Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mergaitė maudosi putų vonioje Natalia Kirichenko | Shutterstock.com

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos (tiek mažosios – dažniau pastarosios, tiek didžiosios) sujungtos plona plėvele. Dėl suaugimo nėra įeigos į makštį, kartais nesimato ir šlaplės, todėl juntamas diskomfortas, mergaitei sunkiau šlapintis.

Nustatyta, kad iki lytinio brendimo pradžios lytinių lūpų suaugimas pasitaiko maždaug 2 proc. mergaičių.

Kodėl mergaičių lytinės lūpos suauga?

Lytinės lūpos suauga, kai vulvos – srities, apimančios šlaplę ir makštį – vidinės odos raukšlės (lytinės lūpos) sulimpa, o ne išlieka atskiros, kaip įprastai.

Tiksliai nėra žinoma, kodėl lytinės lūpos suauga. Pagrindinė numanoma mergaičių lytinių lūpų suaugimo priežastis – labai žemas hormonų estrogenų lygis ir dėl to sumažėjęs drėgmės lygis. Dar iki prasidedant lytiniam brendimui mergaičių organizme estrogenų koncentracija yra labai nedidelė. Estrogenas reguliuoja makšties drėgmės lygį ir palaiko rūgščią terpę.

Kūdikystės ir ankstyvos vaikystės laikotarpiu mergaitėms lytinės lūpos gali suaugti dėl dažno odos dirginimo, pavyzdžiui, sauskelnių dermatito.

Kada dažniausiai lytinės lūpos suauga?

Dažniausiai ši patologija pasitaiko 1–6 metų mergaitėms, tačiau lytinės lūpos gali suaugti ir mergaitėms kūdikystės laikotarpiu, ir moterims.

Artėjant lytinei brandai ar paauglystės laikotarpiu estrogeno lygis šokteli maždaug 80 proc., todėl suaugimas praeina savaime, o lytinių lūpų suaugimo atvejų beveik nepasitaiko.

Lytinių lūpų suaugimo atvejų gali pasitaikyti, jei moteris yra ką tik pagimdžiusi arba jai prasidėjo premenopauzė ar tikroji menopauzė, tiesa, tokie atvejai nėra dažni. Vyresniame amžiuje pasireiškiančios lytinių lūpų sąaugos vadinamos antrinėmis.

Lytinių lūpų suaugimo simptomai

Lytinių lūpų suaugimas mergaitėms gali nesukelti jokių simptomų. Tačiau gali pasireikšti šie požymiai:

  • Skausmas, diskomfortas sėdint ar slenkant ant kažkokio objekto (pavyzdžiui, dviračio, paspirtuko ir kt.);
  • Sunku šlapintis, o šlapimas išsiskiria lašeliais;
  • Dažnai pasireiškia šlapimo takų ir lytinių takų infekcija;
  • Atsirado išskyrų iš makšties.

Suaugusioms moterims pasireiškia beveik identiški simptomai, tik jos niežulį, skausmą ir kitus nemalonius simptomus dar gali jausti ir lytinio akto metu.

Kaip lytinių lūpų suaugimas diagnozuojamas?

Lytinių lūpų suaugimą dažniausiai pastebi šeimos gydytojas išorinių lytinių organų apžiūros metu.

Išsamesnei apžiūrai būtina gydytojo ginekologo konsultacija.

Lūpų sąauga gali būti panaši į ploną baltą liniją arba tai gali būti audinio sankaupos, dengiančios angą į makštį ir / arba šlaplę.

Lytinių lūpų suaugimo gydymas

Jeigu nėra simptomų ir nekyla šlapinimosi problemų, gydytojai gali rekomenduoti palaukti, kol mergaitei prasidės lytinis brendimas ir jos organizmas pradės gaminti estrogenus. Tačiau kai kyla didesnių problemų, rekomenduojama sutrikimą gydyti nedelsiant.

Lytinių lūpų suaugimo gydymas vaistais

Jeigu lytinės lūpos suaugusios ženkliai (t. y. sąaugos apima didesnį plotą) ir mergaitei kyla problemų, gali būti rekomenduojama lytines lūpas tepti kremais su estrogenais. Labai svarbu naudoti reikiamą kiekį kremo. Galimas šalutinis poveikis – nedidelis kraujavimas iš makšties, krūtų augimas ar dirginimas.

Paprastai šie simptomai nustojus vartoti kremą išnyksta.

Taip pat kartu su estrogenais arba vietoje jų gali būti skiriamas steroidas betametazonas (0,5 proc.). Tačiau betametazono vartojimo laikas turi būti ribotas, vaisto lytinių lūpų suaugimui gydyti negalima naudoti be recepto.

Jei estrogenų kremai yra efektyvūs, kurį laiką dar gali būti rekomenduojama drėkinimui naudoti vazeliną ar lubrikantą.

Chirurginis lytinių lūpų atskyrimas

Jei sąaugos yra storos, dažniausiai kremai yra neefektyvūs. Todėl jeigu dėl lytinių lūpų suaugimo kyla problemų (pavyzdžiui, sunku šlapintis, dažnai vargina infekcijos), lytines lūpas rekomenduojama atskirti atliekant operaciją.

Po lytinių lūpų suaugimo gydymo rekomenduojama laikytis griežtos higienos: kasdien maudytis naudojant nedirginančius intymiosios higienos prausiklius, o dar bent 6–12 mėn. po gydymo naudoti švelnų drėkiklį, pavyzdžiui, vazeliną.

Lytinių lūpų suaugimo prevencija

Siekiant išvengti lytinių lūpų suaugimo, mergaitėms taip pat reikėtų kruopščiai rūpintis intymiąja higiena (reguliariai plauti lytinius organus, keisti kelnaites), stebėti, ar neatsirado lytinių organų sudirgimo simptomų (paraudimo, bėrimo ar skausmo), o jiems pasireiškus visuomet reikėtų kreiptis į gydytoją.

Taip pat daugiau dėmesio skirti prevencijai reikėtų, jeigu lytinės lūpos jau buvo suaugusios (taip nutinka 1 iš 7 atvejų).

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai) vaikams

Efektyviausias būdas gydyti kūdikių ir vaikų odos ligas – vengti odos būklę pabloginančių veiksnių ir reguliariai bei gausiai naudoti emolientus.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!

Kaip išmokyti vaiką išsipūsti nosį?

Nesvarbu, ar jūsų vaikas peršalo, serga gripu, ar tiesiog yra alergiškas: išmokę patį išsipūsti nosį, padėsite jam kaskart pasijusti geriau.

Skelbimai

15,00 €
36 | 8 | S
10,00 €
35 | 22,7 cm | 2½
10,00 €
36 | 23,3 cm | 3 - 3½
12,00 €
48 | 20 | XL