Enterobiozė – spalinių sukelta parazitinė infekcija

Berniukai varto knygą vaikų darželyje Oksana Kuzmina | Shutterstock.com

Enterobiozė – parazitinis susirgimas, kurį sukelia kirmėlės Enterobius vermicularis, geriau žinomos tiesiog kaip spalinės. Kirmėlės yra baltos, gana smulkios – iki 1,3 cm ilgio. Dažniausiai spalinės aptinkamos plonojoje ir storojoje žarnose.

Enterobiozės paplitimas 

Enterobioze dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinukai (5–10 m. amžiaus grupė), tačiau neretai suserga ir suaugę asmenys. Jeigu šeimoje spalinių turi vienas narys, labai padidėja tikimybė užsikrėsti ir kitiems, nes kiaušinėliai lengvai pernešami naudojantis ta pačia patalyne, rankšluosčiais, indais ir kitais daiktais.

Užsikrėtimo enterobioze būdai

Nedidelė dalis spalinių pašalinamos su išmatomis, tačiau spalinių patelės miegant į išorę gali iššliaužti pro išeinamąją angą. Patekusios ant odos, jos sudeda net iki keliolikos tūkst. kiaušinėlių. Subrendę spalinių kiaušinėliai esant palankioms aplinkos sąlygoms – neaukštai temperatūrai ir drėgnam orui – gyvybingi išlieka iki 30 d.

Enterobioze susergama, kai spalinių kiaušinėliai patenka į virškinimo traktą. Spalinėmis lengvai užsikrečiama nuo kito žmogaus – dažniausiai nuo nešvarių rankų, valgant spalinių kiaušinėliais užterštą maistą, liečiant daiktus.

Spalinėmis liečiant burną galima užsikrėsti ir pakartotinai.

Enterobiozės simptomai

Pirmieji simptomai užsikrėtus enterobioze:

  • pilvo skausmai;
  • padažnėjęs tuštinimasis;
  • pykinimas.

Vėlesni simptomai:

  • intensyvus išeinamosios angos ir lytinių organų niežėjimas, ypač naktį, kai spalinės per išeinamąją angą pasišalina iš organizmo;
  • suprastėjęs apetitas;
  • galvos skausmas ir svaigimas.

Enterobiozės nustatymas

Enterobiozė nustatoma skundžiantis virškinimo sutrikimais, kamuojant intensyviam niežuliui ir pasireiškus kitiems simptomams.

Ligai nustatyti gali būti imamas ir tiriamas išmatų mėginys. Vis dar propaguojamas ir kitas būdas – lipnia plėvele priliečiama išangė ir per mikroskopą tiriama, ar nėra spalinių kiaušinėlių.

Enterobiozės gydymas

Enterobiozė gydoma preparatais nuo kirmėlių – antihelmintikais. Paprastai užtenka vos vienos vaisto dozės, tačiau po 2 sav. rekomenduojama ir antroji – profilaktinė – dozė, nes dažnai visų parazitų ir kiaušinėlių sunaikinti nepavyksta.

Jeigu enterobioze susirgo vienas kuris nors šeimos narys, rekomenduojama išsitirti bei gydytis ir kitiems šeimos nariams. Analogiškai, jeigu spalinių turi kuris nors vaikas iš darželio grupės, kiti vaikai turėtų būti gydomi profilaktiškai skiriant dvi antihelmintikų dozes.

Enterobiozės komplikacijos

Enterobiozė didelių komplikacijų įprastai nesukelia, tačiau tarp dažniausiai pasitaikančių įvardijamos šios:

  1. Uždegimas. Dėl intensyvaus kasymosi gali išsivystyti bakteriniai odos ir išorinių lytinų organų uždegimai.
  2. Apendicitas. Kartais spalinės įsikuria aklosios žarnos ataugoje, tad dėl to gali kilti apendicitas.

Enterobiozės prevencija

Spalinėmis galima nesunkiai užsikrėsti pakartotinai, todėl daug dėmesio gydantis reikėtų skirti higienai: nuolat kirpti nagus, ypač mažiems vaikams, dažnai plauti rankas, kasdien keisti apatinius drabužius, dažniau negu įprastai keisti patalynę, rankšluosčius, valyti patalpas. Tekstilę reikėtų skalbti kuo karštesniame vandenyje – spalinių kiaušinėliai žūsta 55 °C ir aukštesnėje temperatūroje.

Susiję straipsniai

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).