Koronavirusas (COVID-19) vaikams (331)

Berniukas dedasi medicininę kaukę Dragana Gordic | Shutterstock.com

Lietuvoje vaikai sudaro apie 7% visų nustatytų COVID-19 ligos atvejų. Jie dažniausiai serga besimptome arba labai lengva ligos forma, o sudėtingesni ligos eigos atvejai yra itin reti.

Kas yra koronavirusas (COVID-19)?

Koronavirusinė infekcija arba COVID-19 yra liga, kurią sukelia koronavirusų grupei priklausantis virusas SARS-Cov-2.

Koronavirusinės infekcijos simptomai šiek tiek primena gripą ir ūmines viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, t.y. pakyla kūno temperatūra, skauda galvą, silpna, kamuoja sausas kosulys, dusulys, gali pakisti arba visai išnykti uoslė, skonio jutimas.

Daugiau apie koronavirusinę infekciją skaitykite čia:

Kaip koronavirusu (COVID-19) serga vaikai?

Dažniausiai COVID-19 užsikrėtę vaikai nejaučia jokių ligos simptomų (t.y. serga besimptome forma) arba serga labai lengvai, trumpai, ligos eiga primena įprastinį peršalimą.

Vaikams pasireiškia tie patys arba panašūs simptomai, kaip ir suaugusiems (pavyzdžiui, karščiavimas, sausas kosulys, silpnumas), tačiau jiems būdingi ir apsinuodijimą, virškinimo sistemos negalavimus primenantys simptomai: viduriavimas, vėmimas, skrandžio skausmas, apetito nebuvimas, vangumas.

Koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomai vaikams:

• Pakilusi kūno temperatūra;
  • Užsikimšusi nosis arba sloga;
  • Sausas kosulys;
  • Dusulys, apsunkintas kvėpavimas;
  • Gerklės skausmas;
  • Galvos skausmas;
  • Raumenų skausmai, „kaulų laužymas“;
  • Nuovargis, vangumas, silpnumas;
  • Uoslės, skonio jutimų pokyčiai ar dingimas;
  • Viduriavimas, vėmimas, skrandžio skausmas;
  • Apetito nebuvimas ir kt.

Ką daryti, jeigu įtariate, kad vaikas susirgo COVID-19?

Jeigu vaikas turėjo artimą kontaktą su sergančiuoju COVID-19 arba jeigu vaikui pasireiškė COVID-19 simptomai, reikėtų nedelsiant vaiką izoliuoti, t.y. neleisti jo į ugdymo įstaigą, viešąsias vietas ir būti namuose.

Vaikui reikėtų laikytis atokiau nuo kitų šeimos narių (ypač jeigu drauge gyvena senyvo amžiaus ir/ arba lėtinėmis ligomis sergantys artimieji). Idealu, jeigu vaikas galėtų laiką leisti atskirame kambaryje ir naudotis atskiru vonios kambariu.

Įtariant užsikrėtimą koronavirusine infekcija, reikėtų paskambinti savo šeimos gydytojui arba registruotis tyrimui mobiliajame punkte, skambinant 1808.

Jeigu vaiko būklė prasta (t.y. vaikas stipriai karščiuoja ir temperatūros nepavyksta „numušti“, vaikui sunku kvėpuoti, kamuoja dusulys ir pan.) nedelsiant skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Kaip paruošti vaiką koronaviruso (COVID-19) tyrimui?

Jeigu vaikas yra užregistruotas COVID-19 tyrimui mobiliajame punkte, jam bus imamas tepinėlis iš nosiaryklės ir gerklės.

Tai vos kelias minutes trunkantis, tačiau daugeliui žmonių nemalonus tyrimas, tad kad viskas vyktų kuo slandžiau, vaiką jam paruoškite iš anksto:

• Nemeluokite, bet ir negąsdinkite. Vaikui lakoniškai, paprastai, perdėm nedetalizuojant paaiškinkite, kas bus daroma ir ko galima tikėtis. Pavyzdžiui, papasakokite vaikui, kaip bus apsirengę tyrimų punkte dirbantys žmonės. Paaiškinkite, kad jam reikės išsižioti ir leisti paimti tyrimą iš nosytės ir burnytės.
  • Paaiškinkite tyrimo prasmę. Vaikas turi suprasti, kad tyrimas yra svarbus - tik besitirdami galime apsaugoti kitus žmones nuo ligos, kuri jiems gali būti pavojinga.
  • Paraginkite vaiką užduoti klausimus. Kalbėdami su vaiku neapkraukite jo pertekline informacija, verčiau paraginkite jį patį paklausti to, kas jam atrodo svarbu ir kas kelia nerimą.
  • Parepetuokite namuose. Jeigu vaikas nori, galite parepetuoti tyrimo atlikimą namuose jį suvaidindami patys arba tam panaudodami žaisliukus.
  • Padrąsinkite savo pavyzdžiu. Jeigu tyrimą numatyta atlikti suaugusiems šeimos nariams, pasisiūlykite pirmieji ir leiskite vaikui stebėti.
  • Suplanuokite apdovanojimą. Susitarkite su vaiku, kad išsityrę nuveiksite kažką malonaus. Pavyzdžiui, lovoje žiūrėsite filmukus ir gersite kakavą.

Kaip paaiškinti vaikui, kas yra koronavirusas (COVID-19)?

Įtariama arba patvirtinta COVID-19 diagnozė vaiką gali stipriai išgąsdinti, todėl būkite pasiruošę ir jam suprantama kalba paaiškinkite, kas yra koronavirusas, kodėl jį įtariant arba susirgus svarbu būti namuose, kodėl reikia išsitirti ir t.t.

Kalbėdami su vaiku būkite ramūs ir konkretūs, tačiau venkite pateikti labai daug detalių ir leiskite vaikui užduoti klausimus bei kreipti pokalbį jam svarbia linkme.

Daugiau naudingų patarimų rasite čia:

NewMamma prieš 1 sav.

Sveiki, kurie kūdikiai susirgo Covid ar buvo jiems dingęs apetitas? Kada grįžo?

Buvo dingęs mums, nukritus temperatūrai atsirasdavo apetitas bet žinoma ne toks kaip prieš liga. O pilnai susitvarke po 5 dienų sirgimo kai jau geriau pasijutom

2. Jelis prieš 1 sav.

Sirgo 6 mėn. Kelis gerus mėnesius valgė daut mažiau

3. Giza
    Giza prieš 1 sav.

Sveiki, kurie kūdikiai susirgo Covid ar buvo jiems dingęs apetitas? Kada grįžo?

Apetitas pienui nedingo, tik kieto maisto nenorėjo. Dabar eina 5 diena po to, kai nukrito temperatūra, jau pavalgo, bet dar napasiekėm įprastų porcijų dydžių kaip prieš ligą.

4. Skirmina
    Skirmina prieš 2 d.

Sveiki, kurie kūdikiai susirgo Covid ar buvo jiems dingęs apetitas? Kada grįžo?

Mes susirgom praeita gruodį, buvo 6 menesiukai, tai tik kovo gale pradėjo normaliai maitintis, nes po ligos apetitas buvo dingęs dviem mėnesiams 🙃 bet vėliau viskas susitvarke😉

Domikamo prieš 4 val.

Sveiki, kurie kūdikiai susirgo Covid ar buvo jiems dingęs apetitas? Kada grįžo?

Ilgam laikui buvo dingęs bent 2 mėnesiams tai tikrai vyresniai dukrai,o sūnui anksčiau atsirado.