Pataria kineziterapeutė: 3 dalykai, kuriuos svarbu žinoti naujagimio tėvams

Julija Valiulytė Kūdikių ir vaikų kineziterapeutė
vaiku.kineziterapija
Pirmieji kūdikio gyvenimo mėnesiai – kupini džiaugsmo, tačiau siekiant užtikrinti visapusišką jo gerovę, neretai kyla ir daug nerimo. Kokie svarbiausi dalykai padeda užtikrinti taisyklingą kūdikio fizinės raidos pradžią, dalijasi kūdikių ir vaikų kineziterapeutė Julija Valiulytė.
Daugelis tėvų nesąmoningai daro klaidų, kurios gali lemti įvairias problemas, pavyzdžiui, galvos deformacijas, kreivakaklystę, padidėjusį raumenų tonusą bei daugelį kitų. Nors kūdikių fizinei raidai svarbių veiksnių yra daug, pradėti nuo kelių esminių žinių – būtina.
1. Kūdikį iki 4 mėnesių rekomenduojama nešioti horizontaliai
Iki 4 mėnesių kūdikio stuburas dar nėra visiškai susiformavęs – slanksteliai yra minkšti ir neprisitaikę nuolatinei vertikaliai apkrovai. Taip pat svarbu žinoti, kad dažnas nešiojimas vertikalioje padėtyje gali padidinti raumenų tonusą.
Kūdikio atrūginimui vertikali padėtis yra tinkama, tačiau ji turėtų būti naudojama tik šiam tikslui, o ne nuolatiniam nešiojimui.
Norint išvengti per didelės stuburo apkrovos, geriausia rinktis horizontalias nešiojimo pozicijas, tokias kaip „lopšys“, „lėktuvėlis“, „tigriukas ant šakos“.
2. Būtina keisti nešiojimo puses
Kiekvienoje nešiojimo padėtyje, priklausomai nuo jos, aktyvuojamos ne tik skirtingos raumenų grupės, bet ir skirtingos kūno pusės. Pavyzdžiui, nešiojant kūdikį horizontalioje padėtyje ant dešinės rankos, labiau aktyvuojami jo kairės pusės liemens raumenys, nei dešinės. Jei ši nešiojimo pozicija ir pusė yra dominuojanti, didelė tikimybė, jog atsiras raumenų disbalansas, dėl kurio vėliau gali būti stebimos įvairios asimetrijos: kūdikiui gulint ant pilvo jis palinkęs ir pakreipęs galvą į vieną pusę, griebimo metu aktyvesnė viena ranka bei daug kitų asimetrijų, stebimų įvairiuose judesiuose.
Būtina keisti tiek nešiojimo pozicijas, tiek puses, kad būtų aktyvuojami skirtingi raumenys, o jų darbas būtų subalansuotas.
3. Kūdikį guldyti ant pilvo reikėtų nuo pat pirmųjų dienų
Guldymas ant pilvo – vienas svarbiausių veiksmų, užtikrinančių visapusišką kūdikio raidą. Tokioje padėtyje jis stiprina liemens raumenis, lavina galvos kontrolę ir dilbių atramą, taip pat sumažina galvos deformacijų riziką.
Kūdikį ant pilvo reikia guldyti jau nuo pirmųjų dienų po grįžimo iš ligoninės. Nors tai kūdikiui yra iššūkis, svarbiausia laikytis principo „dažnai, bet trumpai“. Pradžioje galima paguldyti vos kelioms sekundėms ir laiką palaipsniui ilginti, leidžiant kūdikiui gulėti ant pilvo tol, kol pastebėsite nuovargio ir suirzimo ženklus.
Kuo ilgiau atidėliojamas guldymas ant pilvo, tuo didesnė tikimybė, kad kūdikis susidurs su raidos sunkumais ar vėlavimais.