyrimus reikia atlikti?
Jei problema yra akivaizdi, tyrimų gali ir neprireikti. Tačiau daugeliu atvejų vis tiek prireiks atlikti tam tikrus tyrimus, pavyzdžiui:
- Kraujo tyrimus;
- Šlapimo tyrimus;
- Išmatų tyrimus;
- Rentgeno tyrimą;
- Kitus specializuotus tyrimus.
Vaikui skauda pilvą: koks gydymas bus taikomas?
Priklausomai nuo skausmą sukėlusios priežastis, vaikui bus skiriamas atitinkamas gydymas.
Kartais gydymo net ir neprireikia – tiesiog patariama daugiau ilsėtis, gerti daug skysčių ir valgyti švelnų maistą.
Sudėtingesni gydymo būdai – hospitalizavimas ir chirurgija.
Kaip padėti vaikui, kenčiančiam pilvo skausmus?
- Pasistenkite užtikrinti, kad vaikas pakankamai ilsėtųsi;
- Duokite vaikui gerti kuo daugiau skysčių. Geriausiai tinka vanduo, kitos alternatyvos – arbatos, sultys ir kt.;
- Jei vaikas blogai jaučiasi, neverskite jo valgyti;
- Jei vaikas išalko, pasiūlykite jam ryžių, bananų, baltos duonos skrebutį, džiūvėsėlių ar krekerių;
- Ant vaiko pilvo dėkite šiltą kompresą arba prileiskite vaikui karštą vonią;
- Duokite vaikui vaistų nuo skausmo (tiesa, venkite aspirino). Visuomenėje vis dar gajus požiūris, kad kamuojamiems pilvo skausmų vaikams nereikėtų duoti vaistų nuo skausmo, nes jie „paslepia“ skausmo priežastį, tačiau tai netiesa. Vaistai nuo skausmo yra pagrindinė pirmosios pagalbos priemonė kenčiančiam vaikui ir jų galima duoti tiek gydantis namuose, o taip pat ir prieš išvykstant pas gydytoją ar į skubiosios pagalbos skyrių, kad vaikui netektų laukti kamuojamam skausmo.