MAMOS ISTORIJA. Rinkdami darželį vaikui būtinai užduokite klausimus

Mergaitė žaidžia vaikų darželyje Marko Poplasen | Shutterstock.com

Iki šiol pamenu, kokios intensyvios buvo tinkamo darželio paieškos. Nuolatiniai skambinėjimai, klausinėjimai, lankymai...

Tačiau per stebuklą į šį pasaulį atėjusiai pirmagimei norėjosi skirti visą dėmesį, sutelkti atsakomybę į jos gerovę.

Forume susirinkti informaciją

Nuo ko pradėjau? „Tėvų darželio“ forume diskutavau su mamytėmis, į ką reikia atsižvelgti, kas svarbu, ir susidėliojau prioritetus. Nenorėjau vaiko patikėti bet kam. Buvo svarbi ir ugdymo metodika, ir aplinka, ir auklėtojų dėmesys, požiūris į vaiką. Žinoma, visada gali rinktis „ten, kur yra laisvų vietų“, bet lengviausias variantas man netiko: į vaiką norėjau investuoti nuo pat pirmų jo gyvenimo akimirkų.

Taigi, dalinuosi savo pastebėjimais, į ką vertėtų atsižvelgti, norint, kad darželis vaikui taptų ne tik betikslio pabuvimo vieta, bet ir antrais namais, kuriuose jis taip pat auga ir tobulėja.

Taikomi auklėjimo metodai

Šis kriterijus mums buvo turbūt svarbiausias. Puikiai suprantu mažo vaiko pasaulio jautrumą ir korektiško auklėjimo svarbą, todėl rinkausi atsakingai. Norėjau, kad auklėtojos būtų šilti žmonės, kad darželyje nebūtų svetimi Valdorfo (šis metodas daugiausia taikomas tik privačiuose darželiuose), Montessori auklėjimo metodai, o ir pagarba, jautrumas, švelnumas vaiko poreikiams – taip pat ne paskutinėje vietoje.

Norėjau paklausinėti apie vaikų auklėjimo metodus, kuriais remiasi darželis, tačiau neklausiau tiesiogiai. 

Pasirinkau kitokį kelią – užduoti kelis praktinius klausimus:

 • Kaip elgiasi auklėtojos, jei vaikas nenori miegoti / valgyti?
 • Ar vaikai kažkaip skatinami? Ar naudojamos bausmės / motyvacijos dovanėlės?
 • Ko imamasi, jei tarp vaikų kyla konfliktas arba vienas iš vaikų yra agresyviai nusiteikęs?
 • Kiek vaikams yra paliekama laisvo laiko?
 • O kas, jeigu vaikas nenori dalyvauti bendroje grupės veikloje? Kaip tokiu atveju sprendžiama?
 • Ar mažyliams leidžiama turėti nuosavus daiktus, žaislus darželyje (maniškė be savo papūgos – nė žingsnio!)?
 • Koks yra veiklų, būrelių, ugdomųjų užsiėmimų planas?

Šie klausimai puikiai padėjo atskleisti darželio auklėjimo politiką arba jos nebuvimą.

Ar paisoma individualių vaiko poreikių

Kadangi mano Lukrecija yra labai prisirišusi prie manęs (ir šiaip pakankamai išrankus vaikas), labiausiai išgyvenau dėl adaptacijos.

Jei jūsų vaikas turi tam tikrų specifinių poreikių (yra žindomas arba geria mišinukus, turi tam tikrų tualeto ar kitų įpročių, kurių šiame gyvenimo etape yra labai sunku atsisakyti) – nesidrovėkite ir informuokite dar darželio atrankos etape. Kuo anksčiau apie tai prabilsite, tuo greičiau sužinosite, ar ši įstaiga tikrai tinka jūsų. Nes ignoravus tam tikrus vaiko poreikių klausimus vėliau patirtis darželyje gali būti ir skausminga, ir traumuojanti.

Jei vaikas bijo svetimų žmonių, yra baikštus, prisirišęs prie tėvų – neprošal bus sužinoti, ar tėvams yra leidžiama kurį laiką pabūti kartu su vaiku, kol jis apsipras. Aš kitaip situacijos su savo vaiku neįsivaizdavau.

Galite pasiteirauti darželio rekomendacijų, pavyzdžiui, kaip paruošti vaiką dar prieš jam pradedant lankyti darželį, prieš kiek laiko pradėti morališkai ruoštis, kad adaptacija darželyje įvyktų kuo sklandžiau.

Lengvatos ir kiti praktiniai klausimai

Paskutiniai, bet ne mažiau svarbūs dalykai, į kuriuos verta atsižvelgti, – praktiniai ir ekonominiai. Tai, visų pirma, yra darželio kaina ir lengvatos, jei praleidžiama tik dalį darželio laiko / jei vaikas lieka jame ne visą dieną. Padariau išvadą, kad kai kurie darželiai taiko apčiuopiamas lengvatas, kurios gali jaustis kruopščiai planuojamam šeimos biudžetui. 

Pasirinktą įstaigą geriausia visada apžiūrėkite gyvai. Vaikai ne stikliniai, bet palikti visai mažutį tik dėl palankios darželio vietos, nepasidomėjus?.. Na, nežinau. Kai nuvyksite, pasižvalgykite po vaikų valgymo ir miego vietas, tualetus. Pati erdvė dažnai yra informatyvi, ir didesnių analizių nereikia. Tiesiog svarbu įsitikinti, kad ji bus patogi vaikui.

Į ką dar patariu atsižvelgti:

 • Ar maistas yra gaminamas vietoje, ar atvežamas (galite paprašyti ir savaitės ar bent kelių dienų meniu).
 • Kiek vaikų yra grupėje ir kiek vienai grupei atitenka auklėtojų? Jei jų yra kelios – už ką kiekviena jų atsakinga?
 • Kokių daiktų prireiks darželiui?
 • Kokia yra atostogų tvarka?
 • Kokios yra vidinės darželio taisyklės?

Nereikia būti pamišusiai mamai. Reikia būti atsakingai. Ką įdėsi – tą išugdysi. Tai – ne garsių auklėjimo knygų eilutė, o mano gyvenimo kredo auginant kol kas vienturtį vaiką. Stebiu savo žingeidų, smalsų vaiką ir matau, kad tos papildomos laiko sąnaudos pasiteisina.

Aukime kartu su vaikais, auginkime kartu su tėvais!

Turite istoriją, kuria norite pasidalyti su skaitytojais, arba pasiūlymų, idėjų, rekomendacijų? Parašykite mums [email protected]. Kartu augti ir auginti smagiau!

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.