Koronavirusas (COVID-19) vaikams (8)

Berniukas dedasi medicininę kaukę Dragana Gordic | Shutterstock.com

Lietuvoje vaikai sudaro apie 7% visų nustatytų COVID-19 ligos atvejų. Jie dažniausiai serga besimptome arba labai lengva ligos forma, o sudėtingesni ligos eigos atvejai yra itin reti.

Kas yra koronavirusas (COVID-19)?

Koronavirusinė infekcija arba COVID-19 yra liga, kurią sukelia koronavirusų grupei priklausantis virusas SARS-Cov-2.

Koronavirusinės infekcijos simptomai šiek tiek primena gripą ir ūmines viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, t.y. pakyla kūno temperatūra, skauda galvą, silpna, kamuoja sausas kosulys, dusulys, gali pakisti arba visai išnykti uoslė, skonio jutimas.

Daugiau apie koronavirusinę infekciją skaitykite čia:

Kaip koronavirusu (COVID-19) serga vaikai?

Dažniausiai COVID-19 užsikrėtę vaikai nejaučia jokių ligos simptomų (t.y. serga besimptome forma) arba serga labai lengvai, trumpai, ligos eiga primena įprastinį peršalimą.

Vaikams pasireiškia tie patys arba panašūs simptomai, kaip ir suaugusiems (pavyzdžiui, karščiavimas, sausas kosulys, silpnumas), tačiau jiems būdingi ir apsinuodijimą, virškinimo sistemos negalavimus primenantys simptomai: viduriavimas, vėmimas, skrandžio skausmas, apetito nebuvimas, vangumas.

Koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomai vaikams:

 • Pakilusi kūno temperatūra;
 • Užsikimšusi nosis arba sloga;
 • Sausas kosulys;
 • Dusulys, apsunkintas kvėpavimas;
 • Gerklės skausmas;
 • Galvos skausmas;
 • Raumenų skausmai, „kaulų laužymas“;
 • Nuovargis, vangumas, silpnumas;
 • Uoslės, skonio jutimų pokyčiai ar dingimas;
 • Viduriavimas, vėmimas, skrandžio skausmas;
 • Apetito nebuvimas ir kt.

Ką daryti, jeigu įtariate, kad vaikas susirgo COVID-19?

Jeigu vaikas turėjo artimą kontaktą su sergančiuoju COVID-19 arba jeigu vaikui pasireiškė COVID-19 simptomai, reikėtų nedelsiant vaiką izoliuoti, t.y. neleisti jo į ugdymo įstaigą, viešąsias vietas ir būti namuose.

Vaikui reikėtų laikytis atokiau nuo kitų šeimos narių (ypač jeigu drauge gyvena senyvo amžiaus ir/ arba lėtinėmis ligomis sergantys artimieji). Idealu, jeigu vaikas galėtų laiką leisti atskirame kambaryje ir naudotis atskiru vonios kambariu.

Įtariant užsikrėtimą koronavirusine infekcija, reikėtų paskambinti savo šeimos gydytojui arba registruotis tyrimui mobiliajame punkte, skambinant 1808.

Jeigu vaiko būklė prasta (t.y. vaikas stipriai karščiuoja ir temperatūros nepavyksta „numušti“, vaikui sunku kvėpuoti, kamuoja dusulys ir pan.) nedelsiant skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Kaip paruošti vaiką koronaviruso (COVID-19) tyrimui?

Jeigu vaikas yra užregistruotas COVID-19 tyrimui mobiliajame punkte, jam bus imamas tepinėlis iš nosiaryklės ir gerklės.

Tai vos kelias minutes trunkantis, tačiau daugeliui žmonių nemalonus tyrimas, tad kad viskas vyktų kuo slandžiau, vaiką jam paruoškite iš anksto:

 • Nemeluokite, bet ir negąsdinkite. Vaikui lakoniškai, paprastai, perdėm nedetalizuojant paaiškinkite, kas bus daroma ir ko galima tikėtis. Pavyzdžiui, papasakokite vaikui, kaip bus apsirengę tyrimų punkte dirbantys žmonės. Paaiškinkite, kad jam reikės išsižioti ir leisti paimti tyrimą iš nosytės ir burnytės.
 • Paaiškinkite tyrimo prasmę. Vaikas turi suprasti, kad tyrimas yra svarbus - tik besitirdami galime apsaugoti kitus žmones nuo ligos, kuri jiems gali būti pavojinga.
 • Paraginkite vaiką užduoti klausimus. Kalbėdami su vaiku neapkraukite jo pertekline informacija, verčiau paraginkite jį patį paklausti to, kas jam atrodo svarbu ir kas kelia nerimą.
 • Parepetuokite namuose. Jeigu vaikas nori, galite parepetuoti tyrimo atlikimą namuose jį suvaidindami patys arba tam panaudodami žaisliukus.
 • Padrąsinkite savo pavyzdžiu. Jeigu tyrimą numatyta atlikti suaugusiems šeimos nariams, pasisiūlykite pirmieji ir leiskite vaikui stebėti.
 • Suplanuokite apdovanojimą. Susitarkite su vaiku, kad išsityrę nuveiksite kažką malonaus. Pavyzdžiui, lovoje žiūrėsite filmukus ir gersite kakavą.

Kaip paaiškinti vaikui, kas yra koronavirusas (COVID-19)?

Įtariama arba patvirtinta COVID-19 diagnozė vaiką gali stipriai išgąsdinti, todėl būkite pasiruošę ir jam suprantama kalba paaiškinkite, kas yra koronavirusas, kodėl jį įtariant arba susirgus svarbu būti namuose, kodėl reikia išsitirti ir t.t.

Kalbėdami su vaiku būkite ramūs ir konkretūs, tačiau venkite pateikti labai daug detalių ir leiskite vaikui užduoti klausimus bei kreipti pokalbį jam svarbia linkme.

Daugiau naudingų patarimų rasite čia:

Naujausi komentarai

 1. vili
  vili prieš 1 d.

  Citrina36 parašė:
  Tai ar serga kieno vaikai?

  Serga serga. Mūsų mokykloje jau buvo vienas atvejis. Laimei daugiau niekas neužsikrėtė.

 2. User has not uploaded an avatar
  Citrina36 prieš 1 d.

  Agnetti parašė:
  Serga. Mano 3 vaikai prasirgo.

  Ir kas jiems buvo? Ar jus su vyru irgi susirgot? Kaip izoliavot vaikus? Ar gulejo jie ligonineje? Kiek laiko, viskas idomu.

 3. User has not uploaded an avatar
  Citrina36 prieš 1 d.

  vili parašė:
  Serga serga. Mūsų mokykloje jau buvo vienas atvejis. Laimei daugiau niekas neužsikrėtė.

  Mano vaiku mokykloje irgi pilna atveju, tas klases paleidzia I namus izoliuotis. Mokytoju, darbuotoju serganciu daug. Vien siandien 20zmoniu. Taciau butent as kas serga, tu vaiku nepazystu. Todel nezinau kaip ir kas vyksta tokiu atveju.

 4. kalipso
  kalipso prieš 1 d.

  Tikrai, prašau pasidalinkite, tėveliai, kurių vaikai sirgo. Kaip viskas buvo? Kaip pasveiko? Koks gydimas? Ir t.t.

 5. User has not uploaded an avatar
  shaja prieš 1 d.

  Mano sirgo... na gavosi netipinis variantas. Sūnaus klasėje susirgo klasiokas. Jo klasei teko izoliuotis. Kadangi sutapo su rudens atostogomis, tai sėdėjome namie kartu. Po savaites dukrą išbėrė veidą ir skaudėjo galvą keletą dienų. Bet notoliniuose pamokose dalyvavo. Ištiktųjų galvojau, kad kokia alergija. Bet prieš išleidžiant sūnų į mokyklą (pradinukas), tapo neramu. Pasikonsultavus su gyd ji patarė padaryti Covid testą (nors nei vieno tipinio Covid simptomo nebuvo) o ir tuo metu jautėsi visiškai sveika. Teko pameluoti, kad buvo temperatūra (nes kitaip neskirtu tyrimo), jis buvo teigiamas. Todėl teko dar dvi sav izoliuotis. Dar po keliu dienų dingo skonis ir uoslę. Bet kaip ėjo ir praėjo visiem kitiem jokių simptomų ar sveikatos pablogėjimų nebuvo. Todėl jei ne susirgęs sūnaus klasiokas, būčiau tikrai nesureagavusi. Bet kitas pažįstamas sirgo sunkiai. Be ligonines, bet sakė kad toks galvos skausmas buvo, net verkė iš skausmo. Todėl čia loterija. Ir tikiu, kad tokiu besimptomių kaip mes gali būti ir puse Lietuvos... vienu žodžiu reikia saugotis.