Naujagimio maudymas (65)

Naujagimio maudymas Naujagimio maudymas

Kada pradėti naujagimį maudyti vonelėje?

Jei kūdikio virkštelė dar nenukritusi, rinkitės „sausesnį“ maudynių metodą - apšluostymą. Toks būdas tiks ir tomis dienomis, kai vaikelio nemaudote vonelėje.

Tam paguldykite kūdikį ant rankšluosčio ar kito pakloto ir drėgna kempinėle ar minkšto audinio skiaute švelniais judesiais apšluostykite veidą ir kūnelį, skirdami ypatingą dėmesį raukšlėms, sričiai už ausų, tarpupirščiams.

Jokiu būdu netrinkite odos - kūdikio odelė yra labai plona (gerokai plonesnė nei suaugusių), todėl ją paprasta pažeisti.

Kaip dažnai maudyti kūdikį?

Anksčiau buvo laikomasi nuomonės, kad kūdikį reikia maudyti kas vieną-dvi dienas. Tačiau toks dažnas prausimas (ypač jei naudojamas muilas) sausina ploną kūdikio odelę, todėl šiuo metu populiaresnė nuomonė, kad maudyti kūdikį vonelėje pakanka vieną-du kartus per savaitę, kitomis dienomis apiprausiant užpakaliuką.

Apiprausti kūdikio užpakaliuką (ar apvalyti jį drėgna servetėle) reikėtų kaskart keičiant sauskelnes.

Maudynių reikmenys

Jums prireiks: vonelės, didžiulio rankšluosčio (geriausiai tiktų specialus kūdikiams skirtas rankšluostis su kapišonu), vaikiško švelnaus muilo ar prausiklio (jei jį naudosite), kempinėlės, vatos tamponėlių (akims, nosytei), švarių sauskelnių ir drabužėlių, vandens termometro (jei esate patyrę, galite apsieiti ir be termometro), ąsočio (ar kito indo su vandeniu apiprausimui).

Specialiai kūdikiams skirta vonelė su tvirtu ir stabiliu pagrindu yra saugiausias ir patogiausias pasirinkimas, bet galite maudyti ir dubenyje ar kriauklėje.

Į vonelę galima įtiesti minkštą rankšluostį, poroloną ar įdėti specialų vonios gultuką. Vyresniems vaikams galima naudoti maudynių kėdutes ar maudynių ratus, tačiau turėkite mintyje, kad dėl jų saugumo vieningos nuomonės nėra, todėl net jei naudojate šiuos „pagalbininkus“, nepalikite vaiko vieno vonioje.

Ar būtina naudoti muilą (prausiklius)?

Paprastai, naujagimiams ir kūdikiams apiprausti pakanka vandens: jie neprakaituoja, stipriai nesusipurvina, jų kakutis ir šlapimas (ypač žindomų kūdikių) yra kitoks nei suaugusių ir gerai nusiplauna vandeniu.

Be to, kūdikių odelė yra labai plona, ją sausina net ir apiprausimas vandeniu, todėl prausiklius naudokite pagal poreikį ir saikingai (pakanka vos kelių lašų). Rinkitės specialiai kūdikiams skirtus prausiklius: jie yra švelnesni, ne taip sausina ploną kūdikių odelę.

Ar būtina naudoti losjonus, kremus ar aliejus?

Pirmosiomis dienomis geriausia nenaudokite nieko. Jei kūdikio odelė atrodo sveikai, jūsų mažyliui greičiausiai nereikia jokios kosmetikos: kremai, losjonai ar aliejai yra skirti papildomai drėkinti ar maitinti odą, jei natūralios drėgmės odai trūksta.

Jei odelė atrodo sausa, šerpetoja, prieš pradėdami naudoti vieną ar kitą priemonę, pasitarkite su mažylio gydytoju: tik žinant problemos priežastį galima parinkti tinkamą priemonę tai problemai spręsti.

Pasiruošimas maudynėms

 • Maudynių reikmenys: pasiruoškite visus maudynių reikmenis iš anksto ir pasidėkite juos taip, kad būtų po ranka. 
 • Oro temperatūra: optimali oro temperatūra yra apie 24°C. Jei oras yra vėsesnis, dauguma kūdikių jaučia diskomfortą ir ištraukti iš vonelės niurzga, verkia. Jei vonioje yra kiek per vėsu, paleiskite karštą vandenį: šilti vandens garai sušildo orą, ir tokioje „pirtelėje“ kūdikis jaučiasi geriau.
 • Vandens temperatūra: optimali vandens temperatūra kūdikiui yra 32 - 37°C (vieniems kūdikiams gali patikti vėsesnis, kitiems - kiek šiltesnis vanduo). Prieš keldami mažylį į vonelę, patikrindami vandens temperatūrą termometru, rankos riešu ar alkūne. „Matuojant“ alkūne, vanduo turi atrodyti maloniai šiltas, tačiau jei nesate patyrę, saugiau būtų matuoti termometru.
 • Vandens kiekis: vieni rekomenduoja pilti ne daugiau kaip 10 cm ir jį reguliariai apipilti šiltu vandeniu, taip neleidžiant kūdikiui sušalti. Kiti rekomenduoja pilti vandens tiek, kad jis siektų kūdikio petukus (apsemtas vandens, kūdikis nešąlą). Kadangi net ir specialistai vieningos nuomonės neturi, išbandykite tiek vieną, tiek kitą būdą ir pasirinkite sau tinkamiausią.

Kaip išmaudyti mažylį?

 •  Svarbu!  Niekada nepalikite kūdikio vonelėje be priežiūros, nes kūdikiai gali nuskęsti net ir nedideliame gylyje. Nekreipkite dėmesio į telefono skambučius - perskambinti galima ir vėliau. Taip pat nepamirškite ir, atrodytų, akivaizdaus dalyko: šlapi kūdikiai yra slidūs, tad keldami juos iš vonelės būkite atidūs.
 • Viena ranka atsargiai, bet tvirtai laikydami kūdikio nugarytę, galvytę ir kaklą įkelkite mažylį į vonelę (pirmiausia į vandenį panardinkite pėdutes). Visą laiką viena ranka prilaikykite mažylį, o kita prauskite. Jei prausiate dviese, "pareigas" galite pasidalinti.
 • Prauskite kūdikio kūnelį nuo viršaus iki apačios (galvytę, ypač pirmaisiais mėnesiais, prauskite pačioje pabaigoje, iškėlę mažylį iš vonelės). 
 • Prilaikydami už pilvuko, palenkite kūdikį į priekį ir apipraskite nugarėlę. Galiausiai prausiamas užpakaliukas braukiant iš priekio nugaros link.
 • Prausdami ypatingą dėmesį skirkite raukšlėms apie rankutes, kaklą, kojytes, nepamirškite tarpupirščių. Kruopščiai apiprauskite už ausyčių, kur dažnai nubėga atpilamo pieno (šią sritį patariama apvalyti drėgna skiaute kiekvieną dieną).
 • Jeigu mažylis nėra pavargęs, leiskite jam keletą minučių pasidžiaugti šiltu vandeniu ir bendravimu su jumis.
 • Baigdami prausti kūnelį, perliekite mažylį švariu vandeniu ir susukite į minkštą rankšluostį. Būtinai apgobkite ir kūdikio galvytę - kai galvytė drėgna, yra didesnė peršalimo tikimybė

Kūdikio galvytės ir plaukučių plovimas

 • Iki mažylis paaugs, galvytę geriausia prausti pačioje pabaigoje, laikant į rankšluostį susuptą mažylį virš vonelės ar kriauklės - taip mažesnė tikimybė, kad mažylis peršals (drėgna galva atvėsta greičiau, ypač jei patalpoje vėsiau, be to, taip lengviau apsisaugoti nuo vandens patekimo į ausytes, kas gali sukelti ausų uždegimą).
 • Plaukučius šampūnu plaukite tik jei jie atrodo purvini, sulipę. Prausdami galvytę užpilkite ant jo kelis lašus šampūno ir švelniai pamasažuokite visą galvytę, saugodami, kad šampūno putų nepatektų mažyliui į akis.
 • Nebijokite nuvalyti pleiskanų luobelės („lopšio kepurės") - tik nedarykite to jėga.
 • Kol plaukučių nedaug ir jie ploni, nuskalauti galvytę galima tiek perliejant vandeniu, tiek ją apšluostant drėgnu rankšluosčiu. 

Jei prausiamas kūdikis verkia

Verkimu kūdikis pasako, kad kažkas jam nepatinka ar sukelia diskomfortą. Štai dėl ko dažniausiai verkia maudomi mažyliai:

 • Patalpoje yra per vėsu;
 • Vanduo yra per šiltas arba per šaltas;
 • Kūdikis guli nepatogiai, kažkas spaudžia/ trina;
 • Kai kuriems mažyliams nepatinka tiesioginis kontaktas su vandeniu - tokiu atveju įsukite kūdikį į rankšluostį ir tik tuomet kelkite į vandenį;
 • Jei ašarų priežastis neaiški, apiprauskite mažylį kiek pavyksta ir kitą kartą bandykite maudyti po keleto dienų (iki kito karto galite rinktis drėgno apšluostymo būdą).

Susiję straipsniai

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!

Kaip išmokyti vaiką išsipūsti nosį?

Nesvarbu, ar jūsų vaikas peršalo, serga gripu, ar tiesiog yra alergiškas: išmokę patį išsipūsti nosį, padėsite jam kaskart pasijusti geriau.

Naujausi komentarai

 1. Forumiete
  Forumiete prieš 1 mėn.

  Pusės metų kūdikį norime maudyti vonioje. Sakykite, ar yra kažkas, kas užsidėtų ant kaklo, kas neleistų gulint vaiko galvytei panirti po vandeniu? Ar ką jūs naudojate?

 2. User has not uploaded an avatar
  Syma007 prieš 1 mėn.

  Forumiete parašė:
  Pusės metų kūdikį norime maudyti vonioje. Sakykite, ar yra kažkas, kas užsidėtų ant kaklo, kas neleistų gulint vaiko galvytei panirti po vandeniu? Ar ką jūs naudoja…

  Arba galbėjimo ratukas, segamas aplink kaklą, bet jis daugiau paplukdymui ir ne visiems leliukams patinka, arba specialus gultukas į vonelę, kuris tinkamas dėti ir į vonią, kuriame tarsi pusiau gulės.

 3. Leery999
  Leery999 prieš 1 mėn.

  Forumiete parašė:
  Pusės metų kūdikį norime maudyti vonioje. Sakykite, ar yra kažkas, kas užsidėtų ant kaklo, kas neleistų gulint vaiko galvytei panirti po vandeniu? Ar ką jūs naudoja…

  Voniai yra gultai pvz. angelcare arba okbaby, aišku yra ir kitų firmų. Bet 6 mėn. kūdikiui man atrodo labai trumpalaikė investicija, nes kai jie pradeda jau norėt sėstis, tai tam gultuke pusiau gulom jau nebenori būti ir lenkiasi sėdėti. O kai jau išmoksta sėdėti tai jau viskas 😄 sėdintiems jau būna tokios kėdutės maudymosi.

  Apie čia paminėtą pripučiamą ratą tai jau irgi ko gero ne variantas, vonioje per mažai gylio dažniausiai tokiam, nes jį naudojant labai svarbu, kad plaukiant kūdikis nesiektų kojomis dugno. Kitaip didelė rizika pakenkti stuburui, jeigu bandys atsispyrinėti. Tai manau čia labiau kokiam baseine paplaukyt su tuo ratu 🤔

 4. Pipirelis
  Pipirelis prieš 1 mėn.

  Forumiete parašė:
  Pusės metų kūdikį norime maudyti vonioje. Sakykite, ar yra kažkas, kas užsidėtų ant kaklo, kas neleistų gulint vaiko galvytei panirti po vandeniu? Ar ką jūs naudoja…

  kol nesėdėjo tvirtai pats - gultuką spec. kai atsisėdo, tai tik neslystantį kilimėlį po užpakaliu vandens daug nepildavom, visada po priežiūra

 5. User has not uploaded an avatar
  ostute prieš 1 mėn.

  Forumiete parašė:
  Pusės metų kūdikį norime maudyti vonioje. Sakykite, ar yra kažkas, kas užsidėtų ant kaklo, kas neleistų gulint vaiko galvytei panirti po vandeniu? Ar ką jūs naudoja…

  Dabar jau tikrai neverta investuoti į gultuką. Naudojom gultuką pirmus mėnesius vonelėje. O po to tik tą ratą aplink galvytę. Abiem vaikams jis labai patiko. Gali plaukioti ir ant pilvo ir ant nugaros, nebloga mankštelė gaunasi. Jaunėlė (5m.) iki šiol dar jo kartais paprašo, nori paplūduriuoti ir atsipalaiduoti. Tas ratas iki 36 kg išlaiko.