Naujagimio maudymas (37)

Naujagimio maudymas Naujagimio maudymas

Kada pradėti naujagimį maudyti vonelėje?

Jei kūdikio virkštelė dar nenukritusi, rinkitės „sausesnį“ maudynių metodą - apšluostymą. Toks būdas tiks ir tomis dienomis, kai vaikelio nemaudote vonelėje.

Tam paguldykite kūdikį ant rankšluosčio ar kito pakloto ir drėgna kempinėle ar minkšto audinio skiaute švelniais judesiais apšluostykite veidą ir kūnelį, skirdami ypatingą dėmesį raukšlėms, sričiai už ausų, tarpupirščiams.

Jokiu būdu netrinkite odos - kūdikio odelė yra labai plona (gerokai plonesnė nei suaugusių), todėl ją paprasta pažeisti.

Kaip dažnai maudyti kūdikį?

Anksčiau buvo laikomasi nuomonės, kad kūdikį reikia maudyti kas vieną-dvi dienas. Tačiau toks dažnas prausimas (ypač jei naudojamas muilas) sausina ploną kūdikio odelę, todėl šiuo metu populiaresnė nuomonė, kad maudyti kūdikį vonelėje pakanka vieną-du kartus per savaitę, kitomis dienomis apiprausiant užpakaliuką.

Apiprausti kūdikio užpakaliuką (ar apvalyti jį drėgna servetėle) reikėtų kaskart keičiant sauskelnes.

Maudynių reikmenys

Jums prireiks: vonelės, didžiulio rankšluosčio (geriausiai tiktų specialus kūdikiams skirtas rankšluostis su kapišonu), vaikiško švelnaus muilo ar prausiklio (jei jį naudosite), kempinėlės, vatos tamponėlių (akims, nosytei), švarių sauskelnių ir drabužėlių, vandens termometro (jei esate patyrę, galite apsieiti ir be termometro), ąsočio (ar kito indo su vandeniu apiprausimui).

Specialiai kūdikiams skirta vonelė su tvirtu ir stabiliu pagrindu yra saugiausias ir patogiausias pasirinkimas, bet galite maudyti ir dubenyje ar kriauklėje.

Į vonelę galima įtiesti minkštą rankšluostį, poroloną ar įdėti specialų vonios gultuką. Vyresniems vaikams galima naudoti maudynių kėdutes ar maudynių ratus, tačiau turėkite mintyje, kad dėl jų saugumo vieningos nuomonės nėra, todėl net jei naudojate šiuos „pagalbininkus“, nepalikite vaiko vieno vonioje.

Ar būtina naudoti muilą (prausiklius)?

Paprastai, naujagimiams ir kūdikiams apiprausti pakanka vandens: jie neprakaituoja, stipriai nesusipurvina, jų kakutis ir šlapimas (ypač žindomų kūdikių) yra kitoks nei suaugusių ir gerai nusiplauna vandeniu.

Be to, kūdikių odelė yra labai plona, ją sausina net ir apiprausimas vandeniu, todėl prausiklius naudokite pagal poreikį ir saikingai (pakanka vos kelių lašų). Rinkitės specialiai kūdikiams skirtus prausiklius: jie yra švelnesni, ne taip sausina ploną kūdikių odelę.

Ar būtina naudoti losjonus, kremus ar aliejus?

Pirmosiomis dienomis geriausia nenaudokite nieko. Jei kūdikio odelė atrodo sveikai, jūsų mažyliui greičiausiai nereikia jokios kosmetikos: kremai, losjonai ar aliejai yra skirti papildomai drėkinti ar maitinti odą, jei natūralios drėgmės odai trūksta.

Jei odelė atrodo sausa, šerpetoja, prieš pradėdami naudoti vieną ar kitą priemonę, pasitarkite su mažylio gydytoju: tik žinant problemos priežastį galima parinkti tinkamą priemonę tai problemai spręsti.

Pasiruošimas maudynėms

 • Maudynių reikmenys: pasiruoškite visus maudynių reikmenis iš anksto ir pasidėkite juos taip, kad būtų po ranka. 
 • Oro temperatūra: optimali oro temperatūra yra apie 24°C. Jei oras yra vėsesnis, dauguma kūdikių jaučia diskomfortą ir ištraukti iš vonelės niurzga, verkia. Jei vonioje yra kiek per vėsu, paleiskite karštą vandenį: šilti vandens garai sušildo orą, ir tokioje „pirtelėje“ kūdikis jaučiasi geriau.
 • Vandens temperatūra: optimali vandens temperatūra kūdikiui yra 32 - 37°C (vieniems kūdikiams gali patikti vėsesnis, kitiems - kiek šiltesnis vanduo). Prieš keldami mažylį į vonelę, patikrindami vandens temperatūrą termometru, rankos riešu ar alkūne. „Matuojant“ alkūne, vanduo turi atrodyti maloniai šiltas, tačiau jei nesate patyrę, saugiau būtų matuoti termometru.
 • Vandens kiekis: vieni rekomenduoja pilti ne daugiau kaip 10 cm ir jį reguliariai apipilti šiltu vandeniu, taip neleidžiant kūdikiui sušalti. Kiti rekomenduoja pilti vandens tiek, kad jis siektų kūdikio petukus (apsemtas vandens, kūdikis nešąlą). Kadangi net ir specialistai vieningos nuomonės neturi, išbandykite tiek vieną, tiek kitą būdą ir pasirinkite sau tinkamiausią.

Kaip išmaudyti mažylį?

 •  Svarbu!  Niekada nepalikite kūdikio vonelėje be priežiūros, nes kūdikiai gali nuskęsti net ir nedideliame gylyje. Nekreipkite dėmesio į telefono skambučius - perskambinti galima ir vėliau. Taip pat nepamirškite ir, atrodytų, akivaizdaus dalyko: šlapi kūdikiai yra slidūs, tad keldami juos iš vonelės būkite atidūs.
 • Viena ranka atsargiai, bet tvirtai laikydami kūdikio nugarytę, galvytę ir kaklą įkelkite mažylį į vonelę (pirmiausia į vandenį panardinkite pėdutes). Visą laiką viena ranka prilaikykite mažylį, o kita prauskite. Jei prausiate dviese, "pareigas" galite pasidalinti.
 • Prauskite kūdikio kūnelį nuo viršaus iki apačios (galvytę, ypač pirmaisiais mėnesiais, prauskite pačioje pabaigoje, iškėlę mažylį iš vonelės). 
 • Prilaikydami už pilvuko, palenkite kūdikį į priekį ir apipraskite nugarėlę. Galiausiai prausiamas užpakaliukas braukiant iš priekio nugaros link.
 • Prausdami ypatingą dėmesį skirkite raukšlėms apie rankutes, kaklą, kojytes, nepamirškite tarpupirščių. Kruopščiai apiprauskite už ausyčių, kur dažnai nubėga atpilamo pieno (šią sritį patariama apvalyti drėgna skiaute kiekvieną dieną).
 • Jeigu mažylis nėra pavargęs, leiskite jam keletą minučių pasidžiaugti šiltu vandeniu ir bendravimu su jumis.
 • Baigdami prausti kūnelį, perliekite mažylį švariu vandeniu ir susukite į minkštą rankšluostį. Būtinai apgobkite ir kūdikio galvytę - kai galvytė drėgna, yra didesnė peršalimo tikimybė

Kūdikio galvytės ir plaukučių plovimas

 • Iki mažylis paaugs, galvytę geriausia prausti pačioje pabaigoje, laikant į rankšluostį susuptą mažylį virš vonelės ar kriauklės - taip mažesnė tikimybė, kad mažylis peršals (drėgna galva atvėsta greičiau, ypač jei patalpoje vėsiau, be to, taip lengviau apsisaugoti nuo vandens patekimo į ausytes, kas gali sukelti ausų uždegimą).
 • Plaukučius šampūnu plaukite tik jei jie atrodo purvini, sulipę. Prausdami galvytę užpilkite ant jo kelis lašus šampūno ir švelniai pamasažuokite visą galvytę, saugodami, kad šampūno putų nepatektų mažyliui į akis.
 • Nebijokite nuvalyti pleiskanų luobelės („lopšio kepurės") - tik nedarykite to jėga.
 • Kol plaukučių nedaug ir jie ploni, nuskalauti galvytę galima tiek perliejant vandeniu, tiek ją apšluostant drėgnu rankšluosčiu. 

Jei prausiamas kūdikis verkia

Verkimu kūdikis pasako, kad kažkas jam nepatinka ar sukelia diskomfortą. Štai dėl ko dažniausiai verkia maudomi mažyliai:

 • Patalpoje yra per vėsu;
 • Vanduo yra per šiltas arba per šaltas;
 • Kūdikis guli nepatogiai, kažkas spaudžia/ trina;
 • Kai kuriems mažyliams nepatinka tiesioginis kontaktas su vandeniu - tokiu atveju įsukite kūdikį į rankšluostį ir tik tuomet kelkite į vandenį;
 • Jei ašarų priežastis neaiški, apiprauskite mažylį kiek pavyksta ir kitą kartą bandykite maudyti po keleto dienų (iki kito karto galite rinktis drėgno apšluostymo būdą).

Naujausi komentarai

 1. Orxideja9891
  Orxideja9891 prieš 10 mėn.

  Naudojom vonele "imontuotu" gultuku ir stovu iki kada tvirtai sedejo gal iki 7 men , tada pardavem, nes vaikui mazai tos vietos pliuskentis. Tai matyt geriau kur tik isideda tas gultukas.Veliau Ikea vonele nusipirkom uz 5eur i dusa statem pliuskenosi iki kazkiek. Na veliau jau nieko nebereikejo 🙂

 2. User has not uploaded an avatar
  Simonaa1 prieš 10 mėn.

  Kokia kosmetika naudojat maudymui? Kad tikrai gera butu.

 3. E.Va
  E.Va prieš 10 mėn.

  Simonaa1 parašė:
  Kokia kosmetika naudojat maudymui? Kad tikrai gera butu.

  Kuo maziau, nereikia. Bet jeigu pastebesite, kad sauseti bando, tai i vandenuka galima ipilti aliejuko, pvz neutral.
  As savaji, kai maudau, tai nuo pat pradziu tik kartais ipilu aliejaus arba pamyilinu seba-med baby muiliuku.

 4. rugile2
  rugile2 prieš 10 mėn.

  Kas voneles turi su tuo plastikiniu gultuku ar patogu vaikuciui? Man atrodo, kad tarpkoji turetu spausti ar ant to gultuko dar paminkstinima kazkoki tiesiat?

 5. User has not uploaded an avatar
  Simonaa1 prieš 10 mėn.

  Kokie jums geresni gultukai i vonele, medziaginiai ar plastmasiniai?