Kas yra propolis ir kodėl jis toks naudingas?

Medus ir propolis Auhustsinovich | Shutterstock.com

Ar jūs žinote, kas tas propolis ir kodėl jis toks naudingas?

Kas yra propolis?

Propolis arba bičių pikis, bičių klijai yra natūralus bičių produktas iš jų seilių, vaško, žiedadulkių ir lipnaus skysčio, surinkto nuo augalų pumpurų, ūglių, jaunų šakelių lapų.

Pikis bitėms yra labai reikalingas. Juo darbštūs vabzdžiai sutvirtina korius, užpildo ir užsandarina plyšelius, o svarbiausia - apsisaugo nuo bakterijų, grybelių, parazitų, užtikrina avilio švarą ir malonų kvapą.

Kokia yra propolio sudėtis?

Propolis šiek tiek skiriasi, priklausomai nuo to, kokioje aplinkoje gyvena ir kokius augalus lanko bitės, tačiau tai visuomet yra labai įvairialypė medžiaga - atliekant įvairius tyrimus propolyje nustatoma 250-300 cheminių junginių.

Pagrindinės propolio sudėtinės dalys:

  • Vitaminai A, E, C, B grupės vitaminai.
  • Mineralinės medžiagos. Daug cinko ir mangano, o taip pat vario, nikelio, kobalto, kalcio, kalio, fosforo, sieros, natrio, geležies, magnio.
  • Aminorūgštys. Randama 17 skirtingų aminorūgščių.
  • Fenoliniai junginiai. Flavanoidai, fenolinės, aromatinės rūgštys ir jų esteriai ir kt.

Kuo naudingas propolis?

Ilgametė liaudies medicinos patirtis ir moksliniai tyrimai rodo, kad propolis:

  • Naikina bakterijas. Propolyje esantys flavanoidai stabdo bakterijų vystymąsi.
  • Naikina grybelius. Fenolinės, aromatinės ir karboksirūgštys pasižymi antigrybeliniu poveikiu.
  • Stabdo virusų plitimą. Flavonoidai veikia gripo, herpes ir rotavirusus.
  • Stiprina imuninę sistemą. Propolis suaktyvina imuninės sistemos ląsteles, stimuliuoja ląstelių energijos apykaitą, didina jų atsparumą.
  • Malšina skausmą. Propolyje esantys eteriniai aliejai pasižymi skausmą mažinančiomis savybėmis.
  • Yra antioksidantas. Propolyje esančios medžiagos apsaugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.
  • Yra naudingas sergantiems onkologinėmis ligomis. Esama duomenų, jog propolis geba įsiskverbti į vėžines ląsteles ir priversti jas susinaikinti.
  • Susirgus padeda greičiau pasveikti ir atgauti jėgas. Tinkamai parinkti preparatai su propoliu palengvina simptomus, o vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų gausa padeda organizmui greičiau „atsistatyti“ po ligos.

Koks propolio šalutinis poveikis?

Propolis, jeigu vartojamas saugiomis dozėmis, retai sukelia šalutinius poveikius, tačiau dideli jo kiekiai gali pažeisti gleivinę, pavyzdžiui, burnoje gali atsiverti opelės.

Alergiškiems žmonėms propolis, kaip ir kiti bičių produktai, gali sukelti alergines reakcijas.

Koks propolio skonis ir kvapas?

Natūralus propolis yra tamsiai gelsvos, rusvos ar rudos spalvos, labai specifinio, kiek aitroko skonio ir kvapo. Jis visai nėra saldus ir švelniai kvepiantis, kaip medus ar vaškas.

Ar propolį galima vartoti nėštumo metu?

Nėra atlikta daug tyrimų apie propolio vartojimą nėštumo ir žindymo metu, todėl dėl propolio ir įvairių preparatų su juo vartojimo nėščiosioms ir žindyvėms reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Ar propolį galima duoti vaikams?

Kūdikiams ir vaikams iki 1-erių (o dar geriau - iki 2-ejų) metų amžiaus nerekomenduojama duoti medaus dėl botulizmo rizikos.

Propolyje gali būti medaus priemaišų ir meduje esančių, botulizmą sukeliančių bakterijų Clostridium botulinum sporų, tad propolį ir jo preparatus, skirtus vidiniam vartojimui rekomenduojama naudoti nuo 1-2-ejų metų amžiaus.

Išoriniam vartojimui skirti kremai, tepalai ir pan. gali būti naudojami ir anksčiau, tačiau jie turi būti skirti jautriai kūdikių odelei.

Kaip vartoti propolį?

Mažą gabaliuką natūralaus propolio galima įsidėti į burną ir tiesiog kuo ilgiau kramtyti, o perkramtytą masę vėliau išspjauti, tačiau natūralaus propolio skonis daugeliui nėra priimtinas.

Propolis dažniausiai yra naudojamas, kaip sudėtinė įvairių maisto papildų ir preparatų, skirtų tiek išoriniam, tiek vidiniam vartojimui dalis. Vaistinėse galima rasti tepalų, kremų, dantų pastų, tirpalų, purškalų, tablečių, pastilių su propoliu.

Susiję straipsniai

Sergantis vaikas nenori gerti: ką daryti?

Karščiavimas, viduriavimas, vėmimas ar tiesiog atsisakymas gerti skysčius jūsų mažyliui gali sukelti rimtą dehidratacijos pavojų.

Akių miežis: priežastys ir gydymas

Miežis vienus kamuoja dažniau, o kitus rečiau, tačiau su juo bent jau kartą susiduria daugelis.

Mėlynos vaiko lūpos: ar reikia sunerimti?

Sušalus maudynių ar buvimo gamtoje metu vaiko lūpos gali pamėlynuoti. Tačiau ką daryti, jei vaiko lūpos pamėlsta vos nubudus arba aktyviai žaidžiant?