Naujagimio maudymas (57)

Naujagimio maudymas Naujagimio maudymas

Kada pradėti naujagimį maudyti vonelėje?

Jei kūdikio virkštelė dar nenukritusi, rinkitės „sausesnį“ maudynių metodą - apšluostymą. Toks būdas tiks ir tomis dienomis, kai vaikelio nemaudote vonelėje.

Tam paguldykite kūdikį ant rankšluosčio ar kito pakloto ir drėgna kempinėle ar minkšto audinio skiaute švelniais judesiais apšluostykite veidą ir kūnelį, skirdami ypatingą dėmesį raukšlėms, sričiai už ausų, tarpupirščiams.

Jokiu būdu netrinkite odos - kūdikio odelė yra labai plona (gerokai plonesnė nei suaugusių), todėl ją paprasta pažeisti.

Kaip dažnai maudyti kūdikį?

Anksčiau buvo laikomasi nuomonės, kad kūdikį reikia maudyti kas vieną-dvi dienas. Tačiau toks dažnas prausimas (ypač jei naudojamas muilas) sausina ploną kūdikio odelę, todėl šiuo metu populiaresnė nuomonė, kad maudyti kūdikį vonelėje pakanka vieną-du kartus per savaitę, kitomis dienomis apiprausiant užpakaliuką.

Apiprausti kūdikio užpakaliuką (ar apvalyti jį drėgna servetėle) reikėtų kaskart keičiant sauskelnes.

Maudynių reikmenys

Jums prireiks: vonelės, didžiulio rankšluosčio (geriausiai tiktų specialus kūdikiams skirtas rankšluostis su kapišonu), vaikiško švelnaus muilo ar prausiklio (jei jį naudosite), kempinėlės, vatos tamponėlių (akims, nosytei), švarių sauskelnių ir drabužėlių, vandens termometro (jei esate patyrę, galite apsieiti ir be termometro), ąsočio (ar kito indo su vandeniu apiprausimui).

Specialiai kūdikiams skirta vonelė su tvirtu ir stabiliu pagrindu yra saugiausias ir patogiausias pasirinkimas, bet galite maudyti ir dubenyje ar kriauklėje.

Į vonelę galima įtiesti minkštą rankšluostį, poroloną ar įdėti specialų vonios gultuką. Vyresniems vaikams galima naudoti maudynių kėdutes ar maudynių ratus, tačiau turėkite mintyje, kad dėl jų saugumo vieningos nuomonės nėra, todėl net jei naudojate šiuos „pagalbininkus“, nepalikite vaiko vieno vonioje.

Ar būtina naudoti muilą (prausiklius)?

Paprastai, naujagimiams ir kūdikiams apiprausti pakanka vandens: jie neprakaituoja, stipriai nesusipurvina, jų kakutis ir šlapimas (ypač žindomų kūdikių) yra kitoks nei suaugusių ir gerai nusiplauna vandeniu.

Be to, kūdikių odelė yra labai plona, ją sausina net ir apiprausimas vandeniu, todėl prausiklius naudokite pagal poreikį ir saikingai (pakanka vos kelių lašų). Rinkitės specialiai kūdikiams skirtus prausiklius: jie yra švelnesni, ne taip sausina ploną kūdikių odelę.

Ar būtina naudoti losjonus, kremus ar aliejus?

Pirmosiomis dienomis geriausia nenaudokite nieko. Jei kūdikio odelė atrodo sveikai, jūsų mažyliui greičiausiai nereikia jokios kosmetikos: kremai, losjonai ar aliejai yra skirti papildomai drėkinti ar maitinti odą, jei natūralios drėgmės odai trūksta.

Jei odelė atrodo sausa, šerpetoja, prieš pradėdami naudoti vieną ar kitą priemonę, pasitarkite su mažylio gydytoju: tik žinant problemos priežastį galima parinkti tinkamą priemonę tai problemai spręsti.

Pasiruošimas maudynėms

  • Maudynių reikmenys: pasiruoškite visus maudynių reikmenis iš anksto ir pasidėkite juos taip, kad būtų po ranka. 
  • Oro temperatūra: optimali oro temperatūra yra apie 24°C. Jei oras yra vėsesnis, dauguma kūdikių jaučia diskomfortą ir ištraukti iš vonelės niurzga, verkia. Jei vonioje yra kiek per vėsu, paleiskite karštą vandenį: šilti vandens garai sušildo orą, ir tokioje „pirtelėje“ kūdikis jaučiasi geriau.
  • Vandens temperatūra: optimali vandens temperatūra kūdikiui yra 32 - 37°C (vieniems kūdikiams gali patikti vėsesnis, kitiems - kiek šiltesnis vanduo). Prieš keldami mažylį į vonelę, patikrindami vandens temperatūrą termometru, rankos riešu ar alkūne. „Matuojant“ alkūne, vanduo turi atrodyti maloniai šiltas, tačiau jei nesate patyrę, saugiau būtų matuoti termometru.
  • Vandens kiekis: vieni rekomenduoja pilti ne daugiau kaip 10 cm ir jį reguliariai apipilti šiltu vandeniu, taip neleidžiant kūdikiui sušalti. Kiti rekomenduoja pilti vandens tiek, kad jis siektų kūdikio petukus (apsemtas vandens, kūdikis nešąlą). Kadangi net ir specialistai vieningos nuomonės neturi, išbandykite tiek vieną, tiek kitą būdą ir pasirinkite sau tinkamiausią.

Kaip išmaudyti mažylį?

  •  Svarbu!  Niekada nepalikite kūdikio vonelėje be priežiūros, nes kūdikiai gali nuskęsti net ir nedideliame gylyje. Nekreipkite dėmesio į telefono skambučius - perskambinti galima ir vėliau. Taip pat nepamirškite ir, atrodytų, akivaizdaus dalyko: šlapi kūdikiai yra slidūs, tad keldami juos iš vonelės būkite atidūs.
  • Viena ranka atsargiai, bet tvirtai laikydami kūdikio nugarytę, galvytę ir kaklą įkelkite mažylį į vonelę (pirmiausia į vandenį panardinkite pėdutes). Visą laiką viena ranka prilaikykite mažylį, o kita prauskite. Jei prausiate dviese, "pareigas" galite pasidalinti.
  • Prauskite kūdikio kūnelį nuo viršaus iki apačios (galvytę, ypač pirmaisiais mėnesiais, prauskite pačioje pabaigoje, iškėlę mažylį iš vonelės). 
  • Prilaikydami už pilvuko, palenkite kūdikį į priekį ir apipraskite nugarėlę. Galiausiai prausiamas užpakaliukas braukiant iš priekio nugaros link.
  • Prausdami ypatingą dėmesį skirkite raukšlėms apie rankutes, kaklą, kojytes, nepamirškite tarpupirščių. Kruopščiai apiprauskite už ausyčių, kur dažnai nubėga atpilamo pieno (šią sritį patariama apvalyti drėgna skiaute kiekvieną dieną).
  • Jeigu mažylis nėra pavargęs, leiskite jam keletą minučių pasidžiaugti šiltu vandeniu ir bendravimu su jumis.
  • Baigdami prausti kūnelį, perliekite mažylį švariu vandeniu ir susukite į minkštą rankšluostį. Būtinai apgobkite ir kūdikio galvytę - kai galvytė drėgna, yra didesnė peršalimo tikimybė

Kūdikio galvytės ir plaukučių plovimas

  • Iki mažylis paaugs, galvytę geriausia prausti pačioje pabaigoje, laikant į rankšluostį susuptą mažylį virš vonelės ar kriauklės - taip mažesnė tikimybė, kad mažylis peršals (drėgna galva atvėsta greičiau, ypač jei patalpoje vėsiau, be to, taip lengviau apsisaugoti nuo vandens patekimo į ausytes, kas gali sukelti ausų uždegimą).
  • Plaukučius šampūnu plaukite tik jei jie atrodo purvini, sulipę. Prausdami galvytę užpilkite ant jo kelis lašus šampūno ir švelniai pamasažuokite visą galvytę, saugodami, kad šampūno putų nepatektų mažyliui į akis.
  • Nebijokite nuvalyti pleiskanų luobelės („lopšio kepurės") - tik nedarykite to jėga.
  • Kol plaukučių nedaug ir jie ploni, nuskalauti galvytę galima tiek perliejant vandeniu, tiek ją apšluostant drėgnu rankšluosčiu. 

Jei prausiamas kūdikis verkia

Verkimu kūdikis pasako, kad kažkas jam nepatinka ar sukelia diskomfortą. Štai dėl ko dažniausiai verkia maudomi mažyliai:

  • Patalpoje yra per vėsu;
  • Vanduo yra per šiltas arba per šaltas;
  • Kūdikis guli nepatogiai, kažkas spaudžia/ trina;
  • Kai kuriems mažyliams nepatinka tiesioginis kontaktas su vandeniu - tokiu atveju įsukite kūdikį į rankšluostį ir tik tuomet kelkite į vandenį;
  • Jei ašarų priežastis neaiški, apiprauskite mažylį kiek pavyksta ir kitą kartą bandykite maudyti po keleto dienų (iki kito karto galite rinktis drėgno apšluostymo būdą).

Naujausi komentarai

  1. RB 123
    RB 123 prieš 1 m.

    leila123 parašė:
    Turėjau kitokia medine, bet tokiu pat principu. Buvo ant ratukų dar. Pliusų daug. Laikem miegamajam, o prausti į vonią nuveždavau. Nugarai rojus, ypač po gimdymo, t…

    O patogu yra iškart numaudžius, vaikiuką paėmus ant rankų ir tada atsiversti vystymo stalą, užtvirtinti ir paskui tik vaikiuką padėti nušluostymui, pampersų uždėjimui ir t.t.? Ir kiek mačiau, būtent chicco firmos vonelėse įsistato dušo galva į vonelės šoną ir nereikia dušo laikyti maudant

  2. E.Va
    E.Va prieš 1 m.

    Ruta093 parašė:
    O patogu yra iškart numaudžius, vaikiuką paėmus ant rankų ir tada atsiversti vystymo stalą, užtvirtinti ir paskui tik vaikiuką padėti nušluostymui, pampersų uždėjim…

    Mes nebuvom istate duso galvutes. Tiesiog, po paprastai prileisdavau vandeni. Dar papildomai mini idekliuka/gultuka is pacia vonele idejau, kai dar visai mazuciai buvo. Paskiau, kai truputi ugtelejo, isemiau mini gultuka ir prilaikant ranka maudydavau, o kai pradejo sedeti, tada nereikdavo prilaikyti, buvo labai patogu maudyti. O kai visai taskytis pradejo, tada jau maudydavau paciame duse. Is karto patogu buvo, nesti ir sluostyti ant to staliuko. O dar naudojant ta vonele, tai sluostydavau ne ant staliuko, ant grindu budavau patiesus, is anksto. Nes taip greitai neiseitu isimti ir atlenkti staliuko virsu. Siaip ta vonele visai issiima. Tai galima maudyti toje voneleje ir po visko, is karto ant staliuko tvarkyti.

  3. User has not uploaded an avatar
    Klarel prieš 5 mėn.

    Sveikos mamos, toks klausimas. Pirmosios kūdikio maudynės. Kalbėjau su savo mama, ji pasakoja, kad ankščiau pildavo į vandenį šiek tiek kalio permanganato, dezinfekuoti vandeniui. Kaip šiais laikais vyksta? Ar pilėte kalio permanganatą, ar kažkaip spec kitaip apdorojote vandenį pirmoms maudynėms? 😇

  4. Mėlyna Rasa prieš 5 mėn.

    Klarel parašė:
    Sveikos mamos, toks klausimas. Pirmosios kūdikio maudynės. Kalbėjau su savo mama, ji pasakoja, kad ankščiau pildavo į vandenį šiek tiek kalio permanganato, dezinfek…

    Niekaip, vanduo iš krano. Ir tiek.

    Jei būtų iš šulinio, tada reiktų virinti.

  5. Norantija
    Norantija prieš 4 mėn.

    Klarel parašė:
    Sveikos mamos, toks klausimas. Pirmosios kūdikio maudynės. Kalbėjau su savo mama, ji pasakoja, kad ankščiau pildavo į vandenį šiek tiek kalio permanganato, dezinfek…

    Laba. Pyliau,lakišiaus žolę. (Gyd.rekomendacija)