BCG vakcina (skiepai nuo tuberkuliozės) (152)

BCG vakcina
Nuo tuberkuliozės „BCG Vaccine SSI“ vakcina Lietuvoje skiepijami 2-3-ų dienų amžiaus kūdikiai. Pagrindinė BCG (Bacille Calmette-Guerin) vakcinos paskirtis – apsaugoti kūdikius ir vaikus nuo sunkių ir mirtinų tuberkuliozės formų ankstyvoje vaikystėje, kai imuninės sistema dar tik formuojasi ir yra labiausiai imli užkrečiamoms ligoms.
Po skiepijimo ilgalaikis imunitetas nuo tuberkuliozės nesusidaro. Stebėjimų duomenimis, BCG vakcinos poveikis po 10 metų pradeda silpti, o skiepijant vyresniame amžiuje vakcina yra mažiau veiksminga.
Todėl vyresni vaikai ir suaugę revakcinuojami tik tuo atveju, jei jie patenka į padidintos rizikos grupes.
BCG vakcinos sudėtis
Į BCG skiepą įeina susilpninta gyva tuberkuliozę sukelianti bakterija Mycobacterium bovis ir pagalbinės medžiagos: natrio glutamatas, magnio sulfatas heptahidratas, dikalio fosfatas, citrinų rūgštis monohidratas, asparaginas monohidratas, geležies (III) amonio citratas, glicerolis (85%), injekcinis vanduo.
BCG vakcinos kontraindikacijos
Skiepyti kūdikio BCG vakcina negalima (nerekomenduojama), jei kūdikis yra jautrus bet kuriai sudėtinei vakcinos daliai, jei kūdikis serga, karščiuoja, jei yra egzemos ar alergijos požymių.
Kaip skiepijama BCG vakcina?
0,05 ml paruoštos vakcinos švirkščiama į odą viršutinėje kairės rankos dalyje. Injekcijos vieta turi būti švari, sausa ir neužteršta antiseptikais. Duriama lėtai, į paviršinius odos sluoksnius.
Dūrimo metu adata turi būti matoma per epidermį. Jei dūrio vietoje atsirado balkšva pūslelė, vadinasi, injekcija atlikta teisingai. Kad injekcijos vieta geriau užgytų, geriausia ją palikti neuždengtą.
Svarbu
- Per giliai suleista vakcina padidina limfadenito (limfmazgių uždegimo) ir absceso (pūlinio) susidarymo pavojų, todėl labai svarbu, kad skiepijantis asmuo turėtų reikiamą kvalifikaciją ir įgūdžius.
- Mažiausiai 3 mėnesius po skiepijimo BCG vakcina negalima skiepyti į tą pačią ranką – tai didina llimfadenito riziką.
- BCG galima skiepyti vienu metu su kitomis gyvosiomis ir negyvosiomis vakcinomis. Jei tarp skiepijimų gyvomis vakcinomis daroma pertrauka, ji turi būti ne trumpesnė kaip 4 savaitės.
- Patikrinkite, ar skiepijimas BCG vakcina buvo pažymėtas skiepų pase.
Kokios reakcijos tikėtis po BCG skiepo?
Po skiepo atsiradusios baltos pūslelės vietoje per 2-6 savaites atsiranda dėmelė, kuri palaipsniui pranyksta. Ji gali būti skausminga keletą dienų. Visiškai sugijus gali likti nedidelis randelis.
Nepageidaujami BCG vakcinos poveikiai
Kartais skiepijimo vietoje gali atsirasti žaizdelė, kuri gali gyti kelis mėnesius. Jei žaizdelė šlapiuoja, reikėtų naudoti orui laidų tvarstį ir pasitarti su gydytoju, jei kyla įtarimų, kad žaizdelėje gali būti infekcija. Po skiepo taip pat gali padidėti limfmazgiai, skaudėti galvą.
Sunkios nepageidaujamos reakcijos yra retos. Lietuvoje TBC skiepu kasmet paskiepijama apie 30 tūkst. (apie 98%) kūdikių, iš jų apie 15-30 vaikų (0,05-0,10%) pasireiškia limfadenitas ar pūlingas limfadenitas.
Kitos galimos sunkios reakcijos į BCG skiepą (ostitas, osteomielitas, injekcijos vietos abscesas (pūlinis uždegimas), anafilaksinė reakcija, alerginė reakcija) pastaraisiais metais registruotos nebuvo.
Skiepyti ar neskiepyti vaiką BCG vakcina?
Nors sergamumo atvejų ir mažėja, sergamumo tuberkulioze lygis Lietuvoje yra vienas aukščiausių Europos Sąjungoje. Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1700 naujų TB atvejų (iš jų vaikų TB - apie 80-100 atvejų, dešimtadaliui vaikų diagnozuojama atvira TB forma). Nuo tuberkuliozės per metus miršta apie 200 Lietuvos gyventojų.
Esant tokiems sergamumo rodikliams, rizika užsikrėsti (taigi ir susirgti) yra didesnė, todėl, vadovaujantis PSO rekomendacijomis, Lietuvoje, kaip ir kitose Rytų, Centrinės Europos šalyse, TBC skiepas yra įtraktas į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir yra nemokamas.
Nuo tuberkuliozės neskiepijama Austrijoje, Belgijoje, Danijoje , Islandijoje, Olandijoje, Slovakijoje, Vokietijoje, Italijoje ir Ispanijoje. Tačiau tose Vakarų Europos šalyse, kuriose yra gausios imigrantų iš Rytų Europos, Afrikos ir Azijos šalių, nemokamai nuo TB skiepijamos rizikos grupės (tarp jų asmenys iš šalių, kuriose sergamumas TB yra aukštas).
Apie BCG skiepą taip pat verta susimąstyti tėvams, planuojantiems keliauti į egzotiškus kraštus: sergamumo tuberkulioze lygis yra aukštas daugelyje Pietryčių Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos valstybių, taip pat Rusijoje.
Skiepija. Tik jei jus nenorite, pasirasysite kad nesutinkate. Jums bet kokiu atveju duos pasirasyti, pazymesite tik ar uz ar pries ir tiek.