Kreivos kūdikio kojytės

Kreivos kūdikio kojytės Olena Yakobchuk | Shutterstock.com

Daugumos kūdikių ir mažų vaikučių kojytės yra šiek tiek kreivos. Kodėl ir ar tėvams reikėtų sunerimti?

Dažniausiai nerimauti nereikia. Normalu, kad gimusio ir vaikščioti pradėjusio kūdikio kojos primena O raidę, vaikui augant jos išsitiesina, vėliau jų forma vėl pasikeičia ir primena raidę X, kol galiausiai 4-6 metų vaiko kojos vėl tampa ir jam augant bei bręstant išlieka tiesios.

O formos kūdikio kojos

O formos kūdikio kojytėsKūdikiai gimsta turėdami mažiau ar stipriau išreikštą O kojyčių formą. Lotyniškai ši būklė vadinama genu varum. Ją lemia itin ribota erdvė gimdoje, vaisiui augant ir vis labiau stokojant vietos, jis yra priverstas suriesti kojytes.

Tai fiziologinė, t.y. natūrali būklė, kuri ilgainiui praeina savaime, tad joks gydymas nėra reikalingas ir jokie apribojimai neturėtų būti taikomi.

Kūdikiui ėmus vaikščioti kojytės turėtų po truputėlį tiestis, įsivaizduojamas apskritimas tarp kojyčių turėtų mažėti, o vaikui sulaukus maždaug 2 metų jo kojos turėtų būti tiesios.

Ryškesnės O formos kojytes turinčių kūdikių šliaužimas, ropojimas, o vėliau ir ėjimas gali būti kiek krypuojantis į šonus, šie vaikučiai dažniau kreivai stato pėdutes (šleivoja), eina pasistiebę ant pirštų galiukų. Tai neturėtų kelti nerimo, jeigu kūdikio raidos pasiekimai yra normalūs, judėjimas jam nesukelia diskomforto ir skausmo, o augant ir tiesiantis kojytėms vaiko eisena ir pėdučių statymas taip pat darosi tiesesnis.

X formos kūdikio kojos

X formos kūdikio kojytėsFiziologiškai normalu, kad O formos kūdikio kojytės iki maždaug 2 metų išsitiesina, o vėliau, maždaug 2,5-3 metų vaiko kojos įgauna X formą, t.y. keliukai šiek tiek pakrypsta į vidų. Lotyniškai ši būklė vadinama genu valgum.

Lygiai taip pat, kaip ir O kojyčių forma kūdikiui, X kojyčių forma augančiam vaikui yra fiziologinė norma, t.y. tai natūrali būklė, kuri ilgainiui praeina savaime, tad joks gydymas nėra reikalingas ir jokie apribojimai neturėtų būti taikomi.

Vaikui augant X formos kojos turėtų darytis vis tiesesnės ir vaikui sulaukus 4-6 metų jo kojos turėtų būti tiesios.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad net ir esant X formos kojytėms, vaikas neturėtų vaikščioti ant pirštų galiukų, o remtis pilna pėda ir ją statyti tiesiai, nešleivoti.

Kitos kūdikio kojų deformacijos

Ne O arba X raidę primenančios kūdikio kojų deformacijos, labai stiprios ir/arba kūdikiui augant išliekančios ir/arba didėjančios deformacijos, didelė kojų asimetrija (t.y. kuomet pakrypusi tik viena koja), stipriai persuktos pėdos ir kt. įprastai yra nulemta ne fiziologinių priežasčių ir natūralios raidos, o ligų bei sutrikimų.

Ne fiziologines kūdikio kojyčių deformacijas lemia rachitas, klubų displazija, raumenų distrofija, cerebrinis paralyžius, Blaunto liga, infekcijos, augliai, didelis antsvoris, nutukimas ir kt.

Ne fiziologines deformacijas įprastai lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, vėluojanti kūdikio raida, sumažėjęs arba padidėjęs raumenų tonusas, diskomfortas ir skausmas judant ir kt.

Kreivos kūdikio kojytės. Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Pastebėjus bet kokią kūdikio kojyčių deformaciją, žinoma, visuomet verta pasikonsultuoti su gydytoju – specialistas nustatys, ar kūdikio kojyčių forma yra įprasta, atitinkanti jo raidos etapą ar ją lemia ligos bei sutrikimai, kuriuos būtina gydyti.

Į gydytoją būtina kreiptis, jei:

  • Kūdikiui pradėjus vaikščioti kojytės nepradeda palaipsniui tiesintis, o 2 metų ir vyresnio vaiko kojos vis dar yra ryškios O formos.
  • Mažesnio nei 2-3 metų vaiko kojytės įgauna X formą.
  • Vyresnio nei 6-7 metų vaiko kojytės neišsitiesina.
  • Yra ryški kojų asimetrija, t.y. viena kojytė gerokai labiau pakrypusi nei kita.
  • Kojų deformacija trukdo kūdikiui judėti.
  • Judėjimas kūdikiui sukelia diskomfortą ar skausmą.
  • Yra pėdų ar vienos pėdos deformacija, pėdos stipriai pasuktos į vidų ar išorę. 

Kaip gydomos kūdikio kojų deformacijos?

Jeigu kūdikio kojų forma yra fiziologinė norma, vaiko gydyti nereikia. Kūdikiui augant kojyčių forma kis ir galiausiai jos taps tiesios. Tokiu atveju pakanka užtikrinti normalią vaiko raidą, t.y. rūpintis jo visaverte mityba ir skatinti judėti.

Jeigu kūdikio kojų deformacijas lemia kitos priežastys, svarbu kreiptis į gydytoją, kuris jas nustatys ir skirs atitinkamą gydymą. Pavyzdžiui, jeigu kojų deformacijas lemia rachitas, gydymui įprastai skiriami vitamino D ir kalcio papildai. Vaikui gali prireikti kineziterapeutų konsultacijų, o sudėtingesniais atvejais teks nešioti specialius įtvarus arba net operuoti. 

Susiję straipsniai

Kaip žinoti, ar kūdikiui tinka pieno mišinys?

Tinkamo mišinuko pasirinkimas kartais gali tapti nemenku iššūkiu. Kaip žinoti, kad kūdikiui mišinukas tinka?

Kaip taisyklingai keisti sauskelnes naujagimiui?

Daugelis sauskelnes keičia pakeldami kūdikio užpakaliuką, tačiau atsiranda naujų rekomendacijų sauskelnes keisti pavertus vaikelį ant šono.

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC)

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC) yra standartizuotas tyrimas, padedantis įvertinti kūdikių ir vaikų raidos ypatumus.