Koronavirusas (COVID-19) vaikams (51)

Berniukas dedasi medicininę kaukę Dragana Gordic | Shutterstock.com

Lietuvoje vaikai sudaro apie 7% visų nustatytų COVID-19 ligos atvejų. Jie dažniausiai serga besimptome arba labai lengva ligos forma, o sudėtingesni ligos eigos atvejai yra itin reti.

Kas yra koronavirusas (COVID-19)?

Koronavirusinė infekcija arba COVID-19 yra liga, kurią sukelia koronavirusų grupei priklausantis virusas SARS-Cov-2.

Koronavirusinės infekcijos simptomai šiek tiek primena gripą ir ūmines viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, t.y. pakyla kūno temperatūra, skauda galvą, silpna, kamuoja sausas kosulys, dusulys, gali pakisti arba visai išnykti uoslė, skonio jutimas.

Daugiau apie koronavirusinę infekciją skaitykite čia:

Kaip koronavirusu (COVID-19) serga vaikai?

Dažniausiai COVID-19 užsikrėtę vaikai nejaučia jokių ligos simptomų (t.y. serga besimptome forma) arba serga labai lengvai, trumpai, ligos eiga primena įprastinį peršalimą.

Vaikams pasireiškia tie patys arba panašūs simptomai, kaip ir suaugusiems (pavyzdžiui, karščiavimas, sausas kosulys, silpnumas), tačiau jiems būdingi ir apsinuodijimą, virškinimo sistemos negalavimus primenantys simptomai: viduriavimas, vėmimas, skrandžio skausmas, apetito nebuvimas, vangumas.

Koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomai vaikams:

 • Pakilusi kūno temperatūra;
 • Užsikimšusi nosis arba sloga;
 • Sausas kosulys;
 • Dusulys, apsunkintas kvėpavimas;
 • Gerklės skausmas;
 • Galvos skausmas;
 • Raumenų skausmai, „kaulų laužymas“;
 • Nuovargis, vangumas, silpnumas;
 • Uoslės, skonio jutimų pokyčiai ar dingimas;
 • Viduriavimas, vėmimas, skrandžio skausmas;
 • Apetito nebuvimas ir kt.

Ką daryti, jeigu įtariate, kad vaikas susirgo COVID-19?

Jeigu vaikas turėjo artimą kontaktą su sergančiuoju COVID-19 arba jeigu vaikui pasireiškė COVID-19 simptomai, reikėtų nedelsiant vaiką izoliuoti, t.y. neleisti jo į ugdymo įstaigą, viešąsias vietas ir būti namuose.

Vaikui reikėtų laikytis atokiau nuo kitų šeimos narių (ypač jeigu drauge gyvena senyvo amžiaus ir/ arba lėtinėmis ligomis sergantys artimieji). Idealu, jeigu vaikas galėtų laiką leisti atskirame kambaryje ir naudotis atskiru vonios kambariu.

Įtariant užsikrėtimą koronavirusine infekcija, reikėtų paskambinti savo šeimos gydytojui arba registruotis tyrimui mobiliajame punkte, skambinant 1808.

Jeigu vaiko būklė prasta (t.y. vaikas stipriai karščiuoja ir temperatūros nepavyksta „numušti“, vaikui sunku kvėpuoti, kamuoja dusulys ir pan.) nedelsiant skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Kaip paruošti vaiką koronaviruso (COVID-19) tyrimui?

Jeigu vaikas yra užregistruotas COVID-19 tyrimui mobiliajame punkte, jam bus imamas tepinėlis iš nosiaryklės ir gerklės.

Tai vos kelias minutes trunkantis, tačiau daugeliui žmonių nemalonus tyrimas, tad kad viskas vyktų kuo slandžiau, vaiką jam paruoškite iš anksto:

 • Nemeluokite, bet ir negąsdinkite. Vaikui lakoniškai, paprastai, perdėm nedetalizuojant paaiškinkite, kas bus daroma ir ko galima tikėtis. Pavyzdžiui, papasakokite vaikui, kaip bus apsirengę tyrimų punkte dirbantys žmonės. Paaiškinkite, kad jam reikės išsižioti ir leisti paimti tyrimą iš nosytės ir burnytės.
 • Paaiškinkite tyrimo prasmę. Vaikas turi suprasti, kad tyrimas yra svarbus - tik besitirdami galime apsaugoti kitus žmones nuo ligos, kuri jiems gali būti pavojinga.
 • Paraginkite vaiką užduoti klausimus. Kalbėdami su vaiku neapkraukite jo pertekline informacija, verčiau paraginkite jį patį paklausti to, kas jam atrodo svarbu ir kas kelia nerimą.
 • Parepetuokite namuose. Jeigu vaikas nori, galite parepetuoti tyrimo atlikimą namuose jį suvaidindami patys arba tam panaudodami žaisliukus.
 • Padrąsinkite savo pavyzdžiu. Jeigu tyrimą numatyta atlikti suaugusiems šeimos nariams, pasisiūlykite pirmieji ir leiskite vaikui stebėti.
 • Suplanuokite apdovanojimą. Susitarkite su vaiku, kad išsityrę nuveiksite kažką malonaus. Pavyzdžiui, lovoje žiūrėsite filmukus ir gersite kakavą.

Kaip paaiškinti vaikui, kas yra koronavirusas (COVID-19)?

Įtariama arba patvirtinta COVID-19 diagnozė vaiką gali stipriai išgąsdinti, todėl būkite pasiruošę ir jam suprantama kalba paaiškinkite, kas yra koronavirusas, kodėl jį įtariant arba susirgus svarbu būti namuose, kodėl reikia išsitirti ir t.t.

Kalbėdami su vaiku būkite ramūs ir konkretūs, tačiau venkite pateikti labai daug detalių ir leiskite vaikui užduoti klausimus bei kreipti pokalbį jam svarbia linkme.

Daugiau naudingų patarimų rasite čia:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Citrina36 prieš 2 sav.

  ZdDovile parašė:
  Ne, nieks nesilupo ir nesilupa

  Man pradejo luptis. Visas veidas oda.
  Vaikui ne.

 2. Audra.Su
  Audra.Su prieš 2 sav.

  O kaip jūs savo mažiukams tyrimą darėt? 1808 užregistravot ir mobiliam punkte? Nes aš neįsivaizduoju, kaip dvimečiui tyrimą reiktų padaryti.. su vyru prasirgom pakankamai lengvai, ir vaikui analogiški simptomai temperatūra porą dienų ir kosulys.. mūsų su vyru tyrimai teigiami, vaiko - netyrėm.. ir dėl to dabar reikia su juo izoliuotis, nors esam visi jau sveiki ir dvi savaites sąžiningai atsidėję namie nuo simptomų pradžios..🤦 o jei tyrimą pasidarytume būtume laisvi, aišku nk tokio pasedesim, pasaugosim kitus.. bet kaip noriai jūsų vaikai tą tyrimą pasidarė..🤔

 3. ZdDovile
  ZdDovile prieš 2 sav.

  Audra.Su parašė:
  O kaip jūs savo mažiukams tyrimą darėt? 1808 užregistravot ir mobiliam punkte? Nes aš neįsivaizduoju, kaip dvimečiui tyrimą reiktų padaryti.. su vyru prasirgom paka…

  Mums 1808 sake, kad nedaro tyrimo iki metu, nors pasirodo daro. Patys daremes santariskese, vaikui 10men. Ime ir is nosies ir is burnos ir dar krauja is venos. Tad jei maniskej paime, tai ir jau 2metu vaikui paimt gali tik reik laikyt vaika

  Musu situacija tokia- vyras seniau prasirges, vaikas uzsikrete nuo mociutes, as dariausi net 3testus visi neigiami buvo.

  Vaikas uzregistruotas, kad pasveiko jai gruodzio 22d. O man liepe nuo tos dienos dar 14 dienu prasedeti neva izoliacijoje. Nes neigiami atsakymai ir paskutinis buvo atliktas baltijos amerikos klinikoj tik is nosies, todėl negali neva registruot, kad as nesusirgau ir esu sveika. Tai zodziu... Sedziu dar namie nuo gruodzio 10d

 4. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 1 sav.

  Audra.Su parašė:
  O kaip jūs savo mažiukams tyrimą darėt? 1808 užregistravot ir mobiliam punkte? Nes aš neįsivaizduoju, kaip dvimečiui tyrimą reiktų padaryti.. su vyru prasirgom paka…

  Tai nuo Jusu ligos pabaigos 2 savaites vaikas vis tiek privalo izoliuotis, jei ir testas butu neigiamas

 5. User has not uploaded an avatar
  Zivke prieš 1 sav.

  Audra.Su parašė:
  O kaip jūs savo mažiukams tyrimą darėt? 1808 užregistravot ir mobiliam punkte? Nes aš neįsivaizduoju, kaip dvimečiui tyrimą reiktų padaryti.. su vyru prasirgom paka…

  Is pradziu mums mobiliame punkte pasake kad nedaro tyrimo iki 2 metu bet praejus kryziaus kelius paaiskejo kad daro. Tai atlikom testa ir 7 savaiciu dukrai ir 2 metu sunui. Dvimeti reikejo pasisodinti ant keliu. Vaiko kojas sukisti sau tarp koju, viena ranka laikiau prie jo krutines prispaustas jo rankas, o su su kita ranka prispaudziau prie saves jo kakta kad nesimuistytu.