Kodėl negalima sodinti dar nesėdinčio kūdikio?
Erlanda Varpukauskaitė Kūdikių ir vaikų kineziterapeutė
kineziterapijavaikams
Evelina Krasnickienė Socialinė pedagogė ir ikimokyklinio ugdymo pedagogė
aukletoja_evelina
Augdamas kūdikis pereina įvairius raidos etapus, kurie dažnai yra susiję ir priklauso vienas nuo kito. Tačiau tėvai, dažniausiai to nežinodami, bando paspartinti raidą ir taip gali pakenkti kūdikiui. Apie ankstyvą kūdikio sodinimą ir gręsiančias pasekmes „Tėvų darželiui“ pakomentavo vaikų kineziterapeutė Erlanda Varpukauskaitė.
Kodėl negalime sodinti nesėdinčio kūdikio?
Jei nugaros, liemens ir pilvo raumenys bus nepakankamai tvirti, sodinant vaiką jo stuburas bus netaisyklingoje padėtyje ir netinkamai formuosis stuburo linkiai. Ankstyvas sodinimas gali turėti neigiamos įtakos besiformuojančiai šonkaulių padėčiai, o vėlesniame amžiuje gali pasireikšti ir stuburo išvarža bei skoliozė.
Šonkaulių atsikišimas ir kitos stuburo deformacijos lieka visam gyvenimui, tai gali apsunkinti kvėpavimą, dažnai jaučiami skausmai.
Ar galima sodinti kūdikį paramsčius pagalvėmis?
Svarbu nepamiršti, kad negalima kūdikio ramstyti pagalvėmis ar kitais minkštais daiktais, nes vaiko raumenys tuomet visiškai nesitreniruoja ir nestiprėja.
Per silpni kūdikio raumenys gali trukdyti tolimesniems raidos etapams, dėl to kūdikis neropos, stovėdamas nelaikys pusiausvyros, pradės vėliau savarankiškai vaikščioti.
Akarat Phasura | Shutterstock.com
Per anksti į kūdikio kėdutę (angl. baby floor seat) pasodintas kūdikis nesugeba išlaikyti tvirtos ir tiesios sėdėjimo padėties, suglemba ir „sukrenta“ į šoną
Svarbu suprasti, kad nesėdinčio kūdikio ne tik nederėtų ramstyti pagalvėmis, bet ir sodinti į pagalbines priemones sėdėjimui (angl. baby floor seats). Šias priemones saugu naudoti tik tuomet, kada kūdikis jau geba tvirtai sėdėti, sėdėdamas išlaiko tiesią nugarą ir rankutėmis nesiremia į žemę.
Jas reikėtų vertinti kaip žaisliuką ar pagalbinę priemonę tėvams, leidžiančią trumpam saugiai palikti kūdikį, tačiau įvairūs pripučiami „sostai“ ar plastikinės ant žemės statomos kėdės, kūdikio gebėjimo sėdėti tikrai neišlavins.
Plačiau skaitykite:
Kada galima pradėti sodinti kūdikį?
Kūdikius pradedame sodinti nuo 5,5 mėnesio ir tik tada, jei jie geba atlikti šiuos veiksmus:
- Išsikelti ant tiesių rankų;
- Pasiekti savo pėdutes ir įsikišti jas į burną;
- Gulint ant pilvo suktis aplink savo ašį;
- Vartytis per abi puses nuo nugaros ant pilvo.
Jei 5,5 mėnesio kūdikis geba išsikelti ant tiesių rankų, galime jį sodinti per šoną. Vaiką paguldykite ant nugaros, šiek tiek pasukite link šono, viena vaiko ranka turi likti ant pagrindo, o kita padedame jam pasikelti ir atsisėsti. Svarbu, kad kūdikis keltųsi pats ir netemptume jo už rankos.
Jei mažylis penktame mėnesyje sėdi pakankamai tvirtai, galime vežimėlio lopšį keisti į sportinį variantą.
Plačiau skaitykite:
Pratimai liemens stiprinimui
Norėdami pagerinti sėdėjimo įgūdžius, galite sėdinčiam kūdikiui kaskart pridėti žaislų vis iš skirtingos pusės, taip skatinsime vaiką suktis į skirtingus šonus ir jis stiprins liemens kontrolę.
Laikant vaiką nusuktą nuo savęs, galime skatinti lenktis ir paimti žemiau esančius žaislus bei padėti juos atgal. Šis pratimas stiprina nugaros ir pilvo raumenis. Svarbu tvirtai laikyti kūdikį ir leisti jam lenktis pilna nugara.
Kada rekomenduojama sodinti kūdikį į maitinimo kėdutę?
Į maitinimo kėdutę vaiką rekomenduojama sodinti tik tuomet kai jis jau geba tvirtai sėdėti, t.y. ne anksčiau kaip nuo 6 mėnesio, kad būtų stiprūs liemens ir nugaros raumenys
Į ką reikėtų atsižvelgti renkantis maitinimo kėdutę:
- Tvirta nugaros atrama. Geriausiai aukštesnis atlošas, kad remtųsi ir mentės;
- Staliukas maistui. Jis turėtų būti žemiau kūdikio krūtinės;
- Atrama kojoms. Kūdikis turi remtis pilna pėda, kojos sulenktos 90 laipsnių kampu.
Svarbu atkreipti dėmesį, kaip kūdikis sėdi maitinimo kėdutėje, jo nugara turėtų būti tiesi ir nevirsti nei į vieną šoną ar į priekį.
Plačiau skaitykite:
Kūdikis sėdi: į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Jau mokantis sėdėti kūdikis turėtų gebėti svirdamas į šonus prisilaikyti ranka bei keisti sėdėjimo pozicijas.
Teerawat Anothaistaporn | Shutterstock.com
W sėdėjimo pozicija
Svarbu atkreipti dėmesį, kad kūdikis nuolat nesėdėtų W pozicijoje, o pastebėjus taisyti (ištiesti vieną koją priekyje, kad gautųsi tarsi S forma).
Sėdėjimas W padėtyje iš vaiko nereikalauja pastangų ir nedirba kūno viršutiniai raumenys. Dažnai sėdint šitoje pozicijoje gali didėti įtampa kojų ir klubų raumenyse. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį, kad tai būtų pereinamoji padėtis (iš ropojimo), o ne nuolatinis sėdėjimas.