Enterobiozė – spalinių sukelta parazitinė infekcija (6)
Enterobiozė – parazitinis susirgimas, kurį sukelia kirmėlės Enterobius vermicularis, geriau žinomos tiesiog kaip spalinės. Kirmėlės yra baltos, gana smulkios – iki 1,3 cm ilgio. Dažniausiai spalinės aptinkamos plonojoje ir storojoje žarnose.
Enterobiozės paplitimas
Enterobioze dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinukai (5–10 m. amžiaus grupė), tačiau neretai suserga ir suaugę asmenys. Jeigu šeimoje spalinių turi vienas narys, labai padidėja tikimybė užsikrėsti ir kitiems, nes kiaušinėliai lengvai pernešami naudojantis ta pačia patalyne, rankšluosčiais, indais ir kitais daiktais.
Užsikrėtimo enterobioze būdai
Nedidelė dalis spalinių pašalinamos su išmatomis, tačiau spalinių patelės miegant į išorę gali iššliaužti pro išeinamąją angą. Patekusios ant odos, jos sudeda net iki keliolikos tūkst. kiaušinėlių. Subrendę spalinių kiaušinėliai esant palankioms aplinkos sąlygoms – neaukštai temperatūrai ir drėgnam orui – gyvybingi išlieka iki 30 d.
Enterobioze susergama, kai spalinių kiaušinėliai patenka į virškinimo traktą. Spalinėmis lengvai užsikrečiama nuo kito žmogaus – dažniausiai nuo nešvarių rankų, valgant spalinių kiaušinėliais užterštą maistą, liečiant daiktus.
Spalinėmis liečiant burną galima užsikrėsti ir pakartotinai.
Enterobiozės simptomai
Pirmieji simptomai užsikrėtus enterobioze:
- pilvo skausmai;
- padažnėjęs tuštinimasis;
- pykinimas.
Vėlesni simptomai:
- intensyvus išeinamosios angos ir lytinių organų niežėjimas, ypač naktį, kai spalinės per išeinamąją angą pasišalina iš organizmo;
- suprastėjęs apetitas;
- galvos skausmas ir svaigimas.
Enterobiozės nustatymas
Enterobiozė nustatoma skundžiantis virškinimo sutrikimais, kamuojant intensyviam niežuliui ir pasireiškus kitiems simptomams.
Ligai nustatyti gali būti imamas ir tiriamas išmatų mėginys. Vis dar propaguojamas ir kitas būdas – lipnia plėvele priliečiama išangė ir per mikroskopą tiriama, ar nėra spalinių kiaušinėlių.
Enterobiozės gydymas
Enterobiozė gydoma preparatais nuo kirmėlių – antihelmintikais. Paprastai užtenka vos vienos vaisto dozės, tačiau po 2 sav. rekomenduojama ir antroji – profilaktinė – dozė, nes dažnai visų parazitų ir kiaušinėlių sunaikinti nepavyksta.
Jeigu enterobioze susirgo vienas kuris nors šeimos narys, rekomenduojama išsitirti bei gydytis ir kitiems šeimos nariams. Analogiškai, jeigu spalinių turi kuris nors vaikas iš darželio grupės, kiti vaikai turėtų būti gydomi profilaktiškai skiriant dvi antihelmintikų dozes.
Enterobiozės komplikacijos
Enterobiozė didelių komplikacijų įprastai nesukelia, tačiau tarp dažniausiai pasitaikančių įvardijamos šios:
- Uždegimas. Dėl intensyvaus kasymosi gali išsivystyti bakteriniai odos ir išorinių lytinų organų uždegimai.
- Apendicitas. Kartais spalinės įsikuria aklosios žarnos ataugoje, tad dėl to gali kilti apendicitas.
Enterobiozės prevencija
Spalinėmis galima nesunkiai užsikrėsti pakartotinai, todėl daug dėmesio gydantis reikėtų skirti higienai: nuolat kirpti nagus, ypač mažiems vaikams, dažnai plauti rankas, kasdien keisti apatinius drabužius, dažniau negu įprastai keisti patalynę, rankšluosčius, valyti patalpas. Tekstilę reikėtų skalbti kuo karštesniame vandenyje – spalinių kiaušinėliai žūsta 55 °C ir aukštesnėje temperatūroje.
Ar vaikams reikėtų profilaktiškai vartoti vaistus nuo kirmėlių?
Trumpas atsakymas į šį klausimą yra ne.
Nei vaikams, nei suaugusiems Lietuvoje nėra rekomendacijos profilaktiškai ir periodiškai vartoti antihelmintinius vaistus, t.y. vaistus nuo kirmėlių ir kitų žarnyno parazitų.
Užjaučiu žinau, ką tai reiškia. Tai vienas, tai kitas parneša iš ugdymo įstaigų ir geriam visa šeima vaistus kartą į metus. Maniškius pradeda berti, iš bėrimo ir suprantu, kad IR VĖL. Būtent linkius ir kitur - tiesiog atrodo kaip atopinis dermatitas, o matyt tokia organizmo reakcija į parazitus. Išgeriam vaistus ir bėrimai dingsta per savaitę.